İlgili Kategoriler
Fiyat
Gitar Tipi
Garanti Süresi
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Elektro Gitar

" araması için 1643 sonuç listeleniyor

Dayanıklı ve Kullanışlı Elektro Gitar Modelleri

Elektro gitar; sap, kafa ve gövde kısımlarından oluşan telli bir müzik aletidir. Tellerdeki titreşimlerin kablolar ve manyetikler sayesinde sese dönüştürülmesiyle çalışır. Elektronik tınıda sesler çıkarır. Yaklaşık elli yıl önce müzik piyasasına giren bu çalgı, rock ve blues türleriyle yükselişe geçmiştir. Günümüzde ise pek çok müzik türünde kullanılır. Bu enstrüman, özellikle sert ve keskin notalar içeren şarkılarda fazlaca kullanılır. Şekli ve boyutu sayesinde yumuşak notalar çıkarmak için tasarlanmış elektro gitarlar da mevcuttur.

Elektro gitar, tok ve güçlü bir ses tonuna sahiptir. Bağlandığı amfi sayesinde sesi yüksek seviyelere kadar ulaştırabilir. Amfisiz çalındığında ise gitardan zayıf tonda sesler çıkar. Bu tür bir kullanım pratik yapma sırasında tercih edilir. Elektro gitarın birden fazla ses tonunu aynı anda çıkarabilmesi onu oldukça kullanışlı bir çalgı yapar. Birçok müzik türünde kendine yer bulabilmesinde bu özelliği son derece etkilidir. Yumuşak çalındığı zaman pop ve indie tarzındaki şarkılara eşlik eder. Sert tonlarda çalınan elektro gitar ise metal ve rock müziğin vazgeçilmezidir.

Enstrümanın sesinin doğru çıkması için elektro gitar çalmaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Enstrümanın akordunun doğru yapılması ve kaliteli bir amfiye bağlanmış olması önemlidir. Yanlış yapılan akort, notaların doğru tonda çıkmamasına neden olur. Kalitesiz bir amfi ise cızırtılı sesler yaratabilir. Elektro gitarın yapımında kullanılan ham madde de enstrümanın ses tonunu değiştirebilir. Akçaağaçtan yapılan bir gitar tiz seslere daha yatkınken kalın tonlardaki notalar için maun tercih edilir. Farklı tonlar arasında kolayca geçiş yapabilen bir çalgı için ise ıhlamur ağacı ideal seçim olabilir.

Elektro gitarın ham maddesi enstrümanın kullanım süresi üzerinde de etkilidir. Elektro gitarı profesyonel olarak çalmak isteyenlerin sağlam ham maddelerden yapılmış bir alet alması şarttır. Tercih edilen ahşap türünün kolay çürümeyen cinsten olmasına ve iyi bir biçimde cilalanmasına da dikkat edilmesi gerekir. Brezilya gül ağacı, akçaağaç ve maun, sıkça kullanılan elektro gitar materyalleri arasındadır. Gitarın tellerinde ise paslanmaz materyallere yer verilmesi daha uzun süreli bir kullanım için önemlidir. Bu sayede gitar ortamdaki nem veya sıcaklık gibi faktörlerden etkilenmeden uzun yıllar boyunca çalınabilir.

Tercih Edilebilecek Elektro Gitar Türleri Nelerdir?

Tercih Edilebilecek Elektro Gitar Türleri Nelerdir?

Elektro gitarın çok sayıda farklı türü mevcuttur. Her modelin farklı kullanım alanları ve avantajları vardır. Bu nedenle elektro gitar almadan önce tüm modelleri tanımak ve incelemek önemlidir. Ardından gitarın neden alındığı ve hangi tür müziklerin çalınacağı düşünülerek karar verilebilir.

Klasik elektro gitar, çokça tercih edilen modellerin başında gelir. Bu model de diğer klasik gitar türleri gibi baş, klavye ve kasa kısımlarından oluşur. Gitarın akustik boşluğu kasanın ortasında yer alır. Klasik modeller elektro gitardan farklı olarak daha natürel bir ses tonuna sahiptir. Amfi sayesinde bu enstrüman da yüksek sesli olarak çalınabilir.

Akustik gitarın ses düzeyi fazla gürültülü ortamlarda yeterli gelmeyebilir. Bu tür durumlarda akustik elektro gitar modelleri tercih edilebilir. Görünüş ve ses tonu açısından birbirine benzer olan bu iki türün arasındaki tek fark jak girişi ve amfidir. Benzer tınılara sahip olan iki gitarda da çelik teller bulunur. Konserlerde ve dinletilerde genellikle elektronik olan akustik gitarlar tercih edilir.

Görünüş olarak saza ve bağlamaya benzeyen perdesiz elektro gitar müzisyenlere geniş bir ton aralığı sağlar. Bu enstrümanı çalmak diğer gitar türlerine göre daha zordur. Dolayısıyla başlangıç seviyesindeki bir kişi için perdesiz modeller uygun değildir. Türk ve Arap müzik türlerinde sıklıkla bu gitar kullanılır. Aynı zamanda caz şarkılar için de uygundur.

Elektro bas gitar, telli çalgıların içinde oldukça kalın bir sese sahip olmasıyla bilinir. Tek başına çalınmaz; ancak şarkının ritmini belirleme özelliğine sahiptir. Genellikle dört telli olarak üretilir. Başta blues, rock, metal gibi müzik türleri olmak üzere çoğu şarkının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu enstrüman yapı olarak diğer modellere kıyasla daha büyük ve ağırdır.

Her elektro gitarın çalışma prensibi farklıdır. Birini öğrenmek diğer türlere alışma sürecini hızlandırır. Ancak bir modelin nasıl çalınacağı çok iyi bilinse de diğer türlerde uzmanlaşmak için pratik yapmak gerekir. Yeni başlayan kişilerin tek bir türe odaklanıp diğer modellere sonradan geçiş yapması bu anlamda daha avantajlıdır.

Tüm Detaylarıyla Elektro Gitar Özellikleri Nelerdir?

Tüm Detaylarıyla Elektro Gitar Özellikleri Nelerdir?

Elektro gitarın sesi; tel, perde ve manyetiklik sayısına göre farklılık gösterir. Sap ve gövde kısmında kullanılan ahşap da sesi etkileyen faktörler arasındadır. Hangi elektro gitar türünü alacağınıza karar verdikten sonra enstürmanın ince detaylarının nasıl olması gerektiğini araştırabilirsiniz. Bu sayede gitardan alacağınız verim maksimum seviyeye çıkabilir.

Elektro gitarlar; 12, 7, 6, 5 ve 4 gibi farklı tel sayılarına sahiptir. 12 telli elektro gitar, akustik olarak adlandırılır. Kalın ve ince notaları aynı anda çıkarabildiğinden ses tonu natürel olarak nitelendirilir. Bir diğer tür ise 7 telli elektro gitardır. Bu enstrümanda, elektro gitarın klasik türlerinden farklı olarak, fazladan ince veya kalın bir tel bulunur. Fazla tel farklı tonlardaki notaların çalınmasını sağlar. 6 telli gitar da tercih edilebilecek bir diğer modeldir. Bu enstrüman müziğe yeni başlayan kişiler arasında yaygındır. Tel sayısının fazla olmaması başlangıç seviyesi için avantajlıdır. Aynı zamanda farklı incelikte ve kalınlıkta sesler çıkarabilmesi sayesinde bu gitar, her türlü şarkının çalınmasına da olanak verir.

Daha az tel sayısına sahip olan elektro gitar türleri bas olarak adlandırılır. Bu modeller kalın notalara sahiptir. Ritim vermek ve şarkıların bütünlüğünü korumak için kullanılır. Bu enstrümanlar, modeline göre 5 veya 4 tele sahip olabilir. Nota aralığı çok geniş olmasa da ahenk belirlemek açısından işlevsel çalgılardır. Bu türdeki gitarların boyutu klasik olanlara kıyasla daha büyüktür.

Enstrümanın sesini etkileyen özellikler arasında gitarın boş veya katı gövdeye sahip olması da yer alır. Hollow body olarak adlandırılan boş gövdeli gitarlar oldukça hafiftir. Akustik ve caz şarkıları çalmak için kullanılırlar. Gitarın gövde kısmındaki ahşabın oyulmasıyla bu modeller oluşturulur. Gövde tam oyulmadıysa gitar, yarı boş olarak isimlendirilir. Yarı boş gövdeli gitarların akustik seviyesi hollow bodylere göre daha azdır. Katı gövdeli elektro gitarlar ise solid hollow body olarak adlandırılır. Bu tür kasalar özellikle klasik gitar modellerinde tercih edilir. Gitar, ahşabın oyulmadan sadece şekil verilmesiyle üretilir. Bu türler, diğer elektro gitar modellerine göre daha ağırdır. Katı gövdeli modeller tok bir sese sahiptir ve doğallıktan uzaktır. Akustik boşluğu olmadığı için yankı yapmazlar.

Farklı Elektro Gitar Model Seçenekleri Nasıldır?

Farklı Elektro Gitar Model Seçenekleri Nasıldır?

Elektro gitar boyutları ve renkleri modelin türüne göre değişiklik gösterir. Her tarza uygun bir ürün bulmak mümkündür. Yaygın olarak tercih edilen seçeneklerin başında asil ve şık rengi ile siyah elektro gitar gelir. Kir, çizik ve kırık gibi kusurları örtmesi ve klasık bir görünüm sunması sayesinde sıkça tercih edilir. Siyah modeller arasında geleneksel tarza sahip seçenekler olduğu gibi v kasa elektro gitar gibi daha modern alternatifler de mevcuttur.

Beyaz elektro gitar klasik ve parlak görüntüsü ile sıkça tercih edilir. Sadelikten vazgeçmek istemeyen kişiler için uygundur. Daha gösterişli bir tarz için stickerlar ve aksesuarlar ile de desteklenebilir. Böylece desenli elektro gitar görüntüsü yakalanabilir. Klasik görüntüye sahip olan bir diğer model ise kırmızı elektro gitardır. Bu enstrüman sade ancak dikkat çekicidir. Konserlerde ve festivallerde yaygın olarak kullanılır. Parlak bir yapıda olabileceği gibi kırmızı gitarların mat versiyonları da mevcuttur. Kan kırmızısı, nar çiçeği, bordo ise tercih edilebilecek ara tonlardır. Caz kasa elektro gitarda bu tonlar sıkça kullanılır.

Şeffaf elektro gitar pek yaygın olmamakla birlikte sıra dışı görüntüsüyle dikkat çeker. Bu enstrümanlarda gitarın iç yapısının dışarıdan görülmesine olanak sağlayan bir yüzey mevcuttur. Şeffaf modeller gösteriler ve şovlar için tasarlanmıştır. Bu modeller ahşap kullanılarak yapılmadığı için dayanıksız olabilir. Şeffaf gitarın akustik bir tınısı olmadığı için modeline uygun bir amfiyle desteklemesi gerekir.

Küçük yaştaki kullanıcılar için tasarlanmış elektro gitar modelleri de mevcuttur. Çocuk elektro gitarı olarak adlandırılan bu modeller hafiftir. Bu gitarların boyutu ise geleneksel modellere kıyasla daha küçüktür. Bu sayede kolayca taşınabilirler. Bu kategoride mavi, pembe, mor elektro gitar çeşitlerine rastlamak mümkündür.

Elektro gitar modelleri genellikle sağ elini baskın kullanan kişiler için tasarlanır. Ancak günümüzde solak elektro gitar çeşitleri de üretilir. Bu modeldeki çalgıların klavyesi sol taraftadır. Bu sayede teller ve perdeler baskın olan el ile kontrol edilebilmektedir. Klasik bir elektro gitarın tellerinin sırası değiştirilerek de solak model elde edilebilir. Ancak kavrama yeri doğru olmadığından bu yöntem yaygın olarak kullanılmaz.

Elektro Gitarların Farklı Ekipman Seçenekleri Nelerdir?

Elektro Gitarların Farklı Ekipman Seçenekleri Nelerdir?

Klasik gitar türleri ile elektroniklerin arasındaki önemli farklardan birisi kullanılan ekipmanlardır. Elektro gitarın çalınabilmesi için çeşitli aletlere ihtiyaç duyulur. Bunların başında amfiler, bağlantı kabloları ve ses sistemleri gelir. İsteğe bağlı olarak koruyucu ekipmanlar ve penalar da kullanılabilir.

Amfi, elektro gitardan çıkan seslerin yayılmasını sağlayan ekipmandır. Kaliteli bir amfi sesin doğru ve yüksek çıkmasını sağlar. Bundan dolayı gitarın modeline uygun bir amfi bulmak önemlidir. Dijital, lambalı, transistörlü, analog gibi amfi türleri vardır. Her amfi türünün sunduğu avantaj farklıdır. Lambalı amfiler notların daha net ve keskin çıkmasını sağlar. Bu ürünlerde tüplerin kalitesi ekipmanın ömrünü belirler. Dijital amfiler ise sesi lambalılar kadar doğru aktarmaz; ancak bu modeller kullanım açısından çok daha pratiktir. Birçok ses efekti bu cihaz sayesinde verilebilir. Transistörlü amfiler boyut ve ağırlık açısından kullanışsız olduğu için pek yaygın değildir.

Efekt aletleri konserlerde ve stüdyo kayıtlarında zengin bir ses yelpazesi oluşturmak için kullanılır. Gitarın sesini kalınlaştırabilme veya inceltebilme özelliğine sahiptirler. Amfili elektro gitar modellerinin bazıları bu cihaza gerek duymadan da efektli sesler çıkarabilir.

Elektro gitar çalınırken kullanılabilecek bir diğer ürün ise penadır. Enstrüman penasız çalınabilse de bu tarz bir kullanım tavsiye edilmez. Gitarın telleri oldukça sert bir çelikten yapıldığı için parmakları acıtabilir. Elektro gitara pena seçerken kalın ve sert ürünler tercih edilmelidir. Böylece gitar çalmak daha kolay bir hâl alır. Boyunluklar da gitar çalmayı kolaylaştıran aksesuarlardandır. Farklı renklerde ve boyutlarda boyunluklar bulunabilir. Bu aksesuarların uzunluğu kişinin boyuna göre ayarlanabilir.

Gitar koruyucu ekipmanlar, enstrümanı olumsuz etkilerden muhafaza etmek için kullanılır. Kılıflar, koruyucu boyalar ve folyo bantlar gitarın kullanım süresini uzatır. Gitarın telleri, ne kadar korunsa da, zaman içerisinde yıpranır. Elektro gitar telleri değiştirilebilir özelliktedir. Bu değişim tel sarma aleti ve yağ ile evde kolaylıkla yapılabilir.

Yeni Başlayanların Elektro Gitar Satın Alırken Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Yeni Başlayanların Elektro Gitar Satın Alırken Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Elektro gitar çalmaya başlamanın yaşı yoktur. Her yaştaki birey bu enstrümanı çalabilir. Kişinin başka gitar türlerini çalmayı bilmesi ise bu enstrümanı daha hızlı bir şekilde öğrenmesine katkı sağlar. Ancak hiçbir müzik bilgisi olmayan kişiler de elektro gitar çalmayı kolayca öğrenebilir. Elektro gitar, kursa giderek ya da çeşitli kitaplar ve materyaller eşliğinde ev ortamında öğrenilebilir. Sabır ve azim, yeni bir enstrüman öğrenmenin temel taşlarındandır. Bu nedenle hızlı bir gelişim yerine günlük tekrarlar sayesinde ilerleme kaydetmek hedeflenmelidir.

Yeni başlayanlar için elektro gitar satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Burguların sağlam olması bunlardan biridir. Burgular, genellikle altı adet düğmeden oluşur. Bu düğmeler gitar akortlarının gevşememesini sağlamakla görevlidir. Daha önce müzik aleti çalmamış bir kişi akort yapmayı bilmeyeceğinden burguların kaliteli olması önemlidir.

Yeni başlayanların gitar seçerken dikkat etmesi gereken bir nokta da teller ile ilgilidir. Elektro gitarın tellerinin değiştirilmesi bu işi deneyimlememiş kişiler için oldukça zordur. Kaliteli teller, değiştirilmeye gerek duyulmadan uzun süre kullanılabilir. Tellerin çok sert veya yumuşak olmaması da el sağlığı için önem arz eder.

Klavyenin kalınlığı dikkat edilmesi gereken bir diğer faktördür. Hangi klavyenin kişiye uygun olduğu deneme yanılma yöntemi ile anlaşılabilir. Fazla kalın veya ince bir klavye gitar çalmayı zorlaştırır ve parmakları yorar. Elektro gitar çalmaya yeni başlayan kişiler için orta kalınlıkta bir klavye tavsiye edilir.

Nota sehpası ve akort aleti, yeni bir enstrüman çalmayı öğrenen kişiler için faydalıdır. Parmak koruyucu kılıflar, ellerde oluşabilecek yaraları minimuma indirir. Metronom ise ritim duygusu oluşmamış kişilerin doğru hızda gitar çalabilmesi için sıkça kullanılan bir alettir. Çalgı bu ekipmanlara gerek duyulmadan da kullanılabilir. Ancak henüz öğrenme aşamasındaki kişiler bu ürünlerden yararlanarak daha kolay yol katedebilir.

Farklı Özelliklerdeki Elektro Gitar Modellerinin Fiyat Aralığı Nasıldır?

Farklı Özelliklerdeki Elektro Gitar Modellerinin Fiyat Aralığı Nasıldır?

Elektro gitar fiyatları, enstrümanın modeline ve türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Özel tasarım ürünler daha pahalıyken uygun fiyatlara satışa sunulan elektro klasik gitar modelleri bulunabilir. Bu enstrüman; tek başına alınabileceği gibi amfi, kablo ve kılıf içeren bir set hâlinde de temin edilebilir. Set hâlinde alınan elektro gitarlar bu müzik aletini çalmaya yeni başlamış kişiler için avantajlıdır. Gitarla beraber gelen ürünler, enstrümanla uyumlu olduğundan ek bir araştırma yapılmasına gerek kalmaz. Kullanıma hazır olarak satılan bu setler özellikle yeni başlayanlara kolaylık sağlar.

Elektro gitar fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında enstrümanın ahşap kısımlarında kullanılan ağaç türü gelir. Özel ağaçlar gitar fiyatlarının artmasına neden olur. Ancak profesyonel bir kullanım için bu tür ahşaplardan üretilen modellerin seçilmesi tavsiye edilir. Böylelikle gitardan çıkan sesler doğru nota aralığında aktarılır.

Elektro gitarın kesimi ve markası da değeri belirleyen faktörlerdendir. Geleneksel kesimlerin dışında kalan modeller daha az bulunduğundan nispeten yüksek fiyatlara satılır. Klasik kesim teknikleri ile yapılmış gitar bütçe konusunda daha avantajlıdır. Gitar çalmaya yeni başlayan bir kişinin farklı tür kesimleri denemeden önce klasik modelleri tercih etmesi tavsiye edilir.

Elektro gitar sadece çalmak için alınan bir enstrüman değildir. Bu enstrüman, koleksiyoncular tarafından sergileme amacıyla da satın alınır. Bu tür modeller genellikle ünlü bir kişi tarafından kullanılmış veya imzalanmıştır. Bu ürünlerin fiyatı sıradan bir elektronik gitara göre çok daha yüksektir. Bu nedenle yatırım amacıyla da tercih edilebilirler.

Kaliteli bir elektro gitar, enstrümanı öğrenme sürecini hızlandırır. Kişinin, ekipmanları ve gitarı sürekli olarak ayarlamasına gerek kalmaz. Bu sayede de gitar çalmaya ayrılan vakit büyük ölçüde artar. Kalitesiz bir enstrüman doğru notaları çıkaramayacağı için motivasyon düşmesine neden olabilir.

Trendyol, yüzlerce çeşit elektro gitarı satışa sunar. Arama filtreleme özelliğini kullanarak rock gitarları gibi özel ürünleri listeleyebilirsiniz. HSS elektro gitar gibi spesifik modellere kısa sürede ulaşabilirsiniz. Trendyol’daki her ürün sayfasında değerlendirmeler kısmı bulunur. Bu kısım üzerinden beğendiğiniz gitarı daha önce satın alan kişilerin deneyimlerini okuyabilirsiniz. Çeşitli kampanyalardan yararlanarak bütçenizi zorlamadan hem beğendiğiniz gitarı hem de çeşitli aksesuarları birkaç tıklama ile satın alabilirsiniz.

Hangi Elektro Gitarı Almalıyım?

Elektro gitar modeli satın alırken ilk olarak tasarımlar hakkında kapsamlı biçimde araştırma yapılmalıdır. Yeni başlayanlar için farklı gitar seçenekleri bulunur. Bu noktada hem yapısal hem de teknik özelliklere göre seçim yapılmalıdır. Pek çok farklı markanın çeşitli gitar tasarımları bulunur. En uygun modeli seçmek için kalitesi ve tellerin sağlam olması son derece önemlidir. Gövdesinde kullanılan malzemenin de uygunluk göstermesine dikkat edilmelidir. İhtiyaca göre elektro gitar seçimi yapılmalıdır. Sorunsuz bir müzik keyfi için ideal tasarım seçimi önemlidir.

Elektro Gitar Askısı Nasıl Takılır?

Gitar askısı modelini takmak için ilk olarak ayarlama yapılmalıdır. Sonrasında askının uç kısımları kontrol edilmelidir. Gitarda bulunan askı takma aparatına askının uçları iki tarafa da doğru ve sağlam geçirilmelidir. Bunların yapılması ile gitar askısı takılması sağlanır. Askının sağlam şekilde takılıp takılmadığı da kontrol etmek gerekir. Askı ipinde herhangi bir deforme görünmesi durumunda ekstra dikkat edilmelidir. Böyle durumlarda gitar, askının kopmasıyla düşebilir. Özel olarak askı yerlerinin olması sayesinde büyük ölçüde hız kazandırır. Askı değişimi veya çıkartılması da son derece kolay bir şekilde yapılır.

Elektro Gitar Nereden Alınır?

Kullanım alanı açısından son derece fazla elektro gitar markası vardır. Bu sebeple pek çok çeşit farklı gitar mevcuttur. Modellerin hem özelliklerinin hem de fiyatlarının kolayca karşılaştırılması için Trendyol, oldukça ideal bir seçenektir. Burada istenen marka, model ve renkte gitarlar kolayca bulunur. İhtiyaç duyulan her ortamda hızlı şekilde araştırma ve karşılaştırma yapma imkanı sunar. Geniş ürün çeşitliliği sayesinde gereken modeli bulmak mümkündür. Kaliteli tasarımlar ile uzun yıllar sorunsuz kullanım elde etme şansınız vardır. Ancak satın alım öncesinde modellerin tüm detaylarını dikkatli biçimde incelemek gerekir. Bu sayede daha doğru seçimler yapmak mümkün hale gelir. Trendyol üzerinden dilediğiniz modeli satın alabilirsiniz.