placeholder
"

Foam-roller

" araması için 458 sonuç listeleniyor

Foam Roller

Kullanışlı Egzersiz Aleti Foam Roller

Spor, insan vücudunun fiziksel gelişimine katkı sağlayan, aynı zamanda kişiyi canlı ve dinç tutan, din, dil, ırk fark etmeksizin insanları bir araya getiren ve grup olmasını sağlayan etkinliklere verilen isimdir. Spor yaparken tüm vücut kasları çalışabilir, bu yapılan sporun özelliğine bağlı olmakla beraber kişiyi zinde tutmaya yarar. Spor yapan insanların daha sağlıklı olduğu ve daha iyi nefes aldığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Spor yaparken vücut terlediği için su oranı düşebilir bu sebeple kişi hangi sporu yaparsa yapsın mutlaka su içmeyi ihmal etmemelidir. Sporun birçok çeşidi ve dalı bulunmaktadır. Spor dalı demek ise belirli bir oyuncu sayısı ve kuralları olan aktiviteler olarak bilinmektedir. Top ile oynanan spor dalları, hentbol, voleybol, futbol, basketbol, masa tenisi ve golftür. Su spor dalları ise rafting, sörf, dalgıçlık, yüzme, yelken, su kayağı ve aerobik olarak bilinmektedir. Spor dallarının bir de takım halinde yapılanları bulunmaktadır. Bunlar sırası ile, atletizm, judo, jimnastik, bisiklet yarışı, boks, bilardo gibi etkinliklerden oluşmaktadır. Sporun konsantrasyon sağladığı, stresi ve üzüntüyü azalttığı, psikolojik olarak vücutta ve beyinde rahatlama sağladığı bilinmektedir. Sporun insanları sosyalleştiren bir yapısı vardır. Kişi kendini daha iyi hisseder, sosyal etkinliklerde daha katılımcı olur ve kötü ruh halinden aranır. Bireysel veya grup halinde yapılan bu etkinliklerin amacı daha iyi hissetmektir. Spor, insan kabiliyetlerini ve sosyal davranışları geliştirmekle beraber evrensel bir kültürün parçası haline gelmiş bulunmaktadır. Son zamanlarda kadın erkek fark etmeksizin birçok kişinin tercih ettiği egzersizlerden biri olan pilates ise kişinin beden dili ve ruhu arasında bir köprü oluşturmasını sağlayarak daha iyi ve estetik bir görüntüye kavuşmayı hedefler. Pilatesin temel amacı kişiyi toparlamak ve sıkılaştırmaktır. Pilatesin yaklaşık 100 yıllık bir geçmişi vardır, pilates beden bütünlüğünün sağlanmasına hareket ve nefes ile yardımcı olur. Pilates kasları ve kemikleri güçlendirirken esmeye de yardımcı olur. Pilates yapanlara özel birçok ürün bulunmaktadır. Bunlardan bazıları pilates matı, topu, çemberi gibi ürünler bu egzersizi daha kolay yapmayı sağlamaktadır. Bu ürünlerin yanı birçok sporcunun kullanmakta olduğu bir araç olan foam roller ise en kullanışlı egzersiz aleti olarak bilinmektedir. Sporcunun daha iyi esnemesini ve kas ağrılarının geçmesine yardımcı olur.

Foam Roller Mucizesi

Foam roller köpük gibi maddelerden üretilmekte olan silindir şeklinde bir spor araç gereci olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda yaygın kullanımı ile özellikle pilates egzersizlerde bireylere büyük yardımı dokunmaktadır. Foam roller yuvarlanarak kullanılır ve tırtıklı bir yapıya sahiptir, kişinin esnek yapısına kavuşmasını sağlar. Birçok kişinin merakla araştırmakta olduğu foam roller kullanımı oldukça basit hareketlerden meydana gelmektedir. Foam roller’ın amacı kaslara baskı yapmak ve masaj etkisi ile beraber vücudu rahatlatmaktır. Ürünü kullanırken doğru hareketler uygulamak oldukça önemlidir. Aksi takdirde yanlış kullanım ile bir sonuç elde edilmez. Ruloyu vücutta istenilen bölgede ileri ve geri hareketler ile basınç uygulanmasını sağlayarak o bölgeye masaj yapmak temel hususlardan biridir. Bu uygulamayı yaparken yavaş ve emin hareketler ile ilerlemelidir. Foam roller masaj aleti olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Bir ısınma aktivitesi olarak da kullanılan foam roller, bedeni egzersize hazırlamaya olanak sağlar. Kas oluşumu içinde kullanılan ürünlerin başında gelmektedir. Foam roller’ın vücutta kullanılabileceği birçok bölge bulunmaktadır. Her bölgeye 20 ile 30 saniyeden fazla uygulanması tavsiye edilmemektedir. Foam roller kullanırken aşırı baskı yapılmamalı ve kaslara zarar verilmemelidir. Kontrollü hareketler yapılmalıdır. Bu ürünün sakatlık olan bir bölgeye uygulanması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bu bölgeler üzerinde çalışılmamalı ve mutlaka bir uzman eşliğinde vücut hareketlerine devam edilmelidir. Foam roller sakatlıktan hemen sonra uygulanmamalıdır, sadece sakatlık sonrası oluşan ağrılarda yapılması önerilir. Ürünü kullanırken hissedilen acı kasların çalıştığına işarettir. Tetik noktası denilen kısımlarda bu egzersiz aletini daha çok uygulayarak faydalı hale getirebilirsiniz. Foam roller kullanımı daha çok yetişkin bireylere tavsiye edilmektedir. Bu egzersiz evde, spor salonunda ve pilateste rahatlıkla yapılabilmektedir. Hem masaj hem de spor araç gereci olarak bilinen ürün olan foam roller kullananlar açısından tavsiye edilmektedir. Bu ürünü fitness antremanı yapılanlar da kullanmaya başlanmıştır. Vücutta bulunan fasya adı verilen bağ doku sistemi, foam roller’ın etkilediği dokulardandır. Kasların ve organların birbirine tutunmasını ve düzenli çalışmasını sağlayan bu doku zamanla kasların daha çok sertleşmesini sağlar. Foam roller ise fasyanın oluşturduğu sertliği esnetebilecek bir araç gereç olarak bilinmektedir. Kaslar esnek bir yapıya kavuştuktan sonra vücudun hareketliliği artacaktır ve gevşeme sağlanacaktır. Foam roller ile yapılabilecek olan birçok egzersiz bulunmaktadır ve bu egzersizler günden güne artış göstermektedir.

Foam Roller ile Egzersiz

Foam roller ile yapılan egzersiz hareketleri oldukça fazladır. Foam roller çalışmayan kasların bile çalışmasını sağlar ve vücudu bir nevi harekete geçirmektedir. Özellikle uzun yıllardır spor yapanlar bu ürünü kullanmaktadır ve Foam roller’a talep günden güne artış göstermektedir. Pilates ve fitness gibi antrenman gerektiren sporlar da tercih sebebi olan bu ürün çeşitli seçenekler ile piyasaya sunulmaktadır. Normal bir masajdan bile daha etkili bir yapıda olan foam roller, kas ağrılarını yüksek oranda azaltarak, gevşeme ve uzanma gibi hareketleri kişinin kolaylıkla yapmasına olanak sağlamaktadır. Foam roller ile egzersiz yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden biri ani hareketlerden kaçınmaktır. Egzersizlerin 2 günde 1 yapılması tavsiye edilmektedir. Foam roller gerginlik hissedilen bölgelerde daha çok yapılmalı ve bu sayede kasları harekete geçirmek hedeflenmelidir. Foam roller ile bacağın üst ve arka kısmını, bacağın alt ve arka kısmını, sırtın yan ve üst kısmını, kolun üst ve arka kısmını çalıştırmak mümkündür. Bu spor araç gereci ile dizleri bükerek karın bölgesine doğru çekmek ve foam roller’ı geri bir harekette yuvarlayarak başlangıç pozisyonuna dönmek vücudun ön kısmında bulunan kasları çalıştırmaya yaramaktadır. Foam roller ile sırt masajı yapmak mümkündür. Kişi foam roller’ı sırtın üst tarafına gelecek şekilde koyduğunda ve ileri-geri harekette bulunduğunda sırt kaslarının rahatlamasına ve antremanın fayda sağlanmasına yardımcı olacaktır, aynı zamanda bireyde masaj etkisi de yaratacaktır. Bu egzersiz ürününün en çok tercih edilen bir hareketi de planktır. Omuz ve dirsek aynı yönde olacak şekilde plank hareket pozisyonuna geçilir ve foam roller bacağın alt kısmına yerleştirilir, kalça yukarı doğru kalktığında yaklaşık 10 ile 20 saniye arasında beklenmeli ve bu hareket en az 4 kere tekrarlanmalıdır. Bu sayede kaslar daha rahat çalışmaya başlar ve bağ dokusuna da yararı vardır. Her gün düzenli bir şekilde egzersiz yapan kullanıcılar foam roller çeşitleri arasında kendilerine en uygun olanı seçmekte ve etkili bir spora devam etmektedir. Foam roller’ın renk olarak değişik seçenekleri bulunsa da çeşit olarak silindir şeklindedir. Sadece boyut olarak değişiklik göstermektedir. En çok tercih edilenlerden biri olan foam roller 30 cm en küçük boylardan biri olarak bilinir.

Foam Roller Teknikleri

Spor aletleri almadan önce ince araştırmalar yapılmalı ve alınacak ürünün ihtiyaca karşılık verip vermediği öğrenilmelidir. Ürünün kaliteli olması sağlık açısından oldukça önemli bir husustur. Kullanılacak spor araç gerecin özellikleri araştırılıp kıyaslanmalı, kalitesiz bir ürün sırf fiyatı çok uygun olduğundan dolayı tercih edilmemelidir. Fiyatı makul ve kalitesi sorgulanmayacak şekilde olan ürünlerde piyasa da mevcuttur. Kişi foam roller seçimi yaparken, öncelikle boyutuna dikkat etmelidir. Roller ürünlerinde 30 cm den 100 cm’ye kadar uzanan bir boy aralığı bulunmaktadır. Bu spor aletlerinden alacak olanlar foam roller fiyat aralığına dikkat etmelidir. Genellikle diğer spor ürünleri gibi makul bir fiyat listesine sahip olan foam roller çeşitli boyları ile müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. Spor egzersizlerine yeni başlamış olanların yanında foam roller mini gibi ürünler bulunmaktadır. Foam roller egzersiz yapanlara destek olan bir spor araç gereci olarak bilinse de sağlık açısından kişiye katkısı oldukça büyüktür. Düzenli kullanımda etkili sonuçlar sağlar. Bu ürünü tercih edecek olan kullanıcıların çoğu ya sağlık açısından vücudunu düzene sokmak istemekte ya da etkili bir spor egzersiz aleti ile hayatını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Spor vücudun daha esnek bir yapıya sahip olmasını sağlarken bu üründe yapılan egzersize katkı sağlama amacı gütmektedir. Vücudunun belirli bölgelerinde kramp sorunları yaşayan birçok kişiye foam roller kullanımı tavsiye edilmektedir. Bu ürün spor öncesi de kullanılabilir ve ısınma hareketlerine birebir katkı sağlamakla birlikte kan dolaşımının daha da hızlanmasına yardımcı olacaktır. Foam roller ile çeşitli spor egzersizleri yaparak vücudunu sıkılaştırmak, kaslarını çalıştırmak isteyenler gerek internet üzerinden gerekse bir uzman arayıcılığı ile bu egzersizleri kolaylıkla yapabilirler. Sıkıştırılmış köpük rulo olarak adlandırılan ürünü birçok marka üretmekte ve müşterilerinin beğenisine sunmaya devam etmektedir. Foam roller selülit savaşçısı olarak da bilinmektedir. Özellikle kadınların en çok zorlandığı ve yok etmeye çalıştığı selülit sorununu birebir ortadan kaldırabilen bir üründür. Selülitin sebepleri az su içmek ve hareketsizlik olarak bilinmektedir. Foam roller etkili özelliği ile düzenli kullanımdan sonra vücutta bulunan selülit tabakasının zamanla çözülmesine katkı sağlar. Foam roller aynı zamanda sindirim sistemini de düzene sokar ve kişinin daha sağlıklı bir yaşama adım atmasına öncü olur. Kişide duruş bozukluğu var ise bu ürün vücudun kendini dik ve sağlam tutabilmesini hedefler.

Foam Roller Kullanımı

Vücutta ki birçok hücreyi canlandıran, en hareketsiz kör noktaları bile harekete geçirmeyi sağlayan foam roller birçok kullanıcı tarafından tavsiye edilmeye devam etmektedir. Özellikle yıllardır sporun içinde olan ve düzenli spor yapan bireyler tarafından sıkça kullanılmakta olan bu ürün insanların yakın çevresine verdiği tavsiyeler ile yaygınlaşmaya devam ediyor. Dünya çapında da düzenli kullanımın ardından etkisinin fazla olduğunu söyleyenlerin sayısı günden güne artmaktadır. Spor eğitmenlerinin, pilates ve fitness hocalarının en çok tercih ettiği spor araç gereçlerinden biri haline gelen foam roller, sağlıklı bir yaşama adım atmak isteyenler için birebirdir. Güçlü karın kaslarına sahip olmak isteyenler, düzenli bir uyku uyumak isteyenler ve kaliteli bir şekilde yaşamak isteyenler foam roller’ı gönül rahatlığı ile kullanmaya devam etmektedir. Düzgün nefes almak her bireyin hayatta ki en büyük önceliklerinden biridir. Burun tıkalı olduğunda, kas ağrıları olduğunda nefes alıp vermek güçleşebilir ve kişi rahat bir uyku uyuyamaz hale gelir. Foam roller ile yapılan basit bir egzersiz hareketi ile kaliteli bir uykunun tadını çıkarabilirsiniz. Bu egzersizi yapmak için matın üzerine uzanılır ve foam roller sırt altında ki bölgeye yerleştirilir. Eller kafanın altında birleştirildikten sonra foam roller ile sırt bölgesine masaj yapılmaya başlanır. Bu şekilde yapılan basit bir egzersiz ile daha rahat nefes almak mümkün hale gelmektedir. Bu egzersizi yaparken foam roller 100 cm kullanılabilir. Silindirin daha büyük olması işini epey kolaylaştıracaktır. Foam roller ile metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlamak adına da çalışmalar yapılabilmektedir. Bu çalışmayı yaparken foam roller dizlerinin ön kısmına yerleştirilir, eller omuz bölgesinin hizasındadır, nefes alıp vererek vücut uzatılır ve nefes alarak aynı duruşa geri dönülür. Bu sayede vücutta ki kan akışı sağlanır, kaslar güçlenir ve metabolizma düzenli bir şekilde çalışmaya başlar. Bu egzersizi yaparken de foam roller 120 cm kullanılabilir. Kişi kendine uygun olan ruloyu seçmelidir, verilmekte olan cm’ler örneklerden ibarettir. Foam roller ile sindirim sistemini harekete geçirmek ve daha düzenli çalışmasını sağlamak amacı ile de yapılabilecek olan hereketler bulunmaktadır. Örneğin foam roller kuyruk sokumunun alt kısmına gelecek şekilde yerleştirildiğinde ve bacaklar parmak uçları yukarı doğru bakacak şekilde kaldırıldığında, bu hareket kişinin dayanıklılık süresi boyunca 20 ile 30 saniyeyi aşmayacak şekilde belirli zamanlarda tekrarlandığı takdirde etkili sonuçlar verir. Sindirim sistemi böylelikle daha aktif ve düzenli bir hale gelmektedir.

Foam Roller Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Etkili egzersizleri ve esnek yapısı ile dünya çapında yankı uyandıran ürünlerden biri haline gelmiş olan foam roller’ı devamlı surette etkin bir şekilde kullananlar mevcuttur. İnsanlar spora başladığı zaman belirli spor araç gereçlerine ihtiyaç duymaktadır. Örneğin pilatese başlayan bir birey, pilates topu, matı, çemberine ve bandına gereksinim duymaya başlar. Foam roller da kişinin ihtiyaç duyduğu malzemelerden biri haline gelmiştir. Küçük ve büyük boy seçenekleri ile kullanıcıya sunulan bu ürün herkes tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Foam roller kullanıcılarının en çok kararsız kaldığı noktalardan biri ise ürünü almadan önce boyutuna karar vermektir. Bu ürün uzun ve kısa şekilde piyasaya sürülmektedir. Yapı olarak aynı olsa da foam roller 45 cm ile foam roller 90 cm arasında fark bulunmaktadır. Kullanım bakımından örnek verilen bu iki üründe aynı ihtiyaca karşılık veriyor olsa da vücudun belirli bölgelerinde büyük, belirli bölgelerinde ise küçük foam roller kullanmaya başlanmıştır. Bu durum kişinin kendi tercihine kalmakla beraber büyük ve küçük iki üründe tercih edilebilir. Hayatı büyük oranda kolaylaştırmaya katkı sağlayan bu ürünler yer kaplamayan özelliğiyle de kullanıcıyı rahatlatmaktadır. İster evde isterse spor salonunda kolaylıkla kullanılabilen ve taşınabilen bu ürün ağır bir yapıya sahip değildir. Foam roller kullananların mutlaka mat eşliğinde egzersizlerine devam etmesi uzmanlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde sert bir yüzeyde vücut zarar görebilir ve egzersizin faydası dokunmayabilir. Foam roller’ın satışları genellikle internet üzerinden yapılmakla beraber çeşitli boy seçenekleri ile ürünü kullanacak olanların en kolay şekilde spor egzersizlerine devam etmeleri için olanak sağlanır. Örneğin foam roller 80 cm uzun yapısı ile egzersizlerinizi yaparken daha basit şekilde vücudu hareket ettirmeye yardımcı olacaktır. Bunun yanında foam roller 60 cm ve foam roller 50 cm de orta boy olarak bilinmektedir. Büyük ve küçük her ürünün faydası bulunmakta ve insan yaşamına katkı sağlamaktadır. Bu sebeple alıcı uzun ve kısa seçeneklerin her ikisini de tercih etmelidir. Bu sayede ürünün etkisi daha çok ortaya çıkar ve güzel sonuçlar elde edilir. Vücudun belirli bölgelerinde küçük foam roller kullanırken bazı bölgelerde de isteğe göre büyük foam roller kullanılır. Birbirinden kullanışlı Foam Roller çeşitlerini Trendyol uygulaması ve web sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.