placeholder
"

Gramafon

" araması için 3849 sonuç listeleniyor

gramofon

Gramofon ile Evlerinize Dahil Olan Hareketlilik

Gramofon ile Evlerinize Dahil Olan Hareketlilik

Gramofon, eski zamanlardan beri plakları çalmak için kullanılan bir araçtır. Bu araç, ilk olarak Amerikalı bilim insanı Edison tarafından bulunmuştur. Edison, ilk önce gramofon mekanizması sayesinde sesleri bir yere işlemiş ve daha sonra diyafram adı verilen bir tabla yerleştirmiştir. Edison’un bu buluşu, eski zamanlarda çok büyük ilgi görmüştür ve teknolojinin ilerlemesi ile geliştirilmiştir. Yani gramofon özellikleri, teknoloji sayesinde gelişmiştir. Gramofon nedir diye sorarsanız, aslında çok klasik anlamda gramofon sesli bir çalgı aleti olarak değerlendirilmese de plak adı verilen disklerin dönmesini ve ahenkli bir müzik ortaya çıkartmasını sağlayan mekanizmaya denir diyebiliriz. Gramofon ne işe yarar diye düşünebilirsiniz, çünkü eski dönemlere ait bir kavram olan ve de eskilerin sıklıkla evlerinde yer alan bu alet yeni yeni Retro ürünlerin moda olması ile gündeme geldi. Gramofon antika öğesi olarak dekoratif bir şekilde salonlarda ve evlerde yer almaya başlayınca da daha da popüler hale geldi. Genellikle mekanizmasının amacı sesi disk üzerinden kaydırarak doğru şekilde iletmesidir. Tüm bunların yanı sıra normal bir gramofon maalesef her sesi iletemez. Seslerin kendilerine özel çeşitli frekansları olduğu için her ses başka bir frekansla titreşmektedir. Gramofon pikap adı verilen disklerin çalgı aleti gibi ses çıkarmasını ve bunun ünlü sanatçıların sesleri olmasını sağlayan genel bir mekanizmaya sahiptir. Normal bir gramofonun aldığı titreşim frekansları genelde sınırlı olmaktadır. Sınırları aşan sesleri hem gramofon iletemez hem de biz duyamayız. İşte bu yüzden High Fidelity teknolojisi kullanılmaktadır. High Fidelity sayesinde gramofonun sahip olduğu sınırlar genişletilmiştir. Sınırların genişletilmesi ile birlikte plaklara daha çok sesin kaydedilmesi de mümkün kılınmıştır. High Fidelity özelliği genelde her gramofonda bulunmamaktadır. Yeni nesil gramofon modelleri, High Fidelity özelliğini en iyi şekilde yansıtmaktadır. Diğer gramofon çeşitleri bu özelliği kaldıramadığı için son zamanlarda yeni nesil gramofonlar oldukça ilgi görmektedir. Gramofon fiyatları ise genelde gramofonun kondisyonuna göre değişmektedir. Tabii gramofon parçaları da fiyatı etkiler. Gramofon hoparlör yardımıyla da sesin artırılmasını destekler, yani isterseniz büyük salonlarda bile yoğun ve kaliteli bir müzik zevkine erişebilirsiniz. İstediğiniz boyutlarda alanlarda kaliteli müzik zevkine varabilirsiniz.

Gramofonun Birbirinden Farklı Modelleri Ve Çeşitleri

Gramofonun Birbirinden Farklı Modelleri Ve Çeşitleri

Geçmişten günümüze kadar gelmeyi başaran birçok farklı gramofon bulunmaktadır. Bu gramofonların her birinin kullanım alanı farklıdır fakat sonuç olarak hepsinin çalışma prensibi aynıdır. Eskilerden beri en çok tercih edilen gramofon çeşitlerinden birisi salon tipi gramofondur. Salon tipi gramofonlar halk arasında gerçek gramofon olarak da bilinir. Tabii bazı kişiler klasik gramofon olarak da biliyor. Salon tipi gramofonlar, en sık rastlanılan çeşitlerin başında gelmektedir. Salon tipi gramofonlar, müzikalite açısından en iyiler arasında yer alır ve bu yüzden geniş alanlarda kullanılmaya uygundur. Öyle ki eski zamanlarda konserlerde dahi kullanıldığı görülmüştür. Salon tipi gramofonlar gibi konserlere eşlik etmiş birkaç gramofon çeşidi daha vardır. Bu gramofon çeşitlerinden en çok ünlü olanı ise hunili gramofondur. Hunili gramofonlar siyah gramofon olarak da bilinir. Hunili gramofonların hunisi eski zamanlarda tenekeden üretilirdi, fakat zaman ilerledikçe insanlar gramofonlarda görünüşe önem vermeye başladı. Durum böyle olunca huniler artık pirinç malzemelerinden üretilmeye başladı. Hunili gramofonların dışında kutulu gramofonlara da çok sık rastlanmaktadır. Kutulu gramofonlar genelde evlerin salonlarında bulunmaktadır. Birçok kişi kutulu gramofonların bir huniye sahip olmadığını düşünür fakat bu tamamen yanlıştır. Kutulu gramofonlar, diğer gramofonlara göre oldukça farklı bir tarzda üretilmiştir. Kutulu gramofonlarda genelde huni üst tarafta yer almaz. Döndürülerek aşağı doğru hareket eder ve kapağın açılması ile plak çalmaya başlar. Bir diğer adı kurmalı gramofondur. Kutulu gramofonları özellikle nostaljiyi seven insanlar tercih etmektedir. Günümüzde oldukça sık bir şekilde tercih edilen bir diğer çeşit ise taşınabilir gramofondur. Taşınabilir gramofon ile gittiğiniz her yere müziğinizi de götürebilirsiniz. Tabii taşınabilir gramofonların avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Örneğin taşınabilir gramofonların sunduğu müzik kalitesi, diğer gramofonlara göre biraz daha alt düzeyde olabilir. Bunun sebebi ise taşınabilir gramofonların herhangi bir huniye sahip olmamasıdır. Taşınabilir gramofonlar, sesi direkt olarak diyaframdan aktarır. Gramofon hediye olarak tercih edilebilecek en ince şey olabilir. Bu sebeple oldukça değerli ve bir o kadar harika bir hediyedir. Ayrıca seramik ürünler oldukça sağlam olduğu için seramik gramofonlar bir ömür boyunca kullanılabilir. Gramofon nostalji içeren ve de değerli bir eşya olarak değerlendirilebilen bir parça olduğunda da sevdiklerinize hediye etmek için kaçınılmazdır.

Gramofon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gramofon Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer müzik kalitesine çok önem veren biriyseniz ve bu yüzden taşınabilir gramofonu tercih etmek istemiyorsanız, mini gramofon tam size göre! Bu tarz küçük gramofon modelleri oldukça ilgi görmektedir. Mini taşınabilir gramofonlar sayesinde dilediğiniz yerde harika bir müzik deneyimi yaşayabilirsiniz. Mini gramofonlar genelde valizlerde çok az yer kaplar ve bu yüzden tatile gidenler tarafından sık sık tercih edilir. Mini gramofonlar müzik açısından çok iyi değildir ve günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir. Mini gramofonların yerini günümüzde kablosuz kulaklıklar almıştır fakat eski zamanlarda insanlar mini gramofon ile keyifli dakikalar geçirmiştir. Hatta geçmiş dönemlerde ünlü tasarımcılar, insanların zevklerine göre piyasaya birçok farklı mini gramofon modeli sunmuştur. Yani her kişinin bütçesine ve zevkine göre bir mini gramofon modeli bulunmaktaydı. Günümüzde eskisi kadar olmasa da hala mini gramofonlar tercih ediliyor. Gramofon iğnesi seçimi günümüzde oldukça önemlidir çünkü gramofonlarda pikaplarda olduğu gibi tek bir iğne ile uzun zaman plak dinleyebilmek mümkün değildir. Gramofon iğneleri genelde kullan at şeklinde olurlar. Uzman gramofon kullanıcıları genelde tek bir iğne ile bir plağın her iki yüzünü de dinler ve daha sonra iğneyi atar. Tek bir iğne ile birkaç defadan fazla plak dinlemek teknik olarak mümkün değildir ve mümkün olsa dahi sonu zararla bitecektir. Eğer böyle bir şeyi denerseniz plaklarınızda geri dönüşü olmayan hasarlar oluşabilir. Ses çıkarmasının başrolünde iğnesi vardır. Günümüzde kullanılan gramofonların iğnesi ise safirden üretilmiştir. Safir iğneler uzun süre bozulmadan veya yıpranmadan kesintisiz olarak çalışabilir. Gramofon iğneleri genelde sert olur fakat aşınabilir malzemelerden üretildiği için zamanla deforme olabilmektedir. Eğer tek bir iğneyi birçok plak üzerinde dikkatsizce kullanırsanız plağın kanallarına zarar verebilirsiniz. Ayrıca gramofonun farklı çeşitleri olduğu gibi gramofon iğnelerinin de farklı çeşitleri bulunmaktadır. Gramofon iğneleri, kullanım amaçlarına göre sınıflara ayrılmıştır. İnce gövdeden kalın gövdeye doğru her bir aşamada sesin kuvveti artar. Gramofonların ses ayarları olmadığı için eski zamanlarda iğnenin çapı düşürülür ve sesin diyaframa daha kısık iletilmesi sağlanırdı. Bu teknik, genelde gece komşuları rahatsız etmeden müzik dinlemek isteyen kişiler tarafından kullanılır, bir diğer ismi ise gece iğnesidir. Gece iğneleri gibi birçok farklı gramofon iğnesi bulunmaktadır. Gramofon iğnelerinin en az tercih edilen modelleri ise plastik olanlarıdır. Plak katili olarak adlandırılan plastik gramofon iğneleri, kullanıldıktan bir zaman sonra plaklara zarar vermektedir.

Gramofon ve Plak Seçimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gramofon ve Plak Seçimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

gramofon için plak seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Öncelikle çok istenilen bir plağı görüp heyecan ile hemen satın almamak gereklidir. Almak istediğiniz plağı mümkünse güneş ışığında iyice incelemelisiniz çünkü bazı plakların kondisyonu iyi derecede olmayabiliyor. İyi bir kondisyona sahip olmayan plaklar maalesef uzun ömürlü olmaz. Ayrıca kötü kondisyona sahip plaklar hem iğnenize hem de gramofonunuza kalıcı hasarlar verebilir. Plak üzerinde oluşan her türlü çizik ve matlaşma gibi hasarlar müzikalite seviyesini düşürecektir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise plağın satın alınmadan önce mağazada dinlenmesidir. Plağı dinledikten sonra satın almak daha mantıklıdır çünkü dinlemeden satın aldığınız zaman tatmin olamayabilirsiniz. Eğer internet üzerinden plak alımı yapacaksanız satıcının güvenilirlik seviyesine oldukça önem vermelisiniz. Satıcının güvenilirlik seviyesini gösteren en önemli unsur, plağı nasıl kargoladığıdır. Satıcının plakları özensiz bir şekilde kargolaması, elindeki diğer plaklara da özensiz bir şekilde baktığını göstermektedir. Son olarak gramofon için plak alırken fiyatlara oldukça dikkat edilmelidir. Günümüzde gramofon plakları çok fazla talep gördüğü için çok değişken fiyatlara denk gelebilirsiniz. Ahşap gramofon modelleri de ilgi görmektedir fakat seramik gramofonlar daha iyi müzik kalitesi sunduğu için daha çok tercih edilir. Seramik gramofonlar, diğer gramofonlara göre daha iyi bir görünüm ve kaliteye sahiptir. Seramikten üretilen gramofonların neredeyse hepsi tamamen el yapımı olur. Gramofon müzik çalar almak isteyen kişilerin büyük çoğunluğu genelde seramik gramofonları tercih etmektedir. Gramofon akustik oluşturan ve de kaliteli bir ortam sağlayan bir alet olduğundan dolayı da keyifli bir süreç sizleri bekliyor. Biraz daha kaliteli bir müzik keyfi yaşamak isteyen kişilerin tercihi ise genelde retro gramofon oluyor. Retro gramofon sayesinde hem eski günlere dönebilir hem de harika bir müzik deneyimi yaşayabilirsiniz. Görünüme önem veren kişilerin tercihi ise genelde dekoratif gramofon olmaktadır. Dekoratif gramofonlar sayesinde evinize ayrı bir görünüm katabilirsiniz. Gramofon dekor ögesi haline bir anda gelebilir. Eğer teknoloji ile iç içeyseniz dijital gramofon ve elektrikli gramofon modellerini tercih edebilirsiniz. Gramofon çeşitleri arasından sizlere en uygun olanı ile dilediğiniz şekilde bir seçim yapabilirsiniz.

Göz Atabileceğiniz Yeni Nesil Gramofon Modelleri

Göz Atabileceğiniz Yeni Nesil Gramofon Modelleri

Gramofon yeni nesil modelleri, adından da anlaşılacağı üzere gençlere hitap etmektedir. Bu tarz gramofonlar arasında modern, dijital ve Bluetooth destekli olanlar oldukça fazla ilgi görmektedir. Teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte gramofon modelleri, yeni nesile uygun bir şekilde tasarlanmaya başlandı. Şu an günümüzde en çok Bluetooth destekli gramofonlar tercih edilmekte. Bunun sebebi ise kablosuz bir şekilde gramofon üzerinden müzik dinlenebilmesidir. Gramofon Bluetooth destekli olursa bu sayede neredeyse hiçbir çaba harcamadan harika bir müzik deneyimi yaşayabilirsiniz. Günümüzde neredeyse her gramofon modelinde artık Bluetooth desteğine rastlanmaktadır. Örneğin antika ve nostaljik gramofon modellerinin bazılarında bile bluetooth desteği bulunur. Yeni nesil gramofonlar arasında en çok ilgi gören bir diğer model ise modern akustik gramofondur. Modern akustik gramofon, günümüzde çok tercih edilmektedir çünkü telefon ile kullanılmaktadır. Yapmanız gereken tek şey telefonu gramofonun özel bölmesine yerleştirmek ve müziği açmak. Bu tarz gramofonlar sayesinde telefonunuzun sesi en az üç kat artmaktadır. Daha iyi bir kalite almak istiyorsanız elektrikli dijital gramofon modellerini tercih edebilirsiniz. Antika gramofonların bazıları teknoloji ile birleştirilmiştir. Teknoloji ile iç içe olan antika gramofonlar, normal antika gramofonlardan daha çok ilgi görmektedir. Teknolojik antika gramofonların çoğunda bluetooth özelliği bulunmaktadır. Yani tercih edilmelerinin en büyük sebebi aslında bluetooth özelliğidir. Tabii bu tarz teknolojik antika gramofonlarda USB çıkışları da bulunmaktadır. Son olarak teknolojik antika gramofonların genelinde çift hoparlör bulunur ve bazıları şarj ile çalışır.. Günümüz teknolojisine en yakın olabilecek gramofon modellerinden biri olan bluetooth gramofon tercihinde bulunan insanlar genellikle gramofonlar ile iç içe kişilerdir. Bluetooth gramofon, neredeyse her türlü gramofon modeline göre üretilmektedir. Yani eğer bir mini gramofon almak isterseniz, o gramofona bluetooth desteği ekleyebilir ya da direkt olarak bluetooth destekli olanını satın alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, ürünün Bluetooth özelliğini açmaktır. Ayrıca Bluetooth özelliğini sevmeyen kişiler genelde modern gramofon tercihinde bulunuyor. Modern gramofon, isminden de anlaşılacağı üzere günümüze ayak uyduran bir görünüme sahiptir. Modern gramofonlar bluetooth gramofonlardan bazı noktalarda oldukça farklıdırlar, herhangi bir güç kaynağına gerek duymadan müzik dinleyebilirsiniz.

Gramofon Modelleri Özellikleri ve Fiyatları

gramofon Modelleri Özellikleri ve Fiyatları

Geçmişten günümüze kadar gelen birçok gramofon çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden birçoğu eskisi kadar tercih edilmemektedir. Hatta tamamen unutulup giden çeşitler bile bulunmaktadır. Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte üretilen gramofonlar şu an için çok fazla ilgi görmektedir. Mesela telefona bağlanabilmesi açısından akustik gramofon modelleri son zamanlarda sık sık tercih edilmektedir. Telefon ile çalışan akustik gramofonların alt kısmında hoparlör bulunmaktadır. Bu tarz akustik gramofonlar neredeyse her telefon modeline uyum sağlayabiliyor. Telefon ile çalışan akustik gramofonların tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden bir tanesi ise, sistemin telefonun ses seviyesini arttırmasıdır. Akustik gramofonlar, telefonunuzun modeline göre ses seviyesini oldukça arttırabilir ve sizlere harika bir müzikalite sunar. İncelemelere göre akustik gramofonlar, telefonunuzun sahip olduğu ses seviyesini minimum üç katına çıkarmaktadır. Akustik gramofonlar genelde masif ahşap ve alüminyum karışımından üretilmektedir. En çok tercih edilen çeşitlerden bir diğeri ise antika gramofon olabilir. Toprak gramofon, diğer gramofonlara oranla daha iyi bir müzikalite sunmaktadır. Nostaljiyi sevenlerin tercih ettiği bir diğer çeşit ise toprak gramofondur. Şu an günümüzde pek fazla bulunmadığı için çok fazla talep görmektedir. Telefon ile çalışan toprak gramofonlarda akustik gramofonlara göre sesi daha çok yükseltir. Günümüzde az da olsa toprak gramofon üreten işletmeler bulunmaktadır. Telefon ile çalışan toprak gramofonlar son zamanlarda daha çok ilgi görüyor. Ayrıca bu tarz gramofonların çalışma şekli de oldukça basittir. Telefonunuzdan müzik açıp, gramofonun bölmesine koyduktan sonra başka hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Ses doğal olarak bütün ortama yayılacaktır. Çok fazla ilgi gören bir diğer çeşit ise nostaljik gramofondur. Nostaljik gramofon, yine eski zamanları özleyenler tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir. Eski gramofon modelleri arasında en çok nostaljik gramofonlar tercih edilmektedir. Bu tarz gramofonlar ofis ve evlerde genelde aksesuar olarak kullanılmaktadır. Nostaljik gramofonların her parçası özenle üretilmiştir. Nostaljik gramofonların çok fazla tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise müzikleri rahatlatıcı bir etki ile çalmasıdır. Nostaljik gramofonların sahip olduğu saklama çekmecelerine özel eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz. Bu tarz gramofonlarda genelde açma ve kapama tuşları olmaktadır. Yani kullanımları oldukça basittir. Açma kapama tuşları sayesinde dilediğiniz zaman gramofonu basitçe açabilir veya kapatabilirsiniz. Hediyelik gramofon kategorisinde ise en çok tercih edilen çeşit seramik gramofon’dur. Daha fazla bilgi ve detaylı ürün görseli için Trendyol ana sayfasını ziyaret etmek isteyebilirsiniz.