placeholder
"

Kamkat Ağacı

" araması için 16 sonuç listeleniyor

Nefis Meyveler Veren Kamkat Ağacı Modelleri

Doğu Asya’ya özgü kamkat ağacı, kolay büyüyen bir narenciye çeşididir. Kamkat ise portakala benzeyen ancak oval şekilli ve çok daha küçük bir narenciye meyvesidir. İlk olarak 1700’lü yıllarda Çin’de yetiştirilen bu bitki “altın mandalina” adı ile anılır ve kısa sürede Avrupa ve ABD’de popüler hale gelir. Sıcak mevsimde çok iyi yetişen bir ağaç olan kamkat, soğuğa dayanıklılığı ile her yerde rahatça büyüyebilir. Hem kolay yetişmesi hem de faydaları açısından tercih edilen kamkat ağacı, bahçede, terasta ve saksıda rahatlıkla yetiştirilebilen ayrıca besin değeri yüksek bir bitkidir. Portakalın aksine kabuğu tatlı olan kamkatların iç kısmı ekşi ve mayhoştur. Bu sayede birçok şekilde tüketilebilen kamkat meyvesi, reçellerden tavuk yemeklerine, salatalardan cheescake’lere hatta dondurmalara kadar rahatlıkla kullanılabilir. “Kamkat ağacı nedir?” sorusunun yanıtı ise kısaca; küçük bir portakala benzeyen, ve tatlı - ekşi bir meyvesi olan kolay yetiştirilebilir bir turunçgildir. Oldukça parlak bir turuncu renge sahip olan kamkat meyvesi yoğun ve hoş bir kokuya sahiptir. Bu sayede narenciye meyvelerinin kullanıldığı tüm alanlarda esansiyel olarak da tercih edilir. Sabun, duş jeli, parfüm, kozmetik, oda kokusu ve daha birçok üründe kamkata rastlayabilirsiniz. Halk arasında küçük mandalina ya da Hindistan’da söylendiği gibi kumkuat da denilen kamkat ağacı, doğal yayılmacı çalı türü bitkilerden biridir. Hem dişi hem de erkek üreme organlarının aynı çiçek üzerinde yetişmesi sonucu oldukça kolay ve kendi kendine büyüyebilen kamkat ağacını yetiştirmesi de oldukça zahmetsizdir. Bu sayede mükemmel bir ev hediyesi olabilen kamkat ağacını sevdiklerinize hediye edebilir, bu sağlıklı ve lezzetli yiyecekten onların da faydalanmalarını sağlayabilirsiniz.

Kamkat Ağacı Özellikleri ve Faydaları

Kamkat Ağacı Özellikleri ve Faydaları

Kabuğu, içi ve çekirdekleriyle yenebilen kamkat, az miktarda Omega-3 yağı içerir. Diğer tüm taze meyvelerde olduğu gibi doğal bir nem sağlar. Turunçgillerin ortak özelliği olan C vitamini açısından oldukça iyi bir kaynak olarak bilinir. Lifli yapısı ve su bakımından zengin olması ile diyetlere ve sağlıklı beslenme uygulamalarına kolaylıkla dahil edilebilir. Meyvesi dışında yapraklarını da tüketebilirsiniz ancak yüksek magnezyum içeriği sebebiyle yüksek miktarlarda tüketilmesi müshil etkisi göstereceğinden kaçınmakta fayda vardır. Kamkat ağacı faydaları içerdiği vitamin ve mineraller ile doğru orantılıdır. C ve A vitaminleri açısından zengin olan meyve, az miktarda potasyum, kalsiyum ve demir içerir. Bu sayede vücudun doğal olarak üretmediği C vitaminin bir kısmını kamkattan sağlayabilirsiniz. Kamkat meyvesi kas dokuları, kan damarları, kolajen, bağışıklık, cilt sağlığı, şeker hastalığı gibi konularda yardımcı bir besin olabilir. Her besin gibi kamkatı da sağlık problemleriniz için tüketmek istediğinizde doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Kamkat ağacının bilinen üç türü vardır ve şekil ve tat olarak birbirinden oldukça farklıdır. Nagami, Marumi ve Meiwa olarak adlandırılan bu türlerden en yaygın yetiştirilen tür Nagamidir. Bu kamkatlar daha sık rastlayabileceğiniz oval veya armut biçiminde olan ekşi bir meyvedir. Marumi ve Meiwa ise daha yuvarlak ve nispeten daha tatlıdır. Her bir türü evde yetiştirmeye müsait olan kamkatı dilediğiniz türde seçebilir ve yapraklarından meyvesine hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz. Portakal gibi kabukları ekşi olmayan kamkatların, içi ve etli kısımları ekşi bir tada sahiptir. Meyve bütün olarak tüketildiğine bu ekşilik daha az bir etkiye sahiptir. Kamkatlar, boyutlarına göre oldukça kalın kabuklu, dikdörtgen şekilli minik narenciye meyveleridir. Marmelat, birçok narenciye yemeği hatta likör ve kokteyller için kullanıldıklarında mükemmel bir tatlandırıcıdır. Kamkatlar, ekşiliği sebebiyle turşularda ve tatlı ekşi sos tariflerinde de yaygın olarak kullanılır. Kamkatlar sert haldeyken buzdolabında iki haftaya kadar saklanabilen oldukça dayanıklı meyvelerdir. Bu sayede olgunlaştığında topladığınız kamkatları dilediğiniz zaman kullanmak için buzdolabında rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz. Dondurucuda da saklanabilen kamkatlar, birkaç ay süre bu şekilde de muhafaza edilebilir, ancak uzun süre dayanmaları için yıkanmış meyveler ikiye bölünmeli ve çekirdeklerinden arındırılmalıdır. Birkaç aydan daha fazla saklamak istediğiniz de ise 3/4 su bardağı şeker ve 4 su bardağı su ile hazırlanan şerbet ile kaplayabilirsiniz.

Kamkat Ağacı Fiyat Seçenekleri

Kamkat Ağacı Fiyat Seçenekleri

Kamkat ağacı fiyatları tohum, fidan ve fidanın yaşına göre oldukça geniş bir aralığa sahiptir. Bütçe dostu olan tohumları satın alabilir, ilkbaharda tam güneş alabileceği şekilde ekerek büyütmeye başlayabilirsiniz. Saksıda bakmak istediğiniz kamkatın iyi drene edildiğinden ve toprağın hava geçişinin iyi olduğundan emin olmak için yerden biraz yüksek tutmak iyi bir fikirdir. Meyveli bir fidan ise daha az sulamaya ihtiyaç duyar, fakat yine de havalandırma ve su miktarı önemlidir. Hastalık ve büyüme açısından zorluk çıkarmayan kamkat ağacı, meyve verdiğinde ağaca zarar vermemek için olgunlaşan meyveleri makas yardımıyla toplamak yeterlidir. Kamkat hasadı ise türlerine göre farklılık gösterebilir. Bazı türleri kasım ayından ocak ayına kadar, bazıları ise aralık ortasından nisan ayına kadar olgunlaşır. Dünyada altı çeşit kamkat yetişir ve Türkiye’de yaygın olarak Nagami, Meiwa ve Marumi bulunur. Bahar aylarında çiçeklenen kamkat ağacı saksıda yetiştiriliyorsa sıvı besinlerle beslemek daha çabuk ve verimli büyümesini sağlar. Kamkat ağacı boyu 2 ila 4 metreye kadar büyüyebilir, fakat evde yetiştirilen kamkatlar genellikle daha bodur tipleridir. Bu türleri bahçenizde yetiştirebileceğiniz gibi bodur türlerini saksılarda evde, balkonda ve teraslarda da büyütebilirsiniz. Kamkat ağacı fidanı genellikle meyve vermeye başlayan ve bol meyvesi olan fidanlardır. Bu şekilde satın alabileceğiniz kamkatları, tohumdan yetiştirmesi de oldukça eğlenceli bir aile aktivitesi olabilir. Kamkat ağaçları normalde aşılama yoluyla yetiştirilir, ancak tohum çimlenmesi mümkündür.

Tohumdan Fidana Kadar Tüm Kamkat Ağaçları Trendyol’da

Tohumdan Fidana Kadar Tüm Kamkat Ağaçları Trendyol’da

Kamkat limon, portakal, mandalina, meyve ağacı türleri arasında yoğun bir tada ve esansa sahip bodur bir ağaçtır. Kamkat ağacını tohum ya da fidan olarak satın alabilir, geniş bir saksıda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Kamkat ağaçları nem bakımından zengin toprağı sever fakat sulu ve aşırı nemli topraklarda kök çürümesi yaşayabilen hassas bir türdür. Toprak yaklaşık olarak 2 ila 2,5 cm kuru olduğunda sulanmalı ve fazla sudan arınması için delikli bir saksıda yetiştirilmelidir. Mevsim olarak sıcağı seven kamkatlar soğuk aylara dayanıklılığı ile Türkiye sınırları içerisinde kolay yetişir. Tam güneş görebileceği bir yerde ihtiyaç duydukça sulayarak büyümesini ve meyve vermesini sağlayabilirsiniz. Kamkat ağacı fidan seçenekleri 2 ve 3 yaş ve üzerinde bol meyve bulunan seçenekleri ile Trendyol’da fidan kategorisinde rahatlıkla bulunabilir. Saksıda sunulan kamkat ağacı fidanlarını yılın 12 ayı boyunca dilediğiniz toprağa ekebilir, dilerseniz saksıda yetiştirmeye devam edebilirsiniz. Tüplü ve tüpsüz fidan olarak satışa sunulan fidanları yetiştireceğiniz yere göre seçebilir, ürün açıklamaları yardımı ile ekme ve dikme yöntemleri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Çok kolay yetişen bir tür olan kamkat ağacı hediye olarak verilebilecek mükemmel bir bitkidir. Zahmetsiz büyütülebilmesi ve üzerinde bol meyvesi olan fidanlar özel günlerde sevdiklerinizi mutlu edebilecek türden hediyeler arasında yer alır. Siz de kamkat meyvesinin lezzetinden ve faydalarından yararlanmak isterseniz Trendyol üzerinden hemen sipariş vererek aşılanmış ve verimli kamkat ağacına sahip olabilirsiniz.