placeholder
"

Kombi Termostatı

" araması için 34 sonuç listeleniyor

Kombi Termostatı

kombi termostatı

Kombi oda termostatı, iç mekanlarda ısınma sistemini kontrol ederek kullanıcılara optimize rahatlık imkânı sunar. Enerji harcamasını da kontrol etmesiyle verimli bir kullanıma sahip olan termostatlar, sıcaklığı algılar ve ortam ısısıyla kıyaslayarak sistemi açar ya da kapatır. Evinizde arzu edeceğiniz sıcaklığı düzenleme ve koruma görevine sahip termostatlarda otomatik sensör algılayıcıları sayesinde sıcaklık hep belirli bir dengede kalır. Sensörleriyle ısı değişikliğini algılayan kombi termostatları önce radyatörleri ardından da odalarınızı ısıtır. Oda daha önceden belirlenmiş bir sıcaklığın üstüne çıkarsa, termostat ısınma sistemini kapatır. Böylece oda doğal hava sirkülasyonundan dolayı soğumaya başlar. Ancak bazı kullanıcılar bulundukları ortamları daha sıcak ya da daha soğuk ısıda tutmak isteyebilir. Bu gibi durumlarda kombi termostatlarında ısı ayarı seçenekleri de bulunur. Hemen her termostatın kendine has sistem tipi vardır. Bu sistem tipleri farklı kombi termostatı marka ve modellerine göre değişiklik gösterir. Eğer amacınız bulunduğunuz yerde sıcaklığı optimize etmek ise, enerji ve doğa dostu iyi bir kombi termostatı sayesinde verimli ısı yönetimi elde edebilirsiniz.

Kombi Termostatı Çeşitleri Nelerdir?

Kombi termostatı ne işe yarar sorusu sorulduktan sonra şüphesiz bahsedilmesi gereken bir diğer konu kombi termostatı çeşitleridir.

On/off oda termostatı, temel görevi ısıtma ünitelerinde sadece ısıtma tesisatına giden suyun kontrolünü yapmaktır. Dolayısıyla ısıtma cihazlarının on/off termostat çıkışına bağlanarak kullanılır. Kombinize sıklıkla sinyaller göndererek ne zaman çalışıp ne zaman durması gerektiğiyle ilgili sinyaller gönderir.

Modülasyonlu oda termostatı, on/off kombi termostatlarının yaptığı gibi ısıtma tesislerindeki su kontrolünü kombiye sinyaller göndererek sağlayabildiği gibi aynı zamanda kombi için yazlık ya da kışlık modu gibi yeni bir takım özellikler kazandırır. Öte yandan tesisat ve kullanım suyu sıcaklıklarını kontrol edebilmeye imkân da tanıyabilir. Modülasyonlu oda termostatları kombilere ek özellikler de kattığından, eğer modülasyonlu kombi tercihi yapılacaksa mutlaka kombinize uyumlu bir şekilde yapmanızı, hatta mümkünse kombi üretici markanızla aynı marka ürünü tercih etmenizi gerektirir. Aksi takdirde yanlış sinyaller gönderme, ya da işlevlerini tam olarak yerine getirememe gibi bazı ek sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Mekanik oda termostatı, temelde prensipleri genleşme ve büzülmeye dayalı olan bimetal sensörlerle çalışır. Genleşme ve büzülmeden kasıt ise, ortam sıcaklığına göre değişebilir. Bimetal sensör, bulunduğu ortamda ısınma gerçekleşmesi durumunda, sıcaklık etkisiyle genleşir. Bu genleşme durumu sonucunda bimetal yapı hemen yanı başında bulunan mekanizmayla temas eder. Bu temas kombiye giden termostat uçlarının bağlantısını keser. Bağlantısı kesildikten sonra kombi kapanışa geçer. Yine tam tersi bir durum gerçekleştiğinde (yani ortam soğumaya başladığında), sensör büzülmeye başlar. Büzülme durumu halihazırda mekanizmayla temas halinde olan bimetal yapıyı, mekanizmadan uzaklaştırır. Bimetal yapının mekanizmadan uzaklaşması sonucunda da, kombi termostat uçlarındaki bağlantı noktaları tekrar köprülenir ve kombi çalışma moduna geçer. Mekanik kombi termostatları herhangi bir dijital ya da analog ekrana sahip olmadığından, ortam sıcaklığını görebilmek mümkün değildir. Dolayısıyla kullanıcıların kendilerine uygun ısı tercihlerini kendi bedenlerini dinleyerek yapması gerekir. Kullanıcılar kendilerine uygun ayarlamayı yaptıklarında, mekanik termostattan bir tık sesi duymaları mümkündür. Bu tık sesinin duyulduğu an kullanıcıya, bulunduğu ortamla kombi termostatının sıcaklığının aynı olduğu bilgisi verilmiş olur.

Dijital oda termostatı, yazılım kartına sahiptir. Üzerinde bulunan yazılım kartlı sensörleri ve onların bileşenleriyle daha hassas ölçüme olanak veren kombi termostatıdır. Kablolu ve kablosuz olmak üzere iki tiptir ve haftalık program gibi bazı ek kullanım özelliklerine sahiptir. Haftalık program özelliği zaten tasarruflu olan kombi termostatlarına getirdiği ek tasarruf seçenekleriyle oldukça başarılı bir özellik sayılabilir. Kullanıcı tercihlerine de bakıldığı zaman, mekanik kombi termostatlarına nazaran dijital kombi termostatlarının daha sık tercih edildiği görülür.

Kablosuz oda termostatı prensibine bakıldığı zaman asıl görevi, kombiyle termostat arasındaki bağlantı noktalarıyla yapılan iletişimin, kablosuz olmasıdır. Kablosuz bağlantının kullanıcıya sağladığı en büyük kolaylık ise, kuşkusuz seyyar kombi termostatı olarak da adlandırılan, bir ortamdan başka bir ortama taşıma özelliği getiren yapısıdır. Bu yapıda termostat bulunduğu ortamın sıcaklığını ayarlayarak tüm evi kontrol eder. Örneğin gündüzleri genellikle en çok vakit geçirilen oturma odasında, geceleri de çocuk veya yatak odasında kullanılarak kombiden maksimum verim alınması sağlanabilir. Kombi termostatı kablosuz olanların, çalışma şekli ise genellikle verici görevi gören bir termostat ile, alıcı görevi gören kombi üzerindeki cihaz olarak iki üniteden oluşmasıdır. Kombiye montajı yapılan alıcı görevli bu cihaz, verici görevli termostatla bağlantısını genellikle radyo frekansları, bluetooth ya da wi-fi üzerinden kurar.

Kablolu oda termostatında ise durum biraz daha farklıdır. Termostat ile kombi arasındaki iletişim kablo ile sağlanır. Kablo hattıyla sağlanan termostat ve kombi ilişkisi, termostata taşıma imkânı sağlamaz.

TVR termostatlar, bu çeşitteki kombi termostatları diğerlerinden çok farklı bir prensiple çalışır. Termostatik radyatör vanalar olarak da adlandırılan TVR termostatlar, evinizdeki bütün radyatörlere tek tek takılırlar. Tek tek takılma sonucunda da, tüm evi ısıtmak yerine her odaya farklı bir sıcaklık ayarı yapılması mümkün kılınır. Bu sayede düzenli olarak kullanmadığınız ya da aksine çok fazla kullandığınız odalar için termostatınızda ayrı sıcaklık derecelerini atayabilirsiniz. Tüm evi ısıtmak yerine spesifik bazı odaları ısıtmak da, hem tasarruflu hem de kullanışlı bir kombi termostat kullanımı sağlar.

Kombi Termostatı için En İdeal Konum

Termostatın en doğru konumda bulunması, tüm evin sıcaklığını ayarlayacağından oldukça kritik bir önem arz eder. Eğer termostatınız herhangi bir radyatör ya da çok güneş alan bir noktada konumlandırılırsa, bu durum termostatta algılanan değerin odanın sıcaklığından daha fazla olmasına sebep olur. Sıcaklığın daha fazla algılanması ise kullanıcılar için uygun sıcaklık ortamı oluşmasını engelleyebilir. Bundan dolayı oda termostatları yerden yaklaşık 1.5 metre yüksekliğe ve herhangi bir ek ısıtma sistemine maruz kalmayacak bir noktaya yerleştirilirse en ideal verimli kullanım sağlanmış olur.

Haftalık Program Nasıl Kullanılmalıdır?

Haftalık program özelliğine sahip bir kombi termostatı ile, evinizde arzu ettiğiniz sıcaklığı önceden belirleyebilir ve kendinize uygun ayarlamalarla kombinize programlama yapabilirsiniz. Bu programlama özelliğiyle kombiniz için uyku saatlerinde ayrı, evde bulunma ya da dışarı çıkma durumunlarında ayrı çalışma şekli oluşturabilirsiniz. Eğer evde olmadığınız saatlere göre kombinizde bir program ayarlarsanız, kombide istenilen dereceyi haftalık program özelliğine sahip termostat yardımıyla düşürebilirsiniz. Öte yandan evde bulunduğunuz saatlerde ise siz ve yakınlarınız için en optimal sıcaklık değerini ayarlayabilirsiniz. Haftalık program bu akıllı yapısı dışında oldukça tasarruflu bir sistemdir. Evde olmadığınız durumda kombinizi kapatıp evi aşırı soğutmanız, eve geldiğinizde kombinizin evi ısıtmak için ekstra performans ve enerji harcamasına sebep olur. Bu da size ek masraflar doğurabilir.

Neden Kombi Termostatları Tasarruf Sağlar?

Oda termostatlarının kullanıcılarına enerji harcama konusunda verimlilik sağlamasındaki en temel sebep, termostatın sensör algılayıcıları sayesinde, ısıtması gereken odayı yeteri kadar ısıtmasından kaynaklıdır. Yeteri kadar ısıtılmış bir oda oluştuğunda termostat anında çalışmayı durdurur. Bu sayede gereğinden fazla çalışarak gereksiz enerji harcamalarına sebep olmaz. Gereğinden fazla enerji (gaz ya da elektrik) harcanmadığı takdirde de uzun vadede termostatlar oldukça tasarruflu (ortalama %7 oranında tasarruf sağlar) ve verimli cihazlar olarak öne çıkarlar.

Termostat kullanılmayan ortamlarda, ortam sıcaklığı kullanıcılar için çok fazla olduğu zaman, kişilerin kalkıp kombiyi ayarlaması gerekir. Bu da özellikle mevsim geçişlerinin olduğu dönemlerde çok sık yaşanabilen bir durumdur. Ortamda sık sık çocuklu ya da hassas bünyeli kişiler bulunuyorsa, sıcaklık ayarını manuel olarak elle yapmak zorunda kalmak bu kişilerde sağlık sorunlarına sebep olabilir. Örneğin aşırı ısınmış bir ortamda hassas bünyelerde terleme görülebilir. Ardından manuel olarak kombi kapatıldığında ortamda soğuma gerçekleşir ve bu kişiler terlemiş bedenleriyle soğuğa maruz kalırlar. Bu durum özellikle kış aylarında bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Sonuç olarak petekler aşırı ısındı ya da petekler ısınmıyor gibi sorular yöneltmek ve kombi ayarı yapmak zorunda kalmamanız için kombi termostatları idealdir. Dolayısıyla kullanıcılar kombi termostatı sayesinde otomatik olarak ayarlanabilen oda sıcaklığıyla böyle bir sorundan kurtulmuş olur.

Kombi Termostatı Tercihi Neye Göre Yapılmalıdır?

Öncelikle kombi için termostat almaya karar verdiyseniz bilmeniz gereken ilk ve en önemli husus kombinizin marka ve modelidir. Çünkü termostatlar tamamen kombiye entegre çalışma prensibine sahip olduğundan kombiyle arasında herhangi bir bağlantı sorunu ya da uyumsuzluk yaşamamalıdır. Bu gibi durumların görülmesi termostatın verimsiz çalışmasına, istenen sıcaklığa ulaşılamamasına ve gereksiz gaz ya da elektrik harcamalarına sebep olabilir. Öncelikle bilinmelidir ki, bazı kombiler termostatlarla çalışmaya uygun değildir. Genellikle eski üretim olan bu kombilerde termostat kullanımı söz konusu değildir. Bir diğer örnek de, bazı termostatlara uyumlu, bazı termostatlara uyumsuz kombilerdir. Bir kombi, mekanik kombi termostatına uyumlu olabilecekken, dijital kombi termostatına uyumsuz olabilir. Kombinizin kombi termostatına uygun bir yapıda olup olmadığını, uygunsa da hangilerine nasıl uygun olduğunu öğrenmek için bir uzmandan yardım almalısınız. Bu uzman sizlere kombinize uygun kombi termostatı tercihi yaparken yardımcı olur ve doğru karar vermenizi sağlar.

Kombi Termostatları Nasıl Kullanılmalıdır?

Kombi termostatları montajı yapılmadan ve kullanılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı temel konular vardır. Bunlardan ilki olan kombi termostatı montaj işlemi, oldukça hassas bir şekilde yapılır. Kombinize uyumluluğundan emin olduğunuz ve termostatı satın aldığınız andan itibaren, kombi termostatınız ne marka ve model olursa olsun eğer bu işte bir uzman değilseniz kesinlikle montaj işlemini siz yapmamalısınız. Satın aldığınız markanın teknik servisi tarafından montaj işleminizi yaptırabilirsiniz. Montaj işlemi gerçekleştikten sonra ise aktivasyon işlemini yine satın aldığınız markanın teknik ekibiyle yapmak sizler için en doğru tercih olacaktır. Yeterli önlem alınmadığı ve yanlış montajlama yapıldığı takdirde, termostatınızı daha kullanmadan bozabilirsiniz. Çalışsa bile oldukça verimsiz, güvensiz bir çalışma gösterebilir. Hatta çok daha tehlikelisi olarak kombinizin yanlış sinyaller göndererek aşırı çalışmasına sebebiyet verebilir. Kombinizin dengesiz çalışma durumu ise uzun veya kısa vadede kombinizi bozabilir, sizin ve sevdiklerinizin can güvenliğini tehlikeye atarak ciddi kazalara sebep olabilir. Kombi termostatı kullanımı ise, genellikle oldukça basit olsa da dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. En uygun ayar seçildikten sonra da olabildiğince (özellikle çocuklu bir aileyseniz) o ayar sabit tutulmalı ve stabil bir kullanım sağlanmalıdır.

Kombi ve Kombi Termostat Bakımı

Kombi ve kombi termostat bakımı birçok kullanıcının atladığı ya da çok önemsemediği bir konu olabiliyor. Ancak her cihaz gibi kombiler ve kombi termostatları da bazi periyodik bakım zamanlarına ihtiyaç duyar. Bu periyodik bakım ise uzmanlar tarafından genellikle yılda bir kez olarak nitelendirilir. Siz ve yakınlarınızın can güvenliğini sağlamak ve en düşük enerji harcamasıyla yüksek verimde sorunsuz çalışmasını sağlamak için kombilerinize ve kombi termostatlarınıza yılda bir kez bakım yapmalısınız. Uzmanlar, bakımı yapılmayan ve ihmal edilen cihazların verimsiz çalıştığına, hatta beklenmedik ve çok tehlikeli kazalara sebebiyet verebileceğine değiniyor. Termostatınızın verimli çalışmasını istiyorsanız, öncelikle kombinizin verimli çalıştığından emin olmalısınız.

Bakım işlemi ise tıpkı montaj ve aktivasyon işleminde olduğu gibi alanında uzman kişilere yaptırılmalıdır. Kombi ve termostat bakımı yapılırken ise ilk olarak, kombinin ve termostatın çalışma durumu kontrol edilir. Eğer cihaz çalışıyorsa termostatla kapatılır. Kapatılan kombinin su sızdırmazlık durumuna bakılır. Daha sonra kombinin içi açılarak tozlanma durumu incelenir. Tozlanma durumu çok fazlaysa kombi içindeki tozlar temizlenir. Ardından kombi içindeki elektrik bağlantıları ve kombi-termostat arası bağlantılar kontrol edilir. Kombi termostatı incelenir ve herhangi bir temas ya da arıza sorunu olmadığından emin olunur. Bir sorun görülmediği takdirde kombi baca fanı kontrolü ve temizliği yapılır. Kombideki mevcut su boşaltıldıktan sonra ise, brülör, genleşme tankı, yanma haznesi bakımları yapılır. Ateşleme iyonizasyon elektrodu, üç yollu vana, kombi altındaki kalorifer filtresi sökülüp temizlenir. Gaz ayarı kontrolleri yapıldıktan sonra, eğer cihazda herhangi bir arıza tespit edilmemişse boşaltılan su yeniden eklenir ve bar seviyesi 1.5’a yükseltilir. Son olarak cihaz tekrar çalıştırılır ve bakım işlemi tamamlanır. Hem olası arızaların önüne geçmek, hem de düşük faturalarla huzurlu bir kış geçirmek için periyodik bakımlarınızı ihmal etmeyin.

Sık Karşılaşılan Kombi Termostatı Arızaları

Kombi termostatı arızaları genellikle zamana bağlı kullanımda yetersiz bakım yapılması sonucu gerçekleşse de bazı durumlarda kullanıcı hataları da görülebilir. Bunlara örnek olarak kombi termostatının sağladığı fonksiyonların yanlış kullanılması verilebilir. Örneğin yaz kış moduna sahip bir kombinin, bu fonksiyonunun doğru kullanılmaması sonucu yeterli ısıtmayı sağlayamaması gibi durumlar gözlenir. Yaz modunda olan bir kombi soğuk havalarda tesisatı yeteri kadar ısıtmaz. Bir başka hata da kombi termostatının kilitlenmesi durumu olabilir. Bu genellikle dijital kombi termostatlarında görülen yazılımsal bir hatadır. Hata görülmesi durumunda panik yapılmamalıdır. Çünkü çoğu kombi termostatı bünyesinde bir reset tuşu barındırır. Bu reset tuşu sayesinde kilitlenme durumundan kurtulunabilir. Ancak eğer bu reset tuşu sorununuzu çözmez ise bir teknik ekipten yardım isteyebilirsiniz.

Kombi Termostatlarında Fiyatlandırma

Kombi termostatlarında fiyatlandırma çok çeşitlidir. Kullanıcı istediği takdirde hem bütçe dostu kombi termostatlarına hem de üstün kalite kombi termostatlarına sahip olabilir. Kombi termostatı fiyatları ise, kullanıcının kombi termostatından beklentilerine, kombi termostat markalarına ve kombi termostat modellerine göre değişiklik gösterir. Eğer uygun fiyatları olan ve basit bir düzeneğe sahip kombi termostatı arıyorsanız, o zaman manuel termostat modelleri sizler için iyi bir tercih olacaktır. Ancak bir termostattan beklentiniz daha fazlaysa ve tasarrufa daha da önem veriyorsanız, o zaman bu durumda dijital kablosuz termostatları tercih edebilirsiniz. Akıllı termostat olarak da adlandırılan dijital kablosuz termostatlarla, isterseniz sesinizle isterseniz de bir uygulamayla termostat kontrolünü yapmak mümkün olur. Unutulmaması gereken bir diğer husus da, bazı kombi termostat sistemlerinin her ısıtma sistemini desteklemeyebilir olmasıdır. Özellikle dijital termostatlarda daha sık görülen bu durumda, eğer ayrı ayrı ısıtma ve soğutma sistemlerine sahipseniz, iki sistem için de farklı kombi termostatlarını tercih etmeniz gerekebilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için alacağınız kombi termostat markaları ve modellerini iyi incelemeli ve ürün detaylarını iyi okumalısınız.