"

Mantolama

" araması için 101 sonuç listeleniyor

Mantolama Çeşitleri ile Hava Etkileşiminden Korunun

Dış cephelerde yalıtımı sağlamak amacıyla yapılan mantolama, enerji verimliliği konusunda oldukça başarılıdır. Son dönemlerde yapılan yeni binalarda kanun gereği zorunluluk olan bu işlem, eski binalardaki ısı kaybını da önler. İki farklı sıcaklık arasında ısının geçişini engelleyen sistem sayesinde evlerdeki kayıplar minimum seviyeye indirilir. Özel malzemeler kullanılarak yapılan işlemlerde plakalar, aralarında boşluk kalmayacak şekilde yan yana yapıştırılır. Her mevsimde yapılan işlemler sektörde yetkinliği olan mantolama markaları tarafından yapılır. Sıcak bölgelerde ısı kaybını önlerken soğuk ortamlarda iç ısıyı muhafaza etmeyi sağlar. Yapılarda sıcaklığı muhafaza ederek iç yüzeylerde buhardan dolayı oluşan yoğunlaşmayı azaltır. Bu durum evlerde sıklıkla yaşanan mantar ve küf gibi problemlerin önlenmesinde etkili olur. Evlere konfor getiren mantolama sistemleri, sağladığı enerji tasarrufu ile bütçenize katkı sağlar. Farklı ısı değişimleri yaşanan bölgelerde yapılan işlemler doğalgaz ve elektrik sarfiyatının önlenmesinde de etkilidir. Binaların dış yüzeyine yapılan mantolama faydaları ile hem bütçenize hem de milli değerlere katkı sağlar. Binaların yağmur, kar ve güneş alan yüzeyleri kayıpların önlenmesi için mantolama boya ile daha dirençli hale getirilir. Yapılan işlemlere uygun boyalarla yapılan yalıtımlarla bina ve işyerleri sıcağa ve soğuğa karşı korunur. Cephelerde kapı ve pencereleri olumsuz hava şartlarından korumak için yapılan söve mantolama, dikey ve yatay olarak uygulanır. Binaları daha estetik görünüme kavuşturmak için kullanılan materyaller, korumanın yanı sıra estetik bir tarz oluşmasını sağlar. Rutubet ve su geçirmeyen bor mantolama, yapıların nefes almasını sağlar. Yanmaya karşı da etkili olan ürün su geçirmez özelliğe sahiptir. Straforu zemine sabitlemek için kullanılan mantolama dübelleme ile daha rahat çalışma imkanı bulabilirsiniz. Binalarda dayanıklılığı sağlayan tüm ürünleri Trendyol'dan inceleyerek satın alabilirsiniz.

Ürün Çeşitleri ve Özellikleri

Ürün Çeşitleri ve Özellikleri

Her binanın yapısal özelliklerine göre değişen mantolama çeşitleri, yaşanan iklime uygun yapılır. Sıcak bölgelerde yapıları soğutmak için tercih edilen sistemler, soğukta ise iç ortamın rutubet ve nemini önlemek için kullanılır. Farklı materyaller kullanılarak yapılan mantolama özellikleri ile binanın nefes almasına katkıda bulunur. Sağlıklı ortamların oluşmasında yapılan işlemlerin etkisi oldukça fazladır. Isı yalıtımı sırasında levhaların yüzeye daha iyi tutunabilmesi için kullanılan mantolama köpüğü, strafor yapıştırıcı silikondan üretilir. Bu malzeme gerektiğinde dolgu amaçlı olarak kullanıma uygundur. Kaplanacak zemine malzemeleri mantolama dübeli ile yerleştirerek uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Her yalıtımın olmazsa olmazı olan dübeller, 10 cm ile 16 cm arasında değişik boyutlara sahiptir. Tamamen doğal malzemelerden üretilen mantolama sıvası, tuğla duvar üzerinde tercih edilir. Yüksek kapatıcılık özelliği sayesinde minimum uygulamada bile etkisini hızlı bir şekilde gösterir. Mat dokuya sahip olan ürün tüm işlemlerden sonra bitirme kısmında uygulanır. Sıcak ve soğuk şartlara dayanıklı mantolama yapıştırıcısı, çimento ve elyaf bileşiminden oluşur. İç ve dış cephelerde uygulanabilen ürünler, temiz yüzeylerde daha iyi sonuç verir. Tüm yalıtım işlemlerinin tam anlamıyla yapılabilmesi için mantolama levhası, vidası, çivisi, astarı gibi yardımcı ekipmanlardan destek alınır. Her bir materyal binanızın ömrünün uzamasına katkıda bulunur. Yapılan işlemler sırasında yüksek elastikiyeti ile tercih edilen mantolama filesi, kullanıma uygun boyutlarda satılır. İki sıva arasında koruyucu görev üstlenen malzemeler zamanla dökülme ve bozulma gibi durumlar oluşturmaz. Gözenekli yüzlerce hücreden oluşan mantolama strafor, uzun yıllar özelliklerini yitirmeden güvenle kullanılır. Hafif yapılarıyla cephede yük oluşturmayan kaplamalar, ısının korunmasında etkili rol oynar. Siz de tüm iç ve dış cephe kaplamalarınıza uygun malzemeleri kalite ve güvenilirliğin adresi olan Trendyol'dan temin edebilirsiniz.

Mantolama Nasıl Yapılır?

Mantolama Nasıl Yapılır?

Evlerde tüm hava şartlarında en iyi şekilde yaşam konforu oluşturmak için yalıtımın önemi oldukça fazladır. İklim şartlarına bağlı olarak yapılan dış cephe mantolama, iç yüzeylerde oluşan küfü büyük ölçüde azaltır. Çevrenin korunmasına da katkısı olan yalıtım sayesinde ısı kayıplarının önüne geçilir. Beton içerisindeki yapı malzemelerinin korunması binaların depremde daha az hasar görmesine katkı sağlar. Dış cepheden korunaklı hale getirilen binalarda gerek görüldüğü takdirde iç cephe mantolama uygulaması da yapılır. Ev içindeki yoğuşmanın azaltılması rutubet ve mantar oluşumunu önlemede başarılı sonuçlara ulaştırır. Eski ve yeni yapılan bina mantolama işlemleriyle bütçeye ve çevreye katkıda bulunabilirsiniz. Dilerseniz eski binanızı dekoratif mantolama teknikleriyle yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Hafif yapısına karşılık son derece sağlam olan ahşap ev mantolama ekipmanlarıyla yapınıza konfor kazandırabilirsiniz. Uygulaması kolay olan yenileme işlemiyle evinizin değerini artırabilirsiniz. Zamanla zarar gören kısımları daha az maliyetlerle onarma imkanı bulabilirsiniz. Esnek yapısı sayesinde kavisli yüzeylerde bile en iyi sonuca ulaşmanızı sağlar. Otopark ve bodrum katları gibi alanlarda tercih edilen tavan mantolama ile kararma ve terleme sorunlarını kökten çözebilirsiniz. EPS ve XPS gibi farklı malzemelerden yapılan yalıtım gereçleri tavanlarda oluşan küf, bakteri ve mantar oluşumunu engeller. Yüzeyin hava almasını sağlayarak daha sağlıklı bir yaşam alanının oluşmasına katkıda bulunur. Genellikle dış yüzeylerde kullanılan sıvalı, sıvasız mantolama tekniğini binanın durumuna ve yapısına göre seçebilirsiniz. Tüm zeminlerde ve dış yüzeylerde uygulama pratikliği sunan yalıtım tekniklerini prefabrik, zemin, apartman, çatı, konteyner mantolama gibi suyla temas eden kısımlarda uygulayabilirsiniz. Özellikle zemin ve çatı katları suya maruz kaldıkları için bu alanlarda yalıtım son derece önem taşır. Her ortamda tercih edeceğiniz malzemelere Trendyol'dan ulaşabilir, ihtiyacınıza göre seçimlerde bulunabilirsiniz.

İç ve Dış Ekipmanlar

İç ve Dış Ekipmanlar

Zamanla yıpranan binaların bakım aşamasında tercih edilen mantolama malzemesi, ekonomik olmasının yanı sıra çevreye de katkı sağlar. Tamamen doğadan elde edilen materyallerin kullanıldığı yalıtım, binanızı her türlü çevresel faktöre karşı koruma altına alır. Binanın yapısına ve yaşına bağlı olarak farklı mantolama modelleri uygulanabilir. Volkanik oluşumlar sonucunda açığa çıkan mineral ve kayaçlar bazı işlemlerden geçirilerek yalıtım malzemesine dönüştürülür. Elyaf haline getirilen bu materyaller taşyünü mantolama işlemleri sırasında kullanılır. İnorganik yapıda olması bakteri oluşumunu engelleyen avantajdır. Isıya dayanıklı yapısı size uzun süreli kullanım imkanı oluşturur. Binaların dışında gemilerde, çelik kapılarda ve fırınlarda kullanılan taş yünü, ses yalıtımına da etki eder. Yüksek teknik özelliklere sahip dalmaçyalı mantolama, desenleri ile binalara farklı bir boyut kazandırır. Isı yalıtım levhalarının yüzeylerde hiç boşluk kalmayacak şekilde yerleştirildiği fugalı mantolama, estetik açıdan hoş bir detay oluşturur. Bazı kısımlarda suyun tahliye edilmesi için açılan kanallara profiller yerleştirilir. 6 farklı kimyasaldan elde edilen modüler sistemler, yüksek dayanıklılığa sahiptir. Yalıtım aşamasında en çok tercih edilen malzemelerden olan strafor mantolama, diğer modellere göre daha ekonomiktir. Özel doğal taşlardan ve strafordan yapılan materyallerin kullanıldığı taş desenli mantolama, mekanlara otantik bir görünüm kazandırır. Daha geniş ve ferah alanlar yaratmak için ideal olan taş desenler estetik açıdan da son derece dikkat çekicidir. Modern yapılarda hem iç hem de dış dekorasyonlarda tercih edilen kaplamalar, binanın değerine de katkıda bulunur. Kolay uygulanabilir olması sıklıkla tercih edilmesini sağlar. Kullanılan malzemenin kalitesine, görünümüne ve doğal olmasına bağlı olarak değişen mantolama fiyat seçenekleri bütçelere ve imkanlara göre belirlenir. Gerek iç gerekse dış ortamlarda yapılan işlemler binanın dokusuna ve görünümüne uygun seçilir. Her ortama fark yaratan tasarımları Trendyol'dan satın alabilirsiniz.

Mantolama Kaç Dansite Olmalıdır?

Türkiye’de mantolama kalınlığı illerin iklim şartlarına göre farklı ölçülerde olmaktadır. İstanbul için doğru mantolama malzemesinin kalınlığı 4-5 santim olmalıdır. Ülkemiz için belirlenen mantolama malzeme kalınlığı 4-5 santim iken Avrupa ülkelerinin hava şartlarına göre bu kalınlık 15-20 santime kadar çıkabilmektedir. Mantolama kaç dansite olmalıdır sorusu binalarında yalıtım yaptırmak isteyenler tarafından araştırılmakta olan bir konudur. Mantolama da kullanılan malzeme kalitesi aynı zamanda mantolamanın vereceği sonucu da çok etkileyecektir. Ankara ilimiz ve civar ilçelerinde ise mantolama yapılacak olan ısı yalıtım levhasının kalınlığı 4 santim yoğunluğu ise 16- 20 dansite olmalıdır. Binaların dış yüzeylerine yapılan mantolama işleminin amacı kış soğuklarından daha az etkilenmektir. Hem yakıttan tasarruf etmek hem de yaktığınız oranda kaliteli ısınmayı sağlamak amacı ile yaptırılan mantolama işlemi sayesinde bütçeler yakıttan tasarruf etmiş olur.

Mantolama Kaç Yıl Dayanır?

Mantolama yapılırken kullanılan malzeme kalitesi ve yapıldığı yerin iklimsel özellikleri yapılan mantolama işleminin kaç yıl dayanacağı konusuna bir netlik getirmeye yardımcı olacaktır. Mantolama kaç yıl dayanır sorusunun cevabını yapılan mantolama işlemi hakkında kalite bilgisi edindikten sonra vermek sanırız daha mantıklı olacaktır. Binanın mantolama kararı binadaki mülkiyet sahibi olan kişilerin ortak kararı olarak verilmektedir. Bir kişinin itiraz etmesi halinde bile karar olumsuz olabilir. Mantolama kararı alınmış bir binanın yöneticisi ya da yetkili kişisi mantolama yapan bütün firmaları iyice araştırarak aralarından en çok avantajlı olanı tercih etmelidir. Mantolama firmalarının vermiş olduğu garanti süresi 5 yıl ile 10 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Belirttiğimiz gibi yapılan mantolamanın dayanıklılık süresini belirleyen ana unsur yapımında kullanılan malzemelerin kalitesidir. İşçilik ise en az kaliteli malzeme kullanmak kadar önemlidir.

Mantolama Yüzde Kaç Tasarruf Sağlar?

Mantolama kaliteli malzeme kullanılarak uygun şartlarda yapılmışsa % 50 oranında tasarruf sağlamaktadır. Mantolama yaptırmanın amacı soğuk havada kaliteli ısınma sağlamaktır. Yakılan doğalgaz oranında ısınma sağlayamayan kişiler yaktıkları yakıt miktarında ısınmadıklarından bütçelerinden fazladan harcama yapmış olmaktadır. Mantolama yaptırmak ilk bakışta bütçeden çıkan para olarak görüldüğünden zarar edilmiş olduğu düşünülebilir. Fakat yaptırılan mantolama işleminin sağladığı avantajlar gözlemlendiğinde bütçeden para çıkmasına rağmen ortada yapılmış olan büyük miktarda tasarruf olduğu anlaşılacaktır. Yaptırılan mantolama işlemi yalnızca tasarruf etme imkânı sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda binanın dış cephesini koruma altına alarak kullanım ömrünü arttırmış olacaktır. Binanın dış estetiğine olan olumlu katkısı ise herkes tarafından bilinmektedir. Yapılan mantolama işleminin binaya ve bina sakinlerine olan katkısından başka çevreye de önemli katkıları olmaktadır. Daha az yakıt kullanımı nedeniyle çevre kirliliği de büyük oranlarda düşecektir. Trendyol’dan bu tür ürünlerin yorumları ve değerlendirmelerini inceleyebilir kolaylıkla sipariş oluşturabilirsiniz.