placeholder
"

Pvc Kaplama

" araması için 2345 sonuç listeleniyor

Pvc Kaplama Modelleri Trendyol'da!

PVC Kaplama

Polivinil klorür ifade ede PVC ile zemin, dış cephe, tavan, duvar, pencere ve birçok farklı yüzeyin kaplanması işlemlerini içeren PVC kaplama, önemli ölçüde leke direnci ve düşük bakım gereksinimi sağlıyor. Solmalara karşı malzemeye bariyer oluştururken, plastik yapısı sayesinde kaplanan yüzeyi dış etkenlere karşı daha dayanıklı kılıyor. PVC kaplama renkleri, kaplanan mekana veya nesneye göre değişebiliyor. Temizlik kolaylığı ve düşük küf direnci, PVC dış cephe kaplama yapılan yüzeyleri zımparalama ve boyama gerektirmemesini sağlıyor. Uygulama esnasında kullanılan geri dönüştürülmüş plastik malzeme, kaplamanın çevre dostu yapısını ve kaynakları verimli şekilde kullandığını gösteriyor. Hafifliği ve kolay şekil alabilen kimyası, PVC vinil zemin kaplama uygulamalarını diğer kompozit malzemelere kıyasla daha tercih edilebilir kılıyor. Diğer malzeme görünümlerini tercih eden kullanıcılar için ise ahşap görünümlü PVC kaplama seçeneği, hem dayanıklı hem mekana uygun kullanım sunuyor. Performansa düzeyine eş PVC zemin kaplama fiyatları, zeminlerin dayanıklılığını hesaplı şekilde yapmanızı sağlıyor, kaplama işlemine yönelik malzemelere çevrimiçi sayfalardan kolay ulaşılabilir hale getiriyor.

PVC Zemin Kaplama

Basit ve nispeten uygun maliyetli bir yöntem olan PVC zemin kaplama, üç aşamadan oluşuyor. Nesnenin veya üretilmiş bileşenin eritilmiş plastikten bir fıçıya kaldırılmasıyla yüzeye yapışıyor. Yapışkanlığın ve sabitlenme gücünün artırılması amacıyla fosfat veya kromat kullanılarak PVC yer kaplama esnasında astar oluşturulabiliyor. Astar kalınlığına bağlı olarak nesne yavaşça çıkarılarak sertleşmeye bırakılıyor. Eriyen PVC den hızlı çıkarılan nesnenin yüzeyinde veya kalınlığında düzensizlikler oluşabiliyor. Bu düzensizlikleri engellemek amacıyla PVC yüzey kaplama füzyonunu tamamlamak için işlem esnasında daha yüksek ısılar kullanılabiliyor. Isı yükseldikçe nesnenin kaplanma başarısı yükselirken, bu işlem için harcanan süre kısalıyor. PVC kaplama mobilya, mutfak, dolap, iç kapı, kitap ayracı gibi zeminlerde uygulanırken kullandığı plastiğin nesne yüzeyiyle birleşmesi sayesinde minimum malzeme israfı yaratıyor. Böylelikle kalan malzeme, diğer işlemlerde de kullanılabildiği için işin daha hızlı ve pratik şekilde uygulanmasına yardımcı oluyor. PVC kaplamaların tercih edilmesinin nedeni hem koruyucu hem de dekoratif amaçlı olabilse de direnç ve dayanıklılık özelliği koruyucu amaçlı kullanımı öne çıkarabiliyor. Araba, kart, ehliyet, karo PVC kaplama sayesinde daha güçlü hale geliyor, şekil ile sınırlı olmayan sıvı PVC kaplama plastiği çoğu yüzeyde eşit dağıtarak her boyuttaki nesneye uyum sağlıyor.

Plastik kaplama yöntemleri arasında sık tercih edilen PVC kaplama malzemesi daha esnek yapıda olması istendiğinde plastisol miktarı artırılabiliyor. Özellikle metal yüzeylerde uygulanan plastisol kaplama çoğu sanayi kolunda kullanılmakla beraber titreşimi azaltması ve keskin yüzeylere verdiği yumuşaklık nedeniyle otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılıyor. Plastik PVC kaplama ise iyi bir kimyasal ve su direnci sağladığından tel örgü, akor, dondurulmuş gıda rafı, bulaşık makinesi sepeti, zincir çit gibi yalıtkanlığa ihtiyaç duyan malzemelerde kullanılıyor. Özellikle bağlantı ve uzatma kabloları gibi elektrik bileşenleri için su geçirmez PVC kaplama kullanılması yalıtkanlığı destekliyor. Elektrik sistemleriyle bağlantılı hassas malzemeler için ise PVC kaplama poşeti kullanmak, aynı termal etkiyi sağlamak adına diğer alternatifler arasında yer alıyor. Tüm bu uygulamalara uyumlu hale gelmesi adına test aşamalarından geçerek üretilen kaplama malzemeleri farklı renklerde, dokularda, kalınlıklarda ve sertliklerde bulunabiliyor.

PVC Kaplama Çeşitleri

Modern PVC tasarımları ahşap, metal, cam veya taş gibi doğal malzemeleri kusursuz şekilde taklit ederek göz alıcı hale getirebiliyor. Sentetik polimer polivinil klorürden yapılan yer kaplama PVC malzemesinin genel ve ticari yerlerde olduğu kadar özel alanlarda kullanımına da imkan veriyor. PVC kaplama homojen ve heterojen olmak üzere iki türe ayrılıyor. Homojen PVC kaplama, uzun ömürlü olması nedeniyle hesaplı bir çözüm haline geliyor. Hastane, okul, kütüphane, süpermarket, depo gibi trafiğin yoğun olduğu endüstriyel alanlarda sıklıkla tercih ediliyor. Yüzeyinde bulunan poliüretan kaplama, kirlerin yüzeye yapışmasını engelleyerek zeminin temizlenmesini kolaylaştırıyor. Bunun fonksiyonların yanı sıra homojen PVC zemin kaplama fiyatları ile ekonomik ve yüksek standardı bir arada sunuyor. Homojen kaplamalar arasında elektriksel iletken PVC, statik elektriği odadan dışarıya dağıtabiliyor. Bu zemin kaplamaları binaya yerleştirilen bilgisayar merkezler, sürtünme makineleri gibi cihazların yarattığı statik elektrik etkilerini kontrol altında tutuyor. Antistatik PVC kaplama aynı zamanda elektro sanayi, tıp, biyokimya ve kimyada kullanılan son derece hassas ekipmanları da koruyor. Elektrik iletkenliği bulunan zeminlerin ameliyathaneler ve yoğun bakım ünitelerinde yanmaz PVC zemin kaplama sayesinde yalıtımı sağlanıyor. PVC merdiven kaplama modelleri mermer ve granit tarzı malzemelerin korunmasını sağlarken bu zeminlerin görselliğinin korunmasına da yardımcı oluyor. Özellikle giriş çıkış trafiğinin yoğun olduğu iş yerlerinde sık tercih ediliyor olmakla beraber farklı renk seçenekler anaokulu ve kreşlerde yaygın olarak kullanılıyor. Rulo şekline sahip siyah PVC kaplama, petek desene ve mat özelliğe kattığı temiz görünüm sayesinde sessiz ortamlarda adım sesinin azaltıyor, zemine yumuşaklık veriyor. Kullanım hijyeni ve kolay temizlenebilen özelliği okulların vazgeçilmez ürünü haline gelmesini sağlıyor.

Heterojen PVC zeminler ise 6 katmandan oluşan yapısının sunduğu kompakt yapı sayesinde köpüklü alt katman ile birlikte ses ve ısı yalıtımını bir arada sağlayabiliyor. İlk seviyedeki tasarım katmanı, PVC spor zemin kaplama yöntemlerinde de kullanılmakla beraber yapı yüzeyindeki özel baskı ya da yüzey dokusunu koruyor. Sürtünme ve aşınmaya karşı direnç sağlayan baskılı tasarımlar ile PVC kaplamada bulunan dış tabakanın kalınlığı, doğru orantıya sahip etki gösteriyor. İkinci seviyedeki yumuşaklığı sağlayan poliüretan katman hijyenik standartlara katkıda bulunmasının yanı sıra kaplamanın daha sağlam ve esnek bir yapı kazanmasını sağlıyor. Cam elyaf ve tekrar yerleştirilen köpük katmandan sonra arka kompakt ile heterojen yapı tamamlanmış oluyor. Bu tip kaplamalarda son kat olan aşınma katmanının kalınlığı kullanım alanına göre değişebiliyor. PVC havuz kaplama, kreş ve ameliyathane haricindeki hastane odalarındaki kaplama seviyelerinin 0,7 mm kullanıma uyduğu takdirde kullanılabiliyor. 0,5-,7 mm arasındaki kalınlıklara uyumlu küçük alanlarda, ofislerde PVC duvar kaplama tercih edilirken 0,5 mm kalınlıklar yerden ısıtmayı destekleyen evsel amaçlardaki kullanımlara uygun üretiliyor. Heterojen kaplamanın bu çok yönlü estetik potansiyeli parke görünümlü PVC kaplama yöntemlerinde olduğu kadar taş, ahşap, metal, cam gibi farklı renk ve panel şekillerine sahip yüzeylere de kolay uyum göstermesini sağlıyor. Bambu, mantar, linolyum, deri, ahşap zemin kaplamaları ile birleştirildiğinde konut, ticari ve endüstriyel alanların tümünde kullanılabiliyor. PVC telefon kaplama amacıyla kullanılan bileşenlere sahip ürünler bulunuyor olsa da işlem uygulanmadan önce kaplamanın telefon boyutuna eşit oradan seçilmesi, kaplamanın bozulma ve soyulma riskinin önlenmesi açısından dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunuyor.

Suya Dayanıklı PVC Kaplama

Sert yüzeye sahip çoğu zemin üzerine uygulanabilen bu kaplama, polivinil klorür içeren yapısı sayesinde sıvılara karşı koruyuculuk sağlıyor. Ahşap dokuya sahip zeminlerde uygulanabilmesi, modern dekorasyonlara uygun modern bir görünüm elde edilmesini sağlıyor. Çizilmeye dayanıklı, su geçirmeyen yapı formaldehit içermiyor, böylelikle çocuklar ve bebekler için toksik etki göstermiyor. Antibakteriyel özelliğe sahip bu PVC kaplamalar fiberglas iç tabakası sayesinde yüksek mukavemet gösteriyor, poliüretan son katmanı yüksek kalitede aşınma tabakası ile koruyuculuk sağlıyor. Ayrıca antibakteriyel PVC zemin kaplama fiyatları, bütçeye uygun seçeneklerle de öne çıkıyor.

PVC kumaş kaplama %100 polyester içeren dokusuyla su geçirmez özelliğin bavul, çanta, kılıf, koruyucular kaplamalar gibi farklı alanlarda kullanılmasına olanak tanıyor. Su geçirmez polyester yapı yıpranmıyor ve yırtılmıyor. Bu sayede kaplamayı etkileyebilecek her türlü dış etkene karşı zemini güçlü ve dayanıklı kılıyor. Polyester ihtiva eden bu kaplamalar özellikle kumaşlarda denye ile ölçülebilen gerilme mukavemetine sahip olmakla beraber mantar önleyici ve UV stabilizatörleri içerebiliyor. Bu sayede hem kalıcı hem de geçici uygulamalar için uygun zemin oluşturulabiliyor, katlanabilir ve taşınabilir yapılarda uygulanabiliyor. Ayrıca metin ve logo yazdırmak için kullanılan afiş ve tabelalarda da tercih edilmekle beraber PVC kaplama kırtasiye malzemelerinde dahi kullanılıyor. Günümüz ticari alanlarının taleplerine yönelik tasarım, esneklik ve trende sahip su geçirmez kaplamalar, uzun ömürlü dayanıklılık ve yüksek performans sunuyor. Mekana uygun çeşitli malzemeler, yüzeyler, stiller ve boyutlar arasından zemine ve mekana uygun olan seçilebiliyor, PVC tavan kaplama da bu yöntemlere uygun dizayn edilebiliyor. Altlıkla beraber entegre edilen kaplamalar ev içlerinde sık kullanılmakla beraber hafif pürüzlü yüzeylerin telafi edilmesini sağlıyor. Bu sert zeminlere yapılacak kaplama eski alt tabakanın oluklarını veya izlerini gizleyerek, daha pürüzsüz yüzeylerin oluşmasını sağlıyor. Fayansa sahip zeminler de uygulanabilen bu kaplama, düşen nesnelerin veya kaymaların neden olduğu hasarı minimize edecek seviyedeki aşınma direnci sayesinde paspasa duyulan ihtiyacı da ortadan kaldırıyor. Sahip olduğu emicilik sayesinde ses 19 desibele kadar azaltıyor, adımların zemine yaptığı basınca karşı çıkan sesi düşük seviyelerde tutuyor. Ses emiciliği PVC pencere kaplama ihtiyacı duyan kullanıcıların da öncelikli tercih nedenleri arasında yer alıyor.

PVC Laminasyon Kaplama

PVC kaplama, geniş alana sahip zeminlerde uygulanabildiği gibi ufak çaptaki aletler için de koruyucu olarak tercih edilebiliyor. Duvar, tavan, çatı, kapı, pencere ve dış yüzeylerde aşınma direnci ve darbelere karşı yüksek dayanıklılık sunmakla beraber pürüzsüz yüzeyler yaratarak sık kullanılan küçük nesnelerin daha düşün yıpranma seviyelerine sahip olmasını kolaylaştırıyor. Kimlik kartlarını, telefonları ve telefon listelerini, kartvizitleri kire ve neme karşı koruyor, kağıtlarının daha parlak kalmasına yardım ediyor. Ana malzemenin değiştirilmesini sağlayan laminasyon işlemi ise nesnenin su direncini ve mukavemetini artırarak kaliteli baskılar için yüzeyi iyileştiriyor. Katı tabana uygulanan bir işlem olan laminasyon kağıt, karton ve tekstil sektöründe kullanılan kağıtlara selofan ve folyo ile basınç uygulanarak hazır hale gelmesini ifade ediyor. Temel malzemenin bazı bağlayıcı maddelerle bir araya getirilmesiyle kompozit bir yapı oluşuyor. Bu bağlayıcı maddeler genellikle PVC folyo kaplama için polyester, PVC profil kaplama için ise polipropilen olabiliyor. Sıcak veya soğuk olarak uygulanabilen laminasyon işlemi, sıcak için 90-120 derecelerde işleme tabi tutuluyor. Soğuk işlem kuru veya ıslak olabilmekle beraber kuru laminasyonda malzeme üzerine uygulanacak basınçla kaplama sağlanırken ıslak laminasyon, temel kağıt üzerine sürülecek tutkalın yüksek kapasiteye sahip ofset baskı benzeri işlere uygulanmasıyla tamamlanıyor.

PVC kaplama laminasyon işleminde kuru yöntemin uygulandığı fotoğraf ve dijital baskılarda, bu yönteme uygun makinenin seçilmesi ideal sonuçların elde edilmesini sağlıyor. 330 mm genişlikte ağzı bulunan A3 PVC kaplama makineleri kağıt, fotoğraf, kimlik, kart gibi belge türlerinin kaplayabiliyor. Hızlı ısınma süresi sayesinde bekleme süresini minimum tutan makine, yüksek parlaklıkta ve pürüzsüz kaplamaların elde edilmesini sağlıyor. A4 PVC kaplama makinesi ise orta ve düşük yoğunluktaki işlemler için üretilmiş olup açıldıktan sonra 3 dakika içerisinde kullanıma hazır hale gelebiliyor. Film içerisinde hava kabarcığı bırakmıyor, belgeyi uzun yıllar boyunca bozulmaya ve çatlaklara karşı dayanıklı hale getiriyor. Orta boy belge ve kağıt seçenekleri için uygun olan A5 PVC kaplama makinesi soğuk laminasyon özelliği sayesinde nesnenin kısa sürede hazır hale gelmesini sağlıyor. A5 boyutuna uygun film ve poşetler, hem sıcak hem soğuk uygulamada canlı ve parlak renklerin sunuyor, yazı ve baskılarda hava boşluğu bırakmadan kaplıyor. Özellikle A3 veA4 boyutuna uygun 50x70 PVC kaplama, 150 cm ene kadar olan poster, resim, proje ve afişleri kolaylıkla kaplarken kullanım amacına göre mat veya parlak koruma seçenekleri sunuyor. Tek veya çift taraflı laminasyon imkanı, kartona PVC kaplama uygulamalarında sık tercih edilirken alüminyum PVC kaplama 6 mm ye kadar olan cephe kaplama sistemlerinde sık tercih ediliyor.

PVC Kaplama Bakımı

PVC kaplamalar yüksek koruyuculuk seviyelerine sahip membran malzemelerden üretiliyor. Rüzgar, güneş, yağmur, bakteri, toz ve diğer kirliliğe sebep olan etkileri minimum seviyede tutuyor. Bu koruyuculuk her ne kadar kaplamanın kalitesi ve kullanılan yerin özelliğine göre değişiyor olsa da malzemenin düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının doğru yapılması, kaplamanın etkisini daha uzun süre göstermesini ve ürünün işlevselliğinin korunmasını sağlıyor.

Kaplamanın temizlik ve kontrol sıklığını belirleyen bazı faktörler bulunuyor. Kaplamanın konumu bu noktada eğimli konuma sahip zemin veya malzeme yüzeylerinde öne çıkıyor. PVC çatı kaplama işlemlerinde membran bakımının bu eğim göz önünde bulundurularak yapılması, kaplamanın su sızdırmalarına neden olabilen aşınma noktalarının engellenmesine yardımcı oluyor. Yine kaplamanın hava koşullarına ne ölçüde maruz kaldığı, özellikle yağmur, dolu, kar ve rüzgar gibi sert hava koşullarına sahip çevrelerde önemli oluyor. Banyo duvarı PVC kaplama sonucu yalnızca su ile temas ederken pencere çerçeveleri gün boyu birçok dış etkene maruz kalabiliyor. Bu noktada kirliliğe neyin sebep olduğu, kaplamanın yaprak, polen veya toz gibi etkenlere ne derece maruz kaldığını da bakım yöntemi belirliyor. Yine kirliliğin yoğunluğu ve kaplama çevresine verdiği zarar da u etkenlere bağlı olarak yapılacak bakımı belirliyor. Kaplamaların en az 6 ayda bir kontrol edilmesi önerilmekle beraber yüzeyde soyulma, delaminasyon ve geçmeyen lekelerin olduğu durumlarda firma ile görüşülmesi daha kesin çözümler sunabiliyor. Özellikle basılı kaplamalar ve baskı koruma cilası ile kaplanmış ve son kat verniği atılmış yüzeyler azami özen gerektirebiliyor. Yapışan kirler soğuk veya ılık suyla durulandıktan sonra kullanılacak temizlik maddesi kirlilik seviyesine karşılık gelecek bir konsantrasyonda püskürterek yüzeye uygulanıyor. Fazla kirli yüzeylerde yumuşak tüylü fırçalar kullanılabiliyor. Özellikle PVC kaplama kağıdı ile korunan yüzeylerde oldukça hassas uygulamalarla gerekli bakımın yapılması öneriliyor. Yapışkanlı PVC kaplama olan yüzeylere, yapışkan maddenin özelliğini kaybetmeyen bileşene sahip, iyonik olmayan temizleyiciler uygulanıyor. PVC kimlik kaplama ise nemli bez yardımıyla kolaylıkla uygulanabilen temizlik sağlıyor. PVC kaplama kapı bakımı yüzeylerin ahşap, plastik, cam, metal gibi malzeme özelliklerine göre değişebilmekle beraber sunta PVC kaplama bakımına benzer temizlik uygulamaları yeterli oluyor. Bu uygulamalar sırasında yüksek basınçlı temizleyiciler, sert fırçalar, yüzey çizen süngerle, aşındırıcı tozlar ve macunlardan kaçınılması öneriliyor.

Malzemelerinizin dokusunu ve rengini ilk günkü haliyle kullanmak, önemli belge ve kartlarınızın zamana karşı daha dirençli hale gelmesini istiyorsanız Türkiye ve dünyanın başarı, kalite ve güvenilirlik açısından önde gelen markalarını Trendyol sayesinde inceleyebilir, PVC kaplama ürünleri ve makinelerine ait güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.