"

Marakas

" araması için 1125 sonuç listeleniyor
EGATOPTAN Renkli Ahşap Marakas
Kargo Bedava

EGATOPTANRenkli Ahşap Marakas

174,54 TL
Sepete Git
Manuel Raymond Marakas Orta Boy M13pnk

Manuel RaymondMarakas Orta Boy M13pnk

(2)
139 TL
Sepete Git
Manuel Raymond Marakas Orta Boy M13rd

Manuel RaymondMarakas Orta Boy M13rd

139 TL
Sepete Git

Eğlenceli Gecelerin Sevilen Çalıgısı Marakas Çeşitleri

Marakas, çok eski uygarlıklarda ortaya çıkmış özel çalgı aletidir. Afrika kabilelerinin çağlar boyunca aktarılan geleneklerinde davul, çok çeşitli çıngırak ve benzeri enstrümanlar çaldıkları bilinmektedir. Güney Amerika’da ise Marakas müziği, geleneksel iyileştiriciler tarafından kullanılır. Marakas, Latin Amerika'da zengin bir tarihe sahiptir ve Latin müziğinin temelini oluşturur. Latin ve Güney Amerika orkestraları, grupları ve marakasların ritmini benimseyen diğer müzik formları için çok önemlidir. Bu vurmalı enstrümanı çalmak basit görünse de marakaslarda ustalaşmak pratik ve koordinasyon gerektirir. Öte yandan ses üretmesi için sadece çalkalanması veya sallanması yeterlidir. Su kabaklarından yapılmış bir çift çıngırak olan marakaslar, vurmalı çalgıların en tanınmışlarından biridir. Bu vurmalı enstrümanı çalarken ritim ve zamanlama önemlidir. Müzik türüne bağlı olarak hafifçe veya kuvvetli bir şekilde sallanabilir. Marakaslar genellikle çiftler halinde çalınır. Fakat isteğe veya müzik türüne göre sayısı artırılabilir. Marakasın yapıldığı malzeme, çıkardığı sesi büyük ölçüde değiştirir. Bu yüzden her bir marakas çeşidi, yaygın olduğu bölgenin geleneksel müzik anlayışına göre değişir. Her bölgenin kullandığı malzeme ve yöntem de değişkenlik gösterir. Örneğin Pasifik Adaları gibi tropikal yerlerde kabak benzeri tohumları olan bitkilerden ve Hindistan cevizinden yapılırken Afrika ve Amerika’da yerliler tarafından ise kaplumbağa kabuklarından yapılır. Nerede ve neyden yapılırsa yapılsın marakaslar, gerçek bir ritim duygusuyla ve çıkardığı hoş sesle bilinir.

Marakas Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Marakas Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Rumba shakers olarak da bilinen marakaslar, geleneksel olarak kurutulmuş su kabakları, boncuklar veya çakıllarla doldurulmuş kaplumbağa kabuklarından yapılan çıngıraklı bir alettir. Günümüzde farklı marakas malzemeleri bulunur. Ahşap marakas, lifli marakas, ham deri marakas ve plastik marakas başlıcalarıdır. Bu vurmalı çalgı, tel, hava veya zar kullanmadan titreşimle ses üreten müzik aletlerinden oluşan idiofon grubuna aittir. Vurulduğunda ses üreten idiofonların aksine sallanan idiofonlardandır. Marakas müzik aleti yapmak için üç temel malzemeye gerek duyulur. Üst kısım, sap ve ses çıkaracak küçük şeyler. İçi boş ve oval üst kısma çan denir. Kurutulabilen veya oyulabilen hemen hemen her türlü kabak veya tohumlu sert meyvelerden yapılabilir. Klasik marakaslar birkaç çeşide ayrılırken bunların dışında zilli marakas modelleri de bulunur. İçindeki çeşitli malzemelerden çıkan sesin yanı sıra yanlarına asılan ziller de farklı ses çıkarır. İçinde ses çıkarabilecek türden her şey kullanılabilir. Bunların sayısı ve çeşidi sesi etkileyen faktörlerdir. Klasik marakaslar saplıdır ve aynı zamanda ses elde etmesi kolaydır. Fakat sapsız üretilenleri de mevcuttur. Marakaslar birçok müzik türünde yaygın olarak kullanılır. Küba’da salsa, cha cha gibi müzik türlerinde ritmik eşlik sağlamak için kullanılır. Afro-Porto Riko müziğinde yüksek perdeli ve daha düşük perdeli marakas modelleri tercih edilir. Orkestra müziğinde birçok senfoni de dahil olmak üzere kullanılmaktadır. Rock’n’ Roll’da dahi sıkça kullanan müzisyenler de bulunmaktadır. Müziğin dışında ritim tutmak için en iyi aletlerden biridir. Bu yüzden parlak renklerde yapılan küçük, yuvarlak çanları olan plastik ve ahşap marakaslar, çocuklar için oyuncak ve eğitim araçlarıdır. Çocuklar için daha küçük formlarda üretilebilirler. Ritim duygusunun yanı sıra motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Zararsız malzeme ve boyalar kullanılarak üretilen bu çalgı aletleri çocuklar için aynı zamanda ideal oyuncaklardır. 0-6 aylık bebeğinize ninniler söylerken kullanabilir, 6-12 aylık bebeğinizin de tutmasına izin vererek yavaşça marakası hayatının bir parçası haline getirmeye başlayabilirsiniz. Yaş alan çocuklarda dans ve şarkılarla daha iyi motor becerileri için kullanabilirsiniz. Erken yaşta ritim duygusunu geliştirmek istediğiniz çocuklarınızla marakas aleti sayesinde hem eğlenceli hem de eğitici aktiviteler yapabilirsiniz. Ayrıca marakasların çan kısmı ile sap kısımları birbiriyle değiştirilebildiği için pek çok renkli marakas alarak çocuklarınızın yaratıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Her Bütçeye Uygun Marakas Fiyatları

Her Bütçeye Uygun Marakas Fiyatları

Günümüzde üretilen marakas çeşitleri oldukça fazladır. Zilli olanlardan saplı olanlara, yumurta şekilli olanlardan boncuklu olanlara kadar ürün yelpazesi geniştir. Ahşap ve derinin yanı sıra plastik gibi malzemelerden üretilen çalgı aleti, yoğun olarak el yapımı olduğu gibi fabrikalarda geri dönüşüm ürünlerinden de yapılır. Tekli olarak kullanılanların sesi çoklu kullanılanlara göre farklıdır. Neyden yapılırsa yapılsın tüm marakaslar her müzik türüne uyum sağlar. Müziğin her alanında kullanılmasının yanı sıra marakas okul öncesi eğitimi desteklemek için de sıkça kullanılır. Bu çok yönlü alet oldukça uygun fiyatlara sahiptir. Marakas çıngırak adıyla da bilinir. Bebeklerden çocuklara, yetişkinlerden yaşlılara herkesin çok kolay kullanabileceği ve ritmiyle birlikte rahatlatıcı bir müzik aletidir. Marakas özellikleri oldukça ayırt edicidir. Görsel olarak çok çeşidi bulunsa da değişik isimlerle anılmazlar. Zilli, boncuklu, saplı-sapsız hatta çocuklar için değişik figürlerde yapılanlar da mevcuttur. Bunun yanı sıra yetişkinler için üretilenler oldukça otantik görünümdedirler. Kullanılmadığı zamanlarda bile dekoratif obje olarak sergilenebilir. Genellikle el yapımı olan bu marakasların tınısı yerlilerin yaptıklarına oldukça benzer. Bu çalgı aletinde onlarca farklı tonda ses üretilebilir. Marakası kullanan kişinin vücut hareketi ve kaslarına göre değişir. Ayrıca farklı ses elde etmenin diğer yolları arasında sentetik, plastik su kabakları, boncuk sayısını değiştirme, farklı boyutta taşlar, kurutulmuş taşlar ve hatta kurutulmuş mısır taneleri bile bulunur. Büyük nesneler yerine küçük ve yuvarlak nesneler daha doğal ses verir. Siz de dilerseniz Trendyol’da bulunan yüzlerce marakas arasından seçim yapabilir içlerine eklemeler veya çıkarmalar yaparak farklı sesler elde edebilirsiniz.

Renk Renk Marakaslar Trendyol’da

Renk Renk Marakaslar Trendyol’da

Marakaslar çok yönlü vurmalı çalgı aletleridir. Müzikte kullanılan onlarca türün yanı sıra diğer müzik aletleri gibi hem eğlenme amaçlı hem de eğitim amaçlı kullanılır. “Marakas ne işe yarar” sorusunun cevabı ise her yaştan ve her kültürden insana hitap ederek müziğe ritim tutulmasını sağlar. Ayrıca çocuklarda zihinsel gelişmenin yanı sıra ritim hareketlerini tekrar ederek zamanlama yapabilmeyi öğretir. Fiziksel ve zihinsel olarak gelişimi desteklediği için marakas oyuncak olarak alınabilecek en doğru ürünlerden biridir. Çeşitli renklerde ve şekillerde yüzlerce seçenek sunan Trendyol’da ister tek ister marakas seti olarak satılanları tercih edebilirsiniz. Marakas ritim aleti hem sizin hem de çocuklarınızın keyifli zamanlar geçirmesini sağlayacak eğitici bir alettir. Doğal malzemelerden üretildiği için sağlığa zararlı herhangi bir madde içermeyen bu alet aynı zamanda çocuğunuzun müziğe olan yeteneğini keşfetmesini sağlar. Çocukların farklı kültürleri tanımasını sağlamak için de oldukça etkilidir. Yetişkinlerde ise amatör ve profesyonel müzik yapımları, parti ve eğlenceler gibi daha çok alanda kullanılır. Yüzlerce satıcıdan yüzlerce marakas modeline Trendyol web sitesi ya da uygulaması üzerinden bir tıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu müzik aleti hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız ürün açıklamaları ve kullanıcı yorumlarını inceleyebilirsiniz. Ürünleri en ince detayına kadar incelemenize olanak tanıyan görsellerin de yer aldığı Trendyol sayesinde bu eşsiz müzik aletini yakından tanıyabilirsiniz. Müzik aleti “Marakas nerede satılır” sorusunun en doğru yanıtı Trendyol’dur. Siz de bu eğlenceli müzik aletine sahip olmak istiyorsanız uygun fiyat ve güvenli ödeme seçenekleriyle hemen sipariş vererek kısa sürede sahip olabilirsiniz.