placeholder
"

Sentetik Boya

" araması için 7312 sonuç listeleniyor
Marshall Enamel Gri Antipas  0,75 lt
MarshallEnamel Gri Antipas 0,75 lt
(1)
Enamel Gri Antipas  0,75 lt
65 TL
Sepete Git

Sentetik Boya

Sentetik Boya

Renkler dünyanın olmazsa olmazıdır. İnsanın hayatını canlandıran ve içini açan renkler birçok alanda kullanılır. Sanat aşığı biri, içindeki cevheri ortaya çıkarmak için renklerden yardım alabilir ya da sadece bulunduğu ortamda değişiklik yaratmak isteyen biri de aynı yola başvurur. Böylece sentetik boyalar resim çizmek için kullanıldığı gibi evlerinizin, ofislerinizin kısacası her türlü yaşam alanınızın duvarları için de kullanılabilir. Maksadı her ne olursa olsun, boyaları kullanmak isteyen biri için doğru boya tercihi çok önemlidir. Örneğin bir sanatçı için kullanabileceği boyalar genellikle sulu boya, yağlı boya (yani sentetik boya), guaj boya, akrilik boya olarak değişir. Ancak sentetik boya (yağlı boya) hem kullanım alanlarının çokluğu hem kullanım kolaylığı hem de çok dayanıklı oluşundan dolayı, sizlere iç dünyanızı kolayca aktarabilme şansı tanıdığı için fazlasıyla için önerilir. Bunlara ek olarak sentetik boyalar, sadece sanatçı ruhlu kişiler için değil, evini ofisini ya da bulunduğu herhangi bir başka ortamın görünüşünü değiştirmek için de tavsiye edilen ürünlerdendir. Bunun en büyük sebebi şüphesiz ki dikkat çekici olan dayanıklılığının yanıda, yüzeylerde gösterdiği yüksek kapasitedeki uyumu ve kullanım kolaylığı gösterilebilir. Öte yandan bazı sentetik boya modelleri ile boyaların kimyasal yapısı da minimize edilerek daha güvenli ve aile dostu bir ortam oluşturulur. Bu sayede, çocuklu ailelerin içleri rahat bir şekilde sentetik boyaları kullanmalarını sağlar. Sağladığı bu avantajlar sayesinde, birbirinden farklı sentetik boya renkleri ile içinizdeki çocuğu açığa çıkararak, istediğiniz yerde, içinizden geldiği gibi boyama yapabilirsiniz.

Sentetik Boya Nedir?

Boyalar, uygulanacağı alanlara, uygulama amacına, kullanım şekline, depolama durumlarına uygun olacak şekilde malzemelerden üretilir. Ancak boyaların yapımında genellikle pigment, bağlayıcılar, solventler ve katkı maddeleri kullanılır. Her boyanın kendine uygun çözgenleri (solvent) vardır. Elbette üretim esnasında solvent kullanılmadan üretilen boya çeşitleri ile de karşılaşılabilir. Bütün organik kaplamalar, uygulandıkları yüzeyde sağlam, sürekli ve yapışan bir film oluşturur. Bu nedenle, tüm boyaların içerisinde ‘film yapıcı’ da denilen bağlayıcılar bulunur. Eğer organik kaplama boya ile oluyorsa, bağlayıcının yanında pigmentler veya dolgular da yer almalıdır.

Sentetik boya, güçlü yapışma özelliğine sahip, sert ve dayanıklı bir boyadır. Sentetik boyalar yağ bazlıdır. Tüm baz tiplerine ve astar tiplerine kolay bir şekilde yapışır. Bununla beraber sentetik boyalar ile hem parlak hem mat görüntü elde edebilirsiniz. Sentetik boyalar, solvent baz yapısındadır ve yapısında kurşun bulunmaz. İçerdiği özel alkid reçinesi ve formülü ile hem güçlü hem de oldukça kalıcı parlaklığa sahiptir. Su bazlı sentetik boya sararmalara, bozarmalara karşı çok dayanıklıdır. Bu yüzden sentetik yağlı boya yerine su bazlı sentetik boyalar tercih edilir. Uygulandığı yüzeyi örtme ve yayılma özelliği ile kolay bir fırça uygulaması sağlar. Sentetik boya uygulanırken, uygulandığı yüzeyde fırça izi bırakmaz veya akma, çabuk kuruma gibi sorunlar yaşanmaz. Bu çeşit boyalar taramaya müsait film oluşturur. Her boyada karşınıza çıkacağı gibi, sentetik boyalar da kimyasal içeriyor. Ancak bu kimyasal katkılar boyanın kendi karakterini vermesini sağlıyor. Eğer çocuklu bir aileye sahipseniz, istediğiniz takdirde sentetik boyaların organik olanları da mevcuttur. Bu organik sentetik boyalar, solvent içermemesi dolayısı ile herhangi bir solunum ya da temas anında zarar teşkil etmez. Böylece evinizde ya da bulunduğunuz ortamda küçük yaşta, hasta bir birey bulunuyorsa organik bazlı sentetik boyaları tercih ederek güvenle boya uygulaması yapmak istediğiniz yüzeylerde kullanabilirsiniz. Sentetik boya uygulamasına başlamadan önce, uygulanacağı yüzeye astar boya atılması gerekir. Astar boya yapmanın amacı ise zemini yapılacak boyaya karşı hazırlanmasıdır. Örneğin ahşap bir zemin boyanıyor olsun. Astar boya ahşap zeminin boşluklarını doldurabilir ve yüzeyde görülen dengesizliği yok edebilir. Ayrıca üzerinde sentetik boya sürüldüğünde, boyanın avantajlarından biri olan yapışma gücünün yüksek olması özelliği de boyanan yüzeyde dayanıklılık oluşturur. Astar boyalar yağa dayanıklı olma özelliği sayesinde çok iyi bir sızdırmazlık görevi sağlar. Astar boyanın kurumasının ardından üzerine uygulanacak olan boyanın daha sağlam yapışmasını sağlar. Bu yüzden sentetik boya yapılmadan önce, yüzeye astar boyasının atılması gerekiyor. Sentetik boyanın kuruması gerçekleştikten sonra boyaya temas ederseniz, yumuşak ve kaygan hissini tadabilirsiniz.

Sentetik Boya Nerelerde Kullanılır?

Boyalar, zaman içerisinde solabilir, çatlayabilir veya yüzeyden kalkabilir. Sentetik boyalar ise diğer boya çeşitlerine göre zaman içinde kirlenmeye, toz tutmaya, solmaya, çatlamaya ve daha birçok karşılaşılabilecek soruna karşı oldukça dayanıklıdır. Parlak ve mat görünüm elde edebileceğiniz sentetik boyalar, hem eski hem yeni yüzeyler için uygulanabilir. Uygulama alanı çok geniş olan sentetik boyayı, ahşaplarda, çelik yapılı eşyalar üzerinde, taşlarda, kiremitlerde, tuğlalarda, alçılarda, demir, alüminyum gibi metallerde veya duvarlarda kolaylıkla kullanabilirsiniz. Aşınmaya çok fazla maruz kalan / kalabilecek dış mekanlarda, veranda eşyalarında, merdivenlerde uygulanmak için birebir olan bu boya çeşidi, aynı zamanda ev içindeki solmaya karşı dirençli olması istenen yüzeylerde de kullanılabilir. Bu yüzden boyamayı düşündüğünüz bir yer varsa sentetik boya sizin için en uygun ve avantajlı tercih olabilir. Hem iç hem de dış ortamlarda sağladığı canlı ve parlak görüntüsü, insanların beğenisini kazanan faktörlerden biridir. Bu boya çeşidi lekelere karşı oldukça dayanıklıdır. Bu sebeple yüzeyin kir veya toz tutmaması da müşteri memnuniyetini artırır. Sentetik boyaların bir diğer avantajı ise, boyandığı yüzeylerin sıkıntı yaşanmadan (aşınmadan, solmadan, yüzeyden kalkmadan vb.) temizlenebilir olmasıdır. Sentetik boya ile boyanmış bir yüzey kirli ise, yumuşak sıvı deterjan ile ılık suyun karşımı, yüzeyi kolay bir şekilde temizler. Sentetik boyalar uygulandıkları yüzeylerde pürüz oluşturmaz. Bu sayede, bu boya çeşidi ile istediğiniz yerde pürüzsüz özellikte boyalı yüzeyler elde edebilirsiniz. Ancak yine de kafanızdaki boyama planı için en uygun boyayı bulabilmeniz, ne amaçla uygulayacağınız, nereye yapacağınız oldukça önemli bir konudur. Sentetik boyaları nereye yapacağınız ile beraber aynı zamanda sentetik boya uygulaması yapmadan dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunabilir. Öncelikle, sentetik boya uygulayacağınız yüzey ve bu yüzeye uygulayacağınız boyaya uygun fırça tercihi çok önemlidir. Bu iki noktaya dikkat etmemeniz durumunda, sentetik boya uyguladığınız duvar yüzeyinde göz zevkinize hitap etmeyecek bir takım kusurlar oluşabilir, boya istenen kalıcılıkta, yani uzun ömürlü olmayabilir. Ayrıca, sentetik boyalar genellikle bazı kimyasal malzemeler de içerdiğinden, sentetik boya uygulayacak kişinin özellikle herhangi bir alerjen etki göstermesine engel olmak amacı ile, kendisini ve cildini koruması gerekebilir. Korumak için alınabilecek önlemler arasında, boya yaparken eldiven kullanmak ya da ağız, göz ve burnun boya ile temasını olabildiğince engellemek sayılabilir. Öte yandan boyalar mümkün olduğunca kalıcı olması istenerek üretildiği için, boya yapma işlemi esnasında giysilerle teması minimize edilmeli ya da yıpranması sonucunda sorun teşkil etmeyecek giysiler tercih edilmelidir.

Sentetik Boya Çeşitleri

Sentetik boyalar, sentetik yağlı boya ve su bazlı sentetik boya olmak üzere ikiye ayrılıyor. Her boyada olduğu gibi, yağlı boyada da üç madde bulunur: yağlı boya pigmenti, bağlayıcı ve çözücü. Pigment denilen madde genellikle toz haldedir ve renk katar. Yağlı boyada kullanılan, keten tohumu yağı bağlayıcı roldedir. Genellikle terebentin veya mineral alkolünden oluşan çözücüler farklı çeşitli maddelerden de oluşabilir. Resim yaparken, bir boyada bulunan boya bileşenlerini özelliklerini bilmek ve anlamak, doğru boya tercihi yapmanıza yardımcı olur. Bununla beraber resim başarınızı da etkiler. Yağlı boyalar resim yaparken veya boya ile alakalı hobilerinizi uygularken kullanılabileceği gibi, yaşadığınız yerin duvarlarını boyamak için de kullanılabilir. Sentetik yağlı boya özellikleri arasında bulunan yavaş kuruma özelliği bazen avantaj bazen dezavantaj sağlayabilir. Örneğin mavi sentetik boya ve beyaz sentetik boya karıştırılmak istensin. Bu durumda renkler birbiri içinde daha homojen dağılarak yumuşak ve düzgün renk karışımı sağlanması avantajdır. Ancak kahverengi sentetik boya üzerine beyaz sentetik boya, alttaki rengi kapatması için sürülecekse, kahverengi boyanın kuruması beklenmek zorunda kalınır çünkü yağlı boyanın kuruması birkaç saati buluyor. Yağlı boya uygulamasının yapılacağı alanın iyi havalandırıldığına mutlaka dikkat edilmelidir. Su bazlı sentetik boyalara göre daha yüksek VOC (uçucu olan ve çabuk buharlaşan sıvı – gaz topluluğu, bazı VOC’lar insan sağlığına çok zararlıdır) içeriğine sahip olduğu için ekstra havalandırma gerekir. Bunların yanı sıra, boyada kullanılan fırça da son derece önemlidir. Sentetik yağlı boya ve su bazlı sentetik boya için ortak fırçalar bulunsa da, yağlı boyalarda farklı bir fırça kullanılması gerekir. Yağlı boyaya en uygun yapıdaki doğal kıl fırçaları, boya yapılırken daha kolay uygulanır ve daha kaliteli sonuçlar alınabilir. Birçok boya fırçasını markaları ve modelleri ile beraber uygun fiyatlarıyla da Trendyol’da bulabilirsiniz.

Su bazlı sentetik boyalar ise, su bazlıdır ancak parlak görünümü sebebiyle su bazlı yağlı boya olarak da bilinir. İç ve dış mekanlardaki tüm metal ve beton yüzeylerde, mobilyalarda, ahşap yüzeylerde, kapılarda, pencerelerde ve daha birçok yüzeyde kullanılabilen su bazlı sentetik boyalar, silinebilir özelliğe sahiptir. Böylece boyalı yüzeyin kirlenmesi durumunda boyaya zarar vermeden kolayca temizleyebilirsiniz. Su bazlı boyalar solmayan tipte olduğu için içiniz rahat bir şekilde silebilirsiniz. Yüksek parlaklığa sahip bu boya türü, rahatsız edici bir kokusu olmadığı için uygulandığı yerde insanları rahatsız etmez. Böylece ortamdaki kokunun azalması için uzun bir süre odanızı kullanmamak zorunda kalmazsınız. Su bazlı sentetik boyalar atmosfer koşullarına (yağmur, kar, UV ışınları gibi) karşı dayanıklıdır. En zorlu hava koşullarında bile herhangi bir renk solması ya da yıpranma endişesi içinde olmadan bu boyaları rahatlıkla kullanmanız mümkündür. Ayrıca ahşap yüzeye yüksek yapışma özelliği ve örtücü gücü yüksek olan bu boya çeşidi, çatlama, kabarma, dökülme gibi sorunlar oluşturmaz ve uygulandığı ahşap yüzeyinde doğal bir ahşap görüntüsü sağlar. Su bazlı sentetik boyalar sararma yapmaması ve kokusuz olması özellikleri ile alıcılar tarafından tercih edilir.

Enamel sentetik boya da denilen parlak sentetik boya, genelde iç ve dış mekanlarda demir boyamalarında kullanılsa da aslında diğer sentetik yağlı boyalar ile aynı amacı taşır. Parlak sentetik boyaların en çok uygulandığı alan metal pencereler veya kapılar, metal parmaklıklar, demir doğramalar yani kısacası metal yapılardır. Çünkü parlak sentetik boyalar, geniş, büyük ve düz yüzeylerde fırça izi bırakabilir veya dalgalanma yapabilir. Duvarlarda parlak yapısı ile göz yorucu hale getirebilen parlak sentetik boyalar, duvarda uygulandığı takdirde fırça izi bırakabilir. Uygulama sonucu arkasında bıraktığı fırça izi ise, göze daha az hitap eden zevksiz bazı görüntülerin oluşmasına sebebiyet verebilir. Ancak bu boya çeşidi hemen hemen her yüzeyde kullanılabilir. Mat sentetik boya iç ve dış mekanlarda duvarlarda, metallerde ve ahşap yüzeylerde kullanılabilir. Siyah ve beyaz mat sentetik boyalar haricinde, bu tip boyayı bulmak oldukça zordur. Uygulanması en kolay sentetik boya çeşidi olan mat yağlı boyalar, iç mekanlarda ışığı tam olarak yansıtmaz. Işık yansıtmaması sebebiyle bozuk yüzeyin (varsa) eğriliği veya kusuru gözükmez. Aynı zamanda fırça izini de belli etmediği için boya konusunda teknik bilgiye sahip olmayan kişiler için tercih edebilir. Yarı mat sentetik boyalar ise en çok iç mekanların duvarlarında uygulanır ve çok iyi bir temizlenme özelliğine sahiptir. Ancak geç kuruması, uygulama zorluğu, koku yayması gibi sebeplerinden dolayı yerini kokusuz sentetik boya olan su bazlı boyalara bırakıyor. Genellikle daha ekonomik modelleri bulunması sebebiyle yarı mat sentetik boyaları tercih eden sayısı oldukça azalsa da hâlâ kullanan insanlar bulunuyor.

Sentetik Boya Renkleri

Bir mekânda uygulanacak olan boya rengi oldukça önemlidir. Çünkü içerinin havasını değiştirebilecek, mekân genişliğinden daha büyük veya daha küçük gösterebilecek, gözü yorabilecek veya rahatlatacak, ruh halinizi etkileyebilecek boya renkleri mevcuttur. Dolayısıyla bulunduğu ortamın duvar rengini değiştirmek isteyen kullanıcılar kendilerine en uygun boya tercihini yaparken oldukça büyük bir dikkatle bu tercihi yapmalıdır. İşte tam bu noktada devreye giren sentetik boyalar, birbirinden farklı renkleriyle hayallerinizi gerçekleştirmek için size yardımcı oluyor. Bulunduğunuz ortam için kişisel zevklerinize en uygun duvar renklerini sentetik boya kataloğu sayesinde kolayca görebilirsiniz. Öte yandan aklınızda bir fikir yok ise, katalog sayesinde rahatlıkla fikirler edinebilir ve kendi kimliğinizi yansıtabilen rengi duvarlarınızda uygulamak için seçebilirsiniz. Kahverengi, mavi, beyaz sentetik boya gibi çeşitli renkler ile zevklerinize ve isteklerinize göre evinizi rengârenk süsleyebilir ve renklendirebilirsiniz. Çeşitli boya markaları, sentetik boya renk kartelası sunarak karar vermenizi kolaylaştırır.

Sentetik Boya Fiyatları

Ağırlıklarına ve yapısına göre fiyatları da değişen sentetik boya çeşitlerini uygun fiyatlarla Trendyol üzerinden bulabilir ve istediğiniz yüzeyde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Sentetik boya fiyatları modellerine göre değişik şekillerde olabilir. Örneğin, aynı markaya sahip boyalardan; daha çok iç mekan duvarlarında kullanılan ve çok kolay temizlenme özelliğinde olan yarı mat sentetik boya fiyatları iç ve dış cephe duvarlarda kullanılan, metal yüzeylerde, ahşap yüzeylerde de uygulanabilen, ancak piyasada zor bulunan mat sentetik boya fiyatlarına göre daha uygundur. Elbette boya markaları, boya kalitesi, boya miktarı gibi unsurlar da fiyat belirleyici etkenlerdir. Boya kalitesi, yüzeyde düzgün bir görüntü elde etmek için oldukça önemlidir. Yüzeyde dalgalanma yapmaması için, daha sonraki zamanlarda çatlamalar veya dökülmeler olmaması için, bir boya üzerine sürülüyor ise alttaki rengin görünmemesi için gibi nedenlerden dolayı boya kalitesi önemli bir unsurdur. Kullanacağınız ortama göre boya kilosu tercih edebilirsiniz. Trendyol sizlere pek çok kiloda ve birden fazla renklerle sentetik boyalar sunuyor. Trendyol boya yapacağınız bölgenin büyüklüğüne göre kaç kilogram boya tercih etmeniz gerektiği konusunda sizlere yardımcı olur. Örneğin, eğer evinizin tüm duvarlarını boyacaksanız, elbette birkaç kilogram boya gidecektir ancak ufak bir alanın boyanması söz konusu ise 1-2 kilogramlık boyalar yeterli olacaktır. 1 kg sentetik boya fiyatları, uygunluğu ve çeşitli renkleri ile zevkinizi yansıtmanıza yardımcı oluyor. Böylece sentetik boyalar, muadillerine nazaran daha çok tercih ediliyor ve kullanıcılar tarafından oldukça olumlu yorumlar alıyor.