placeholder
"

Smart Board

" araması için 679 sonuç listeleniyor

Smart Board

Smart Board

Smart Board yani akıllı tahta, eğitim ya da iş merkezlerinde kullanılan kara tahtanın önce beyaz tahtaya dönüşmesiyle, ardından da beyaz tahtanın etkileşimli bir hale gelmesiyle ortaya çıkmıştır. Günümüzün gelişen internet ve bilgisayar teknolojilerinin, eğitim ve iş dünyasında da verimli bir kullanım sunmasını sağlaması hedeflenmiştir. Verimli kullanıma örnek olarak, okullarda eğitim gören öğrencilerin, ders sırasında edindikleri çeşitli bilgileri güçlü bir görsel sunumla zihinlerinde daha kalıcı bir hale getirmesi söylenebilir. Ya da bir iş sunumunun daha iyi ve anlaşılır bir şekilde yapılması... Öte yandan akıllı tahtalar oldukça pratik kullanımlarıyla da dikkat çekerler. Bu pratik yapıları sayesinde, herhangi bir bilgi aktarımı yapmak isteyen bir kullanıcı için, bilgiyi kaydetmek ve dinleyicilerine aktarmak oldukça kolay hale gelir. Eğer sizler de eğitiminizi ya da iş sunumlarınızı daha kaliteli bir şekilde yapmak istiyorsanız, birbirinden çeşitli smart board akıllı tahta ürünlerini Trendyol’un sağladığı ayrıcalıklı yöntemlerle tercih edebilirsiniz.

Farklı Fonksiyonları ile Smart Board Modelleri

Smart Board nedir? sorusu sorulduğu zaman şöyle cevap verilebilir: Smart board, bilgisayarların getirdiği imkanları bir yansıtıcı vasıtası ve kalemli ya da kalemsiz bir dokunmatik ekran yolu ile amaçla bilgiyi daha kolay ve kalıcı şekilde aktarabilmeyi hedefleyen bir teknolojidir. Hedeflediği işi ise, bilgisayardan aktardığı veriyi akıllı tahta üzerine yansıtılan bir projeksiyon sayesinde gerçekleştirir. Kalemli, Kameralı, Rezisif yüzeyli, Kapasitif yüzeyli, Kızılötesi ve Kameralı modelleri bulunabilir.

Kalemli modeller, genel olarak tahtanın köşesinde bulunan bir cihaz yardımı ile kalemin hareketlerini algılayan bir sistem kullanır. Bu tür tahtalarda, tahta üzerinde değişiklik yapabilmenin tek yolu smart board kalemidir. Kalem yüzeyle her temasında ses dalgaları yayar, bu yayılan ses dalgaları sonucunda da, tahta köşesindeki cihaz kalemin yerini belirler. Bu modellerin en büyük avantajı, temelde dokunmatik bir yüzeye sahip olmadığından istediğiniz açıda istediğiniz duvarda kullanabilirsiniz. Öte yandan diğer modellere göre tahta ile etkileşimin tek yolu kalem olduğundan, kaleminizde bir sıkıntı çıkması durumunda tahta etkileşimsiz bir hale gelir.

Rezisif Yüzeyli modeller, dokunmatik ekranlı akıllı tahta sistemlerinden biridir. Rezisif denmesinin sebebi ise, dokunmatik yapısını basınç algılama yöntemiyle elde eder. Yani tahtadaki herhangi bir yüzeye hafif bir basınç uygulamanız tahtada elektriksel sinyaller yaratarak tahta ile kullanıcı arasında etkileşim yaratır. Rezisif yüzeyli smart boardlarda, iki ince katman vardır. Bu iki katman, yardımcı başka parçalar sayesinde birbirilerine temas ettikleri an elektriksel sinyaller meydana getirir. Sinyalin meydana geldiği yer tespit edilir ve tepki oluşturulur. Böylece cihazın çalışma sistemi tamamlanmış olur. Diğer modellere nazaran avantaj olarak rezisif yüzeyli modellerde, interaktif etkileşimin sağlanması için sadece bir kalem ya da bir insan eline ihtiyaç duymadan baskı yaratabilecek her şeyle etkileşim sağlanabilir. Öte yandan sahip olduğu bu teknoloji dolayısıyla, çoklu etkileşim mümkün değildir ve üzerine bir kalem ile yazı yazmak cihaza zarar verebilir.

Kapasitif ekranlı modeller, çoğunlukla izole edici bir katman ile oluşur. Bahsedilen katman, içerisinde saydam iletken bir madde barındırır. Dolayısı ile saydam iletken madde ekrana dokunulduğu anda, elektriksel bir akım yaratır. Elektriksel akımın konumu hesaplandıktan sonra, veriler bilgisayara yollanır. Elektriksel akım, ekrana dokunulduğu anda bir anlık voltaj düşüşü ile gerçekleşir. Kapasitif ekranlar, gittikçe inceleşen ve saydamlaşan yapıları ile, gittikçe daha fazla rağbet görmeye başlamıştır. Diğer sistemlere göre sağladığı avantajlardan en önemlisi, kullanıcıları tarafından çoklu dokunmaya izin vermesidir. Öte yandan sağladığı avantajlara göre fiyatları genellikle diğer sistemlere göre biraz daha yüksek olabilir.

Kızılötesi Ekranlı Modeller, kızılötesi teknolojisine sahip ekranlı modeller, günümüzde en çok rastlanılan akıllı tahta ürünlerinden biridir. Kullanım mantığı, tıpkı televizyonlarda kullanılan uzaktan kumanda sistemlerdeki gibi çalışır. Sağlığa zararsız kızılötesi ışınlar yayarak aletler arası iletişimi sağlar. Akıllı tahtalarda da benzer bir teknoloji kullanan kızılötesi sistemler, tahtanın dört bir tarafına yerleştirilmiş ucunda kızılötesi ışın yayan ve algılayabilen led lambalara sahiptir. Bu lambalarda yeşil bölümler alıcı görevi görür. Dolayısıyla sinyaller vericiden alıcıya göre yol alır. Aynı anda bütün ledlere sinyal gönderilmez. Ledler tek tek yakılarak, kendilerine eş olan diğer ledlerden sinyal alıp almadığı kontrol edilir. Bu işlem tahtadaki tüm ledlere yapıldıktan sonra ise, tüm tahtayı sürekli olarak tarayan bir sistem oluşur. Sürekli taranan tahta yüzeyinde ise herhangi bir noktaya temas edilmesi halinde, o noktada sinyal kesildiğinden kullanıcının nereye temas ettiği anlaşılmış olur. Ardından konumu tespit edilen yere göre kızılötesi sistemin anakartında işleme yapılır ve veriler bilgisayara aktarılır. Diğer modellere göre en büyük avantajı, kızılötesi çalışan yapısı nedeniyle akıllı tahtalar arasında en hızlısıdır. Ancak veri aktarım süreci bilgisayara da bağlı olduğundan, kullanılan bilgisayarın hızı da sistemin hızında etkilidir.

Taşınabilir Akıllı Kağıtlar

Akıllı kağıt yazı tahtası, diğer smart board modellerine göre daha az fonksiyonlu olmasına karşın farklı bir çok avantajı da bünyesinde barındırır. Bunlardan ilki, sihirli kağıt akıllı tahta kullanırken kolay taşınabilir ve kolay monte edilebilir yapısıdır. Kullanıcılar akıllı kağıtlarını istedikleri her yere yapıştırabilir ve üzerinde yazı yazarak işlem yapabilirler. Öte yandan bu kağıtlara akıllı denmesinin başka bir sebebi de vardır. Akıllı tahtaların temel fonksiyonlarından olan projeksiyon perdesi olarak kullanılma özelliği de akıllı kağıtlarda mevcuttur. Dolayısı ile bir projeksiyonunuz var ise, projeksiyonun tam karşısına akıllı kağıdınızı yapıştırabilir ve keyifle çalışmalarınızı sergileyebilirsiniz. Ayrıca akıllı kağıtlar, çocuklu aileler tarafından da bolca tercih edilir. Özellikle gelişmekte olan çocuklara sahip ebeveynler, onların resim çizme arzularını ya da yaratıcılıklarını açığa çıkarma isteklerini bu akıllı kağıtlar vasıtası ile gerçekleştirebilirler. Onların erişebilecekleri bir yüzeye akıllı kağıtlarınızı yapıştırarak onlara özgür bir alan yaratabilirsiniz. Öte yandan diğer yüzeylerin aksine, bu akıllı kağıtlar kolayca temizlenebilirler. Dolayısıyla sınırsız çalışma ortamı sağladığı gibi, çocuklarınız için sınırsız da bir eğlence kaynağı olabilir. Çok çeşitli boyutlara sahip akıllı kağıtlar ile, kendi ihtiyacınıza uygun akıllı kağıtları tercih edebilirsiniz. Bazı akıllı kağıtlar ayrıca kareli olarak gelir. Akıllı tahta kareli kağıt bulundurduğundan, çizimlerinizi kolaylaştırabilir ve daha ölçülü yapabilirsiniz. Öte yandan çalışmalarınızı kategorize edebilir ve bu kareli yapıyı farklı fonksiyonlarla kullanabilirsiniz. Akıllı kağıtlar, sadece şeffaf olarak da üretilmeyebilir. Örneğin, sihirli kağıt akıllı beyaz tahta olarak da ürünler akıllı kağıt markaları tarafından üretilir. Şeffaf olması yerine beyaz olan akıllı kağıtlar ile böylece yüzeyinizin renginden endişe etmenize gerek kalmaz. Beyaz yapısıyla her yüzeyde sorun çıkarmadan kullanılabildiği gibi, projeksiyon cihazları için de en uygun kullanımı sunar.

Akıllı kağıt boyutları, 50 santimetreden 2 metreye kadar artarak geniş bir boyut yelpazesine sahiptir. Eğer çok sık kullanacağınız bir akıllı kağıt modeli istiyor ancak, akıllı kağıdın boyutundan endişe ediyorsanız, daha büyük boyutlar tercih ederek kendinize daha geniş bir çalışma alanı yaratabilirsiniz. Ya da çok çocuklu bir aileye sahipseniz, onların sıra sıra oynamasını beklemeden geniş bir akıllı kağıt ile, aynı anda bütün çocuklarınızın eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

Smart Board Nasıl Kullanılır?

Oldukça farklı çeşitte modellere sahip olduklarından, smart board akıllı tahta kullanımı da kendi modellerine göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin, akıllı tahtalar genellikle sabit bir konuma monte edilirken, akıllı kağıt tahta istediğiniz her yere taşınabilir ve kullanılabilir bir modeldir. Dolayısıyla eğer çocuklu bir aileye sahipseniz, sadece iş ya da eğitim amaçlı değil, evinizde çocuğunuzun duvarları boyamaması için bile güven ile kullanabilirsiniz. Akıllı tahtalar üzerine kalem ile yazılan yazılar kolayca silinebilir. Bu sayede, sizlere ek bir kirlilik durumu oluşturmaz. Akıllı kağıt; pratik, ergonomik, kolay taşınabilen ve en önemlisi bütçe dostu smart board akıllı tahta fiyatları ile rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ya da bir başka model olan bilgisayara entegre edilmiş akıllı tahtalar, daha yüksek fonksiyon çeşitliliğine sahip olduklarından diğer modellerinde bulunmayan farklı avantajlara sahip olabilirler. Projeksiyon perdesi olarak da kullanılabilen akıllı tahta modelleri bulunur. Böylece smart boardlar, duruma göre ya bir tahta, ya da bir projeksiyon yardımıyla yansıtıcı olarak kullanılabilir. Genellikle smart board markaları tarafından üretilen projeksiyon destekli akıllı tahtalar; tam donanımlı yazılıma sahip bir bilgisayar, akıllı ve yüksek etkileşimli interaktif bir tahta, interaktif bir kalem ve bilgisayardan gelen veriyi aktarabilecek bir projeksiyon cihazı ile çalışır. En kapsamlı akıllı tahta modelleri ise yazılım destekli akıllı tahta modelleridir. Bu yazılım desteği, akıllı tahta kurucusu teknik ekip tarafından akıllı tahta ile kullanılacak bilgisayara kurularak sağlanır. Öte yandan eğer mümkün ise ve istenirse, akıllı tahtanın kullanılacağı yazılım kullanıcılara öğretilir.

Akıllı Tahta Kullanmanın Getirdiği Avantajlar

Yıllar boyunca eğitim, toplumların önem listesinde her zaman üst sıralarda yer almıştır. Özellikle ailelerin belli bir yaşı aldıktan sonra, çocuklarıyla ilgili düştüğü ilk kaygı onlara nasıl ve nereden eğitim verebilecekleridir. Dolayısıyla toplumları oluşturan ailelerde böyle bir kaygı varken, toplumları yöneten devletler de daha iyi eğitimin yollarını aramıştır. Bu yollar zaman zaman yeni pedagojik ve akademik yöntemler ile, zaman zaman da teknolojinin yardımı ile ortaya çıkmıştır. Günümüzde eğitim sistemindeki teknolojik değişimlere örnek olarak, zamanla gelişen internet ve bilgisayar teknolojileri sebebiyle, onlara ayak uydurabilen akıllı tahtaların eğitim ortamlarında kullanılması verilebilir. Öte yandan bu bahsedilen akıllı tahtalar sadece eğitim alanında değil, iş dünyası gibi daha birçok farklı alanda da kullanılarak ne kadar kullanışlı olduğunu kanıtlamıştır. Akıllı tahtaların eğitim ya da iş ortamında kullanılması ise kayda değer birtakım avantajları beraberinde getirmiştir. Smart Board faydalarına bakıldığı zaman ilk dikkat çeken bilgisayar yoluyla not kaydı ve paylaşımı yapabilmeleridir. Ayrıca, yüksek etkileşime sahip interaktif yapısı ile öğretmen ve öğrenci etkileşimine imkân tanır. Eski usul eğitimdeki gibi kara tahtalarda sadece öğrencilerin belli başlı sınırlı duyularına hitap eden yöntem yerine, akıllı tahtalar öğrencilerin bir çok duyu organıyla etkileşim içerisine girerek, öğrenci için bilgiyi daha kalıcı bir hale getirir. Örneğin, geometri ya da coğrafya gibi yüksek görsel destek isteyen derslerde, öğrenciye şeklin ne olduğunu anlatmak veya onu çizmek yerine, akıllı tahtalar ile açılan oldukça kaliteli çizimler kullanılabilir. Bahsedilen kaliteli şekiller sayesinde, öğrenciler dinledikleri şeyi aynı zamanda görerek bilgiyi daha kolay bir şekilde kavrayabilirler. Bilgilerin aktarımını kolaylaştırma ve hafızada kalma gücü artırması dışında, smart boardlar ve smart board kalemi ile akıllı tahtalardaki görüntü üzerinde değişiklikler yapabilmek ve şekil çizmek mümkündür. Akıllı tahtalar, kullanıcının daha çok bilgiye çok daha pratik bir şekilde ulaşmasına olanak sağlar. Görsel hafızanın kullanımı sayesinde yüksek problem çözme becerisi kazandırır. Bununla birlikte öğrencinin öğreneceği derslerin gelişimi için ideal bir ortam sağlar. Dosya kayıt edebilme ve onları inceleyebilme gibi kullanışlı özelliklere sahiptir. Aynı anda pek çok duyu organı ile etkileşime geçtiği için, dinleyicinin dikkatinin dağılmasına da engel olur. Pratik kullanımı ile zaman kaybını minimize eder. Öte yandan dokunmatik akıllı tahta modelleri, daha interaktif yapıya sahip olması ile dinleyicilerin sıkılmasına da engel olur. Dinleyici ve öğreticiye daha eğlenceli bir ortam yarattığı gibi kişilerin kreatif yapısını da ortaya çıkarabilir. Dolayısıyla ister dinleyici ister öğretici olun, gerçekleşen bilgi aktarım sürecini daha eğlenceli bir hale getirmek akıllı tahtalar ile kesinlikle mümkündür.

Tüm bunlara ek olarak, işlenen dersler kayıt altına alınabilir ve gerekli görüldüğü takdirde tekrar incelenebilir. Bu da herhangi bir aksilik halinde, kayıtlara tekrar ulaşarak telafi imkânı sunar. Sağladığı pek çok fayda sayesinde, kullanıcı ihtiyaçlarına göre tercih edebileceği akıllı tahta boyutlarıyla, gerek iş dünyasında gerek ise eğitim dünyasında akıllı tahta kullanımı daha hızlı ve etkili anlatıma sahip olmasından dolayı fazlasıyla beğeni kazanmıştır.

Akıllı Tahta Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akıllı tahtalar, eski usul öğretim tekniklerine yeni bir soluk getirmiştir. Bu çığır açıcı teknolojiyle iş dünyasında çalışmalar çok daha kaliteli hale geldiği gibi, aynı zamanda eğitim dünyasında da öğrenci ve öğretmen etkileşimiyle işlenilen dersler daha verimli olmuştur. Bu verime en güzel örnek, öğrencilerin daha çok eğlenmesi, yüksek etkileşimli interaktif yapısı ve akıllı tahtalarla yaratılan ortamda öğrencilerin aynı anda pek çok duyusuna hizmet etmesi dolayısıyla, bilgilerin daha kalıcı aktarılmasıdır. İşte bu çok çeşitli teknolojinin de tıpkı başka birçok teknolojide olduğu gibi kullanırken dikkat edilmesi gereken noktaları vardır. Her şeyden önce, akıllı tahtaların kurulumu kesinlikle teknik ekip yardımıyla yapılmalıdır. Çünkü tahta alıcıları ve tahta bilgisayar arası iletişimin düzgün kurulması, cihazın maksimum verimde çalışması için oldukça elzemdir.

Kullanım sırasında da dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur. Bunlara örnek olarak eğer ürününüz kalemli ise, kalemin pil durumu sık sık takip edilmelidir. Kalem ve kalemi algılayan alıcı sistem herhangi bir darbeden uzak tutulmalıdır. Basınçlı akıllı tahta sistemlerinde de cihaz basınca duyarlı olduğundan, cihaz yüzeyine aşırı basınç uygulanmamalıdır. Aşırı basınç cihazın basınca duyarlı iletken yüzeyini tahrip edebilir.

Eğer ürününüz bir şeffaf akıllı kağıt tahta ise, kağıt yapışkanlarına temas edilmemeli ve yapışkanın zayıflaması engellenmelidir. Öte yandan her ne kadar yırtılmaya duyarlı bir yüzeye sahip olsa da keskin aletlerle akıllı kağıt yüzeyine temas edilmemelidir.

Avantajlı Smart Board Fiyatları

Akıllı tahtalarda ürünün markası, modeli, boyutu, yapımında kullanılan malzemeler, kalitesi gibi çeşitli unsurlar fiyatlandırmada farklı opsiyonlar yaratabilir. Örneğin, çok tercih edilen ve bütçe dostu olan akıllı kalemle kullanılan tahtalar, kızılötesi teknolojiye sahip tahtalardan daha düşük fiyatlı olabilir. Dolayısıyla burda tercih durumu, tamamen satın almak isteyen kullanıcının isteklerine göre şekillenir. Ya da akıllı kağıtlar ürünlerinde, boyutu daha büyük olan küçük olana göre, kareli olan da karesiz olana göre daha yüksek fiyatlı olabilir. Ancak, genel olarak ekonomik düzeyde olan smart board fiyat varyasyonlarıyla her bütçeye uygun bir akıllı tahta ürününü Trendyol üzerinden bulmak kesinlikle mümkündür. Fiyatlandırmadaki çeşitliliğe örnek olarak, çok fonksiyonlu ve geniş kapsamlı modellerin fiyatlarının daha yüksek olabileceği söylenebilir. Bu gibi durumlarda kendi ihtiyaç ve isteklerinize göre, oldukça fazla modele sahip akıllı tahta ürünlerinden beğendiğiniz modeli seçip keyif ile kullanabilirsiniz.