Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Trüf Mantarı

" araması için 60 sonuç listeleniyor

Sağlıklı ve Lezzetli Trüf Mantarı Çeşitleri Trendyol'da!

Trüf mantarı, pek çok faydası olan besin değeri yüksek bir türdür. Rağbet gören bu mantarın ünü, M.Ö. 1600’lü yıllara kadar dayanır. Lezzetinin yanı sıra şifa vermesiyle de bilinen mantar, sihirli bir besin olarak bilinir. 19. yüzyılda kullanımı artan şifalı mantar, dünya çapında sıklıkla kullanılmaya başlanır. Bu mantar, özellikle İtalyan ve Fransız mutfaklarının vazgeçilmez besini hâline gelir. O dönemlerde soylular ve kralların sofralarından eksik olmayan bu gıda, eşsiz lezzeti ile herkesi mest eder.

Trüf mantarı, doğada kolay bulunan bir tür değildir. Patates gibi toprak altında büyüyen bu benzersiz besin, 5-20 cm derinlikte yetişir. Bu mantarı bulmak için türün sebep olduğu yüzey çatlaklarına dikkat etmeniz gerekir. Yüzeyde oluşturduğu çatlaklar sayesinde bu mantarı kolayca bulup toprak altından çıkarabilirsiniz. Trüf mantarı, koku yeteneği yüksek köpek ve domuz gibi hayvanlar kullanılarak uzmanlar tarafından aranır. Bu lezzetli besin; meşe, çam, ıhlamur ve kestane gibi ağaçların salgıladığı şeker ve organik asitler ile yaşar.

Enfes kokusu ve aroması ile baş döndüren trüf mantarı, yemeklere lezzet katar. Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde yetişen bu mantar; Fransa, İtalya, İspanya ve Hırvatistan gibi ülkelerde yetişir. Özellikle Fransa’da bu mantardan geçimini sağlayan insanlar vardır. Trüf mantarı, Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde de yetişir. Taş gibi görünen bu besinler sert bir yapıya sahiptir. Bu mantar, yapısı sayesinde diğer türlere oranla daha zor su kaybeder. Böylelikle işlem gördüğünde diğer mantarlar gibi suyunu salmaz.

Trüf mantarının gelişimi için toprakta nem dengesini sağlamak çok önemlidir. Bunun yanı sıra yazın yağan sağanak yağmurları bu besinin gelişimini olumlu yönde etkiler. Kurak geçen yaz ayları, mantarın gelişimini engeller. Bulması ve yetiştirilmesi bir hayli zahmetli olan bu şifalı mantar ile birbirinden enfes yemekler yapabilirsiniz.

Trüf Mantarı Çeşitleri Nelerdir?

Trüf Mantarı Çeşitleri Nelerdir?

Trüf mantarının yaklaşık 120 çeşidi vardır. Trüf mantarı çeşitleri yetiştiği bölge doğrultusunda değişkenlik gösterebilir. Dünya çapında ün yapmış bu besinlerden bir tanesi Tuber magnatum yani beyaz trüf mantarıdır. Bu mantar, İtalya’nın Piedmont bölgesinde yer alan Alba kasabasında ıhlamur, fındık ve meşe ağaçlarının dibinde yetişir. Aynı zamanda bu mantar Acqualagna bölgesinde de yetişir. Beyaz trüf, havyardan sonra bilinen en pahalı gıda ürünleri arasında yer alır. Kışlık ve yazlık trüfe oranla bu besin dünyada daha az bulunur. Beyaz trüfü çiğ, pişmiş ve taze olarak tüketebilirsiniz. Bu mantarların yoğun bir kokusu ve tadı vardır. Ayrıca bu gıda ürünü, besin değeri ve vitaminler açısından oldukça zengindir. Beyaz renkli İtalyan trüf mantarı, ekim ve kasım ayları arasında toplanır.

Renginden dolayı kara elmas olarak da bilinen siyah trüfün kışlık ve yazlık olmak üzere iki farklı türü vardır. Gurme ve aşçıların vazgeçilmezleri arasında Tuber melanosporum bir diğer adıyla kışlık siyah trüf mantarı vardır. Bu mantar; huş, meşe, fındık ve ıhlamur ağacının köklerinde yetişir. Sıcak bölgelerde yetişen besin, kasımdan şubata kadar meyve vermeye başlar. Tuber aestivum bir başka deyişle yazlık siyah trüf de dünya mutfaklarında en çok aranan türler arasında yer alır. Dünyanın dört bir yanında bulunan bu mantarın kokusu ve aroması kışlık gıdaya oranla daha azdır. Yazlık trüf Türkiye’de Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde doğal olarak yetişir. Bu mantar, mayıs ve ekim ayları arasında çıkarken kışlık trüf ise aralık ve mart arası yetişir.

Malatya’da Domalan ve Gaziantep’te Keme olarak adlandırılan tür, trüfün akrabalarından bir tanesidir. Keme mantarı, Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde ilkbahar aylarında yetişen bir trüf mantarı türüdür. Bu mantar, belli bölgelerde yetişen ve kısa bir dönemde bulunabilen eşsiz bir besindir. Bu mantar küçük parçalar hâlinde topraktan çıkarılır ve yemeğe az miktarda rendelenmesi yeterli olur. Domalan trüf mantarının yüzeyi derin ve dar olukludur.

Trüf Mantarı Özellikleri Nelerdir?

Trüf Mantarı Özellikleri Nelerdir?

Her trüf mantarının kendine has özellikleri vardır. Ceviz büyüklüğünde olan besin, yaklaşık 100 gram ağırlığındadır. Zengin içeriği ve saymakla bitmeyen faydaları, trüf mantarını son derece eşsiz bir besin hâline getirir. Bu besinin en yoğun aromasını tazeyken hissedebilirsiniz. Bu yüzden bu besini taze ve sulu bir şekilde tüketmeniz tavsiye edilir.

Trüf mantarı, besin değeri son derece yüksek bir gıda ürünüdür. Bu türün içinde sağlığınıza faydalı olan doymuş ve doymamış yağ asitleri vardır. Bunun yanı sıra trüf mantarları diğer türlere göre protein ve mineral açısından çok daha zengindir. Bu türün içinde %53 ila 76 oranında su bulunur. Ayrıca bu besinde %9 protein, %7 karbonhidrat ve %8 mineral vardır. Tüm besin gruplarını bir arada bulunduran bu tür, eşsiz bir yiyecektir.

Trüf mantarı faydaları, saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Yüzyıllardır şifa veren bir gıda türü olarak bilinen bu mantar, kolesterolün dengelenmesini sağlarken kan şekerini de kontrol altına alır. Aynı zamanda karaciğer sağlığını da olumlu yönde etkileyen mantar hem bakterilere karşı mücadele eder ve hem de kansere karşı savaşırken etkilidir. Bu besin; kolon, karaciğer, akciğer ve göğüs kanserine yol açan tümörlerin büyümesine engel olur. Güçlü bir antioksidan kaynağı olarak bilinen bu besin türü, vücudunuzu toksinlerden arındırır.

Trüf mantarı, antimikrobiyal özelliği taşır. Bu mantar, insanlarda hastalığa yol açan Staphylococcus bakterisinin çoğalma hızını büyük oranda düşürür. Vücudunuzda oluşan enfeksiyonları hızla iyileştiren besin, aynı zamanda protein eksikliğini tedavi edici özelliğe de sahiptir. Kırmızı et kadar besleyici olan bu besin, vegan ve vejeteryan bireylerin protein almasına yardımcı olur. Trüfün içinde yer alan mineraller, yaşlılıkta oluşabilecek omurilik rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Bu mantar, kilo vermek isteyen bireylerin de sıkça tercih edebileceği bir besindir. Trüf sayesinde bağırsaklarınızın ihtiyaç duyduğu lif oranını rahatça karşılayabilirsiniz. Uzun süre tok kalmanızı sağlayan bu besin sayesinde kolay bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Mantarın içindeki kalsiyum sayesinde kemik gelişimi desteklenir ve iskelette oluşabilecek rahatsızlıklara karşı vücut güçlenir.

Trüf mantarının özellikleri arasında afrodizyak etkisi yaratması da yer alır. Mantarın içinde yer alan Anandamid kimyasalı, mutluluk hormonunuzu hareketlendirir. Modunuz düşük olduğunda ya da strese girdiğinizde taze trüf mantarı tüketmeye başladığınız anda kendinizi rahatlamış ve mutlu hissedebilirsiniz.

Pratik Kullanım İmkânı Sunan Trüf Mantarı Seçenekleri Nelerdir?

Pratik Kullanım İmkânı Sunan Trüf Mantarı Seçenekleri Nelerdir?

Trüf mantarı türleri arasında siyah rengine sahip olanlar pratik kullanıma uygundur. Kışlık ve yazlık trüfler dünya çapında çok daha yaygın olduğu için bulunması daha kolaydır. Beyaz trüf sadece İtalya ve belli bir bölgede yetiştiği için ulaşması çok daha zor olan bir türdür. Beyaz trüf, içerik ve besleyicilik açısından çok daha zengin bir besindir.

Kışlık ve yazlık trüfün yetişip bulunması son derece kolaydır. Özellikle yazlık mantar, Türkiye’de yaygın olarak görülür. Genellikle meşe ve fındık ağaçlarının köklerinde yetişen lezzetli mantarlar pratik bir şekilde kullanılabilir. Bu iki trüfü de taze taze tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda yemeklerinize de ekleyebilir, çok daha enfes lezzetlere imza atabilirsiniz.

Ürünü mantar formunun dışında çok daha pratik bir şekilde de kullanabilirsiniz. Ürünü direkt mantar olarak almak yerine mayonez, sos, püre, yağ ve tuz olarak da alabilirsiniz. Böylelikle bu eşsiz lezzeti yemeklere çok daha kolay bir şekilde ekleyebilirsiniz. Bu olağanüstü lezzeti hemen her formda deneyimleyebilirsiniz. Trüf mantarı yağı ya da aromalı zeytinyağı ile evde hazırladığınız pizza ve makarnalara İtalyan dokunuşu yapabilirsiniz. Ayrıca aklınıza gelebilecek her türlü sebze ve et yemeğine de bu yağı ekleyebilirsiniz. Mantar severlerin vazgeçilmezi olan trüf, farklı formlarda pratik bir kullanım sunar.

Kullanımınıza Uygun Trüf Mantarı Çeşidini Nasıl Seçebilirsiniz?

Kullanımınıza Uygun Trüf Mantarı Çeşidini Nasıl Seçebilirsiniz?

Kullanıma en uygun trüf mantarını bu konuda uzman kişilere sorarak öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra organik pazarlarda satışı yapılan bu lezzetli gıda ürününü satan kişilere de danışabilirsiniz. Kullanıma uygun trüf mantarını inceleyerek de seçebilirsiniz. Manav, pazar ya da markete gittiğinizde öncelikle trüf mantarını bulmanız gerekir. Ardından ise mantarın yapısını incelemelisiniz. İlk olarak mantarın siyah kabuklu ve ceviz büyüklüğünde olması gerekir. Yuvarlak bir forma sahip olan bu mantarın üzerinde delik ya da gözenekler olabilir. Bu durum, mantarın bozuk olduğu anlamına gelmez. Besinin tam olgunlaşmamış hâli, mor renktedir. Yemekte kullanmak için her iki renkteki mantarları da tercih edebilirsiniz.

Dilerseniz domalan mantarını da tercih edebilirsiniz. Bu mantarın yetiştirilme bölgesi kısıtlı olduğu için bulmakta biraz zorlanabilirsiniz. Bu mantarı bulduğunuzda satın almadan önce incelemeniz tavsiye edilir. Sert ve sarımsı olmasının yanı sıra domalan girintili çıkıntılı bir yüzeye sahiptir. Bu mantar, sarı tonlarında yetişir. Bu nedenle farklı renkte görürseniz bu ürünü almamanız tavsiye edilir. Mantarlar pörsümüş ya da değişik bir renge sahipse kesinlikle tüketmemelisiniz.

Pazar, manav ve marketlerde bu mantarı kolay kolay bulamazsınız. Bu yüzden dilerseniz trüf mantarını internet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Farklı formlara sahip olan bu gıda ürünü, karşınıza en sık trüf yağı olarak çıkar. Kolay kolay bulunamayan trüf yağ, yemeklerinize bambaşka boyutlarda bir lezzet katar. Bunun yanı sıra trüf mantarı esansı almayı da tercih edebilirsiniz. Bu formda satılan trüf, aylarca dolapta muhafaza edilebilir. Tüm bunlara ek olarak bu mantar; mayonez, ezme, tuz ve püre gibi formlarda da satılır.

Trüf mantarı, yenilebilen bir besin olmasının yanı sıra cilt ve saç bakımında da sıkça tercih edilen bir gıdadır. Bu ürünü saç kremi ya da şampuan gibi pek çok üründe görebilirsiniz. Bu besin, saçlarınızın parlak görünmesine katkı sunmasının yanı sıra daha uzun ve gür olmalarını da sağlar. Kozmetik ürünlerinin içinde yer alan beyaz trüf, cildinizi aydınlatır. Ürün, içinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde cilt bariyerinizi yeniler ve onarır. Aynı zamanda içerisinde beyaz trüf bulunan kozmetik ürünleri, kırışıklık ve ince çizgi gibi yaşlılık belirtilerinin de önüne geçer. İçinde bulunan amino asit sayesinde ürün, sivilce ve akneleri önleyerek koyu lekeleri iyileştirir.

Kullanıma en uygun trüf mantarı çeşidini hangi amaç doğrultusunda kullanacağınızı belirleyerek seçmeye başlayabilirsiniz. Eğer yemek için almak istiyorsanız hangi forma ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz gerekir. Ürünü pizza ve makarna gibi İtalyan lezzetlerine eklemek için alacaksanız mantar formu tercih edebilirsiniz. Sebze ya da et yemekleri için ise yağ, püre ya da ezme formunu alabilirsiniz. Vücut sağlığınızı bu besin ile her açıdan destekleyebilirsiniz.

Trüf Mantarı Nasıl Tüketilebilir?

Trüf Mantarı Nasıl Tüketilebilir?

Trüf mantarını çok farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Bu gıdayı taze ve çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi farklı lezzetler ile de pişirip enfes yemekler ortaya çıkarabilirsiniz. Bu lezzetli mantarı; püre, ezme, rende, dilim ya da bütün şeklinde kullanabilirsiniz. Trüf mantarı rendesini makarna, pizza ve yumurta yemeklerini lezzetlendirmek için kullanabilirsiniz. Bu gıdayı rende yerine dilim şeklinde de yemeklerin içine ekleyebilirsiniz. Böylelikle mantar aromasının tadına doyasıya varabilirsiniz.

Trüf mantarı ezmesini ekmek ya da galetalarla tüketebilirsiniz. Dilerseniz ezmeyi olduğu gibi ekmeğe de sürebilirsiniz. Ezmenin üzerine kuru domates gibi ek gıdalar koyarak bu besinin lezzetini iki kat artırabilirsiniz. Farklı besinler ile birleştirilip püre hâline getirilen trüfü et, tavuk ve balık yemeklerinin yanında rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Trüf mantarını kendi formunda satın aldığınız zaman 5 gün içinde tüketmeniz tavsiye edilir. Böylelikle besini taze ve suluyken yemiş olursunuz. Salatalara çiğ ya da pişmiş şekilde de ekleyebileceğiniz bu mantarı yağlı ve kremalı yemekler yaparken gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Bu ürünü yağ formunda da tercih edebilirsiniz. Trüf yağını sirke, limon, tuz ve limon ile hazırladığınız salata sosuna ekleyebilirsiniz. Buna ek olarak risotto, patates ve makarna gibi yemeklere son dokunuşu trüf yağı ile yapabilirsiniz. Ayrıca bu ürünü kuşkonmaz, mısır, kabak ve tatlı patates gibi farklı sebzeleri lezzetlendirmek için de kullanabilirsiniz. Bu yağı mantar yemeklerinde de kullanabilirsiniz. Mantar yahnisi ya da çorbasını trüfle daha da lezzetli bir hâle getirip damağınızdan silinmeyecek bir lezzet yaratabilirsiniz. Kırmızı ve beyaz eti marine ederken bu eşsiz yağ ile tatlandırabilirsiniz. Patlamış mısır ve patates kızartmasını da tuz ve trüf yağı ile lezzetlendirebilirsiniz.

Trüf Mantarı Fiyatları Nasıldır?

Trüf Mantarı Fiyatları Nasıldır?

Farklı formlarda satılan trüf mantarı fiyatı değişkenlik gösterebilir. Beyaz trüf, diğer türlerden çok daha pahalıdır. Bunun sebebi, beyaz mantarın İtalya’da belli bir bölgede yetişmesidir. Kışlık ve yazlık trüf, dünya çapında çok daha yaygın olarak yetişir. Bu yüzden bu iki türün fiyatları biraz daha uygundur. Türkiye’de yazlık mantar daha yaygın olduğu için kışlık türe göre daha uygun fiyata satılır. Domalan mantarı Türkiye’de yetişmesine rağmen yüksek fiyata satılır çünkü bu eşsiz besin az miktarda yetişir. Son derece faydalı olan bu mantar, yurt dışından ithal edilmişse çok daha yüksek fiyatlarda satılabilir.

Kolay bulunmayan bu ürünleri; mayonez, yağ, püre, ezme ve tuz formlarında internet üzerinden satın alabilirsiniz. 200 g trüf ezmesi, 1 kg trüf mantarından çok daha uygun bir fiyata satılır. Sadece mantardan oluşmayan bu ezme, farklı besleyici gıdalar ile birleştirildiği için fiyatı daha makuldur. Ezmenin gramajı arttıkça fiyatı da artar. Beyaz ve siyah trüf, zeytinyağına aroma veren bir lezzet olarak kullanılır. Bu iki lezzet bir araya gelip yemeklerinize lezzet katar.

Sade trüf mantarı satın almak size çok daha pahalıya mal olabilir. Dolayısıyla bu mantarı sos, tuz, saç kremi, mayonez, sıvı yağ ve peynir formlarında almanız tavsiye edilir. Ayrıca trüf mantarı 5 gün içinde tüketilmesi gereken bir besindir. Farklı formlarda aldığınız ürünleri ise serin ve karanlık yerlerde rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz. Bu tür mantarların su ile temas etmemesi gerekir. Çünkü su, bu besinin çürümesine yol açar. Dilediğiniz formda beyaz ve siyah trüf mantarını Trendyol üzerinden yalnızca birkaç tıklamayla kolayca satın alabilirsiniz.

Trüf Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Özel mantar çeşidi olan trüf mantarını yetiştirmek kolay olmamakla ve bilgi gerektiren bir iştir. Bundan dolayı öncelikle bilgi edinmek ve hangi iklim koşullarında yetişeceğini öğrenmek son derece önemlidir. Çok değerli bu mantarı tohumdan yetiştirmek isterseniz doğru ve verimli tohumu aldığınızdan emin olmanız gerekir. Fideden yetiştirmek isterseniz de güvendiğiniz yerlerden meşe ağaçlarına aşıladıkları fideleri değerlendirebilirsiniz. Ekilen fideleri iki 3 litre kadar can suyu verilir. Toprağı nemli olacak şekilde sık sık sulamalısınız. Verim alabilmek için meşe ağaçlarının altlarını veya zeytin ya da fındık ağaçlarının köklerine yakın olacak şekilde dikim yapabilirsiniz.

Trüf Mantarı Tadı Nasıldır?

Trüf mantarının kendine has özel bir kokusu ve tadı vardır. Hassas bir mantar türü olduğundan beş gün içinde tüketilmesi gereklidir. Daha uzun süre saklamak isterseniz cam bir kavanoza koyarak üzerini zeytinyağı ile kaplayabilirsiniz. Bu sayede havayla temasını engelleyerek saklayabilirsiniz. Böylece mantarınızı daha uzun sürede ve istediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Zeytinyağını yemeklerde kullanabilirsiniz. Trüf mantarın aroması ile yemeklerinizi daha lezzetli yapabilirsiniz. Araması çok güçlü olduğu için dengeli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu mantarı kullanmanın daha pratik yolu et yemeklerinin, makarnaların ya da hamburgerlerin üzerine rendelemek olur. Keskin aroması nedeniyle çok az rendelense dahi yeterli gelir. Trüf mantarını mangalda pişirebilir ya da fırınlayabilirsiniz.

Trüf Mantarı Nereden Alınır?

Trüf mantarını en değerli kılan özelliği ise yetiştirme koşullarının çok hassas olmasıdır. Ortamın evlilik seviyesi yağan yağmur miktarı dahi oluşumunu etkiler. Gözle görülemediği toprağın altında yetiştiği için onu ne zaman toplayacağınızı iyi bilmeniz gerekir. Bu nedenle trüf mantarı yetiştirmeden önce yeterli bilgilerin edinilmesi ve bu bilgilerin uygulanabileceği iklim şartlarının da bulunması son derece önemlidir. Trüf mantarı yetiştireceğiniz toprağı seçerken PH’ nın 7,1 ile 8,85 olmasına özen göstermeniz gerekir. Aynı zamanda toprağın organik maddeler bakımından zengin olmasına da dikkat edilmelidir. Alüvyon kum kil bakımından zengin topraklarda trüf mantarı yetiştirmek için idealdir. Trüf mantarı çeşitlerini Trendyol’dan satın alabilirsiniz.