"

Tuval Bezi

" araması için 448 sonuç listeleniyor

Tuval Bezi

Tuval Bezi

Üzerinde resim yapılan ve genellikle sanatçılar tarafından tercih edilen platforma tuval denir. Tuval üzerine bir bez örtü açılır ve bu örtünün üzerine resim yapılır. Boyayı tutan bu örtü önemlidir. Sıklıkla beyaz renkte tercih edilen örtü isteğe göre farklı renklerde de bulunabilir ya da renklendirilebilir. Bu şekilde özel örtü ile kaplanmış boş tablolar üzerinde resim yapmak için harika bir yüzey oluşturur. Aynı zamanda son dönemlerde baskı teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte dijital baskı için de tuval kullanılabilir. Özel fotoğraflar ya da bilgisayarda yapılmış çizimler rahatlıkla tuval üzerine aktarılabilir. Bu şekilde hazırlanan tuvaller farklı yerlerde sergilenmek üzere kullanılabilir.

Ölçüleri farklılık gösteren ve genellikle kare ya da dikdörtgen oluşturacak şekilde bir araya getirilen ahşap çubuklardan bir çerçeve elde edilir. Bu çerçeve üzerine tuval bezi kaplanarak tuval oluşturulur. Hazır olarak satın alınabileceği gibi tuval bezi ve ahşap çubuklar kullanarak evde tuval hazırlamak da mümkündür. Üstelik kaliteli tuval bezi alarak her boyutta tuval hazırlamak mümkün. 2 x 4 cm ölçülerinden başlayarak daha büyük ölçülere kadar tuval hazırlanabilir. Birbirleriyle 90 derece açı yapacak şekilde ayarlanan çıtalar köşelerde çakılır. Üzerine gerilecek tuval bezinin gergin durması için önce yapışkan ardından da çivi kullanılabilir. Bu noktada yüksek kaliteli bir tuval bezi satın almak tuvalin gergin olmasını ve hem baskı hem de çizim kalitesinin artmasını sağlar.

Tuval Bezi Türleri

Kaliteli bir resim yapmak için tuval bezinin iyi belirlenmesi önemlidir. Pamuklu ya da geleneksel malzemelerin kullanıldığı bezlerde boya ile tuval bezinin uyumlu olması gerekir. Bu durum özellikle renklerin canlı görünmesi için önemlidir. Pamuklu tuval bezi iyi bir ürün olarak sık tercih edilir ancak pamuklu bezlerin emicilik oranı yüksektir. Bu şekilde yüksek emicilik oranına sahip olan tuval bezi kullanırken boyanın da buna uygun olması gerekir. Tuval tarafından kolayca emilmeyen, akıcı ve sıvı kıvamlı bir boya kullanılması daha doğrudur. Aksi takdirde boya tuvalin üzerinde çok sönük kalır.

Boya ile uyum sağlaması için tuval bezinde de belirli değişiklikler yapılabilir. Bu doğrultuda tuval bezi genellikle astarlanarak kullanılır. Pamuklu ve yüksek seviyede emici olan kumaşların boyama için daha uygun hale getirilmesi astarlama işlemini gerektirir. Astarlama işleminde yüzey üzerine çok ince bir tabaka eklenir. Bu tabaka kumaşın gözenek yoğunluğunu düzenleyerek emicilik oranını azaltır. Bu şekilde daha az emici hale getirilen kumaş üzerinde boya daha canlı durur. Bu şekilde astarlama işlemine tabi tutulduktan sonra satılan tuval bezleri hazır tuval bezi olarak adlandırılır. Bu tür tuval bezlerini satın alarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz, ekstra bir işlem gerekmez.

Tuval Bezi Renk Seçenekleri

Tuval bezi için uzun yıllardır en çok tercih edilen renk beyazdır. Beyaz üzerine pek çok renk kolayca işlenebildiği için sanatçılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu durum zamanla sanat anlayışının gelişmesi ve değişmesiyle birlikte farklılık gösteriyor. Beyaz renk yien en çok tercih edilen renk olsa da farklı renklerde ilgi görüyor. Bu noktada yapılacak çalışmaya uygun olacak şekilde beyaz tuval bezi yerine pek çok alternatif tercih edilebilir. Açık renkli boyaların kullanıldığı çalışmalarda koyu renklere sahip tuval bezleri tercih edilebilir. Bu şekilde yapılan çalışmanın ve kullanılan renklerin daha çok öne çıkarak istenen etkiyi yaratması daha kolay hale gelir.

Tuval bezinin renk ve özellikle de tonu kullanılan malzeme ile doğrudan ilişkilidir. Bez malzemesinin pamuk ya da farklı bir malzemeden yapılmış olması tuval bezinin renk tonunu da etkiler. Özellikle parlak görünüme sahip kumaşlar daha açık bir beyaz tonu verirken pamuklu kumaşların daha koyu tonlarda olduğu biliniyor. Özellikle bu şekilde beyazın koyu tonları için kirli beyaz gibi tabirler de kullanılabilir. Bu tonlar özellikle profesyonel olarak resim yapan sanatçılar için önemlidir. Beyaz kullanımı çok yaygın olsa da tuval bezinde kullanılan en farklı renk siyahtır. Özellikle yıllardır alışılmış durumun aksine beyazın tam zıttı olan siyah tuval bezi pek çok çalışmada tercih ediliyor. Modern çalışmalarda renk uyumları ve sanat anlayışı değişiklik gösterdiği için sanatçılar iç dünyalarını bu şekilde farklı tuvaller üzerine yansıtmayı tercih ediyor.

Tuval Bezi Ölçüleri

Tuval bezi için farklı ölçüler mevcuttur. Genellikle standart bir tuval bezi yerine rulo tuval bezi satın alarak farklı boyutlarda olacak şekilde kullanılabilir. Rulo şeklinde üretilen tuval bezinin genişlik ölçüsü önemlidir. Bu genişlik ölçüsüne göre hangi boyutlarda tuval çerçeveleri için uyum sağlayacağı belirlenebilir. 5 metre uzunluğa kadar olan rulo seçenekleriyle birden fazla tuval için bez uygulaması yapılabilir. Bu bezler makas ya da bıçak ile rahatlıkla kesilir ve sonraki çalışmalara da yetecek şekilde tasarruflu şekilde kullanılabilir.

Rulo şeklinde tuval bezi satın almak ekonomik anlamda daha makul olur. Bezin türüne göre farklılıklar oluşsa da birim fiyat anlamında bakıldığında rulo seçenekleri daha mantıklıdır. Özellikle profesyoneller sürekli olarak tuval bezi kullandıkları için bu tip uzun rulo alımları maliyeti önemli oranda düşürür. Rulo alımlarında kullanım ölçülerine göre bu rulodan belirli parçalar kesmek mümkün. Buna ek olarak hazır kesilmiş tuval bezlerini satın alarak çerçeve üzerine sabitlemek ve kullanmak da bir seçenek. Hazır kesilmiş ürünlerde kenardan bırakılan pay sayesinde bezi tuvale yapıştırmak da çok kolay.

İşlem Görmemiş Tuval Bezi

Kullanıcılara sunulmadan önce astarlama gibi işlemlerden geçirilen tuval bezi dışında herhangi bir işlem görmemiş ham tuval bezi de kullanılabilir. Bu tür ham bezler yapılacak çalışmaya göre değişir ve hangi tuval bezinin daha uygun olacağına sanatçı karar verir. Özellikle yapılacak olan çalışmada renklerin hangi görünümde olmasının hedeflendiği önemlidir. Daha parlak bir görünüm için emiciliğin azaltıldığı durumlar için astarlanmış tuval bezi daha iyi bir seçenektir.

Bunun dışında çalışmanın yansıtmak istediği ruha göre daha mat renk uyumu tercih edilebilir. Bu gibi durumlarda tuval bezi tarafından boyanın yüksek oranda emilmesi mat bir renk uyumu elde edilmesini sağlar. Bu durum özellikle yuval üzerinde çok dikkat çekmesi istenmeyen çalışmalarda tercih edilir. Aynı zamanda dijital baskı seçeneklerinde de baskı imkanlarına göre farklılık görülebilir. Bu gibi durumlarda tuval bezinin ham halde kullanılması gerekebilir.

Dijital Tuval Seçenekleri

Tuval üzerine yapılan resimler ve çizimler çok eski dönemlerden beri popüler olsa da özellikle son dönemlerde teknoloji imkanlarının artmasıyla tuval üzerine baskı yapılır hale geldi. Bu durum özellikle meşhur resimleri yüksek renk kalitesi ve düşük maliyetle üretme imkanı sağlıyor. Bu şekilde ünlü tabloların binlerce kopyası üretilerek uygun fiyatlara satılıyor ve pek çok ev ile ofiste yer almaya başlıyor. Dijital baskı aynı zamanda basılan tuvalin daha kalıcı olmasını da sağlıyor. Bu şekilde yapılan ürünler daha geç yıpranıyor. Dijital baskı seçenekleriyle sadece sanatsal değeri yüksek, popüler tablolar değil, şahsi fotoğraflar da tuval üzerine aktarılabiliyor. Bu seçenek sayesinde düğün ya da mezuniyet gibi özel günlerin fotoğraflarını tuval üzerine basmak ve arzu edilen yerlere asmak mümkün hale geliyor.

Dijital baskı tuval bezi olarak da bilinen tuval bezleri bu tip baskılar için kullanılıyor. Özellikle baskı kalitesinin yüksek olması için bu şekilde dijital baskıya uygun tuval bezlerinin kullanılması gerekir. Bu tür tuval bezinde de pamuk malzeme sıklıkla tercih edilir. Özellikle uygun boya ve uygulama kalitesi yakalandığında gerçek bir ressam tarafından boyanmış tablo kadar parlak görünüm elde edilebilir. Bu sayede en güzel anıları içeren fotoğraflar usta bir ressamın elinden çıkmış gibi tuval üzerine aktarılabilir. İşlem için yüksek tutarlar ödemeye gerek kalmaz ve sadece dakikalar içinde tuval hazırlanmış olur, haftalarca beklemeye gerek kalmaz. Aynı zamanda bu tuval bezleri sıklıkla ve yüksek miktarda kullanıldığı için rulo boyları da daha uzun olur.

Tuval Bezi Malzemesinin Önemi

Tuval bezi üretmek için en çok kullanım pamuk ürünlerine ait. Pamuk ürünlerinin özellikle astarlanmamış olması bu ürünlerin tuval bezi olarak emiciliğini arttırır. Boyama sonrasında en çok yaşanan sorunlardan biri de boyaların çatlama durumudur. Boyama sonrasında boyanın yüzeyde kalması ve çok az oranda emilmesi durumunda yüzey üzerinde katı bir boya tabakası oluşur. Bu tabaka dış etkilere açıktır ve bu etkiler durumunda çatlamalar görülür. Pamuklu tuval bezi kullanımında boya yeterli oranda emilir ve bu durum çatlamaları engeller.

Tuval üzerinde çizim yapmak için keten dokuma tuval bezleri kullanılabilir. Tuval bezinin kaliteli olması için sık dokunması gerekir. Bu durum özellikle keten kullanımında mümkün hale gelir. Keten ile dokunan tuval bezi daha sıkı bir dokuya sahip olur ve daha pürüzsüz bir yüzey elde edilir. Bu yüzey sayesinde boyanın daha canlı görünmesi sağlanır. Aynı zamanda keten tuval bezi kullanımında boya pamuklu bezlerde olduğu kadar yüksek oranda emilmez. Bu durum boyanın son derece dengeli bir şekilde emilmesini sağlar. Bu sayede yüzeyde boya çatlakları görülmez ve yapılan çalışmanın boya renkleri canlı bir görünüm elde eder.

Tuval Bezi İçin Alternatif Malzemeler

Tuval bezi için özellikle son yıllarda farklı alternatifler kullanılıyor. Özellikle polyester tuval bezi ressamların profesyonel kullanımı için üretilmiş yüksek teknoloji ürünlerden biridir. Polyester üretim yöntemleri sayesinde yüzey geçirgenliği ve pürüzlülüğü yüksek hassasiyetle ayarlanabilir. Profesyonel resimler yapan sanatçılar için geleneksel yöntemler kadar kaliteli olan bu seçenek aynı zamanda profesyonel tuval bezi olarak da bilinir. Üretim yöntemlerinin gelişmesi sayesinde yüksek kaliteli tuval bezini polyester malzemeden üreterek daha ekonomik hale getirmek mümkün. Aynı zamanda dengeli bir malzeme olan polyester sayesinde tuval bezi üzerinde herhangi bir çatlama oluşmaz.

Benzer şekilde son dönemlerde kullanılan ve modern malzeme alternatiflerine örnek olarak gösterilebilecek ürünlerden biri de pesente tuval bezi. Bu tuval bezi sıkı dokuma ile pürüzsüz bir yüzey sağlar ve bu sayede son derece kaliteli çizimler yapmak mümkün hale gelir. Aynı zamanda boyama için de oldukça uygun bir yüzey oluşturur. Emiş oranı da dengeli olduğu için boyama sonrasında çatlak oluşumu gözlenmez. Aynı zamanda hava geçirme kabiliyeti de yüksek olan bu kumaş türü bu anlamda da çatlak oluşumuna sebep olmaz.

Yağlı Boya İçin Tuval Bezi

Tuval bezi çeşitleri elbette kullanılan boya türüne göre de farklılık gösteriyor. Kullanılan boya için en uygun tuval bezinin seçilmesi boyama sonrasında ortaya çıkabilecek deformasyonları önlüyor. Özellikle çatlak oluşumu gibi sorunlar boya ile uyumlu olmayan bir tuval bezi sebebiyle ortaya çıkıyor. Tuval üzerinde boyanın çatlamasının bir diğer sebebi zaman içinde kuruma sırasında boyadan çıkan gazlar. Bu gazlar boyadan dışarı doğru salınıyor ve boyanan yüzey kuruma eğiliminde olduğu için buradan uzaklaşamıyor. Gazların uzaklaşması için tek seçenek tuval bezi olarak ortaya çıkıyor. Tuval bezinin hava geçirgenliğinin yüksek olması çatlakları önlüyor. Yağlıboya tuval bezi nefes alabilir özellikte üretiliyor. Bu şekilde kumaş boyanın zaman içinde ortaya çıkardığı gazları geçiriyor ve boya yüzeyine ekstra baskı uygulanmasına engel oluyor. Bu durum uzun vadede tuval üzerindeki resimde çatlakların görülmemesini sağlıyor.

Yağlı boya için kullanılacak olan tuval bezlerin astar uygulaması da bu nedenle önem arz ediyor. Astarın kalın bir tabaka oluşturması durumunda hem boya ile tutunması zorlaşıyor hem de çatlak görülme sıklığı artıyor. Bu durum astarın hava geçirgenliğini azaltmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle astarlı tuval bezi satın alırken kullanım amacı ve boya ile uyumuna dikkat etmek gerekiyor. Bu nedenle profesyonel sanatçılar astarlama işlemine maruz kalmamış kumaşları alarak bu işlemi kendileri de yapabiliyor. Bu durum resim kalitesini önemli ölçüde arttırıyor.

Yüksek Kalite ve Uygun Fiyat Seçenekleri

Tuval kullanımında yüksek kalite ve ürün uyumu son derece önemli. Özellikle tuval bezinin üretiminde ipliklerin dokuma sıklığı büyük önem arz ediyor. Sık dokunmuş, astarlanmış kaliteli tuval bezleri ile çizim, boyama yapmak kolay olduğu kadar keyifli. Tuval bezi satın alırken farklı boyutlarda ve farklı malzemelerden üretilmiş pek çok kaliteli tuval bezi bulabilirsiniz. Uygun fiyat seçeneğiyle birbirinden farklı tuval bezleri alabilirsiniz.

Kumaş kalitesi ve malzemesi kadar rengi de dikkat çekiyor. Özellikle birbirinden farklı renk seçenekleriyle kullanıcıların ve sanatçıların ihtiyaçlarını profesyonel anlamda karşılayan ürün kataloğu beyazdan siyaha kadar farklı renklerde tuval bezi çeşitleri sunuyor. Çalışmanın amacına ve renk uyumuna göre açık tonlarda ya da koyu tonlarda pek çok renk tuval bezi tercih edilebilir. Online alışveriş ile hem ödeme hem de teslim alma adımları daha kolay hale geliyor.

Çoklu Alım Avantajları

Tuval bezi alırken iki farklı seçenek bulunur. Bunlardan birincisi hazır kesilmiş boyutlarda satılan bez seçenekleridir. Bu bezler belirli standart boyutlarda kesilir ve adet ile satışı gerçekleştirilir. Örnek olarak 60 x 60 cm boyutlarında ve kare forma sahip tuval bezi kesilmiş halde hazır olarak satılmaktadır. Bu ölçülerde resim yapmak isteyen ve bu ölçülerde çerçeveye sahip olan sanatçılar bu şekilde adet üzerinden alım yapabilir. Bu durumda bir adet bu ölçülerde tuval ya da bu ölçülere uygun tuval bezi alınabildiği gibi toplu alım da yapılabilir. Birden fazla alım durumunda birim fiyat azalacağı için toplam maliyet de daha düşük olur.

Tuval bezi alırken bir diğer seçenek de genişliği belli ancak uzunluğu birden fazla tuval kaplamak için uygun olan ölçüler. Bu duruma örnek vermek gerekirse yine 60 x 60 cm ölçülerdeki bir tuval için 60 x 600 cm ölçülerinde bir tuval bezi alınabilir. Rulo halinde temin edilen bu bez kesilerek 10 adet 60 x 60 cm ölçülerinde tuval bezi çıkarılabilir. Bu şekilde satılan tuval bezlerine metrelik tuval bezi adı verilir. Belirli ölçüleri sık sık kullanan ya da aynı ölçülerde birden fazla çalışma yapacak sanatçılar için en ideal seçeneklerden biridir. Bu şekilde resimler için tuval bezine ödenen maliyet birim fiyat başına minimum seviyeye indirilir.

Siz de aradığınız ürünleri Trendyol’da bulabilir, uygun tuval bezi fiyatları ile istediğiniz modele kolayca sahip olabilirsiniz.