"

Volant Dişlisi

" araması için 621 sonuç listeleniyor
TYPT 510 Volant Dişlisi
Kargo Bedava
TYPT510 Volant Dişlisi
1.140 TL
Sepete Git

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Volant Dişlisi Parçaları için Doğru Adres Burası

Manuel şanzıman temel bir mekanik tasarım gibi görünebilir ama bunlar arabanızı kontrol altında tutmak için sürekli hareket halinde olan parçalardır. Bu parçalar arasında ise volant yer alır. Manuel şanzımana sahip olan araçlarda oldukça önemli bir araca hizmet eden parça, olmazsa olmaz malzemeler arasında bulunur. Manuel şanzımanda volant kalın bir metal disk halinde karşınıza çıkar. Genellikle dökme demir, çelik ya da bazı durumlarda alüminyumdan yapılır. Kullanım sırasında bükülmeyi ya da deformasyonu dışarıdan önlemek oldukça zordur. Volantın kenarında ise motorun marş motoruna bağlandığı bir dizi diş bulunur. Manuel şanzımana bakan tarafta, yüzey debriyaj diskinin kavranması için düz bir şekilde işlenir. Volanın bütün fonksiyonunu ve araca bağlanmasını etkileyen volant dişlisi, en az volant kadar önemli bir parçadır. Volant dişlisi isimli parça, torku aktarmak ve motor döngüsünü başlatmak için marş dişlisi tarafından çalıştırılan, volana takılan, aynı zamanda dişleri olan bir karbon çelik halkadır. Uzun süre dayanacak şekilde yapılır ancak dişler hala zamanla aşınabilir veya kırılabilir. Marş motoru değiştirilmişse ve dişliler doğru şekilde hizalanmamışsa halka dişlisini ya da marş dişlisini aşındırabilir. Bu, taşlama sesleri veya hiç başlamama gibi aracın çalıştırılması ile ilgili birtakım sorunlara neden olabilir. Marş dişlisinin yayının aşınması ve volantın devreyi girmemesi de mümkün hale gelir. Trendyol üzerinden volant dişlisi seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Volant Dişlisinin İşlevi

Volant Dişlisinin İşlevi

Aracınızın çalışması ve verimli hale gelmesi için bazı parçalara ihtiyacı vardır. Volant ve dişlisi ise bu parçalar arasında önemli bir yerde bulunur. Volant, aracınızın motorunu çalışır durumda tutmak ve dönme ataleti sağlamak için kütle sunar. Aksi takdirde, ayağınızı gaz pedalından çıkardığınızda motor durur ve her seferinde tekrardan çalıştırarak zaman kaybedersiniz. Motoru dengeleyerek dengesizliğin neden olduğu pürüzleri düzenler. İstenmeyen durumların önüne geçmek için otomobilin krank miline özel olarak ağırlık yapmak üzere tasarlanan volantlar, dişliler yardımı ile tutunmaları gereken bölgeye iyi bir şekilde tutunur. Motorun debriyaj vasıtası ile motora bağlanmasını sağlayan volantın en önemli parçaları arasında bulunan dişliler, bağlantı kurma konusunda kullanışlı hale gelir. Ağır ve zorlu bir hizmeti yerine getirdiği için volant dişlileri genellikle son derece dayanıklı ve sağlam parçalardan oluşur. Ama bu yine de parçaların zarar görmeyeceği anlamına gelmez. Periyodik aralıklar ile bu parçaların kontrolünün yapılması ve ihtiyaç durumuna göre değiştirilmesi dikkat edilmesi gereken bir faktördür. Çünkü sonrasında motor ile ilgili problemler ortaya çıkabilir, araçtan verimlilik alamazsınız. Ortaya çıkabilecek en yaygın problemler arasında kontaminasyon denilen durum yer alır. Sızdıran bir arka ana krank mili contası veya bir şanzıman, ön giriş mili contasına ve volanta yağ sızdırabilir. Bu da debriyajın kaymasına, aşırı sürtünmeye ve sonucun agresif bir ısınmaya neden olur. Sıcaklık da sonucunda hızlanma esnasında bir titreşim yaratarak aracın işlevini tam olarak yerine getirmesini engeller. Bu tip istenmeyen durumları engellemek içinse kaliteli ve sağlam parçalara ihtiyaç duyulur. "Volant dişlisi ne işe yarar?" sorusuna kısaca, volanın motoru iyi bir şekilde bağlanmasını sağlar, şeklinde yanıt verilebilir. Marşa basıldığı andan itibaren işlevselliğini göstermeye başlayan parça, dönme kuvvetini enerji kayıplarına uğramadan krank miline ve ardından pistonlara aktararak ilk hareket için ihtiyaç duyulan enerjiyi kazandırır. Marş sonrası bırakıldığında aracın sürekli olarak çalışmasını sağlayan parça, debriyaj baskı balatasının da görevini yerine getirmesine yardımcı olur. Kaliteli ve sağlam bir dişliye ihtiyacınız varsa Trendyol üzerinden kısa sürede ürüne sahip olabilirsiniz.

Volant Dişlisi Bozulma Belirtileri

Volant Dişlisi Bozulma Belirtileri

Debriyaj ile şanzıman arasında bulunan, genellikle yuvarlak ya da oval bir parça olan ve motorun çalışması için önemli bir etkide bulunması ile motorun en önemli parçaları arasında yer alan volant dişlisi, motora ve şanzımana güç sağlamaya yardımcı olur. Her ne kadar bu ürünler kaliteli ve sağlam olsa da parçanın doğal yapısı gereği belirli bir süre kullanıldıktan sonra aşınmalar ya da bozulmalar meydana gelebilir. Normal olarak kullanıldığında oluklar, delikler ya da ince aşınmalar başlayabilir. Bu tip durumlar ortaya çıktığında, parçanın yaşına ve durumuna bağlı olarak yeniden yüzeylendirilmesi ya da değiştirilmesi gerekebilir. Volant dişlinizin kötüleştiğine dair bazı işaretler vardır. Bu işaretleri dikkatli bir şekilde takip etmek gerekir. Örneğin, vites değiştirirken motorunuzun devir almasına rağmen vites değiştirdiğini görürseniz aracınız muhtemelen ilerlemeye çalıştığınız vitese geri kaymış veya bu durumda ikinci viteste sabitlenmiştir. Vites kayması ise volant dişlisinde bir problem olduğunun göstergeleri arasında bulunur. Bu nedenle vites kayması yaşarsanız öncelikle debriyaja sonrasında volanta bakarak bozulup bozulmadığını belirlemelisiniz. Debriyaja bastığınızda aşağı doğru itilen pürüzsüz bir pedal hissetmeyi beklersiniz. Volant dişlisinde herhangi bir problem varsa pürüzsüzlük yerine titreşim hissedebilirsiniz. Bu da bir problemin oluştuğuna dair bir işarettir. Vites değiştirirken ya da vites attırırken hissedilir derecede bir yanık kokusu alınırsa hem debriyaj hem de dişli problemleri olduğu anlamına gelir. Koku, aracınızın içinde hemen fark edilir dereceye gelerek sizin için bir uyarı ışığı yakar. Yanan kauçuk ya da plastik veya elektrik yangını gibi bir koku alıyorsanız muhtemelen probleminiz debriyaj kaynaklıdır. Eğer koku daha çok yanan tost gibi ise volant dişlisinde bir problem olmuş olabilir. Trendyol'dan volant dişlisi fiyat ve seçeneklerine erişebilirsiniz.

Trendyol'da Volant Dişlisi Fiyatları

Trendyol'da Volant Dişlisi Fiyatları

"Volant dişlisi nedir?" sorusuna birden fazla cevap verilebilir. Bağlantı noktalarını sağlam ve dönme hareketini verimli bir şekilde yapmak için değerli bir parça olan volant dişlisi, motorun işlevini iyi bir şekilde göstermesi için ihtiyaç duyulan parçalar arasında yer alır. Uygulamada debriyaj birbirinden farklı tasarımlara sahip olabilir. Çoğu otomotiv debriyajı, iki sürtünme yüzeyine sahip kuru ve tek plakalı bir yapıdadır. Tasarımı ne şekilde yapılırsa yapılsın bir debriyajın işlevi ve amacı, torku dönen bir tahrik motorundan bir şanzımana iletmektir. Bu işlevi ise volant dişlisi olmadan hayata geçiremez, motoru olması gerektiği gibi hareketlendiremez. Bu yüzden volant dişlisi araçların çalıştırılmasında oldukça etkili bir faktördür. Şanzıman volant dişlisi her araçta farklı özelliklere sahip olabilir. Ürünleri incelediğinizde birbirinden farklı otomobiller için tasarlanmış parçalar ile karşılaşabilirsiniz. Farklı ölçü ve tırnak yapılarına sahip olan ürünler, her araçla uyumlu bir şekilde çalışarak ihtiyaçlarınızı anında karşılamayı başarır. Araca ilk hareketini vermede kritik bir önem sahip olan parça, sonrasında motorun sürekli olarak çalışmasını sağlaması ile de motorların olmazsa olmaz ögeleri arasında bulunur. 3 ana işleve sahip olan ürünler, kaliteli ve dayanıklı bir yapıya sahip olmalıdır. Motorun dönmesine yardımcı olmak ve çalışma sırasında daha tutarlı bir tork iletimi sağlamak için dönen kütleyi korumasının yanı sıra aynı zamanda marş motorunun devreye girmesi için bir halka dişlisi sağlar. Sürtünme diski için de ihtiyaç duyduğu sürtünmeyi sağlayarak motorun daha verimli bir hale gelmesine yardımcı olur. Şanzıman giriş miline bir spin ile bağlanan parça, şanzımandaki giriş milini tahrik ederek tekerleklerde dönme hareketinin başlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda motor çalışırken titreşimi emerek sürücüye daha konforlu bir sürüş sunar. Marş motorunun volan ile bağlantı kurmaması ile ilgili sorununuz varsa Trendyol üzerinden dişli çeşitlerine bakabilirsiniz.