Avantajlı Ürünler
Fiyat
Taş Cinsi
Cinsiyet
Renk
Materyal
Boyut/Ebat
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Ametist Taşı

" araması için 2805 sonuç listeleniyor

Şık ve Dekoratif Ametist Taşı Çeşitleri Trendyol'da!

Ametist, rengi ve dokusuyla yoğun ilgi gören doğal taşlardan biridir. Doğada bulunduğu haliyle diğerlerinden kolayca ayrılan bu mor doğal taşa çok eski çağlardan beri özel anlamlar yüklenir. Mor'un en güzel tonlarını barındıran ametist, tarihte kraliyet aileleri için kullanılan özel bir malzemedir. Bu özel taşın, kötü düşünceleri kontrol etmek ve yaralanmalardan korumak gibi birçok fonksiyonu olduğu düşünülür. Aynı zamanda mor ametist taşının kişiyi, doğaüstü varlıklardan ve olağan dışı hâllerden koruduğuna da inanılır. Elektromanyetik dalgaları ve negatif sinyalleri uzaklaştırdığı düşünülen bu taş, ruhsal açıdan da rahatlamaya yardımcı olur.

Volkanik kayaların içindeki boşluklarda oluşan ametist, sağladığı faydaların yanı sıra görünümüyle de beğeni kazanır. Silika bakımından zengin kristal taş, takılardan ev aksesuarlarına kadar birçok alanda kullanılır. Ametist taşı, büyük küçük birçok takıda değerli bir süsleme malzemesi olarak tercih edilir. Bu taş, takılarda çoğu zaman işlenerek ve özel şekillere sokularak değil ham hâliyle kullanılır. Ametist taşı aksesuarlar, doğal görünümleri ve faydalarıyla kullanan kişinin hem ruhsal hem de fiziksel olarak rahatlamasını sağlar. Ayrıca büyük ametist taşı süsler de ev dekorasyonunda sıkça tercih edilir.

Ruhunuza İyi Gelecek Ametist Taşı

Ruhunuza İyi Gelecek Ametist Taşı

Vücutta bazı faydalı etkilere sebep olan ve farklı özellikler içeren doğal taşların titreşim ve frekanslara sahip olduğu bilinmektedir. Doğal taşların birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Farklı özelliklere sahip olan doğal taşlar insan vücudunda insanın da enerjisi ile birleşerek olumlu ve faydalı etkiler yaratmaktadır. Doğal taşların en çok bilinenlerinden ve tercih edilenlerinden biri ise ametist taşı olmaktadır. Ametist taşı kuvars ailesine aittir. Bu yüzden de görünüş olarak kuvars taşına benzemektedir. Oldukça hoş bir mor renge sahip olan ametist taşını salt bir şekilde elde edebileceğiniz gibi aynı zamanda takı ya da aksesuar olarak da kullanabilirsiniz.

Ametist taşı, erkek ya da kadın fark etmeksizin herkesin kullanabileceği doğal bir taştır. Kolye, küpe, yüzük, bileklik gibi farklı takı modelleri ile piyasada bulunan ametist taşının insan vücuduna pek çok faydası olduğu söylenmektedir. Ametist taşı doğal olduğundan dolayı yapısal olarak sert ve sağlamdır. Mor rengi ve parıltılı yapısı ile dikkat çekici görünmektedir. Ametist, ‘sarhoş etmeyen’ anlamına gelmektedir. Yunan mitolojisinde de bir yere sahip olan ametist taşı inanışlara göre sarhoşluğu önlemesi amacı ile üretildiği bilinen bilgiler arasındadır.

Enerji yüklü olduğu için canlandırıcı etkiye sahip olan ametist tüm burçlar ile uyumlu bir taştır. Fakat aynı zamanda Balık burcunun sembolü olarak da kabul edilmektedir. Gelişmeyi temsil eden ametist dünya ve Türkiye üzerinde zor bulunan taşlardan biridir. Dürüstlük taşı olarak da bilinen ametist taşı kullanan kişilere pek çok fayda sağlamaktadır. Günümüzde her insan yüksek derecede radyasyona maruz kalmaktadır. Doğal ametist taşı, kişiyi radyasyon ve negatif enerjiden korumaktadır. Odaklanmayı geliştiren ve zihinsel dağınıklığı ortadan kaldırmanıza yardımcı olan bu doğal taş zihin için çok faydalıdır. Böylelikle motivasyonunuzu yüksek tutmanızı da sağlamaktadır.

Baş ağrısı, tansiyon gibi fiziksel problemleriniz bulunuyorsa ametist taşı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra sindirim sistemini düzenlemekte ve güçlendirmektedir. Bu faydaları sağlayan ametist taşını evinizde, çalışma masanızda ya da takı olarak boynunuzda, bileğinizde veya parmağınızda kullanabilirsiniz. Eski zamanlardan beri Asya’da, Avrupa’da ve Afrika’da kullanılan ametist taşı özelliği açısından farklılıklar içermesi ile birçok amaç için kullanılmıştır. Aynı zamanda astroloji alanında da insanların enerjilerini ve kişilik analizlerini açıklamak için kullanılan doğal bir taştır.

Ametist Taşının Modelleri Nasıldır?

Ametist Taşının Modelleri Nasıldır?

İnsanın enerjisini arttıran ve spiritüel olarak fayda sağlayan doğal taşlar bulunmaktadır. Pek çok insan doğal taşların kişiyi koruduğuna ve ruha iyi geldiğine inanmaktadır ve bu yüzden doğal taşları kullanmaktadır. Ametist taşı da en çok bilinen doğal taşlardan biridir. Doğal taşları ham olarak ya da şekillendirilmiş biçimlerdeki halleri ile kullanabilirsiniz. Gerçek ametist taşı olması taşın etkisini hissetmek için oldukça önemlidir. Ametist taşı almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk şey doğal taşın orijinal ve doğal olmasıdır. Kuvars grubunun en çok bilinen ve tercih edilen türü olan ametist canlandırıcı etkisi ile bilinmektedir.

Mor renk ve mor rengin tonlarını içinde barındıran ametist taşı güçlü ve koruyucu özellikler içermektedir. Ametist taşı negatif enerjiden korunmanızı ve radyasyondan kaçınmanızı sağlamaktadır. Bedendeki fazla elektrik yükünü toplamakta ve böylelikle beyin gücünü yükseltmektedir. Bunun yanı sıra meditasyon ile ilgileniyorsanız ritüellerinize ametist taşını da ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda sezgilerinizi açabilmekte ve 6. hissi güçlendirmektedir. Meditasyonlarınızda işlenmemiş ametist taşı kullanabilirsiniz. Doğal taşlar genellikle takı olarak da kullanılmaktadır. Farklı renklerde doğal taşlar şık tasarımlar ile daima yanınızda taşıyabileceğiniz bir aksesuar haline gelebilir.

Ametist taşı mor rengi ve parlak görünümü ile kolye, bileklik, yüzük, küpe gibi takı modellerine sahiptir. Damla, kalp, güneş gibi farklı tasarımlara sahip ametist taşları gümüş, altın gibi zincirleri ile kolye olarak yer almaktadır. Gümüş gibi zincirlerden tercih ederek kolyenizi uzun süre kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra yalnızca kolye ucu modellerinden birini dilediğiniz bir zincir ile de kullanabilmeniz mümkündür. Ametist taşı gümüş kolyeler, mistik ve geleneksel tarzlarıyla kombinlerinizi tamamlar. Kolye takmayı tercih etmiyorsanız ametist taşı bileklik modelleri de pek çok farklı seçenek içermektedir. Saat gibi aksesuarlarınızın yanında hoş durabilecek ametist taşı bileklerden kullanmayı düşünebilirsiniz. Ametist taşı erkek bilekliklerle kombinlerinizi tamamlarken pozitif ve huzurlu bir ruh hâline sahip olabilirsiniz.

Ametist taşı takılar kolye ve küpe olarak set halinde de bulunmaktadır. Kombinlerinize uyumlu olacak şekilde bu setlerden birini de tercih edebilirsiniz. Ametist taşı tesbih modelleri genellikle erkeklerin kullandığı ürünlerden olmaktadır. Fakat kadın erkek fark etmeksizin ametist taşı tesbih modellerinden satın alabilir ve dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Sevdiklerinize hediye olarak ya da kendiniz için beğendiğiniz bir ametist taşını sayfamızdan satın alabilirsiniz. Birçok yararlı özelliği bulunan ve kullanan kişilere canlandırıcı etki yaratan ametist taşı fiyatı ve değerlendirmeleri ile sayfamızda yer almaktadır.

Yüksek Enerjiye Sahip Ametist Taşının Özellikleri Nelerdir?

Yüksek Enerjiye Sahip Ametist Taşının Özellikleri Nelerdir?

Ametist taşları titreşim ve frekanslara sahiptir. İşlenmemiş veya işlenmiş ametist taşının bulunduğu ortama olumlu ve iyileştirici frekanslar yaydığına inanılır. Sahip olduğu titreşim ve frekanslar sayesinde vücutta bazı etkilere sebep olmaktadır. Bilindiği üzere doğal taşların her biri farklı etkileri ile insanlara ruhsal ve fiziksel olarak fayda sağlamaktadır. Ametist de bu doğal taşlardan en çok bilinen ve tercih edilenleri arasında yer almaktadır. En çok talep gören ve bilinen kuvars çeşidi olan ametist eflatun, leylak, menekşe rengi gibi farklı mor tonlarına sahiptir.

Ametist taşının rengi çıkarıldığı bölgelere göre farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra yeşil ametist taşı çok nadir de olsa bulunabilen bir renk seçeneği olmaktadır. Yeşil ametist taşı Prasiolite olarak da adlandırılmaktadır. Ametist taşı birçok kişi tarafından genellikle takı olarak tercih edilmektedir. Takı olarak kullanacağınız ametist taşının tene temas etmesi etkilerini görmeniz açısından önem taşımaktadır. Yüksek enerjisi ile birçok fayda sağlayan ametist taşı koruyucu niteliğe sahiptir. Ametist taşına sahip takınızı daima kullanarak ruhunuzu ve bedeninizi negatif enerjiden koruyabilirsiniz.

Yoğun iş ya da okul günlerinizde ametist taşından faydalanarak stresinizin azalmasını ve aynı zamanda motivasyonunuzun artmasını sağlayabilirsiniz. Uykusuzluk probleminizin üstesinden gelmek için ametist taşı kullanacaksanız yastığınızın altına koyabilirsiniz. Bunun yanı sıra kâbus görmenizi engelleyebilmekte ve rüyaların daha çok akılda kalıcı olmasını sağlayabilmektedir. Ametist taşı dekoratif bir ürün olarak da kullanılabilmektedir. Evinizde, iş yerinizde ya da dilediğiniz herhangi bir yerde ametist taşlarını dekor olarak tercih edebilirsiniz. Sahip olduğu mor ve mor rengin tonları ile kullanıldığı ortama şıklık katacaktır. Bunun yanı sıra bulunduğu mekâna pozitif enerji yayarak rahatlamanızı sağlayacaktır. Özellikle stres yaşayabileceğiniz iş yeri, ofis gibi yerlerde ametist taşı kullanmak rahatlamanıza ve enerji kazanmanıza yardımcı olabilir.

Dekorasyonda kullanabileceğiniz ametist taşları, işlenmemiş ve ham olacağı için bulunduğu yere doğallık da katabilir. Süs eşyası ya da dekor ürünü olarak kullanacağınız ametist taşının işlenmemiş parça kristal ya da jeod halinde kullanılması daha uygun olmaktadır. Böylelikle ortamdaki negatif enerjiyi toplamakta ve pozitif enerji yaymaktadır. Bunların yanı sıra ametist taşı modellerinin her biri arkadaşınıza, ailenizden birine ya da sevdiğiniz herhangi bir kişiye alabileceğiniz güzel bir hediye seçeneği olabilir. Şık tasarımlara sahip olan ametist taşı kullanılarak üretilen takı, tesbih çeşitleri ve işlenmemiş ametist taşı çeşitleri sayfamızda yer almaktadır.

Ametist Taşının Birbirinden Farklı Faydaları Nelerdir?

Ametist Taşının Birbirinden Farklı Faydaları Nelerdir?

Ametist taşı kristal bir yapıdadır. Doğal taş olduğu için kullanan kişilere yararlı etkileri bulunmaktadır. Pek çok kişinin severek kullandığı ametist taşı sahip olduğu frekans ve titreşimler ile yüksek enerji sağlamaktadır. Balık burcunu sembolize eden taşlardan biri olduğu için balık burcu insanlar ametist taşını sıklıkla tercih etmektedir. En çok talep edilen ve tercih edilen ametist taşı kuvars çeşitlerinden biri olmaktadır. Ametist taşı canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Stresi azaltan, rahatlatan doğal bir taştır. Ham olarak satın alabileceğiniz gibi takı ya da aksesuar çeşitlerinden birine de sahip olabilirsiniz.

Ametist taşı özellikleri açısından oldukça zengindir. Mutluluk ve huzur sağladığı bilinen ametist taşı pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Antik dönemlerden beri kullanılmakta olan ametist ‘sarhoş etmeyen’ anlamına gelmektedir. İnsanlar üzerinde ruhsal farkındalık sağlamaktadır. Kötü ve negatif enerjilerin önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. Ametist taşını takı olarak kullanmayı tercih edebilirsiniz. Takı olarak kullanacağınız ametist taşı teninize değmelidir. Böylelikle faydalarını size sunabilmektedir. Kolye, bileklik, küpe ve yüzük modellerine sahip ametist taşı zengin bir model çeşitliliğine sahiptir.

Ametist taşı kolye modelleri birbirinden farklı seçenek içermektedir. Kalp, kalem, yıldız, güneş, damla gibi farklı formlarda kolye modellerinden birini daima boynunuzda taşıyabilirsiniz. Gümüş zincirli ametist taşı kolye modelleri uzun süre takabileceğiniz çeşitlerden olmaktadır. Kendi zinciriniz varsa yalnızca kolye ucu satın almayı da tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ametist taşı boncuk kolye ve bileklikler de doğal ve modern görüntüsüyle her tarz kombinde kulllanılabilir. Bileklik modelleri arasında en sık tercih edileni sıra sıra dizilmiş ametist taşlarına sahip olan çeşitlerdir. Saat gibi aksesuarlarınızın yanına ekleyebileceğiniz bileklikler şık bir görüntü oluştururken aynı zamanda olumlu yönde etkiler sağlayabilmektedir.

Küpe takmayı sevenlerdenseniz ametist taşı küpeler güzel bir tercih olabilmektedir. Bunun yanı sıra küpe ve kolyenin set olarak bulunduğu modeller de sayfamızda yer almaktadır. Ametist taşı yüzük modelleri erkek ve kadınlar için birçok çeşit içermektedir. Yüzük takmayı sevenlerin sıklıkla tercih ettiği ametist taşlı yüzükler, elinizde zarif bir görüntü oluşturacaktır. Takı modellerinin yanı sıra ametist taşını ham ve işlenmemiş olarak tercih edebilirsiniz. Ham ve işlenmemiş ametist taşları evde, iş yerlerinde ya da ofislerde dekorasyon ürünü olarak kullanılabilmektedir. Bulunduğu ortama pozitif enerji yaydığı gibi şık bir dekor ürünü olarak hoş bir görüntü sağlamaktadır. Ametist taşı modelleri Trendyol'da yer almaktadır.

Şık Görüntüsü ile Ametist Taşı

Şık Görüntüsü ile Ametist Taşı

İnsanlar spiritüel olarak kendilerini iyileştirmek ve enerjilerini yükseltmek için doğal taşlardan faydalanmaktadır. Doğal taşların en bilinenlerinden olan ametist taşı kuvars ailesinde yer almaktadır. Bu yüzden mor ve mor rengin tonlarına sahip bir kristaldir. Bunlardan farklı olarak yeşil, beyaz ametist taşı gibi seçenekler de yer almaktadır. Renkleri ne olursa olsun hepsi güçlü etkilere sahip kristallerdir. Ametist, Balık burcunun taşı olarak bilinmektedir. Fakat yine de her burç ile uyum sağlayan oldukça güçlü bir doğal taştır. Ametist taşı kristalli bir yapıya sahiptir.

Ham şekilde satılan ametist taşlarının yanı sıra aksesuar olarak yer alan modellerden de bulabilirsiniz. Takı olarak sıklıkla kullanılan ametist kadın erkek fark etmeksizin her kişiye şıklık katan ürünlere sahiptir. Kolye, kolye ucu, küpe, yüzük, bileklik ya da tesbih olarak tercih edebileceğiniz ametist taşı ürünleri daima kullanabileceğiniz seçeneklerdir. Hem kendinize hem de sevdiklerinize alabileceğiniz ametist taşlı ürünler size ve etrafınızdakilere canlandırıcı etkisi ile birlikte bol bol enerji getirecektir. Bunun yanı sıra işlenmemiş ametist taşlarını da hediye seçeneği olarak düşünebilirsiniz.

Dekor ürünü olarak kullanabileceğiniz ham ametist taşı modelleri de sıklıkla tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. Ham oluşu sebebi ile kristalli bir görünüme sahiptir. Böylelikle şık bir görüntü sağlarken aynı zamanda faydalarını bulunduğu ortama göstermektedir. Ametist taşı temizliği taştan maksimum şekilde verim alabilmek için önemlidir. Doğal taşların temizliğinde taşların sertlik oranından dolayı değişiklikler bulunmaktadır. Sertlik derecesi 7 ve 7’nin üzerinde olan doğal taşların temizliğinde en iyi yöntemler arasında su ve toprak bulunmaktadır. Ametist taşınızı toprağa gömdükten sonra bir gün boyunca bekletebilirsiniz. Bunu belirli aralıklar ile tekrar etmeniz gerekmektedir. Temiz bir suda bekleterek de temizliğini sağlayabilmeniz mümkündür.

Ametist taşınızı güneş ışığında 30 dakika bekleterek temizleyebilirsiniz. Fakat güneş ışığı ile temizlerken dikkatli olmanız gerekmektedir. Uzun süre güneş ışığında bırakılan kristallerde bozulma ve yıpranmalar meydana gelebilmektedir. Bu hususta dikkatli olduğunuz sürece sıkıntı olmayacaktır. Bunun yanı sıra kaçınmanız gereken birkaç nokta da bulunmaktadır. Ametist taşınızı temizlik ürünleri gibi kimyasal ürünlere maruz bırakmamalısınız. Temizlerken yumuşak bir bez ya da diş fırçası kullanabilirsiniz. Kristalinizi aldıktan sonra hemen temizliğini sağlarsanız yaydığı enerji ve sahip olduğu etki açısından daha yararlı olacaktır.

Her Burç ile Uyumlu Ametist Taşı

Her Burç ile Uyumlu Ametist Taşı

Mutluluk ve huzur sağlayan pek çok doğal taş yer almaktadır. Geçmişi antik dönemlere kadar uzanan ve Yunun mitolojisinde adı geçen doğal taşlardan biri ametisttir. Ametist, en çok bilinen ve tercih edilen doğal taşlardan biri olmaktadır. Kuvars ailesinden gelen ametist mor ve mor renk tonlarına sahip kristal yapılı doğal bir taştır. Sağladığı birçok yarar olduğu bilinmektedir. Fiziksel ve ruhsal güç kazanmak için ametist taşından faydalanan pek çok insan bulunmaktadır. Ametist taşı kullananlar ametistten güçlü bir şifa kaynağı sağlayabilirler.

Ametistin faydaları arasında göze iyi gelmesi, sindirimi kolaylaştırması, baş ağrısını önlemesi, strese karşı koruması gibi fiziksel faktörler yer almaktadır. Bunun yanı sıra doğal bir sakinleştirici özelliğine sahip olan ametist taşı öfke, sinir, kin gibi kötü enerji yayan duyguların da yatıştırabilmekte ve önüne geçebilmektedir. Meditasyon ile ilgileniyorsanız bu taşı meditasyon rutininize ekleyebilirsiniz. Odaklanmayı kuvvetlendiren ve motivasyon sağlayan ametist taşı meditasyonlarda oldukça yararlıdır.

Doğal taşların gücüne inanan biriyseniz ve ametist taşınızı daima yanınızda taşımak istiyorsanız takı ya da aksesuar modellerini tercih edebilirsiniz. Ametist taşı kolye, kolye ucu, küpe, bileklik, yüzük, tesbih yapımlarında kullanılmaktadır. Böylelikle ametistten her zaman güç alabilirsiniz. Bulunduğunuz ortama pozitif enerji yaymak ve ortamın sakin, dingin kalmasını istiyorsanız ham veya işlenmemiş ametist taşlarını evinizde, iş yerinizde ya da dilediğiniz herhangi bir mekânda kullanabilirsiniz. İçinde bulunduğu mekâna sahip olduğu faydaları sunacaktır.

Kristal ametist taşı sahip olduğu görünüm ile dekorasyon ürünü olarak hoş ve şık bir görüntü sağlamaktadır. Bunun yanı sıra kristal görünümü doğal taş özelliğini daha çok vurgulamaktadır. Ametist taşı bakımı kolaylıkla halledebileceğiniz bir işlemdir. Su ya da toprak ile bakım yapabileceğiniz gibi güneş ışığı ile de bu bakımı sağlayabilirsiniz. Ametist taşı sertliği açısından toprak ve su ile temizlenmelidir.

Ametist'i suyun içinde 30 dakika boyunca bekleterek ya da toprağa gömdükten sonra bir gün toprağın altında tutarak temizleyebilirsiniz. Güneş ışığında temizlemek isterseniz de 30 dakika güneş alan bir yerde bekletmeniz yeterli olacaktır. Güneş ışığında gerektiğinden uzun süre beklemesi yıpranmasına sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli olmanız gerekmektedir. Ametist taşı kristal yapısından dolayı hassas bir taştır. Temizlerken dikkatli olmanız kötü enerjiden iyice arınması için önemli bir faktördür.

Ametist Taşı Nerede Bulunur?

Ametist taşı, dünyanın birçok yerinde bulunan kuvars ailesine ait bir doğal taştır. Mor ve morun çeşitli tonlarında kristallere sahip olan Ametist taşının ruhsal güç verdiğine inanılır. Hindistan, Brezilya ve Kanada ülkelerinde kaliteli ametistler bulunur. Bu ülkelere ek olarak Afrika’da da zengin ametist yatakları bulunur. Güney Afrika’daki Ametist yatakları Brezilya’ya göre daha küçüktür. Vücuda birçok yararı olduğuna inanılan ametist taşı Türkiye’nin birçok bölgesinde bulunur. Türkiye’nin Ege ve Karadeniz bölgelerinde bulunan doğal taş yüksek miktarda Balıkesir ve Ordu şehirlerinin maden yataklarında vardır. Ordu’nun Fatsa ve Gölköy ilçelerinden de Ametist kristali bulunur. Çanakkale, Giresun ve Yozgat gibi şehirlerde de ametist madeni bakımından zengindir. Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde yer alan ametist kristali, bölgenin madenlerinde fazla miktarda bulunur. Türkiye’de birçok ametist kristali yatağı bulunmasına rağmen bu doğal taş yalnızca Dursunbey ilçesindeki maden ocağından çıkartılır.

Ametist Taşı Neden Renk Değiştirir?

Ametist taşı şifalı olduğuna inanılan enerji veren bir doğal taştır. Açık leylak ve parlak morun çeşitli tonlarındaki bu taşın önemli özelliklerinden biri renk değiştirebilir olmasıdır. Ametist taşı çeşitli faktörlerden etkilenerek mor rengin dışında birçok renge dönüşür. Doğal taş ruh enerjisi, vücut ısısı, güneş ışığı ve yapay aydınlatma ortamlarında renk değiştir. Doğal taşın rengini değiştiren faktörlerden biri sıcaklıktır. Çeşitli takıları süsleyen rengiyle süsleyen Ametist, cilt ısısına göre çeşitli renklere bürünür. Sıcaklığın yanında ışıktan etkilenerek de doğal taş rengini değiştirebilir. Ametist taşı güneş ışığı ve çeşitli mekân aydınlatmaları altında renk değiştirebilir özelliktedir. Vücuttaki enerjiye göre de renk değiştirdiğine inanılan doğal taş cilt ısısından etkilenerek sarı ve kehribar rengine dönüşür. Pozitif enerji yaydığına inanılan doğal taş çeşitli aydınlatmalar altında mavi görülebilir. Mavi, mor ve kehribar renginin yanında Ametist taşı pembe ve kahverenginin çeşitli tonlarında da rengini değiştirebilir.

Ametist Taşı Hangi Taşla Kullanılır?

Ametist taşı tek başına tercih edilebileceği gibi birçok taşla birlikte de kullanılabilir. Kuvars ailesinden olan tüm taşlarla uyum sağlar. Spiritüel olarak güçlenmek ve pozitif enerjiyi artırmak için doğal taşlarla kullanılabilir. Ametist kristali sitrin taşı ile uyum sağlayarak enerjiyi dengeler. Negatif enerjiyi pozitif enerjiye çevirebilen doğal taşı Ametist taşı ile kullanıldığında zihinsel dengeyi artırır. Taşlar birlikte kullanıldığında kişiye pozitif ve neşeli bir ruh hali sağlar. Ametist kristali, vücuttaki gerginliği uzaklaştıran zultanit taşı ile birlikte kullanıldığında fiziksel dinginliği artırır. Stres ve kaygıyı vücuttan atan doğal taş, kişinin çevreyle uyumunu artırır. Ametist ile kullanıldığında beden ve zihne sakinlik getirir. Ametist taşı önemli doğal taşlardan turmalin taşı ile birlikte de kullanılabilir. Doğal taşın zihne oldukça yararı vardır. Zihni güçlendiren doğal taş duygusal iniş çıkışları dengeler. Ametistin fiziksel bağımlılıklardan kurtaran özelliği turmalinin dengesiyle birleşerek güçlü bir etki yaratır.