placeholder
"

Atatürk Panosu

" araması için 370 sonuç listeleniyor

Atatürk Panosu

Atatürk Panosu

Devlet dairelerinde, okullarda ve özellikle sınıflarda bulunması gereken Atatürk panosu Cumhuriyetimizin kurucusu ve başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e olan gönülden ve resmi bir bağlılığı ifade eder. Özel günlerde, resmi bayramlarda hazırlanan Atatürk panoları, okul girişinde Atatürk köşeleri, diğer adıyla şeref köşelerinin hemen yanında sergilenir. Panolarda Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan çeşitli fotoğraflar, resimler, sözlerinin yazılı olduğu kağıtlar bulunur. Atatürk panoları, normal günlerde sürekli asılı ve periyodik olarak değiştirilen resimler ve sözlerinden oluşurken özel günlerde ayrıca hazırlanır. Bu günlerde, panoya ve çevresine günü ifade eden çeşitli süsler de konulur. Atatürk köşeleri ve panoları, özel günlerde desenli boyalar ya da krepon kağıtları ile hazırlanır. 10 Kasım Atatürk panosu süslemelerinde, günün hüzünlü anlam ve ifadesine yönelik olarak daha koyu renkli ya da siyah beyaz aksesuarlar, karanfiller ve kasımpatılar ile süslenir. Pano ve Atatürk köşeleri, her bayramda, bayramı ifade eden şekilde süslenirken, 23 Nisan’da ışıl ışıl, canlı ve renkli süslerle bezenirken 29 Ekim’de Cumhuriyet’in kuruluşunu ifade eden bayraklar, kırmızı ve beyaz ağırlıklı renklerle donanır. 10 Kasım Atatürk’ü anma panosu ise öğrencilerin Atatürk’ü kaybetmek üzerine yazdıkları şiirlerle donatılabilir. Özellikle okulların içinde kapı girişinde hazırlanan ve öğrencilerin geçerken görebildiği Atatürk köşesi ve panosu, ayrıca Atatürk büstü ile de tamamlanır. Atatürk köşesi, panosu ve büstünün olduğu bölümlerin aynı standartlarda olması gerekir. Her okulda bulunan Atatürk köşesi ve panosunda belli başlı objelerin olması önem taşır. Her okulda bulunması gereken Atatürk köşesi ve Atatürk panosunda bulunması gereken belli başlı objelerin ve bu objelerin olması gereken ölçülerinin standardizasyonunu Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu belirler.

Atatürk Panosunun Yeri

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış yönetmeliklerde, Atatürk panosunda ve köşesinde belirli zamanlarda çeşitli süslemelerin bulunması gerekir. Bu zamanlarda tüm okullardaki düzenlemelerin standart şekilde olması önemsenir. Süslemeler, büstün, köşenin ve panonun okul binasının iç ve dışında olmasına bağlı olarak değişir. Atatürk panoları genellikle okul içinde, sergileme şeklinde bulunur. Okuldaki öğrenci sayısı, öğrenci sayısına göre tuvalet sayısı, teneffüs bahçesi genişliği, yangın merdiveni gibi yönetmelik tarafından belirlenen standardizasyonlar, okul iç dekorasyonunda da çeşitli düzenlemeler gerektirir. Yönetmelik, okulun bahçe duvarı üzerinde, okul içinde ve teneffüs bahçesinde çeşitli tabelalar bulunması gerektiğini belirtir. Aynı zamanda sınıf iç dekorasyonunu da belirler. Böylelikle Anadolu’nun iki uç şehrinde iki ayrı okul içindeki öğrenciler, standart sınıflarda eğitim almış olur. Standart sınıflarda eğitim almak, ülkemizin kurucusuna ait manevi değerlerin, ülkenin her bölgesinde aynı şekilde olmasını sağlar.

Talim Terbiye Kurulu tarafından alınan kararlar ve yayımlanan yönetmelikler ve kılavuzlara göre Atatürk panosunun, sınıfların içinde muhakkak olması gerekir. Her zaman temiz, bakımlı ve düzenli olması önemlidir. Ayrıca, okul koridorlarında Atatürk’ün eğitim ile ilgili, bilim, sanat ve kültür üzerine söylediği önemli sözleri, yazı ve ilgili konularda fotoğraflarının bulunması da bir kuraldır. Böylelikle gelecek nesiller, Atatürk’ün ülkemize kattıkları üzerine görsel ve işitsel olarak bilgilenmiş olurlar. Yanı sıra, Talim Terbiye Kurulu tarafından, tarihteki Türk büyüklerine ait resimler, Türk tarih ve kültürüne ait tabelalar, haritalar, eğitici, sanat değeri bulunan çalışmaların da bulundurulması önerilir. Tarihsel dokümanların yanı sıra, güncel olarak öğrencilerin hazırladıkları okul gazetesinin de öğrenci panolarına asılarak genellikle Atatürk panolarının hemen yanlarına asılması tercih edilir. Atatürk panolarının, öğrencilerin tümünün görebileceği bir yerde olmasının en büyük amacı, ülkemizin kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ü, her gün okula girerken ve çıkarken öğrencilerin görebilmesi. Böylelikle öğrenci, Atatürk’ün hayatı, başarıları ve ilgili görsellere bakıp bilgi edinirken tüm bu bilgileri, daha çok çalışmak için motivasyon kaynağı olarak da hisseder. Her gün başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü gören öğrenciler, tarih bilgisi ile altyapısı kurulan ulusal değerlerini, tıpkı Atatürk’ün dediği gibi, çok daha çalışkan olmak üzerine kurgulayabilir.

Atatürk panosunda kimi zaman değişiklikler yapılır. Bunlar yapılırken sürekli temizliğinin sağlanması önemlidir. Öğrenci, öğretmen ve diğer çalışanlar bu temizliğe dikkat ederler. Özellikle okul içindeki nöbetçi öğrenci ve öğretmenler, pano ve Atatürk köşesinin temizliğinin korunmasından da sorumludur. Okul girişlerinde, Atatürk köşeleri ve panolarının yanı sıra sınıf içlerinde de çocuklar ve sınıf öğretmenlerinin kurduğu Atatürk köşeleri ve panoları bulunur. Okul öncesi Atatürk panosu yanı sıra ilkokul, ortaokul Atatürk panosu da, öğrencilerin katkılarıyla hazırlanır. Sınıflarda ayırca hazırlanan İngilizce Atatürk panosu, matematik ve Atatürk panosu gibi derslere özel panolarda, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün derslere karşı olan sevgisi ve ilgisi anlatılarak öğrencilere rol model olması sağlanır.

Bir Atatürk Panosu Nasıl Olmalı?

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından düzenlenmiş genelgeye göre Atatürk Köşesi, öğrencilerin Atatürk ve ilkeleriyle içten bağ kurmasını sağlayacak şekilde düzenlenmelidir. Aynı şekilde, Atatürk Panosu da Atatürk’ün hayatını, başarılarını ve devrimlerini anlatır nitelikte hazırlanmalıdır. Film şeridi Atatürk inkılapları panosu olarak da hazırlanabilir, böylelikle devrimlerin kronolojik olarak anlatımı da gerçekleştirilmiş olur. Kimi okullarda iç mekanda Atatürk köşesi hazırlanır ancak büst için uygun yer yoktur. Bu durumlarda genellikle Atatürk’ün hayatı ve Kurtuluş Savaşı’nın anlatıldığı pano örnekleri satın alınabilir ve kullanılabilir. Eğitim kurumlarında hazırlanan panolar, panonun hangi yaşa hitap ettiğine göre de değişir. Milli bayramlarda, Atatürk ile öğrencilerin kurdukları bağı daha da içselleştirebilmesi ve kişiselleştirebilmesi için, çocuklarla iletişimdeymiş gibi, onlarla söyleşiyormuş gibi hazırlanan, birebir panoları, Atatürk’ü kucaklamak isteyen çocuklar için çok sıcak mesajlar içerir. Bu birebir ölçüdeki panoların yardımı ile çocuklar Atatürk ile söyleşir, O’nunla konuşurmuş ya da O’nunla yan yana fotoğraf çektirirmiş gibi poz verebilir. Okul öncesi için hazırlanan Atatürk panoları, çocukların Ata’larını daha yakından görebilecekleri, genellikle daha çok resim barındıran görsellerden hazırlanır. Çocuklar kimi zaman ellerindeki çiçekleri ya da hazırladıkları hediyeleri birebir Atatürk’e vermek isterler. Bu durumda birebir boylardaki Atatürk panoları da çok kullanışlı olur. Tüm bu panolar hafta boyunca, Atatürk haftası okul panosu olarak sergilenerek, tüm öğrencilerin görmesi sağlanır. Bunun yanı sıra ilkokul sınıfındaki çocuklar tarafından hazırlanan panolarda kolay okunabilir şekilde yazılmış Atatürk sözleri, motive edicidir. Atatürk panolarında kullanılan Atatürk renkli posterleri de ilkokul çocukları için resmi, siyah beyaz posterlerden daha çok ilgi çeker. Böylelikle hem görsel olarak öğrenciye seslenen hem de kolay okunabilen görsellerle öğrenciye daha sağlıklı bir şekilde seslenilmiş olur.

Atatürk’ün devrimleri haricinde, hayatını da görsellerle anlatan Atatürk panosu zenginleştirilir. Panoların her sınıf seviyesine ve müfredata göre yenilenmesi, öğrencilere doğru şekilde seslenmesi açısından önemlidir. Ortaöğretim öğrencilerinde kullanılan objeler, ilköğretim sınıflarında kullanılan objelerden farklıdır. İlköğretim sınıflarındaki panolarda, yeni öğrenilen konular ve yeni edinilen bilgilere yönelik panolar hazırlanırken, ortaöğretimde genellikle daha sosyal, kültürel ve günün anlam - önemine yönelik Atatürk panoları hazırlanır.

Atatürk Panosunda Hangi Objeler Kullanılır?

Tüzük ve yönetmeliklerin söylemiş olduğu standartların yanı sıra okulların internet sitelerinde de Atatürk köşesi ve Atatürk panosuna ait sayfalar bulunur. Fiziki olarak okula girildiğinde Atatürk panosuyla karşılaşan öğrenci ve veliler, okul web sitesine girdikleri zaman da Atatürk panosuyla karşılaşırlar. Bu panolarda da, reel hayattaki panolarda olduğu gibi özel günler ve haftalarda yenilemeler yapılır. Bu köşelerde, çocuklar için eğitici ve öğretici oyunlar da bulunur. Özellikle çeşitli derslere göre hazırlanan panolarda, o ders ile ilgili bir görsel ya da bir obje bulunur. Atatürk panosunda çevre haftasında kullanılan objeler çevrecilikle ilgili olurken yerli malı haftasında, Anadolu’da yetişen ürünlerden örnekler, belki yapılan yemeklerden çeşitli tarifler de görülebilir. Ayrıca Atatürk’ün Anadolu çiftçisine verdiği önem, köylülerle konuşurken çekilen fotoğrafları da konularak pano zenginleştirilir.

Atatürk duvar panosu aynı zamanda okulda çeşitli dallarda başarı kazanmış öğrencilerin resimlerinin ya da madalyalarının bulunduğu şekilde de süslenebilir. Maçlarda kazanılan kupalar ya da madalyalar, korunaklı bir vitrinde saklanırken, öğrencilerin ödül alırken çektirdiği fotoğraflar ya da müsabaka esnasında çekilen fotoğraflar ile öğrenci ya da okul hakkında yayımlanmış gazete haberleri, röportajlar da Atatürk panosunda sergilenebilir. Bu her ne kadar ilgisiz gibi görünse de Atatürk’ün çocuklara inanmasının, gençlere verdiği değerin bir göstergesi olarak, panoya, çocukların başarılarının yanı sıra Atatürk’ün çocukları ve gençleri takdir eden sözleri eklenebilir. Böylelikle pano, atıl kalmaktan çıkarak, sürekli güncellenen ve öğrencilerin sürekli gözlemlediği daha aktif bir bilgi merkezi haline getirilebilir. Atatürk panosunun belirli bir tarafı daha aktif olarak kullanılırken, Atatürk’ün hayatının anlatıldığı ya da tarihsel süreçlerin yer aldığı bölümler her zaman sabit tutularak Atatürk panosunun, öğrencilerin başarıları ile iç içe olması sağlanır.

Kimi okullarda Atatürk panosu, el yapımı süslerle bezenir. Böylelikle öğrencilerin Atatürk ile içsel bağları kuvvetlenir. Atatürk makam panosu da müdür odası gibi daha üst düzey yöneticilerin odasını süsleyebilir. Böylelikle öğrenciler ve öğretmenlerle sürekli bir arada olan bir Atatürk imajı oluşturulmuş olur.

Atatürk Panosu Dekorasyon Çeşitleri

Okul giriş, koridor ve sınıflarında yapılabilecek ve her bölüme uyarlanabilecek şekilde yapılabilecek Atatürk panosu çeşitleri vardır. Atatürk panolarında amaçlanan, öğrencilerin ilgilerini Atatürk ve kendi ülkelerinin yakın tarihine çekmektir. Panoda yapılan değişiklikler, öğrencileri Atatürk ile ilgili bilgiler edinmeye ve bu bilgilerle detayları araştırmaya yöneltilir. Okullarda önemli gün ve haftalarda süslenen Atatürk köşesi sınıf panosu sürekli olarak, okulun vizyonuna ve misyonuna uygun şekilde bir sunum amacıyla özel bir dizaynla da kurgulanabilir. Okullar, çevre dostu olarak doğayı koruma misyonu üstlendi ise Atatürk panosu da çevreci temalarda hazırlanabilir. Bu yöntem ile çocuklara hem Atatürk sevgisi hem de çevre bilinci aşılanır. Yeşil dekorasyon ağırlıklı hazırlanan pano, aynı zamanda çevre bilincinin aşılandığı okul gazeteleri, okulun aldığı çevrecilik ödülleri ile pano çok daha etkin bir hale getirilir. Öğretmenler günü, yerli malı haftası, Çanakkale Zaferi kahramanlık günü, Yeşilay Haftası gibi özel günler ve haftalarda Atatürk panosunun da çevresi, Atatürk köşesinin etrafına yapıldığı gibi çeşitli resim, faaliyet ya da benzeri el emeği işlerle süslenerek daha da gösterişli hale getirilir.

Atatürk panoları, okul ve sınıflar için özel olarak tasarlanabildiği gibi şablon olarak kullanılan bir tane örnekten çoğaltılabilir. Her sınıf ve okul için özel olarak tasarlanabilen panoların yanı sıra, hazır satın alınabilecek panolar da vardır. Hazır satılan Atatürk köşelerinin yanı sıra Atatürk’ün hayat öyküsünün kronolojik olarak yer aldığı görselli afişler ve diğer dokümanlar bulunur. Panoya eklenen bayrak, duvardaki Türk büyükleri görselleri ile zenginleştirilen Atatürk köşesi ve panosu, öğrencilere Gençliğe Hitabe’yi de belletir. Öğrenciler, okullarda yer alan Atatürk panoları ile kendi bireysel geleceklerini belirler, Atatürk ilke ve devrimleri hakkında bilgiler, O’nun sözleriyle geleceğe daha umutla bakarlar. Talim Terbiye Kurulu’nun yönetmeliklerine göre iç mekanlarda oluşturulan Atatürk panolarında gerekli olan objelerin yanı sıra, Bayrak Kanunu’na uygun şekilde asılan ya da göndere çekilen bayraklarla tüm Atatürk köşesi tamamlanmış olur.

Atatürk büstü, Atatürk panosunda zorunlu olmamakla birlikte, Atatürk Köşesi okul panosu için tercih edilen bir objedir. Okul içinde zorunlu olmamakla birlikte görsel olarak güç verir. Ancak okul bahçelerinde zorunlu tutulur. İstiklal Marşı törenleri, pazartesi sabah okulda eğitim başlamadan önce ve cuma akşamları okulda eğitim bittikten sonra yapılır. Hava şartları elvermediği zamanlarda tören okul içindeki Atatürk köşesinde yapılır. Bu köşenin hemen yanında bulunan ve tüm okulun katkıda bulunduğu Atatürk panosu da törendeki öğrencilere görsel zenginlik katar.

Atatürk Panosu Özellikleri

Atatürk köşesi ve Atatürk panosu çeşitlerinde kanvas malzemeden yapılmış tablolar da kullanılır. Pamuklu kanvas bezine yüksek kaliteli baskı teknikleri kullanılır. Çerçevesiz olarak, gergi tekniği ile hazırlanan kanvas tablolar olduğu gibi çerçeveli olan tablolar da vardır. Kanvas tablolar, direkt olarak güneş ışığı altında kalmadıkları süre boyunca renklerini ve canlılıklarını korurlar. Kanvas malzemelerde kullanılan boyalar zararlı madde içermez, su bazlıdır ve bu tablolar, buharlaşan toksik maddeler ile üretilmez. Tablo, yüzey koruyucularla sağlamlaştırılır ve böylelikle hem renk, hem desenler daha da dayanıklı hale getirilir. Herhangi bir çiziğe maruz kalsa bile dayanıklılığını koruyabilir.

Atatürk panosu materyalleri arasında en sık kullanılan ürünlerden birisi de metal çerçeveli tablolardır. Bu tablolar genellikle sınıf içlerinde kullanılır. Sol tarafta on kıtadan oluşan İstiklal Marşı ve altında marşın şairi Mehmet Akif Ersoy imzası ile, ortada M. Kemal Atatürk’ün genellikle kalpaklı ya da gençliğe gülümseyen bir resmi bulunur. Resmin altında “Mustafa Kemal Atatürk, 1881 - 1938” yazısı vardır. Sağ taraftaki çerçevede ise Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve altında tarih ile Atatürk’ün imzası yer alır. Sınıflardaki Atatürk köşeleri için bu tablolar standardize edilmiş olsa da panolarda da aynı standartlar aranmaz. Genellikle Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve İstiklal Marşı bir öğrencinin el yazısı ile panoya asılabilir ve diğer öğrenciler, kendi okul seviyelerine göre çeşitli etkinlikler yaparak ya da bilgiler yazarak panoda paylaşabilirler. Atatürk panosunda, duvara yapışan stickerlar da kullanılır. Sınıfta kullanıldığı gibi, özel tasarım bir ışıklandırmayla hazırlanan Atatürk köşesi ve panosu, magnet ya da yapışkanlı stickerlar ile okulun girişindeki duvarda çok şık durur. Atatürk’ün portresinin hemen altında hayatının yer aldığı şablon stickerların tamamı öğrencilerin sağlığına zararlı olmayan maddelerden üretilir. Stickerlar kolaylıkla temizlenebilir, yüksek baskı tekniği ile istenilen efekt duvarda gösterilebilir. Bu, Büyük Taarruz’un gerçekleştiği sahne ya da Atatürk’ün atı ile silüetinin olduğu görsel olabilir. Atatürk Köşesi’nden farklı olarak Atatürk Panosu’nda, okul kurallarına uygunluk taşıyan tüm Atatürk görselleri kullanılabilir. Aynı üçlü Atatürk panosu modeli, okulun girişinde de kullanılabilir.

Stickerların üretiminde folyo sticker kullanılır. Panoların çok daha şık olması için özel olarak hazırlatmak isterseniz de kaliteli tasarımların, büyük makinelerde çıktıları alınabilir. Bunun için folyo sticker haricinde foreks görsel tablo ya da branda çeşitlerinden istenileni denemek mümkün. Folyo stickerlar yapışkanlı, folyo içerikli ve esnek, bu nedenle kaplanacağı yere göre genişletilirken, özellikle portre çalışmalarında, oranların değiştirilmemesi, görselin estetiği ve standardizasyonu açısından önem taşır. İsteğe göre 3 ya da 5 milimetre kalınlığındaki malzeme üzerine yazdırılan görseller, arka kısımda, duvar girinti çıkıntılarını minimize etmek için çift bant malzemesi kullanılarak satılır. Bu malzemelere vinil branda adı da verilir.

Konu ya da haftaya uygun ya da genel Atatürk portrelerinde kullanabileceğiniz tüm aksesuarlar, avantajlı Atatürk resimli makam panosu veya Atatürk panosu fiyatları için Trendyol’un zengin ürünlerine göz atın, ödeme avantajlarından hemen yararlanın.