placeholder
"

Cat6 Kablo

" araması için 5982 sonuç listeleniyor

Cat6 Kablo

Cat6 Kablo

Cat6 kablo kategori 6 kablo olarak bilinen Ethernet tabanlı bilgisayar ağlarında kullanılan standart bir UTP kablodur. Cat6 kablo gigabit hızında veri taşıma kapasitesine sahiptir. 2002 yılından itibaren yaygın olarak kullanılan bir kablo çeşididir. Kendinden önceki kabloların örneğin cat5 kablosu gibi ürünlerle geriye dönük bir şekilde uyumlu çalışmaktadır. Bu ürün genellikle güçlü internet trafiği yaşayan bilgisayarlar ve ağlarında kullanılmaktadır. Güçlü internet trafiğinde bilgisayarlarda etkin bir şekilde kullanılan Cat6 kabloların yardımıyla 1000 Mbps veya bir Gbps veri transferinin yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Cat6 kabloları 250 MHz veri genişliği sunar aynı zamanda 100 metreden daha kısa olduğu zaman 10 Gbps'e kadar performans gösterebilir. Bu ürün birçok Ethernet ağı tarafından desteklenen standart aralığındadır. Cat6 kablo farklılık gösterebilen bir üründür. Bu ürün, 4 çift telli ve kablo kapsamasına göre kendi içerisinde farklılık gösteren bir kablo çeşididir. Cat6 kabloları günümüzde yaygın olarak kullanılan internet kablolarındandır. Cat6 kablo daha yüksek veri geçişi sağlaması nedeniyle cat5 kabloya göre daha fazla tercih edilir. Yine cat5 kablodan farklı olarak yabancı sinyallere karşı daha az etkilenir bir yapıdadır. Tercih edilmesi yüksek olan bu ürün 250 Mhz'ye kadar yüksek bir performans sağlayabilir. İnternetin yaygınlaştığı bu çağda bilgisayar her evde bulunan bir cihaz konumuna geldiğinde Cat6 kablonun da kullanımı artmıştır. Cat6 ethernet kablosu olma özelliğindedir. Bu, ürünün en yaygın bilinen kullanım alanıdır. Üründen en iyi verimi alabilmek için belirli bir uzunluk standardı mevcuttur. 100 metreden fazla olan kablolardan alınan verim daha az uzunluktaki kablolardan alınan verinde daha düşüktür. Bu nedenle verimi en üst seviyeden alabilmek için Cat6 kablolarının 100 metreden daha az uzunluktaki boyları tercih edilmelidir. Aksi halde ciddi bir performans düşüklüğüyle karşılaşılabilir. Ürünün yaygın kullanım alanı ve bilinen kullanım alanının Ethernet olduğundan bahsettik. Ancak ürün sadece bu alanda kullanılmakta olan bir ürün değildir. Ethernet kablosu olarak kullanılması dışında güvenlik sistemlerinde de yaygın bir şekilde kullanılır. Güvenlik sistemlerinde kullanılan bu ürün aynı zamanda telefon sistemleri için de kullanılır. Genellikle bilgisayarı oyun bilgisayarı olarak kullanan kullanıcılar Cat6 kablolarını herhangi bir bağlantı problemi ve gecikme yaşamamak adına oldukça tercih ederler. Ürün bu tür alanlarda, oyunlarda olabilecek olan gecikmeleri en aza indirmesiyle bilinir.

Cat6 Kablo Sistemleri Çalışma Prensibi

Cat6 kablo cat5 kabloya göre daha yüksek veri geçişi sağlamasıyla tercih edilir. Bu ürün aynı zamanda yabancı sinyallere karşı daha az etkilenir bir özelliktedir. 250mhz'ye kadar yüksek performans sağlayabilen bu ürün oldukça tercih edilir. Günümüzde her eve internet girmesiyle beraber Cat6 kablonun da kullanımı artmıştır. Cat6 kablosu bir Ethernet kablosudur. Kablodan daha iyi bir verim alabilmek için uzunluğunu en fazla 100 metre olarak tutmak gerekir. Kablo 100 metre üzerine çıktığında ciddi bir performans düşüklüğü meydana getirir. Cat6 kablo sadece internet için değil aynı zamanda güvenlik sistemleri için de kullanılan bir kablo türüdür. Güvenlik sistemleri için de kullanılan bu kablo, telefon sistemlerinde de kullanılabilir. Bu ürün sayesinde yüksek bir performans elde edilebilir. Oyun oynayanlar tarafından oldukça tercih edilen bu ürün oyunlarda olabilecek gecikmeleri en aza indirmesiyle bilinir. Bu ürün yüksek hız değerlerine ulaşabilir özelliktedir. Cat6 kabloları 8 telli ve 4 çift kablodan oluşan bir üründür. Endüstride de kullanılan bu ürün haberleşme ağlarında, bilgisayarlarda veri transferi yapımında da oldukça kullanılır. İnce, siyah Cat6 kablo almak mümkündür. Cat6 adsl kablo olarak kullanılabilir. Bu ürün Ethernet kablosu diye de adlandırılır. Cat6 kabloları 8 telli 4 çift kablodan oluşan ürünlerdir. Endüstride, haberleşme ağlarında kullanılan bu ürün aynı zamanda bilgisayarlarda ve veri transferlerinde de kullanılır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte veri transfer hızları da artmıştır. Bu da beraberinde bu hıza ayak uydurabilecek yeni araçlara ihtiyacı ortaya koymuştur. Cat6 kabloları bu hızlı veri transferlerinde yüksek bir performans göstermesiyle bilinir ve tercih edilir. Teknolojiyle birlikte hızlanan bu veri transferlerini karşılamak için farklı özelliklerde kablolar üretilmiştir. Yapısal olarak Ethernet kabloları her ne kadar birbirlerine benzeseler de aynı değillerdir. Bu nedenle farklı kullanım alanları için o alanlara yönelik kablolar tercih edilmelidir. Bu şekilde bu kablolardan yüksek performans elde edilebilir. Cat6 kablosu 1 gigabit hız sağlar. 1 gigabit hız sağlayan cat6 kabloları, 250 mhz'ye kadar performans sağlayabilir. Cat6 kabloları dan en yüksek verimi alabilmek için kablo boyuna dikkat etmek gerekir. Kablo boyu 100 metreyi geçmediği zaman daha iyi bir performans alımı söz konusudur. Kategori 6'nın kısaltması olan Cat6 kabloları bir Ethernet kablosu olma özelliği taşır. Cat6 kablolar ses ve görüntü sinyallerini iletir.

Cat6 Kablo Özellikleri

Network kabloları olarak da geçen Cat6 kablolarının uygun kullanım ölçüsü 100 metre altıdır. Cat6 kablolarının 100 metre ile 125 metre aralığında da sorunsuz iletişim sağladığı söylenir. Altyapı network uygulayıcılarının söylediği bu uzunluk uluslarının üretici değerlerinin temel alınmış halidir. Kablo üreticileri ve aktif ağ üreticilerinin test ölçümleri ile standart değerleri belirlediği bu ürünlerde kablo malzemelerinin yapısı önemli bir etkendir. Kablo malzemesinin yapısı kadar, kalitesi de önemli bir etkendir. Farklı iklim şartları, ortam koşulunu değiştiren unsurlar iletişimde hatalı farklı ölçüm değerleri ortaya çıkarabilir. Bu göz önüne alınması gereken bir durumdur. Standart olan değerlerin üstü riskli bir durum oluşturup sorun kaynağının bulunması durumunu zorlaştırabilir. Standart değerleri sağlamayan ürünler sürekli çalışabilirlik ve yeterli olma durumu sağlamayabilir. Aktif pasif cihazların uyumu önemlidir ve bu durum sistemin bütününü oluşturur. Fazla olan mesafe veri akışında problem yaratabilir. Veri akışındaki bu problem veri akışının düşmesidir. Ayrıca fazla mesafe aktif olan cihazları yorabilir. Aktif cihazların yorulmadı görüntü ve ses kalitesinin düşmesine neden olabileceği gibi görüntü ve ses verilerinde hatalar görünmesine de neden olabilir. Kablo boyunu ayarlamadan önce kullanılacak cihazlarda kamera ya da switch gibi iletişimdeki performans değerlerinin de önemi göz önüne alınmalıdır. Bu ürünle birlikte kullanılacak aktif cihazların yükü kaldırabilecek işlemcilere sahip olmaları gerektiği gibi aynı zamanda da bunu kaldırabilecek donanıma da sahip olmaları gerekir. 30 metre cat6 kablo ideal bir ölçüdür. Performansta problem yaratmaz. Ancak 100 metre cat6 kablo üzerindeki ölçülerden fazla verim alınamaz. Yüksek performans sağlayamaz. 50 metre cat6 kablo da istenen değerler arasındadır. Performansta problem yaratmaz. Yüksek hız değerlerine ulaşabilen bu ürün cat5 kabloya göre daha yüksek bir performans sergilediğinden yaygın olarak kullanılmaktadır. Cat6 kablolarının bir diğer kullanım alanı ise CCTV güvenlik sistemleridir. Ürün aynı zamanda ofislerde yer alan IP telefon sistemlerinde de kullanılır. Birçok haberleşme alanında kullanılan bu ürün görüntü ve ses sinyallerini iletme işini üstlenir. Cat6 kablonun renkleri ise iki farklı bağlantı sisteminde değişir. İki tür bağlantı yöntemi vardır ve bunlardan ilki düz bağlantı, diğeri ise crossover bağlantı adıyla anılır.

Cat6 Ethernet Kablo

Cat6 kablo sinyal taşıma işlemlerinde kullanılan ve kategori 6 kablonun kısaltması olan bir kablo türüdür. Cat6 kabloları görüntü ve ses sinyallerinin iletiminde kullanılan bir kablo türüdür. Bu tür ürünlerde yalıtkan malzeme olarak polietilen kullanımı söz konusudur. Cat6 kabloları olası bir yangın anında zehirli olabilecek ve aşındırıcı bir gaz çıkarmazlar. Genellikle insanların yoğun olarak bulunduğu ve çalıştığı, aynı zamanda önemli malzemelerin olduğu binalarda kullanımı oldukça yaygındır. Sinyal taşıma işlemlerinde kullanılan bu ürün bükümlü bir yapıda olan çift kablo türüdür. Yapısal kablolama sağlayan bu ürün Ethernet gibi bilgisayar ağları için gereklidir. Sinyalleri iletiminde kullanılan cat6 kabloları bant genişliği sağlar. Önerilen uzunluk 100 metrenin aşağısıdır. Eğer bu uzunluktan daha uzun bir çalışma gerekiyorsa tekrarlayıcı gibi veya anahtar gibi aktif donanımlar kullanılmalıdır. Daha alt modellerde yaşanan belirli bir mesafeden sonda frekans aralığı düşme sorunu daha üst model olan Cat6 kablolarının üretim ihtiyacını doğurmuştur. Bant genişliğini arttırmak ve düşen frekans aralığı sorununu ortadan kaldırmak amacıyla gelişen teknolojinin doğurduğu ihtiyaçları karşılayacak yeni kablo türleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri de Cat6 kablolarıdır. İç direnci daha alt sınıf kablolar göre daha iyidir. Daha sert ve dayanıklı bir yapıdadır. Gelişen teknolojiye ayak uydurabilen bir üründür. Veri taşıma kapasitesi de alt sınıflarına göre daha iyidir. Cat6 kabloları bilgi iletişim sistemlerinde kullanılırlar. Bu kablolar zırhlı olarak üretilir. ISO Class D standartlarına uygun bir üründür. Bilgi iletişim sistemlerinde yoğun olarak kullanılırlar. 25 metre Cat6 kablo kullanımında tam verim alınabilir. 5 metre cat6 kablo da 25 metre gibi ideal ölçüler arasındadır. Yassı Cat6 kablo, outdoor Cat6 kablo gibi türleri ve kullanıldıkları ortamlara göre değişen çeşitleri de mevcuttur. Veri transfer hızının arttığı günümüzde bu hıza ayak uydurabilecek ekipmanların da üretimi aynı hızla yapılmaktadır. Bunun en güzel örneklerinden biri Cat6 kablolarıdır. Cat6 kabloları hızlı veri transferi yapabilen ve yüksek performans sağlayan bir üründür. Farklı kullanım alanları için o alanın ihtiyacını karşılayacak ürünler kullanmak gerekir. Veri transferi gibi yapılacak işlemlerde de bu alana uygun olan verim alabilecek bir ürün olan Cat6 kabloları kullanılabilir. Cat6 kablosu 1 gigabit hız sağlar. Kategori 6’nın kısaltması olan Cat6 kablo ses ve görüntü sinyallerini başarılı bir şekilde iletir.

Cat6 Kablo Bağlantı

Bilgi iletişiminde kullanılan bir kablo türü olan Cat6 kabloları haberleşme ağlarında da kullanılır. Cat6 kablolarının yaygın olarak kullanıldığı yerlere, CCTV güvenlik sistemleri örnek verilebilir. CCTV güvenlik sistemlerinde kullanılan bu ürün aynı zamanda ofislerde yer alan IP telefon sistemlerinde bunun dışında Ethernet bağlantıları gibi diğer haberleşme alanlarında da yaygın bir şekilde kullanılır. Bu kablonun en önemli özelliği görüntü ve ses sinyallerini iletebilmesidir. 8 telli olan bu ürünün bağlantısı genellikle RJ45 konektörleri olarak bilinen 8P8C konektörleri yardımıyla yapılır. Cat6 kabloları diğer bir yandan network kablosu olarak da geçer. En uygun kullanım ölçüsü 100 metrenin altıdır. Uluslararası üretici değerlerinin baz alındığı ve altyapı network uygulayıcılarının belirlediği standart ölçü bu doğrultudadır. Aktif ağ üreticileri ve kablo üreticileri test ölçümleriyle bu değerleri belirlemiştir. Bu noktada önemli olan bir diğer husus ise kablo malzemesinin yapısıdır. Bu da etki eden önemli bir faktördür. Kalitesi de yine yapısı kadar önemli bir etkendir. Bir başka etki eden unsur ise farklı iklim koşullarıdır. Farklı koşullarda farklı ölçün değerleri ortaya çıkabilir. Bu durum göz önüne alınması gereken bir durumdur. Fazla olan mesafe de veri akışında problemlere sebep olabilir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise bu ürünle birlikte kullanılacak olan aktif cihazların yükü kaldırabilecek bir işlemciye sahip olması gerektiğidir. Yine donanım da işlemci kadar önemli bir unsurdur. Aktif cihazın yükünü kaldırabilecek donanıma da ihtiyaç vardır. Cat6 kablo sinyal taşıma işlemlerinde kullanılır. Görüntü ve ses sinyalleri iletilir. Aynı zamanda bu ürün yabancı sinyallere karşı da daha az etkilenir. Ürün ayrıca olası bir yangın durumunda zehirli olabilecek aşındırıcı bir gaz çıkarmaz. Ofislerde, yoğun çalışılan ortamlarda, önemli malzemelerin bulunduğu binalarda güvenle kullanılabilir. Ayrıca dayanıklı olması sebebiyle uzun yıllar kullanılabilir. Kullanımı oldukça yaygın bir üründür. Sinyal taşıma işlemlerinde kullanılan bu ürün bilgisayar ağları için gereklidir. Yapısal kablolama sağlayan bu ürün Ethernet gibi bilgisayar ağları için gereklidir. Önerilen uzunluğun üzerinde olan ürünlerle çalışmak gerekliyse tekrarlayıcı ve anahtar gibi aktif donanımlar ile birlikte kullanılmalıdır. Cat6 kabloları bilgi iletişim alanlarında kullanılırlar. Kablolar zırhlı olarak üretilir. Belirli bir standart uygunluk belgesi almış ürünlerdir. Haberleşme ağlarında kullanılan Cat6 kabloları yoğun olarak kullanılır.

Cat6 Kablo Renk Sıralaması

Cat6 kablo renk sıralamasına baktığımızda iki tür bağlantı yöntemi mevcuttur. Bunlardan ilki düz bağlantı diğeri ise crossover bağlantı ismiyle bilinir. Cat6 kablo renkleri görevleri şu şekilde verilebilir. Düz bağlantı yönteminde turuncu-beyaz, turuncu, yeşil-beyaz, mavi, mavi-beyaz, yeşil, kahverengi-beyaz, kahverengidir. Şirket ve ofislerdeki IP telefon sistemlerinde, Ethernet bağlantılarına yaygın olarak kullanılan Cat6 kablo cat5 serisi kablolar yetersiz kaldığı için sistemlerde ihtiyaçları karşılamak adına üretilmiştir. Cat6 kabloların frekans aralığı 250 MHz'dir. 1-10 gigabitlik veri hızına sahiptir. Renk sıralaması da her kablo karşılığı kendi rengini alacak şekildedir. Cat6 kablonun cat5 kabloya göre daha çok tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri daha üst sınıf bir kablo türü olmasıdır. Veri akış hızına yetişemeyen cat5 kablo daha iyi bir veri akış hızının sağlanması için Cat6 kablo ile değiştirilmelidir. Ofis, iş yeri gibi ortamlarda, İnterneti aktif olarak kullanıldığı ve veri akışı ile ilgilenilen alanlarda Cat6 kablo kullanmak akışta herhangi bir problem yaşamaya yardımcı olur. Kopmalar yapmaz. Bu nedenle de oyun oynamayı severler tarafından da yaygın bir şekilde kullanılır. Bu ürün sayesinde istenilen yüksek performans elde edilebilir. Oyunlarda istenmeyen gecikmeleri en aza indirir. Gecikmeleri en aza indiren bu ürün yüksek hız değerlerine ulaşabilir bir özelliktedir. Cat6 kablo 8 telli 4 çift kablodan oluşan bir kablo türüdür. Endüstride yaygın bir şekilde kullanılır. Frekans bandı olarak kıyaslama yapıldığı zaman Cat6 kablo cat5 kabloya göre daha avantajlıdır. Bu avantajının yanı sıra veri taşıma kapasitesinde de Cat6 kablolar daha üstün bir konumdadır. Yine cat5 kabloya göre koruma sınıfı daha fazla olduğu için daha dayanıklıdır. Bu özelliği sayesinde Cat6 kabloyu var 5 kablo ile karşılaştırdığımızda cat5 kabloya göre daha uzun ömürlü bir kablo olduğunu söyleyebiliriz. İki ürün arasındaki en büyük farklılık Cat6 kablosunun içerisinde seperatör yer almasıdır. Cat6 kablo tavsiyesi verildiğinde genellikle veri akışının hızlı olması istendiği durumlar için bu tavsiyeniz verildiği söylenebilir. Cat6 bakır kablo içeriği bakırdan olduğu için iletkenliği yüksek bir kablodur. Kaliteli Cat6 kablo almak ve benzer ürünleri de incelemek için Trendyol’u ziyaret edebilirsiniz.