"

Cr2032

" araması için 1722 sonuç listeleniyor

Cr2032

cr2032

Lityum pil, saat pili veya düğme pil olarak bilinen ve tipik olarak 5 ila 25 milimetre çapa, 1 ila 6 milimetre yüksekliğe sahip piller, birçok elektronik cihazın çalışmasında görev alan ana parçalardan biri olarak üretiliyor. Yalıtımlı kapağa sahip sikke şekline sahip düğme pillerin alt gövdesini pozitif, üst kapağını ise negatif terminal oluşturuyor. Özellikle kol saatlerine yaygın kullanıma sahip olmakla beraber hesap makineleri, kablo ve adaptörler, el fenerleri, aydınlatma cihazları, motosiklet ve kamera aksesuarları gibi birçok taşınabilir elektronik cihaza güç sağlıyor. Geneli kol saati olmasının yanı sıra bu pil türüne uyumlu üretilen diğer birçok cihaza, bir yıldan daha uzun süreli hizmet sağlıyor. Düğme pilin kendi kendine boşalmasına az rastlanmakla beraber, kullanılmadıkları takdirde şarjını uzun süre muhafaza ediyor. İşitme cihazları gibi yüksek enerji yoğunluğuna sahip pillerin kullanıldığı aletlerde, boyutuna göre yüksek kapasiteye sahip tek kullanımlık çinko-hava pili kullanılıyor. Düğme veya lityum piller, genellikle tek kullanımlık hücrelerden oluşan ve anotu sağlayan akım malzemesi olarak çinko ve lityum kullanılan ufak boyuttaki bataryalar olarak biliniyor. Katot malzemeleri arasında ise manganez dioksit, gümüş dioksit, karbon monoflorür, bakır oksit ve oksijen bulunuyor. Civa oksit piller eski dönemlerde yaygın olarak kullanılmış olsa da civa toksisitesi ve çevresel etkileri sebebiyle sektörde üretimi yapılmıyor.

Cr1025, cr1216, cr1220, cr1620, cr1632, cr2012, cr2016, cr2025, cr2032, cr2354, cr2430, ve cr2450 adlarıyla bilinen farklı özellik ve güçteki lityum piller, kullanım amacı ve ürün ayrıntılarına dair farklı ayrıntılara sahip olabiliyor. Bu ayrıntı ve gerekli ürün özelliklerini bilmek, cihazınıza uygun pile ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Düğme Piller ve Özellikleri

Aynı boyutta fakat farklı kimyasal bileşime sahip pil hücreleri mekanik olarak değişkenlik gösterebiliyor. Sahip olunan bileşim, kullanım ömrünü ve voltaj seviyesini belirlediğinden pilin yanlış seçilmesi kısa süreli kullanım ömrüne ve cihazda teknik arızalara neden olabiliyor. Tip ve büyüklüklerine göre ideal pilin seçilmesi, kullanılacak cihazın ve voltaj seviyesinin optimum seviyede çalışmasına yardımcı oluyor.

Gümüş oksit piller, kullanım ömrü boyunca sabit voltajda çalışacak kapasitede üretiliyor. Enerji-ağırlık oranı yüksek olan bu pillerdeki sabit voltaj 150 ila 200 mAh arasında değişiyor. Değişen voltaj özelliklerine sahip ve aynı boyuttaki 357-303, 357-303H ve EPX76 gümüş oksit piller ise yüksek voltaj ve enerji sunmasının yanı sıra genellikle fotoğraf makinelerinde kullanılıyor. Çinko hava pilleri, enerji aktarımında depolarizör olarak havayı kullanıyor. Havayı atmosferden alan bu piller diğer türlere oranla daha yüksek kapasite barındırıyor. Yüksek enerji yoğunluklarına göre daha düşük maliyetlerle üretiliyor. Fotoğraf makinelerinde ve işitme cihazlarında ağırlıklı olarak kullanılmasının yanı sıra yakın zamanda elektrikli araç bataryalarına uyumlu, enerji depolama sistemi olarak üretilmesi planlanıyor. Uzun ömürleriyle bilinen lityum pillerin güç değerleri, kullanılan tasarıma ve kimyasal bileşiklere bağlı olarak 1,5 volt ila 3,7 volt arasında değişiyor. Lityum pil, pek çok katot ve anot içeren tür arasından anot metalik lityum içeren lityum-metal ailesinden bir tür olarak biliniyor. Lityum-iyon ve lityum polimer olmak üzere şarj edilebilirlik özelliklerine göre ikiye ayrılıyor. Ayrıca saf lityum suyla ve havadaki nemle anında reaksiyona girerken, lityum –iyon piller daha az reaktif bileşik ihtiva ediyor. Taşınabilir elektronik cihazlardan araçların radyo yayın bölmelerine varan birçok cihazda yaygın olarak kullanılıyor. Nominal gerilim seviyesi 3v ağırlığı ise 280 kWh olan bu piller, diğer türler içerisinde %80’lik kullanım alanıyla hem kütle hem de hacim başına yüksek enerji sağlıyor. Düşük drenaj, uzun ömür ve düşük maliyeti bir arada arayan kullanıcıların önde gelen pil tercihleri arasında yer alıyor. Sağladığı yüksek darbe akımları sayesinde hassas cihazlarda 15 yıl ve daha uzun süre dayanacak kullanım ömrü sunuyor. Lityum piller, saatler ve kameralar gibi birçok cihazda sıradan alkalin pillerin yerine kullanılabiliyor. Daha maliyetli olmalarına rağmen çok daha uzun ömürlü kullanım sunarak pil değişimini minimum seviyeye indiriyor. Küçük lityum piller mobil cihazlar, saatler, dijital kameralar, termometreler, hesap makineleri, kişisel bilgisayarlar, iletişim ekipmanları, uzak araba kilitleri ve diğer birçok taşınabilir elektronik cihazda sıklıkla kullanılıyor. Pek çok şekil ve boyutta üretilmesinin yanı sıra 3 voltluk manganez 20 mm çap, 1.6-4 mm kalınlığa sahip çeşidi çoğu cihazda öncelikli olarak tercih ediliyor. Bu tür cihazların çoğunun ihtiyaç duyduğu ağır elektrik gereksinimi, lityum pillerini daha çekici hale getiriyor. Özellikle dijital kameralar gibi volt seviyesinin yüksek olması beklenen aletlerin ihtiyacını kolaylıkla karşılıyor, alkalin ve diğer pil türlerine göre daha uzun süre yüksek voltaj sağlıyor.

Cr2032 ve Diğer Lityum Pil Özellikleri

Uzun ömürlü ve güvenilir güç desteği sağlamak amacıyla üretilen lityum piller, gittikçe daha ufak boyutlarda üretilmeye başlayan elektronik cihazlara gerekli desteği sağlıyor. Yüksek enerji yoğunlukları ve 3 voltluk nominal voltajları bu pilleri minyatür veya daha orta boyutlardaki cihazların enerji desteği için ideal kılıyor. Lazerler, tıbbi cihazlar, hesap makineleri, araba anahtarları, uzaktan kumandalar, bisiklet bilgisayarları, oyuncaklar ve diğer birçok küçük aletin ihtiyacı olan gücü sağlaması amacıyla üretiliyor.

Lityum piller içerdiği manganez dioksit maddesi sayesinde kimyasal olarak kararlı bir yapıda olup, saklama koşulları uygun olduğu sürece 10 yıllık depolama süresinde dahi kapasitesinin %90’ını koruma özelliği gösteriyor. Saklama sonrası gerektiğinde aynı güç desteği oranıyla kullanılmaya başlanabiliyor. Bu düşük kendi kendine deşarj oranı sayesinde çalışma koşullarındaki tüm sıcaklıklara kolaylıkla uyum sağlıyor, geniş sıcaklık aralıklarında çalışabiliyor. -30 ila +60 derece aralığında çalışabilmekle beraber özel bir sızdırmazlık özelliği gösteriyor. Yüksek sıkıştırma yoluyla malzemeler arasında daha az mesafe yaratan sızdırmazlık tekniği düşük deşarj oranını, yüksek enerji yoğunluğunu ve uzun kullanım ömrünü garantiliyor. Yüksek voltajı ve enerji yoğunluğu sayesinde iki, üç veya daha fazla geleneksel pilin yerini alabiliyor. Düşük deşarj oranı uzun bir raf ömrünü ifade ederken çeşitli sıcaklık aralıklarına uyum sağlayabilmesi güvenilir bir kullanım sağlıyor. Ayrıca ek cıva içermeyen yapısı sayesinde çevre ve gezegen dostu ürün olma özelliğini koruyor. Lityum piller arasında cr2032 pil, cihazlarda dayanıklı ve yüksek performans sağlamak adına birçok avantaj içeriyor. Nominal voltajı 3,60 volt olan lityum piller arasında cr2032 3v sayesinde empedansı yükseltiyor, nominal anot ve katot düzeyini arttırıyor. Nominal voltajı arttıran ve daha yüksek şarj voltajlarına izin veren bu yapının tam kapasitede çalışabilmesi için şarjın kesildiği voltaj değerlerinin de buna göre ayarlanması gerekiyor. Cr2032 3v pil için deşarj sonunda 2.8-9.0 volt aralığında şarj sonu voltajı gerekiyor. Bu düşük deşarj oranı kobalt bazlı pilleri de kapsamakla birlikte pilin uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Cr2354 ise, lityum ve manganez dioksit kombinasyonu sayesinde kimyasal olarak kararlı bir yapı sergiliyor. 3v yüksek voltaj gücü sayesinde çeşitli cihazlara kolaylıkla uyum sağlayabiliyor. Cıva içermeyen yapısı çevre dostu kullanım sağlıyor. Dijital saatler, hesap makineleri, lazer kalemleri, araba anahtarları, taşınabilir spor aletleri, klinik termometreler ve tansiyon aletleri gibi birçok tıbbi cihazda kullanılıyor. Cr1025 geleneksel pillerin kullanılamadığı cihaz yapılarında gösterdiği yüksek performansla biliniyor. Dijital saatler, hesap makineleri, lazer kalemleri ve birçok klinik cihaza uyumlu güç desteği ultra kompakt tasarımıyla bir araya geliyor. Kompakt tasarım daha fazla güç anlamına geliyor, tek bir pil üç veya daha fazla geleneksel pilin yerini alabiliyor. Cr1632 ufak boyutuna rağmen küçük cihazlarda yarattığı yüksek güç seviyeleriyle biliniyor. 3v yüksek voltajı tüm çalışma sıcaklıklarına rahatlıkla uyum sağlamakla beraber yüksek sızıntı koruması sayesinde dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım sunuyor. Kullanımında görev aldığı geniş yelpazedeki cihaz çeşitlerine yüksek ağırlık-güç oranı sayesinde dengeli enerji dağılımı sağlıyor.

Cr2032 Düğme Pil Kullanımı

Üç voltluk madeni para şeklinde görünüme sahip cr2032 piller, 20 mm çapta 3,1 mm kalınlıkta üretiliyor. Genellikle CMOS pil veya jetonlu pil olarak adlandırılan bu piller, bir bilgisayarın giriş çıkış sistemine veya hareketsiz bir cihazın gerçek zamanlı saatine güç sağlamak gibi düşük güç gerektiren uygulamalarda kullanılıyor. Cr2032 pil özellikleri arasında öne çıkan paslanmaz çelik kasası, aşındırıcı olmayan elektrolitlerin yaratacağı herhangi bir sızıntıdan etkilenmemesi adına üretiliyor. Düşük deşarj oranı uzun depolama ömrü sağlarken piller yıllar boyunca kullanılmasa dahi orijinal şarj düzeylerinin çok azını kaybediyor. Tüm cihaza giden sistem gücü kapatıldığında bile çalışır durumda kalması gereken gerçek zamanlı saatler ve osilatör gibi düşük güç sistemine ihtiyaç duyan cihazlarda kullanımını mümkün kılıyor. RCT alt sistemleri cihaz çalışır durumda olduğu sürece ünitenin ana güç kaynağından beslendiğinden, cihaz açıldığında cr2030 pil en az gücü çekecek şekilde tasarlanıyor.

Bu küçük düğme benzeri piller hemen hemen çoğu cihazda kullanıyor. 3 voltluk voltaj kaynağı üretme kabiliyetine sahip bu kompakt piller işitme cihazları, akıllı saatler ve gözlükler gibi teknolojik ekipmanların çoğuna güç sağlıyor. Ayrıca kan şekeri ve kan basıncı ölçüm cihazları gibi birçok taşınabilir cihaz da cr2032 lityum piller sayesinde çalışıyor. Normal bir kalem pil ile karşılaştırıldığında cr2032 şarjlı pil, daha verimli ve karlı güç üretme kapasitesi sunuyor. Kalem pillerden daha az hacim kaplaması düğme pilleri, küçük elektronik cihazlar için daha kullanışlı hale getirse de cr2032 fiyat açısından daha yüksek rakamlara sahip olabiliyor. 10 yıldan daha uzun kullanım ömrüne sahip olması bu güç santrallerini, çoğu elektronik üreticiler için öncelikli tercihlerden biri haline getiriyor. Bilgisayarın en önemli bileşenlerinden biri olan anakart, üzerindeki bileşenleri çalıştırmak için duyduğu enerjiyi cr2032 kaynağından alıyor. Çoğu bilgisayar türü içerisindeki bu piller, lityum hücrelerle donatılarak cihaz için hayatı bir görev üstleniyor. Arka bagajı kilitlemek, kilidi açmak, aracın konumunu belirtmek amaçlı çalınan alarmı çalıştırmak amacıyla kullanılan araba kumandaları tüm arabaların temel parçalarından biri olarak biliniyor. Cr2032 bu küçük uzaktan kumandaların pilinin değiştirilmesine gerek duyulmadan 3-5 yıl çalışabilmelerini sağlıyor. Kompakt üretimi gittikçe arttırılan elektronik cihazların kullanımı cr2032 pil ile mümkün hale geliyor. Bunlardan birine örnek olan taşınabilir banka kartı okuyucuları, cebe sığabilen ve fonksiyonel özelliklerini lityum piller sayesinde kullanıcılarına sunabiliyor. Evden bakımı süren hastalar tansiyon ve glikoz seviyelerini kontrol ettirmek amacıyla düzenli olarak hastaneyi ziyaret etmek durumunda olsalar da, bazı durumlarda bu rutin sekteye uğrayabiliyor. Ufak çaplı tıbbi hizmetleri yerine getirebilecek minik cihazların yaratılması bu hizmetin düzenli olarak alınmasına yardımcı olurken, lityum pille sayesinde bu taşınabilir cihazlar daha düzgün ve uzun süre hizmet verebilir hale geliyor. Kan basıncı ve kan şekerini ölçen cihazlar ana güç kaynağı olarak cr2032 kullanılmasının yanı sıra bu lityum pilleri kalp pili kullananlarda cihazın uzaktan çalışmasını ve taşınılabilir hale gelmesini sağlıyor. Çalışması az miktarda elektrikle mümkün hale gelen cr2032 lityum piller oldukça sık kullanılıyor, cr2032 led ışıklar için renkli ve yüksek kalitede aydınlatma sağlıyor. Yine cr2032 6v pil kılıfı, 2 adet düğme pili bir arada çalıştırabilme yeteneği sayesinde kaynak, robot, elektronik ve restorasyon projeleri için ideal kullanım sağlıyor. 14.3 cm boyutuyla kompakt ve pratik kullanım sağlıyor.

Cr2032 Pil Gücü ve Ömrü

Pil ömrüne bakmanın en basit yollarından biri miliamper saat cinsinden toplam şarja bakmak ve bunu mevcut tüketime bölmekle oluşuyor. Cr2032 lityum pillerde pil ömrü, bilgisayarın teme giriş sistemine kullanılan güç derecesi dikkate alındığında 225 miliamper saat/akım düzeyi ile ifade ediliyor. Bu durumda 1 mikroamper veya daha azını çeken pilin ömrü 10 yıldan daha fazla süreye tekabül ediyor. Cr2032 pilinden sürekli olarak 500 mikroamper sağlaması istendiğinde 240 mAh sağlayana kadar çıkış voltajını 1,6 volta düşürmüyor. 3.0 mAh sağlaması gerektiğinde ise yalnızca 155 mAh sağlıyor. Buna göre pilde yalnızca %17’lik bir azalma görüleceği gibi daha yüksek kullanıma bağlı olarak 155/240 azalma olması da beklenebiliyor. Devrenin 2,0veya 2,4 voltun altında çalışmadığı durumlarda eklenen drenaj kullanılabilir pil kapasitesinde daha büyük bir azalmaya neden oluyor.

Cr2032 pilinin akımı 225 mAh değerinin altına düşmesi darbe alması veya darbe alacak cihaz modelinde görev alması nedeniyle olabiliyor. Bu bluetooth özelliğine sahip cihazlar için sorun yaratabilmekle beraber kullanıcıların bu saat/akım derecesini dikkate alarak tercih yapmaları öneriliyor. Diğer yandan bu piller sıcaklık değişikliklerine karşı oldukça sağlam yapıda üretiliyor. 2,9 gram ağırlığa sahip cr2032 piller -30 ve +60 derecelerde değişen sıcaklıklarda çalışabiliyor. 190 mikroamper çeken bir lityum pilin voltajı 3 volttan 2 volta düşürüldüğünde dahi -10 dereceden +60 dereceye kadar geniş bir çalışma aralığında güç üretmeye devam edebiliyor. Tüm bu dayanıklılığa göre cr2032 pil fiyat ve performansı makul düzeylerde kullanıcılara sunuluyor.

Cr2032 Tanımlamaları ve Boyutları

Sikke şeklindeki bu piller hücre çaplarına oranla oldukça ince üretiliyor. Polarite özellikleri ise genellikle metal kasası üzerine damgalanıyor. CR ibaresi lityum manganez dioksitin kimyasını belirtirken BR ön eki yuvarlak lityum/karbon monoflorür hücresini ifade ediyor. 2032, 2025, 2012 gibi IEC numaraları silindirik hücrenin fiziksel boyutlarını temsil ediyor. Yüksekliği bir santimetreden az olan piller için dört basamaklı sayılar kullanılıyor. İlk iki basamak milimetre cinsinden çapı ifade ediyorken son iki basamak ise milimetrenin onda biri cinsinden yüksekliği ifade ediyor. Daha büyük boyutlara sahip pillerde ise beş basamaklı sayılar kullanılıyor. İlk iki basmak aynı ifadeyi vermekle beraber son üç basmak yüksekliği ifade ediyor. Tüm bu lityum piller nominal olarak 3 voltta derecelendirilmekle beraber açık devre voltajı yaklaşık 3,6 volt olarak belirtiliyor. Tipik kapasitesi 225 (CR) 190 (BR) mAh olan cr2032, standart deşarj açılım akımı olarak 0,2 (CR) 0,03 (BR) mA ile temsil ediliyor. 20x3.2 milimetre boylarına sahip bu pillerin maksimum deşarj akımı ise 3 mAh olarak biliniyor.

Lityum cr2032 piller, en küçük oyuncaklardan kalp pili gibi tıbbi amaçlı kullanılan cihazlara kadar çeşitli uygulama alanları içerisinde yaygın olarak kullanılıyor. Doğru kullanıldıkları takdirde zararsız olmakla beraber günlük kullanılan cihazların çoğuna yeterli gücü sağlayabildikleri için modern çağ teknolojisinin önde gelen pil türlerinden biri oluyor. Uzun pil ömürlerinden yüksek sıcaklığa dayanıklı özelliklerine kadar bir çok kullanıcı tarafından severek tercih edilen bu pillerin güç desteğine şahit olmak, aletlerinizin yüksek güç desteğiyle işlerinize kolaylık getirmesini istiyorsanız başarı, kalite ve güvenilirlik açısından önde gelen markaları Trendyol sayesinde inceleyebilir, düğme pil modellerine ait güncel indirim ve kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.