placeholder
"

Eskiz Kalemi

" araması için 3157 sonuç listeleniyor

Eskiz Kalemi

Eskiz

Eskiz kalemi resim sanatında kullanılan bir önemli bir çizim aracı olarak öne çıkıyor. Sanatçının, ressamın ya da mimarın, çizim çalışmasına başlamadan önce çizilecek nesne üzerinde analizler yaptığı, pratik şekilde yapılan çizimler eskiz olarak tanımlanıyor. Özellikle mimari alandaki çizimlerde oldukça fazla kullanılan mimar eskiz kalemi, çizim yapmadan önce herhangi bir ölçüye göre hareket edilmeden çizilen deneme çalışmaları olarak ifade ediliyor. Tanımsal olarak da ön çalışma ya da taslak gibi ifadelerin kelime karşılığı olan eskiz, karalama yöntemi ile yapılan çizimlerin ya da projenin ön hazırlığı olarak da ifade ediliyor. Esas ölçü ve boyutlarda yapılmak istenilen model çizilmeden önce yapılan denemeler ve hazırlanan taslaklar eskizin temelini oluşturuyor. Ressamlar ya da mimarlar herhangi bir manzarayı, modeli ya da projeyi çizmeden önce kağıt üzerinde kabataslak olarak bir çalışma sergilerler. Onların sistemlerine göre taslak oluşturulmadan esas resim yapılmaya başlanmaz. Çünkü bu kaba taslak çizim sayesinde esas resimde hata yapma oranı oldukça azalır. Dolayısıyla eskiz, resim sanatında önemli bir adım, eskiz kalemi ise önemli bir çizim aracı olarak öne çıkıyor.

Eskiz Kalemi Nedir?

Okul ortamlarında kullanılan eskiz kalemleri dayanıklı ve uzun ömürlü malzemelerden yapılıyor. Ofis ve iş yerlerinde de yaygın olarak kullanılan bu kalemler çeşitli renk tonları ile sunuluyor. Eskiz kalemleri birçok amaca hizmet edebiliyor. Bazen sanatçının gördüğü bir şeyi kayıt ediyorken bazen bir fikri ya da tasarıyı grafiksel olarak göstermenin en hızlı yolu olarak öne çıkıyor. Eskiz, hazırlık çizimi ya da hızlı ve esnek bir şekilde çizilmiş çalışmaları ifade ediyor. Eskiz çizimleri sanatçılar için taslak oluşturma, fikirleri kaydetme ya da geliştirme yöntemi anlamlarını ifade ediyor. Bu nedenle tercih edilen eskiz kalemleri de sanatçılar için çalışmanın kalitesi açısından önemli görülüyor.

Eskiz kalemleri, endüstriyel tasarımlarda da bir iletişim aracı olarak kullanılıyor. Tasarımların amacını karşı tarafa iletmek amacıyla çizilen eskizler, evlerin kat planlarını grafiksel olarak sunmak için de tercih ediliyor. Mahkeme salonu eskizleri ise mahkemelerdeki kişileri kayıt etmek amacı ile kullanılıyor. Yetkililerin aranılan kişiyi kolayca bulmasını sağlayan bu çizimlere kompozit eskiz deniyor. Tüm bunların yanı sıra turistik bölgelerdeki sokak sanatçıları dakikalar içerisinde eskiz kalemi ile portreler çiziyor. Kullanımı çok eskilere dayanan eskiz kalemleri, dünyadaki önemli sanatçılardan olan Leonardo Da Vinci ve Edgar Degas tarafından da kullanılıyordu.

Eskiz, halk arasında kara kalem çizimi olarak biliniyor. Bir projenin, fikrin ya da eserin öncelikle eskiz olarak çizilmesi ile esas projenin ön hazırlık aşaması tamamlanıyor. Sanatın her dalında gerekli olan temel malzeme eskiz kalemidir. Karbondan imal edilerek oluşturulan bu kalemlerin farklı numaraları bulunuyor ve bu numaraların da birbirinden farklı işlevleri öne çıkıyor. Eskiz kalemlerini genelde mimar, profesyonel bir sanatçı ya da sanat öğrencileri kullanıyor. Asıl kullanım nedeni, sanatın temelini oluşturan çizimi ve modellemeyi birçok farklı tekniği kullanarak oluşturmaktır. Farklı yumuşaklık derecelerine sahip eskiz kalemleri, vurgu yapma, gölgelendirme ya da farklı efektler oluşturma gibi teknik işlemler için gerekli bir araçtır. Sanatla uğraşan kişi, bu çeşitlilik sayesinde yaratıcılığını kullanarak güzel eserler ortaya çıkarabilir. Eskiz kalemi kullanımı zamanla kişilerin kendi tarzını yaratmasına da olanak sağlıyor.

Eskiz kalemleri, sadece profesyonel sanatçılar tarafından değil, boş zamanlarını çizim yaparak değerlendirmek isteyen kişiler tarafından da rağbet görüyor. Çizim yapmak, kişilerdeki yaratıcılığı ön plana çıkardığı için aynı zamanda kişinin hayal gücünü ve ufkunu da genişletiyor. Boş zamanları çizim yaparak değerlendirmek ve bunu bir hobi olarak görmek kişileri psikolojik anlamda da olumlu etkiliyor. Ayrıca çocuklarda eskiz kalemi kullanılması el-göz koordinasyonu gelişimi açısından oldukça önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Çocukların verimli ve sağlıklı vakit geçirmelerinin bir yolu olan eskiz çizimleri, hayal güçlerini de olumlu yönde etkiliyor. Bu nedenle çocuklara eskiz kalemleri, bir diğer adı ile karalama kalemleri hediye etmek onların yaratıcılıklarını geliştirmeleri için araç olabiliyor. Hatta bu durum çocukların sanat endüstrisine yönelerek kariyer yapmalarını bile teşvik ediyor.

İhtiyaçlara bağlı olarak değişen birçok eskiz kalem çeşidi mevcut bulunuyor. Uç kalınlıklarına ve renk seçeneklerine göre değişiklik gösteren kalemler, profesör ve öğrenciler için ders çalışırken vurgu kaynağı olarak kullanıyor. Güzel tasarımları ve ince detayları ile kişileri çizime teşvik eden eskiz kalemleri, sanat yolunda atılan adımlar için öncülük ediyor.

Eskiz Kalemi Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eskiz kalemi seçilirken yapılacak olan çalışmanın koşullarına göre bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Eskiz çalışmalarında çizim esnasında pürüzsüz bir görünüm elde etmek önemlidir. Kalitesiz olan eskiz kalemleri, istenilen görüntüyü sağlamayabilir. Bu nedenle güvenilir marka seçimi yapmak alışveriş esnasında önem taşır. 9H ile 9B arasında çeşitli derecelendirmelere sahip olan eskiz kalemleri üreteceği çizginin tonunu tanımlıyor. Bu derecelendirme sisteminde B yumuşaklığı, H ise sertliği ifade ediyor. H ile belirtilen kalemin dokusu sert olmakla birlikte yüzeyde daha az grafit bırakıyor. Böylece de kağıt üzerinde daha hafif izler oluşturmak amaçlanıyor. B olarak sınıflandırılan diğer kalemler ise yumuşaklığı ile öne çıkıyor ve yüzeyde diğerinden çok daha fazla grafit bırakıyor. Dolayısıyla da B olarak sınıflandırılan eskiz kalemleri ile yapılan işaretler daha koyu ve siyah renkte oluyor.

HB kalemleri ölçeğin ortasına düşüyor ve çizim yapmak kadar yazı yazmak amacı ile de kullanılıyor. Bunlara ek olarak bir de ucu kolaylıkla sivriltilebilecek E kalemleri bulunuyor. E olarak belirtilen kalemler kağıt üzerinde orta derecede koyu olan bir iz bırakılmasını sağlıyor. Bu derecelendirme sistemlerini bilmek ve iyi analiz edebilmek yapılacak olan çalışmanın amaçlarına uygun olarak ilerlemek ve projeyi ya da eseri tam anlamı ile oluşturabilmek açısından oldukça önem taşıyor. Örneğin çalışmasında daha koyu gölgelendirmeler yapmak ve derinlik oluşturmak isteyen kişilerin 3B’den daha yüksek bir derecelendirmeli bir eskiz kalemi kullanması gerekiyor. Tam tersi olarak yüzey üzerinde daha hafif bir işaret ya da iz bırakmak için derecelendirmesi 2H civarında olan bir eskiz kalemi kullanmak doğru oluyor. Farklı derinlikler yaratarak farklı boyutlandırmalar elde etmek için ara derecelendirmelerdeki farklı özellikleri olan kalemler denenmeli ve çalışmanın amacına en uygun olan kalem seçilmelidir.

Genel olarak başlangıç seviyesi için orta derecedeki kalemler tercih ediliyor. Profesyonel modelleme ve çizim konusunda ilerleri seviyelere geçildikçe farklı teknikler oluşturmak için bütün dereceleri ve çizim için gerekli malzemeleri içinde bulunduran eskiz setleri tercih ediliyor. Eskiz setleri sayesinde ara tonlar daha kolay elde edilerek, amaca daha uygun hareket ediliyor. Eskiz kalem seçeneklerinde kağıdın üzerinde kalan kömür tozlarının yüzeye bulaşmadan temizlenmesi gerekiyor. Bu tozların çalışma zemini üzerinde istenmeyen lekelere ve problemlere yol açmasını önlemek kullanım kolaylığı ve amaca ulaşmak açısından oldukça önem taşıyor.

Kalitenin yanında seçme kriterleriniz eskiz kalemi kullanımında öne çıkıyor. Profesyonellerin tercihi orta dereceli eskiz kalemleri olabiliyor. Bazı sanatçılar ise sertlik ve yumuşaklık açısından daha yüksek numaraları tercih ederek vurgulama noktasında değişiklikler yaratmayı tercih ediyor. Bu nedenle modelleme işlemine herhangi bir kalem tercihi ile başlamak daha doğru oluyor. Sonrasında ise zaten kişi kendini geliştirince hangi kalemleri tercih etmesi gerektiğini daha iyi çözümlüyor. Bu nedenle her çalışmada olduğu gibi taslaklar yapmak ve farklı çeşitteki kağıtlar üzerinde pratik yaparak deneme yanılma yolu ile hangi kalemin uygun olduğunu görmek kişiler açısından önem kazanıyor.

Eskiz kalemleri çizilecek olan objenin boyut, biçim ve diğer ölçülerini gösteren çizimlerde kullanılıyor ve bu nedenle özel olarak üretiliyor. Teknik olarak yapılan çizimler ürünlerin imal aşamalarını anlatan kural ve standartları belirtiyor. Dolayısıyla da çizimlerin başarılı olması ve ürünlerin istenilen niteliklere uygun olarak imal edilebilmesi için eskiz kalemlerinin uygun ve doğru seçilmesi gerekiyor. Eskiz kalemlerinin üst kısımlarında yer alan harfler ve rakamlar kalemin nitelikleri hakkında önemli ipuçları veriyor. Kalemin hangi iş için kullanılması gerektiği bu rakam ve harfler sayesinde anlaşılıyor. Bu noktada kalem seçilirken dikkat edilmesi gereken ilk özellik nasıl bir yüzey üzerinde çizim yapılacağıdır. Yüzeye uygun olarak kalem seçimi yapıldığında çizimin yanı sıra imal aşamasında da ne kadar başarılı sonuçlar elde edildiği görülüyor.

Eskiz kalemi seçiminde mine kalitesinin yüksek olması, tüm bileşenlerinin iyi bir karışım oluşturması açısından önem taşıyor. Mine kalitesi yüksek kalemler ile çizim yapmak her dokunuşta kendini belli ediyor. Bunun yanı sıra lata kalitesi yüksek olan kalemler ise uzun lifli ve tek dokunuştan oluşuyor. Bu tür kalemler daha kolay açılıyor ve çizim sırasında sanatçıların işini kolaylaştırıyor.

Kroki çizimi veya serbest el ile yapılacak olan çizimlerde genelde F, HB veya B grubu kalemlerin tercih edilmesi uygun oluyor. Mine ve lata kalitesi yüksek olan eskiz kalemleri, çizim esnasında objenin düzgün yerleştirilmesine ve güzel eskizler yapılmasına olanak sağlıyor. Fakat sert kalınlıklara sahip kalem tercih edilmesi gerekiyor ise bu noktada da yine mine ve lata kalitesinin yüksek olması önemli bir detay olarak ön planda tutuluyor. Çünkü sert kalınlıklara sahip olan kalemlerin uçlarını sivri tutmak zor oluyor. Versatil eskiz kalemi tercih edenler için de kalemin mekanizmasının sağlam olmasına ve ergonomik tutuş özelliklerinin bulunmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Eskiz çizim kalem seti modelleri alışverişinde kalemin markası da önem verilmesi gereken detaylar arasında bulunuyor. Eskiz kalemleri cilt ile doğrudan temas eden araçlar olması nedeniyle sağlık açısından tehdit yaratabiliyor. Farklı kimyasallar kullanılarak üretilen bu kalemler sadece cilt ile temas etmekle kalmıyor, ağza ve hatta sindirim sistemine dahi bulaşma riski oluşuyor. Bu nedenle ürün tercihlerini güvenilir markalardan yana kullanmak oluşabilecek riskleri de ortadan kaldırıyor. Tüm bunların yanı sıra eskiz kalemleri internetten online olarak almak maliyet bakımından oldukça kolaylık sağlıyor. Toplu sipariş ya da set halindeki alımlarda fiyatlar, tek alımlara oranla düşük olabiliyor.

Eskiz Kalemi Çeşitleri

Eskiz kalemleri, tüm çizim çalışmalarında en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Ardıç, kavak gibi yumuşak ağaç türlerinden yapılan kalemler, grafit ve kil karışımından elde ediliyor. Bu karışım oranlarında belirli ölçülerde değişiklikler yapılarak istenilen sertlik oranı elde ediliyor. Karışım içerisindeki grafit oranı artırıldıkça ise kalemin yumuşaklık ve koyuluk derecesinde de artış meydana geliyor. Kalemler üzerindeki harf ve rakamların bazı anlamları bulunuyor. B (Black) siyah, koyu ve yumuşak uçlu; H (Hard) açık renkli ve sert uçlu; F (Fine) ne açık, ne koyu, ne yumuşak ne de sert olarak tanımlanıyor.

H harfi ile tanımlanan sert eskiz kalemleri H, 2H, 3H, 4H’den 9H’ye kadar seçeneklere ayrılıyor. H9 en sert olan kalem olarak biliniyor. Bu tür kalemlerin kağıt üzerinde bıraktıkları iz oldukça hafif oluyor. Kalem sertlik oranı arttıkça grafit kısmın çapı aynı doğrultuda küçülüyor ve çizgisi inceliyor. B harfi ile tanımlanan yumuşak özelliğe sahip eskiz kalemleri, kağıt üzerinde koyu bir iz bırakıyor. B, 2B, 3B, 4B’den 8B’ye kadar devam eden kalemlerin en yumuşak uçlu olanı 8B’dir. Kalem yumuşadıkça grafit kısmın çapı büyüyor ve çizgisi kalınlaşıyor.

Yarı yumuşak olan eskiz kalemler. HB harfleri ile sembolize ediliyor. Bu tür kalemler kağıt üzerinde ne koyu ne de açık, normal iz bırakıyor. F ile sembolize edilen eskiz kalemi ise kağıt üzerinde ışığı iyi geçirmeyen koyulukta iz bırakıyor. Ne sert ne de yumuşak bir seri olarak öne çıkıyor. Eskiz kalemleri en sert olan 9H’den başlayarak en yumuşak olan 8B’ye kadar sertlik derecelerinde üretiliyor. Çalışmada kullanılacak olan kalemin seçim durumu da yüzeyin durumuna bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Yüzeydeki sertlik oranı arttıkça kalemin de doğru orantılı olarak sertlik derecesinin artması gerekiyor.

H ile sembolize edilen kalemler, bulaşmaya karşı dirençli olduğundan ve daha net çizimler sunduğundan hafif çizimler için ideal olarak tanımlanıyor. B ile sembolize edilen kalemler, doku ve ton aralığı oluşturmak için kullanılıyor. Lekelenmeye neden olsa da kolayca silinebiliyor. F ile sembolize edilen kalem seçenekleri ise en ince ayrıntıların çizilmesi için tercih ediliyor.

Eskiz kalemleri genel anlamda kırılmaya karşı dirençli olmakla birlikte çizimde doğruluk, hassasiyet ve düzgünlük sunuyor. Hem özgürce çizim yapmak isteyen hem de hassas çizgilere ihtiyaç duyan sanatçılar için farklı seçenekleri ve özellikleri ile kullanıma sunuluyor. 18. yüzyıldan beri kullanılan eskiz kalemleri, başarılı teknik ressamlardan sokak sanatçılarına, profesörlerden öğrencilere kadar birçok kesime hitap edebiliyor. Eskiz kalemi fiyatları, markalara ve özelliklere göre değişiklik gösteriyor.

Eskiz Kalemi Modelleri Trendyol’da

Eskizleri ve çeşitli tasarımları hayata geçirebilmek için en iyi kalemleri bulmak her ne kadar zor olarak görünse de kişisel tercihlere bağlı olarak değişiyor. Çizim yeteneğini geliştirmek için eskiz kalem seti Trendyol’da öne çıkıyor. Bu set ile farklı kalem sınıflarını ve çeşitlerini eşleştirerek yaratıcılık daha ön planda tutulabiliyor. Özellikle set halindeki eskiz kalemleri ihtiyaç dahilindeki birçok materyali içinde barındırdığından oldukça pratik ve ekonomik olarak sunuluyor.

Eskiz kalem çeşitleri arasında ihtiyaçlara göre değişen birçok seçenek mevcuttur. Örneğin illüstrasyon, grafik ya da teknik çizim gibi amaçlar için tercih edilen line marker kalem setleri çok fazla talep görüyor. Doğa çalışmaları için ise genel anlamda yağlı eskiz kalemi daha uygun oluyor. Rulo çanta içerisinde sunulan dereceli eskiz kalemleri, silgi, kalemtıraş, kömür kalem, eskiz defteri, kretuar bıçağı, kömür kalem, kalın uçlu eskiz kalemi gibi ürünlerin yanı sıra beyaz, 2 mm, 4.0 mm, 2B-4B, ahşap, uçlu eskiz kalemi çeşitleri gibi birçok parçayı içerisinde bulunduruyor. Böylece eskiz kalem çizim seti kullanıcılara pratik kullanım ve taşıma avantajı sunuyor. Birçok farklı parçadan oluşan bu setlerin içeriği kullanıcıların tercihlerine göre de değişiklik gösteriyor. Bu nedenle de genel olarak en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. İhtiyaçlar dahilinde ürün alternatiflerini değerlendirmek ve satın almak için Trendyol’da yer alan ürünler incelenebilir. Geniş bir ürün yelpazesi içerisinden beğenilen ürünler sepete eklenerek cazip eskiz kalemi fiyatları ve hızlı kargo avantajları ile satın alınabilir.