placeholder
"

Eskiz Seti

" araması için 701 sonuç listeleniyor
BAL SANAT 16 Parça Eskiz Seti
KARGO BEDAVA
BAL SANAT16 Parça Eskiz Seti
(21)
245 TL
Sepete Git

Eskiz Seti

Eskiz

Eskiz, çizimle ilgilenen her alanda kullanılan bir yöntem olarak öne çıkıyor. Ressam, mimar, tasarımcı gibi birçok kimse asıl çizimlerine geçmeden önce bu yöntemi kullanıyor. Bu sayede hataları en aza indirerek tasarımını kafasında tasarlıyor, planlıyor ve çizmeye başlıyor. Daha çok kara kalem çalışması olarak görülen bu yöntem yapılacak çizimin ana hatlarının belirlenmesi için kullanılan önemli bir yol olarak görülüyor. Ressamlar eskizlerle yapmayı düşündükleri resmi planlıyorlar. Resmi nasıl oluşturacaklarını, ışığın hangi açıdan vuracağını hangi renk tonlarını kullanacaklarını bu eskizler sayesinde daha iyi ayrıştırabiliyor ve daha düzenli bir şekilde resimlerini çizmeye başlıyorlar. Resmin önemli bir unsuru olan gölgelendirme de bu sayede daha planlı bir şekilde oluşturuluyor. Ressamlar eskiz tasarım ile çizim sırasında oluşacak aksilikleri de azaltmış oluyorlar. Artık size kalan eskizini çıkarttığınız bu resmi dilediğiniz boyayı kullanarak tablo haline getirmek oluyor. Tasarım alanında da kullanılan bu yöntem ile oluşturulacak kıyafet modelleri tasarımcıların kafasında oluşan basit halleriyle kağıtlara aktarılıyor. Tasarımcı kafasındaki resmin çizilince de güzel bir hal aldığını görerek ya da kusurlarını fark ederek düzeltme imkanı buluyor. Bu sayede tasarımcı asıl oluşum aşamasına daha planlı bir şekilde geçebiliyor. Mimari alanda da sıklıkla kullanılan bu yöntem ile basit çizimler halinde oluşturulan tasarımlar beğenildiği takdirde, bu planlardan hareketle profesyonel çizimlere geçilebiliyor. Bu yöntem aslında çizimle uğraşanların kafalarındaki modelleri kağıtlara dökerek uyumunu görmeyi ya da çizimin genel bir planını yapmayı içeriyor. Çizimle uğraşanlara çok büyük kolaylık sağlayan bu yöntem için çeşitli malzemeler bulunuyor. basit bir karalama gibi gözükse de bu kişiler için büyük bir öneme sahip olan bu yöntem için özel malzemeler kullanılıyor. Özel çizim kağıtları bulunan bu yöntemin farklı şekillerde kalemleri de var. Bu kalemler hem kara kalem hem de renkli çizimler yapmanızı sağlıyor. Çizim kısmının yanında mimari alanda da eskiz kullanılıyor. Bu yöntem kağıt üzerinde oluşturulan tasarımın üç boyutlu halinin nasıl olduğunu görmeyi sağlıyor. Eskiz maketi olarak adlandırılabilen bu çalışma ile tasarımın üç boyutlu hali üzerinde eklemeler ya da çıkarmalar yapılıyor. Tasarımlarınızı yapmanızda size yardımcı olacak bu malzemelerin uygun fiyatlıları Trendyol’da yer alıyor. Aradığınız her ürünü burada rahatlıkla bulabilir ve tasarımlarınızı planlamaya başlayabilirsiniz.

Eskiz İçin Gerekli Malzemeler

Eskiz yaparken temel ihtiyacınız çizim kağıdınız ve kalemlerinizdir. Çizim yapacağınız bu kağıtlar boyutlarına göre farklılık gösterebilir. Özel ölçülerde bulunan bu kağıtlara defter şeklinde ulaşabileceğiniz gibi ayrı ayrı kağıtlar halinde de ulaşabilirsiniz. Nasıl bir çizim yapmayı düşünüyorsanız ona göre kağıdınızın boyutunu ayarlamanız gerekir. Kafanızdaki tasarımı tamamen kağıda dökebilmeniz ve tüm detaylarına yer verebilmeniz için bu önemlidir. Bunun yanında çizim yapacağınız kalemler de farklı uçlara sahiptir. Kalın çizgiler için ayrı, gölgelendirmeler için ayrı kalemler kullanmanız işinizi daha profesyonel bir şekilde yapmanızı sağlar. Eskiz çizimleri yaparken tasarımlarınızda yer alacak renkleri de belirleyebilirsiniz. Bunun için eskiz boyalarını kullanabilirsiniz. Farklı renklere sahip bu boyalar ile tasarımlarınızın her halini görebilirsiniz. Çizim defterleri ya da rulo halindeki kağıtların yanında farklı özelliklere sahip kalemlere Trendyol’dan bakabilir, tasarımınızı planlamaya başlayabilirsiniz. Küçük kağıtların yanında büyük kağıtların da kullanıldığı bu aşamada size yardımcı olacak eskiz çantası çeşitleri de bulunur. Bu çantalar ile büyük kağıtlarınızı ya da çizimlerinize dair tüm malzemeleri kolaylıkla yanınızda taşıyabilirsiniz. Kullandığınız tekli kağıtları ise eskiz dosyası içinde saklayabilirsiniz. Bu sayede kağıtlarınız kırışma ya da yırtılma gibi tehlikelerden uzak olur. Eskiz, tasarım alanında da kullanılan bir yöntemdir. Mimarlar yapmayı planladıkları projelerini eskiz halinde çizerler. Bu çizimlerinin üç boyutlu hallerini görmek için modelleme yaparlar. Bu modelleme aşamasında genel olarak oluklu mukavva çeşitleri kullanılır. Bu mukavvalar tasarımlara kolayca eklenip çıkarılabildiği için tercih edilir. Bu sayede tasarımınızda beğenmediğiniz bir kısmı çıkarabilir ya da eksik gördüğünüz bir kısmı ekleyebilirsiniz. Tasarımlarınızı oluşturacağınız ve yaptığınız hataları görebileceğiniz eskiz için gerekli bütün malzemelere Trendyol’dan ulaşabilirsiniz. Bu sayede vakit kaybetmeden tasarımlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Boyutlarına Göre Eskiz Defteri Çeşitleri

Farklı birçok çalışma alanında kullanılan bu yöntem için çeşitli boyutlarda defterler satışa sunuluyor. A4 eskiz defteri gibi genel kullanılan boyutun yanında A5 eskiz defteri ve A6 eskiz defteri çeşitleri de bulunuyor. Bu sayede küçük çizimler için bu şekildeki defterleri kullanmak daha kullanışlı oluyor. Diğer yandan sürekli çizimlerle uğraşanların yanlarından ayırmadıkları eskiz defterlerinin küçük boyutlularını yanlarında taşımaları daha kolay oluyor. Bu deflerler ile istedikleri an çizimlerini yapabiliyor ya da akıllarına gelen bir unsuru tasarımlarına ekleyebiliyorlar. Büyük çizimler yapacaklar ya da geniş bir alanı kaplayan tasarımlar oluşturacaklar için kafalarındaki bütün ayrıntıları kağıda aktarmalarını kolaylaştıracak A3 eskiz defteri çeşitlerinin yanında A4 boyutunda eskiz defteri çeşitleri de bulunuyor. Bu sayede daha detaylı çizimler yapılması kolay bir hale geliyor. Genel olarak A2 ya da A3 boyutu şeklinde adlandırılan defterlerin yanında özel boyutlarda defterler de bulunuyor. 25x35 eskiz defteri çeşitleri Trendyol’da yer alıyor. Bu özel boyutlu defterler ile çizimlerinize özel farklı defterlerin sahibi olabiliyorsunuz. Çizim defterlerinin yanında ayrı olarak satılan eskiz kağıdı çeşitleri de bulunuyor. Bu kağıtların da A4 ya da farklı boyutları bulunuyor. Bunların yanında Trendyol’da 35x50 eskiz kağıdı çeşitleriyle birlikte 70x100 eskiz kağıdı çeşitleri de bulunuyor. Her ihtiyaca uygun bir eskiz kağıdı bulmak Trendyol ile daha kolay bir hal alıyor. Mimari eskiz yapacaklar için de daha bireysel çalışmalar için de bir eskiz defteri ya da kağıdı bulunuyor. Size kalan ihtiyacınız olan boyutu bulmak ve tasarımlarınıza başlamak oluyor.

Farklı Modellerde Eskiz Defterleri ve Kağıtları

Ressam, tasarımcı ya da mimar gibi birçok kişinin kullandığı eskiz kağıtlarının çeşitli modelleri bulunuyor. Sarı eskiz kağıdı gibi aramaları da bulunan bu kağıt çeşidi ile hem çizim yapabilir hem de bu çizimlerinizi kopyalayabilirsiniz. Tasarım işinin planlanmasında çokça kullanılan bu kağıtlar defter halinde bulunabildiği gibi ayrı kağıtlar halinde de bulunabiliyor. Bu sayede tasarımcı ister tek bir kağıt kullanarak çizimini planlayabiliyor isterse de bütün çizimlerini defterinde saklayabiliyor. Eskiz rulosu şeklinde bulunan bu kağıtları Trendyol’dan alarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kağıt sayısı değişkenlik gösterebilen bu setler sayesinde her seferinde kağıt arayışına girmekten kurtulursunuz. Bunların yanında kağıda döktüğünüz bu çizimlerinizi uzun süre saklamak isterseniz eskiz defterlerini kullanabilirsiniz. Ciltli eskiz defteri çeşitlerinin yanında spiralli hallerinin de bulunması istediğiniz zaman defterinizden kağıtlar koparmanızı sağlar. Bu sayede beğenmediğiniz çizimleri defterinizden çıkartabilir ya da başka bir iş için içerisinden kağıt alabilirsiniz. Mona Lisa eskiz defteri gibi tercih edilen modellerini kullanabilirsiniz. Aldığınız eskiz defteri siyah renkli, içerisinde size özel tasarımların bulunduğu defterler de olabilir. Bu siyah kapaklı ciltli defterleri Trendyol’da bulabilirsiniz. Bu sayede eskiz defteri içi ve dışıyla tamamen size özel olur. Eskiz resim defteri modellerine kara kalemin yanında farklı boyalar da uygulayabilirsiniz. Daha kalın yapılı suluboya eskiz defterleri ile tasarımlarınıza renk katabilirsiniz. Kafanızdaki tasarımların dışa aktarılmasına yardımcı olan bu kağıtlar ile istediğiniz çizimi yapabilirsiniz. Bıkmadan çizdiğiniz ve her zaman yeni kağıda ihtiyaç duyduğunuz bu alanda Trendyol her zaman sizin yanınızda olur. Hem uygun fiyatlı hem de bol çeşitli Trendyol ile dilediğiniz ürüne rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Modellemeye Yardımcı Eskiz Kalemleri

Her çizime uygun farklı biz eskiz kalemi bulunur. Kendi içerisinde farklı özelliklere sahip bu kalemlerin ne işe yaradıklarını bilmek size kolaylık sağlar. Kalın ve koyu çizgiler için farklı kalem kullanılırken hafif çizgiler için de farklı kalem kullanılır. Eskiz kalemleri çizgilerin oluşturacağı tonlar açısından 9H ve 9B gibi derecelere ayrılır. Kağıt üzerinde hafif izler bırakmayı sağlayan kalemler H ile derecelendirilir. B kalemleri ise yumuşak bir yapıya sahiptir. Bu yapısı sayesinde kağıtta daha koyu çizgiler meydana getirir. Bunların yanında orta dereceli F kalemleri ve çizimler üzerine yazı yazmada kolaylık sağlayan HB kalemleri bulunur. Detaylı bir yapısı olan bu kalemleri set halinde alabildiğiniz gibi tek tek de alabilirsiniz. Çizim yapmaya yeni başlayanlar orta dereceli kalemleri tercih edebilir. Çizimlerinizi geliştirdikçe set halinde satılan kalemleri alabilirsiniz. Bu sayede eliniz alışmış olur ve hangi alanda ne tür kalemin kullanılacağını daha iyi ayırt edebilirsiniz. Bu şekildeki kurşun kalemlerin yanında çizimlerinizde yardımcı olacak beyaz eskiz kalemi çeşitleri de bulunur. Bu kalemlerde çizimlerinizi ışıltı katabilir ya da farklı uygulamalarda kullanabilirsiniz. Teknik bir çizim aşaması olan eskizde sahip olduğunuz kalemler önemlidir. Kalın uçlu eskiz kalemi ile farklı çizimler yapmaya çalışmak tasarımınızın beklediğiniz gibi olmamasına neden olabilir. Bu nedenle çizimlerinize uygun eskiz kalemi ucu tercih etmelisiniz. Eskiz karakalem çizimlerinize ek olarak tasarımlarınızda kullanacağınız renkleri de bu planda görmeniz için eskiz boyası kullanabilirsiniz. Tasarımlarınıza renk katacak bu boyaları Trendyol’dan bulabilir ve özgün çizimler ortaya çıkartabilirsiniz. Aradığınız eskiz boyası pembe ya da mavi hangi renk olursa kolaylıkla Trendyol’da bulabilirsiniz.

Farklı Eskiz Kullanım Alanları

Kafanızdaki tasarımları planlamanızda size yardımcı olan eskiz, farklı alanlarda da karşınıza çıkıyor. Çizim alanıyla bilinen eskizin modelleme işinde de kullanıldığı görülebiliyor. Daha çok mimari alanda kullanılan eskiz maketi yöntemi ile çizilen tasarım üç boyutlu hale getiriliyor. Bu sayede kağıda çizilen tasarım gerçekte nasıl duracak görülebiliyor. Eskiz, bir tasarlama ve planlama yöntemi olduğu için çizim alanında olduğu gibi modelleme alanında da yapılan ürün üzerinde değişiklikler olabiliyor. Yani tasarladığınız bir binanın üç boyutlu haliyle nasıl durduğunu maket hazırlayarak görebiliyor ve hatalarınızı düzeltebiliyorsunuz. Maketinizden parçalar çıkartabildiğiniz gibi yeni kısımlar da ekleyebiliyorsunuz. Bu modelleme işinde daha çok oluklu mukavva kullanılıyor. Maliyeti daha az olan bu malzemenin tasarıma eklenmesi ya da çıkartılması da kolay oluyor. Resim alanının ön aşamalarından biri olan eskiz zaman içinde sanata da dahil oluyor. Eskiz halinde çizilmiş resimlerin yer aldığı eskiz tablo modelleri evlerin duvarlarını süslüyor. Bu da aslında eskiz çizimi yapmanın ne kadar profesyonel bir iş olduğunu ortaya çıkarıyor. Açı, ışık ve çizgilerin birleşimiyle oluşturulan bu eskiz kara kalem çizimleri sanatın da bir parçası haline geliyor. Siz de Trendyol sayesinde bu tablolara sahip olabilir ve evinize ya da ofisinize şıklık katabilirsiniz. Asıl tasarımları planlamak için yapılan eskiz çalışmaları aslında basit çizimlerin dışında profesyonel bir yapıya sahip. Bu kara kalem çalışmaları çizim üzerindeki ince detayların, aydınlatma ve gölgelendirmelerin planlanmasını sağlıyor. Bu da aslında profesyonel bir çizimi ortaya çıkarıyor. Gölgelendirmeleri yapılmış, hatalı kısımları silinip düzeltilmiş bu çizimler son halini aldıklarında oldukça güzel duran tasarımlar meydana geliyor. Bu çizimlerin oldukça güzel gözükmeleri nedeniyle eskiz tablolar ortaya çıkarıyor. İnsanların gözüne hitap eden bu tablolar evlerde ya da ofislerde sergileniyor. Farklı boyutları bulunan bu tabloların mimari çizimleri de var olup, bina tasarımlarının sanatla buluşmasıyla hem kullanışlı binalar ortaya çıkıyor hem de bu binaların duvarlarına asılacak tablolar oluşuyor.

Eskiz Malzemesi Fiyatları

Trendyol’da her bütçeye uygun ürünü bulmak mümkündür. Eskiz alanında da ihtiyaç duyduğunuz bütün ürünlere uygun fiyatlı şekilde Trendyol’dan ulaşabilirsiniz. Eskiz defteri fiyat açısından bakıldığında boyutlarına göre değişiklik gösteriyor. Bunun yanında ciltli ya da spiralli olması da fiyatları etkileyen bir unsur oluyor. Kalın kapaklı özel eskiz defterleri de bulunuyor. Bu defterlerin fiyatları diğer resim defteri modellerine göre biraz daha farklı oluyor. Eskiz kağıtları da defterlere göre uygun fiyattan satışa sunuluyor. Eskiz kağıdı rulo 70x100 şeklinde satılabiliyor. Rulo halinde bulunan bu kağıtlar hem yer kaplamaz hem de içerisinden kağıt almanız kolaylaşıyor. Çizimlerde kullanılan kalemleri set halinde ya da tek tek bulabilirsiniz. Bunun yanında eskiz boyası fiyatları da hem markasına hem de set içeriğine göre değişkenlik gösteriyor. Set içerisinde yer alan boya sayısı ya da kalitesi fiyatı etkiliyor. Eskiz malzemelerinizi koymak için kullanacağınız dosya ya da çanta gibi ürünler Trendyol’da uygun fiyatlı halleriyle sizi bekliyor. Siz de Trendyol’un geniş ürün yelpazesinden faydalanabilir ve kendinize en uygun eskiz malzemelerini kolayca alabilirsiniz. Renkleri ve markaları değişiklik gösteren bu ürünlerin profesyonel kullanıcılar için bulunanlarının yanında bu işe yeni başlayanlar için olanları da bulunuyor. En küçük boydan en büyük boya kadar her türlü eskiz kağıdı bulunuyor. Bu sayede ister küçük çizimler yapabilir isterseniz de detaylı tasarımlar ortaya çıkartabilirsiniz.

Aşamalarıyla Eskiz Çizimi

Eskiz çizimine başlamadan önce nasıl bir tasarım yapacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Bunun belirlenmesi tasarımınıza uygun bir çerçeve seçmenizi kolaylaştırıyor. Bu sayede yapmayı düşündüğünüz resmi tüm detaylarıyla hangi çerçevede çizebileceğinizi önceden görmüş olursunuz. Daha çok dikdörtgen yapıdaki kağıtlar tercih ediliyor. Çünkü bu yapıdaki kağıtlara istediğiniz detaydaki resimleri çizmeniz daha kolay olabiliyor. Daha sonra bu kağıdın üzerinde çiziminizi nereye yerleştireceğinizi ayarlamanız gerekiyor. Bu yerleştirmeye göre resminizin gölgelendirmelerini yapmanız gerekeceği için uygun planlamayı yapmalısınız. Resminizi kafanızda oluşturup çerçevede nereye yerleştireceğinizi planladıktan sonra çizim aşamasına geçebilirsiniz. Resminizin ilk aşamasında büyük kısımları çizmeye başlamalısınız. Daha sonra bu alanları detaylandırarak resminizi tamamlayabilirsiniz. Çiziminizi yaparken fona dikkat etmeniz gerekiyor. Bu resminizin gerçeklikle uyumlu olması için önemli oluyor. Resminizin ana hatlarını çizdikten sonra gölgelendirmelerine dikkat etmelisiniz. Gölgelendirme yöntemi ile resminizin yapısı daha iyi ortaya çıkıyor. Bu sayede farklı boyut ve özellikte kurşun kalemle birçok resim çizebilirsiniz. Kara kalem çalışmaları dışında yaptığınız bu resimleri renklendirebilirsiniz. Bu, yaptığınız tasarımda hangi renkleri kullanacağınızı ya da kullanmayacağınızı göstermesi bakımından önemlidir. Farklı renkler ile tasarımınıza canlılık katabilirsiniz. Bu resimlerinizi kendinize özel eskiz defterinizde saklayabilir ya da büyük tablolar haline dönüştürebilirsiniz. Tablo halinde de kullanılabilen bu çizimler geniş boyutlarda çizilerek evlerin duvarlarına da asılabiliyor. Hem planlamada hem de görsel alanda büyük yer alan eskiz yöntemi ile tasarımlarınız en güzel halini alabiliyor. Size hayalini kurduğunuz bu tasarımları yapmada yardımcı olacak bütün ürünlere uygun fiyatlı şekilleriyle Trendyol’dan ulaşabilirsiniz. Kendinize özel eskiz tabloları yapabilir ya da kafanızdaki planları en iyi şekle getirmek için çabalayabilirsiniz.