İlgili Kategoriler
DAHA FAZLA GÖSTER
Marka
Renk
"

Resim Malzemeleri

" araması için 7618 sonuç listeleniyor

Resim Malzemeleri

Resim Malzemeleri

Hem profesyoneller hem de hobi olarak sanatla ilgilenenler için resim, hayata anlam kazandıran ve renk katan çalışmalar arasında yer alır. Bu sanatsal aktivitenin yapılması için pek çok malzemeye ihtiyaç duyulur. Resim malzemeleri isimleri altında tuvaller, boyalar, fırçalar, paletler, kalemler, kağıtlar ve şövaleler olmak üzere birçok ürün grubu bulunur. Resim yaparken kullanılması gereken her şey dünyaca ünlü markalar tarafından tasarlanır.

Üretilen çeşitli ürünlerin tek tek satılmasının yanında amatör kullanıcılara kolaylık sağlayan resim malzemeleri seti de üretilir. Bu setlerin içerisinde resim yapmaya yeni başlayanların ihtiyacı olan tüm ürün çeşitlerinden en az birer tane bulunur. Ayrıca resim çizme malzemeleri arasında her resmin temelini oluşturan dereceli kalemler de set halinde satılır. Genellikle 2B’den 9B’ye ve H’tan 9H’a kadar olan kalem çeşitleri kullanılır. B kalemler daha yumuşak ve koyu çizgilerin oluşmasını sağlarken H serisi daha açık renkte çizgiler meydana getirir. Bunların yanında ortalama bir sertliğine ve yumuşaklık düzeyine sahip olan HB ve F olarak sınıflandırılan çeşitler de bulunur.

Resim yaparken kullanılan malzemelerin yanı sıra yapılan hataların düzeltilmesini ve resimlerin muhafaza edilmesini sağlayan farklı malzeme çeşitlerine de yer verilir. Sunulan düzeltici ve muhafaza edici ürünler sayesinde yapılan sanat eserleri uzun yıllar boyunca korunabilir.

Sanatsal Çalışmaların Kalitesini Artıran Tuval ve Kağıt Modelleri

Yağlı boya resim malzemeleri listesinin üst sırasında yer alan tuvaller, kumaş kaplaması ve ahşap çerçeveleri ile yapılan resimlerin daha iyi görünmelerine yardımcı olur. Tuvallerin üretiminde genellikle pamuk ve keten gibi kumaşlar kullanılır. Eserlerini satmayı düşünenlerin veya daha profesyonel işler çıkarmak isteyenlerin tercihi keten olan tuvallerden yana olur. Birçok markanın yer aldığı ürünlerde en çok tuval bezinin çerçeveye gergin olmasına dikkat edilir.

Kumaş çeşitliliğinin yanı sıra boya türüne göre de değişiklik gösteren ürün çeşitleri ihtiyaca göre farklı boyutlarda kullanıcıların karşısına çıkar. En küçük seçeneklerden biri olan 10x10 tuval modelleri küçük ebatları sayesinde hem kullanım sırasında hem de taşıma esnasında rahatlık sağlar. Ayrıca küçük olması sayesinde kırılma ya da zedelenme oranı epey bir düşer. 35x50 tuval çeşitleri geniş alanı ile daha büyük nesnelerin çizilmesine olanak tanır. Bu ürünlerin çerçeve kısımları da daha büyük tasarlanır. 50x70 modeller ise geniş ebatlı ölçüleri ile adeta bir sanat eserinin ortaya çıkmasına fırsat verir. Oldukça büyük olan bu tuvaller resimleri en ince ayrıntısına kadar çizme olanağını sunar. Üretilen tüm tuval çeşitlerinin el yapımı olması çizilen resimlerin daha doğal bir görünüm kazanmasına katkı sağlar. Ayrıca tuvalin üzerine yapılan yağlı boya resimler kalıcı ve parlak renkleri ile uzun yıllar boyunca dayanıklı kalır.

Hayalde tasarlanan sanatsal resimlerin yansıtılması için tuvallerin yanı sıra birçok farklı türe sahip olan kağıtlarda üretilir. İnce, kalın, dokulu, dokusuz ve renk bakımından farklı seçeneklerin bulunduğu kağıtlar çizilen kalemlerin ve çizilecek olan resmin yarattığı etkiye göre özel olarak tasarlanır. Kaliteleri ise metrekare olarak değerlendirilir.

Akrilik ve yağlı boya yapmak için asitsiz olarak üretilen boya kağıtları yapılan resmin uzun yıllar özelliğini korumasını sağlar. Suyu boya yapmak için kullanılan kağıtlar ise 190 gram ve 600 gram arasında değişir. Düşük gramaja sahip olan kağıtlar yağlı boya, akrilik boya ve suyu boya yapılmasına imkan vermez. Pastel boya, gravür kağıtları, karakalem çizim kağıtları ve teknik çizim kağıtları olmak üzere daha birçok alternatifin bulunduğu kağıtlar tekli olarak satıldığı gibi resim defteri halinde de satışa sunulur.

Resim Yapmayı Kolaylaştıran Şövale Çeşitleri

Şövaleler resim yapma esnasında tuvalin ve kullanıcıların doğru pozisyonda durmasını sağlayan en önemli resim ekipmanları arasında en başta yer alır. Her birinin farklı amaçlara hitap ettiği çok sayıda şövale modeli üretilir. Şövale modelleri nasıl resim yapıldığına, hangi boyalarla çalışıldığına, resmin boyutuna ve boyamanın nerede olacağı gibi birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterir.

Masaüstü şövaleler adından da anlaşılacağı gibi masanın üzerine yerleştirilerek kullanılır. Daha çok küçük ölçekli projeler için uygun olan ürünler çok yer kaplamadığından kolay bir şekilde taşınır ve depolanır. Özellikle ayrıntılı sanat eserlerinin yapıldığı resimlerde işleri büyük ölçüde kolaylaştıran ürünler, açılı olması ile tuvalin üst kısımlarının rahatça boyanmasını da sağlar. Masaüstü şövaleler markadan markaya değişse de genel olarak 38 cm x 25 cm x 5 cm boyutlarında imal edilir.

A çerçeveli şövaleler ikisi ön tarafta, bir tanesi de arkada olmak üzere üç bacaktan oluşur. Üç ayaklı olan bu modeller genellikle 130 cm’e kadar çıkan tuvalleri tutabilir. Kullanılan en popüler ürünlerden olan bu modeller, yeni başlayanlardan profesyonel sanatçılara kadar her kullanıcıya hitap eder. Bu tarz şövalelerde genellikle boyama malzemelerinin konulması için bir depolama alanı bulunmaz. A şövaleler otururken ya da ayakta dururken çalışmak için çeşitli pozisyonlara kolayca uyum sağlar. Birçok ürünün tasarımında kolay saklama sağlamak için arka ayak düzleştirilir.

H tipi şövaleler stüdyo çalışmaları arasındaki en popüler seçeneklerden biridir. Orta ve büyük boy kanvas alternatiflerinin bulunduğu paneller en sağlam desteği verir. Kare tabanı ve stabilitesinden ödün vermeyen yüksekliği ile birlikte ayarlanabilir bir merkezi sütunu bulunur. Bu tarz şövalelerin A tipine kıyasla daha ağır olduğu bilinir. Üretilen birçok model resmi ileri doğru eğmeye ve istenilen herhangi bir açıda sağa doğru yatay olarak eğebilmeye izin verir. En sağlam şövale modellerinden biri olmakla birlikte çoğu üründe taşımayı kolaylaştıran tekerlekler kullanılır.

Hem küçük hem de büyük alanların boyanmasında ayarlanabilir olan hibrit şövalelerin kullanılması en iyi tercihlerden biri olur. Büyüleyici modellerin biri olan ürünler, normal boyuttaki A şövaleden masa üstü bir şövale haline dönüşür. Bu sayede her iki ürünün en iyi özelliklerinin bulunduğu tek bir ürün elde edilir. Bazı modellerde resim malzemelerinin tutulması için boya tepsisi de bulunur.

Sanata Renk Katan Boya Çeşitleri

Büyük bir özenle hazırlanan çalışmaların canlı olmalarını ve uzun süre muhafaza edilmelerini sağlayan sanatsal boyalar, harika resimlerin ortaya çıkmasına yardım eder. Zengin renk ve ürün içerikleri ile her cinsten boya malzemesi, yerli ve yabancı olmak üzere seçkin birçok markanın garantisi altında satışa sunulur. Her türlü boyanın yer aldığı kategorinin içerisindeki yüzlerce ürün her yaştan kullanıcıya hitap eder. Kuru kalem, pastel boya, sulu boya, akrilik boya, guaj boya ve yağlı boya gibi seçeneklerin bulunduğu ürünler tekli ya da çoklu paketler halinde kullanıcılarla buluşur.

Tamamı kaliteli ve güvenilir markalara ait olan boyalar şık tasarımları ve cezbedici renk tonları ile adeta göz kamaştırır. Standart boyaların yanı sıra yüksek kaliteye sahip olan akrilik boyalar bazlı yapısı ile dikkat çeker. Bu boyalar su ve pigmentre tutan plastik akrilik parçalardan meydana gelir. Sudan etkilenmeyen ürün sıcak havalarda yumuşarken, soğuk havalarda esnekliğini yitirmeye başlar. Uygun fiyatlara sahip olan akrilik boyaların kremsi ve pürüzsüz bir kıvamı bulunur.

Aquarel boyalar hem kuru hem de sulu boya efekti ile capcanlı bir görüntü ortaya çıkarır. Yoğun ve canlı renkleri ile dikkat çeken boya, kuru halde boyanan yüzeyin üzeri su ile geçildiğinde sulu boya efektini verir.

Su bazlı opak bir boya çeşidi olan guaj boyalar, yapısı gereği çok çabuk kurur ve kapatıcı özellikleri oldukça yüksektir. Sulu boyanın kullanımına yakın olan ürün, yağlı boya ile benzer özellikler taşır. Saydam yapıda olmayan guaj boyalar örtücü renkleri ile ilgiyi üstüne çeker. Farklı renkler karıştırılarak değişik renklerin oluşturulmasına da fırsat verilir. Boya kağıt üzerinde daha da matlaşmaya başlar.

Dokunduğu yeri güzelleştirme etkisi bulunan yağlı boyalar farklı pigmentlerin özel sıvılar ile karıştırılması ve merdaneden geçirilmesiyle oluşur. Bu nedenle bu tarz boyaların yoğun ve macunumsu bir kıvamı bulunur. Koruyucu çekmeyen ürünlerin kapatıcı özellikleri ise oldukça yüksektir. Yağlı boyaları bu kadar güzel yapan malzemeler arasında yağ, pigment, terebentin ve bağlayıcılar bulunur. Tüp halinde satılan yağlı boyalar kuruma zamanı, ışığa olan dayanıklılığı ve opaklığı ile yoğun ilgi görür. Adından da anlaşıldığı üzere yağlı olan boyaların kuruması diğer boyalara nazaran daha uzun sürer.

Boyalarla Buluşmayı Bekleyen Çeşit Çeşit Paletler

Kullanılan boyanın çeşidine göre seçilen doğru boyama araçları çalışma sırasında istenilen sonuçların alınmasını daha da kolaylaştırır. Bunun için üretilen paletler, temel boyama araçlarından biri olan ve boyanın karıştırılmasıyla birlikte farklı tekniklerin uygulanabileceği yardımcı malzemeler arasında yer alır. Ürünler çoğunlukla profesyonel resim malzemeleri arasında görülse de hobi amaçlı ya da amatör bir şekilde resim sanatına gönül veren herkese de hitap eder. Ahşap, klasik, cam, plastik, seramik ya da tek kullanımlık olmak üzere birçok farklı malzemeden üretilen palet türü bulunur.

Plastik paletler, genellikle okullarda ve resim sanatına yeni başlayanlar tarafından oldukça sık tercih edilir. Olukların ve fırça koyma yerinin bulunduğu bu modeller, hafif olmaları ve kolu yormamaları ile kullanıcıların beğenisini kazanmayı başarır.

Her daim trendler listesinde üst sıralarda bulunan ahşap resim paleti, en geleneksel palet alternatifleri arasında yer alır. Ancak bu ürünü kullanırken boya seçimine oldukça dikkat edilmesi gerekir. Yağlı boyalar tahtanın emme gücünden dolayı ahşap yüzey tarafından hızlıca emilir ve zamanla paletin yüzeyinde aşınmalar gerçekleşir. Akrilik boyalar ise tam tersine tahta paletler üzerinde rahatça kullanılabilir.

Kolay ve pratik bir kullanım imkanı vadeden cam paletler, pürüzsüz yüzeyleri sayesinde oldukça kolay temizlenir. Cam olan bu ürünleri kullanırken dikkatli olunması boyama ve kırılma sırasında ufak kazaların meydana gelmesini engeller.

Cama oranla kırılma, eli kesme ve yaralama gibi riskleri daha az olan şeffaf modeller, yağlı boya ve akrilik boya uygulamalarında tercih edilir. Bu paletler, farklı renklerdeki boyaları karıştırırken boyaların tuval üzerinde nasıl göründüğüne dair en doğru fikri verir.

Aktarılan boyaları en gerçek halleri ile tuvalin üzerine yansıtan porselen paletler, bu özellikleri ile çok fazla rağbet görür. Seramik paletler ile boyalar çok daha iyi karıştırılır ve üzerine konulan boyalar uzun süre nemli kalmaya devam eder. Böylece boya kolay kolay kurumaz ve boyadan büyük ölçüde tasarruf edilmesini sağlar.

Gelişen teknoloji resim alanında kullanılan malzemelere de yenilik ve pratiklik getirir. Kağıt palet seçenekleri de bu yeniliklerden biridir. Boya sonrasında kolayca katlanarak çöpe atılan kağıt modeller, temizlik işi ile uğraşmayı sevmeyen ya da zaman kaybetmek istemeyen kullanıcılara büyük rahatlık sağlar.

Çeşitliliği ile Öne Çıkan Fırçalar

Resim yapma malzemeleri arasında vazgeçilmez bir unsur olan fırça, sanatsal düşünceleri ve duyguları tuvale yansıtmayı kolaylaştırır. Bu benzersiz aletler yanı zamanda ahşap, seramik gibi sanatlarda da yaygın bir biçimde kullanılır. Farklı ihtiyaçlara yanıt veren resim fırçaları, boya uygulanacak alanın yüzeyine ve kullanılacak boyanın çeşidine göre farklı teknik özellik ve boyutta üretilir.

Kalınlıklarına göre 0’dan başlayarak 18’e kadar numaralandırılan fırça seçenekleri arasında renk geçişlerinin yapılmasını sağlayan kaynaştırma ürünleri de bulunur. Fırçalarda hem gövdenin hem de uçlarının boyutu ve kıl yoğunlu farklı işlevlerin başarı ile yerine getirilmesini sağlar. Böylece farklı ürünler yardımıyla en ince ayrıntılar dahi doğru bir biçimde resmetmek, renk geçişleri daha belirgin hale getirmek ve renk tonunu istenilen şekilde ayarlamak mümkün olur.

Onlarca seçeneğin bulunduğu resim fırçaları düz ya da yuvarlak olduğu gibi, yelpaze biçiminde kesilmiş olarak da tasarlanır. Ayrıca tonlama ve zemin için kullanılan fırçalar da farklı şekiller ve özellikler taşır. Aynı zamanda sulu boya için kullanılması gereken aletler ile yağlı boya resimler için kullanılan ürünler de birbirinden farklı niteliklere sahiptir. Profesyonel kullanıcıların kullandığı yağlı boya fırçaları tay kılı, sentetik kıl, öküz kılı ve samur gibi pek çok farklı malzeme ile üretilir. Kılların değişen özellikleri ve yapısı, fırçanın sertlik derecesinin belirlenmesi açısından büyük önem arz eder. Resim fırçası türlerinin sert hayvan kıllarından yapılan modellerinin yanı sıra naylondan üretilen yumuşak seçenekleri de bulunur.

Yüzey ve boya farklılıklarının yanında uygulanmak istenen boyama teknikleri nedeniyle değişik fırçalara ihtiyaç duyulur. Bunun için de yapılan resim ya da boyama işleminin niteliğine bağlı olarak birçok fırçanın bir arada olduğu setler satışa çıkar. Boya fırçası seti içinde değişik kullanım amaçlarına ve biçimlere uygun olarak farklı numaralara ve boyutlarda pek çok ürün bulunur. Bu setlerde bulunan her ürünün kendine özel görevi sayesinde resim sanatında daha verimli sonuçlar ortaya çıkar.

Avantajlı Fiyatlara Sahip Resim Malzemeleri

Çeşitli malzemelerin yer aldığı kategorilerde ürünlerin kaliteli ve özellikleriyle birlikte, fiyat aralıkları da satın alma sürecinde rol oynayan faktörler arasında gelir. Sanat eserinin yapılmasına yardımcı olan tuvallerde fiyatı belirleyen en önemli etken ürünlerin ölçüsüdür. Üretilen tuvallerin ölçüleri artmaya başladıkça ürünlerin fiyat aralığı da değişmeye başlar. Tuvallerin dik durmasını sağlayan şövale fiyatları nasıl bir ürün arandığına göre büyük bir farklılık gösterir. Profesyonel olmayan ve küçük ölçülere sahip olan ürünler avantajlı fiyatlarla kullanıcıların karşına çıkar. Ancak profesyonel ve gerçek ağaçtan yapılan ürünlerin fiyatı diğer modellere nazaran daha yüksek fiyatlara sahip olur. Fırçaların fiyatları üretimde kullanılan malzemeye, markaya, kaliteye ve fırçanın türüne değişir. Sentetik malzemeden üretilen fırçalar uygun fiyatlarda olurken yüksek kalitedeki hayvansal kıllardan üretilen fırçaların fiyatı daha yüksektir. Özellikle doğal samur kılından elde edilen fırçalar fiyat olarak biraz daha yüksek bir segmentte yer alır. Boyaların fiyatları ürünün içeriğinde kullanılan malzemenin kalitesine göre belirlenir. Boyaların karıştırılmasını sağlayan paletler ise ürünün boyutu ve malzemesi gibi kriterlere göre değişir.

Fiyat olarak her bütçeye hitap eden resim için malzemeler istenirse tek başına istenirse de set halinde satın alınabilir. Setlerin içinde yer alan çeşitli ürünler, farklı fiyat aralıklarının ortaya çıkmasında rol sahibi olur. Yeni başlayanlar için resim malzemeleri fiyatları oldukça uygun fiyatlarla satın alınabilir.

Siz de ihtiyacınız olan resim malzemeleri satın almak için Trendyol’un filtreleme seçeneğini kullanabilir, vakit kaybetmeden siparişinizi oluşturarak hayalinizdeki resmi hemen yapmaya başlayabilirsiniz.

Yukarı Çık