placeholder
"

Gül Yağı

" araması için 3726 sonuç listeleniyor
Arifoğlu Gül Yağı 100ml
KARGO BEDAVA
ArifoğluGül Yağı 100ml
(455)
Gül Yağı 100ml
100 TL
Sepete Git
Maia mc Gül Yağı 20 ml
Maia mcGül Yağı 20 ml
(27)
Gül Yağı 20 ml
55 TL
Sepete Git
Rosense Gül Yağı 1 Gr
KARGO BEDAVA
RosenseGül Yağı 1 Gr
(28)
Gül Yağı 1 Gr
208 TL
Sepete Git

Gül Yağı

Eski Çağlardan Bu Yana Kullanılan Gül Yağı

Gül ağacının çiçeği olan gül bitkisi kozmetik başta olmak üzere gıda, temizlik, boya gibi birçok sektörde etkin olarak kullanılmaktadır. Gül yaprakları kullanılarak kozmetik sektöründe parfümler, kremler ve esanslar üretilmektedir. Bu esanslardan birisi de gül yağı esansı. Kokulu bitkiler arasında yer alan gül bitkisi Türkiye’de başta Isparta olmak üzere Afyon, Burdur ve Denizli yöresinde üretilen güller ile Türkiye, Dünya’nın en büyük gül yağı üreticisi konumundadır. Doğada farklı renkte bulunan gül yaprakları toplanılarak gül yağı, gül konkreti ve gül suyu üretilmektedir. Dünya’daki talebin yaklaşık yarısı Türkiye’de üretilen yağ güllerinden yapılan gül yağları ile karşılanmaktadır. Ağırlıklı olarak parfümeri sektöründe kullanılan gül yağı hoş bir koku yayması nedeniyle tercih edilmektedir. Kadın ve erkek parfümlerinin etken maddelerinden biri olan gül yağı özellikle çiçeksi notalara sahip parfümlerde kullanılmaktadır. Günümüzde de içerdiği kimyasallar ve ozon tabakasına verdiği zararlardan dolayı parfüm kullanmayı tercih etmeyenler için bir alternatif oluşturmaktadır. Gül yağı sayesinde herhangi bir kimyasala maruz kalmadan da günlük hayatta parfüm etkisi sağlanabilmektedir. Eksi çağlardan beri farklı amaçlarla kullanılmakta olan gül yağı çiçeği, Roma döneminde de hem kozmetik ve sağlık alanında hem de kırışık giderici olarak kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde de kozmetik, sağlık ve gıda gibi birçok sektörde gül yaprağı ve gül yağı kullanılmaktadır. Bugün kullandığımız birçok ürünün içeriğine baktığımızda gül yağı kullanıldığı görülmektedir. Parfümlerin ve gül suyunun yanı sıra likör, sakız, hazır pudingler, şekerleme ürünlerinin yanı sıra diş macunlarında, sabun ve deterjan gibi temizlik ürünlerinde ve bazı ilaçlarda da gül yağı kullanılmaktadır. Parfümeri sektöründe kullanılan gül yağı hoş koku vermesinin yanı sıra gül yapraklarının şifacılığını da taşımaktadır. Özellikle şakak ve boyun gibi damarların geçtiği bölgelere az miktarda kullanılan gül yağı ciltteki hücrelerin yenilenmesine, cilt dokusunun ferahlamasına yardımcı olmaktadır. Direkt olarak uygulanabileceği gibi badem yağı gibi taşıyıcı özellikteki yağlardan faydalanarak seyreltik bir şekilde kullanmanız da mümkündür. Gül yağı tütsüsü oda kokusu olarak kullanabileceğiniz gibi uzun süre kapalı ortamlarda saklayacağınız kıyafet ve tekstil ürünlerinin üzerine birkaç damla damlatarak muhafaza sırasında hoş bir koku ile saklayabilirsiniz.

Gül Yağı Kullanım Alanları

Gül bitkisinin günlük hayattaki anlamları insanlarca hep pozitif olarak tanımlanmıştır. Aşk, sevgi, mutluluk gibi anlamlar taşıyan gül bitkisinin bu anlamları hak ettiğini uzun yıllardır kullanıldığı alanlar ve insan sağlığına etkilerinden anlayabiliriz. Antik çağlardan bu yana kullanılan gül başta ilaç ve esans olarak kullanılmaktaydı. Yaydığı hoş ve hafif kokunun yanı sıra insan sağlığı üzerindeki pozitif etkisi ile gül uzun bir süredir hayatımızda yer almakta. Eski çağlarda yaşayan tıp bilginleri ve şifacılar gül yapraklarını ezerek oluşturdukları karışımlarla insanlara yararlı olmuşlardır. Baş ağrılarında gül yağı damlatılmış bir bez, alın ve şakaklara sarılıp bir süre bekletildiğinde baş ağrılarının hafiflediği ve kişinin rahatladığı görülmektedir. Benzer şekilde ateşli hastalıklarda da hastanın kendini iyi hissetmesi ve rahatlaması için yine gül yağı içeren su ile yüz ve baş bölgesi yıkanabilmektedir. Ağız içerisinde meydana gelen ağrılarda da yine çok az miktarda gül yağını sulandırarak ağzımızı çalkaladığımızda ağrının hafiflediği ve kişinin rahatladığı görülmektedir. Bu rahatlatıcı etki günümüzde de masaj salonlarında ve terapi merkezlerinde de kullanılmaktadır. Masaj yağı içerisinde damlatılacak birkaç damla gül yağı ile hem masaj yapılan bölgedeki derinin yenilenmesi sağlanır hem de masaj yapılan mekân içerisinde hoş bir koku kalmış olur. Kozmetik sektöründe özellikle saç ve cilt bakım ürünlerinde de gül yağı oldukça sık kullanılmaktadır. Şampuanlarda ve saç bakım kremlerinde, yüz yıkama jellerinde, makyaj temizleyicilerde ve birçok cilt bakım ürününde gül yağı etken madde olarak kullanılabilmektedir. Bu ürünlerin dışında konsantre olarak piyasada bulunan doğal gül yağı da bulunmaktadır. Saf gül yağı farklı gramajlardaki şişelerde satılarak kullanıcının muhafaza edebilmesi ve kullanımına uygundur. Konsantre halde bulunan saf gül yağı ile cilt ve saç bakımında, genel temizlik sırasında ya da oda kokusu olarak kullanabilmeniz mümkündür. Genellikle 20, 30, 50 ve 100 ml şişelerde piyasada bulunan gül yağlarını kullanım amaçlarınız ve kullanım alanlarınıza göre tercih edebilirsiniz. Saf gül yağı direkt kullanmak yerine genellikle sulandırarak ya da çok az miktarlarda damlatılarak kullanılmaktadır. Doğal bir ürün olmasına karşın gül ve benzeri bitkilere karşı alerjik reaksiyon gösterenlerin kullanmaması ya da çok az bir gül yağını fazlasıyla seyreltmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına el ya da kol bölgesine bir damla damlatarak reaksiyon gösterip göstermediği kontrol edilebilir.

Gül Yağının Genel Anlamda Faydaları

Gül yağı cilde faydaları sayesinde kozmetik sektöründeki birçok üründe yer aldığı gibi tek başına satılarak da günlük kullanım imkânı olan doğal bir üründür. Orjinal gül yağı, bir pamuk yardımıyla temiz cilde iyice yedirerek sürmeniz halinde cildinizi ferahlayabilir ve gözeneklerinizin açılmasını sağlayarak cildinizin daha rahat nefes almasına olanak sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda içerdiği doğal vitamin ve mineraller sayesinde cildinizi arındırarak daha canlı ve daha genç bir görünüme kavuşmanızı sağlar. Bu temizleyici özelliği sayesinde makyaj temizleyici olarak da kullanabilirsiniz. Makyaj temizleme süngerine ya da direkt olarak makyaj temizleyicinin içine az bir miktar gül yağı ekleyerek yüzünüze uyguladığınızda makyajınızı temilerken aynı zamanda cildinize bakım yapmış olursunuz. Göz, dudak, yüz ve alın bölgesinde kullanmak için birkaç damla gül yağı kullanmanız yeterlidir. Yenileyici özelliği sayesinde cilt lekeleri, sivilceler ve akneler ile mücadelenizde de kadın erkek fark etmeksizin gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Kuru bir cilt tipine sahipseniz badem yağı ile karıştırarak kullanıldığında cildinizin nem dengesini sağlamasında da yardımcı olmaktadır. Gül yağı aynı zamanda kırışıklık giderici olarak da kullanılabilmektedir. Antik çağlardan bu yana kırışıklık tedavisinde kullanılan gül yağının birkaç damlasını elinize dökerek alın, şakaklar ve göz çevresine masaj yaparak uyguladığınızda cildinizin yenilenmesi ve onarımında büyük bir etkisi bulunmaktadır. Gül yağı kullanımı, güçlü ve etkili olması nedeniyle muhakkak seyreltilmesi gerekmektedir. Özellikle bakım için kullanacağınız gül yağı veya gül suyunu bir litre suya 6 ile 8 damla atarak kullanabilirsiniz. El, kol, ayak ve bacaklardaki çatlakları ya da kurulukları gidermek için kullandığınız krem veya vazelin içerisine de gül yağı damlatarak etkisini arttırabilirsiniz. Bu sayede cildinizi nemlendirirken aynı zamanda hoş bir koku ile ferahlık hissi oluşturabilirsiniz. İyileştirici etkisi sayesinde hücre yenilenmesini hızlandırır ve cildinizin daha güzel ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Gül yağı saç derisi ve saçlar için de benzer bir etki yarattığı yapılan çalışmalar neticesinde kanıtlanmıştır. Şampuan ve diğer saç bakım ürünlerinizin içine damlatacağınız birkaç damla gül yağı ya da gül suyu ile bakım yapabilirsiniz. Yine suyla seyreltilmiş gül yağını masaj yaparak saç ve saç derisine uyguladığınızda saç kökleri güçlenmekte ve saç derinizin rahatlayarak daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Saçlarınızın güzel kokması için durulama esnasında kullanacağınız suya birkaç damla gül yağı eklemeniz ve saçlarınızı durulamanız yeterli olacaktır.

Sağlıklı Yaşam İçin Gül Yağı

Gül yağının cilt yenilemesi dışında da insan sağlığına birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Hazır gıdaların üretiminde başta şekerleme ürünleri olmak üzere birçok üründe gül yağı kullanılmaktadır. Tatlılarda da gül yağı hem hoş bir aroma vermesi hem de doğal bir tatlandırıcı olması dolayısıyla oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Geleneksel Türk tatlıları arasında yer alan güllaç, lokum gibi yiyeceklerde ya da şerbetlerde gül yağı kullanılmaktadır. Evlerimizde de hem tatlılarda hem de içeceklerde gül yağı veya gül suyu kullanarak değişik tatlar yaratmanız mümkündür. Gül yağı cilde faydası olduğu kadar iç organlarımızda ve metabolizmamızda da olumlu etkileri bulunmaktadır. Damarların rahatlamasını ve kan dolaşımının düzenlenmesinde yardımcı bir rolü bulunmaktadır. İçerdiği doğal mineral ve vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kas zedelenmelerinde ve burkulmalarda da rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu için takviye olarak kullanılabilmektedir. Benzer şekilde masaj yağlarında da kullanılan gül yağı ile vücudun rahatlamasına ve yenilenmesine etki eder. Gül yağı hoş kokusu ve aromaterapik etkisi sayesinde oda kokusu ve parfüm olarak da kullanılabilmektedir. Bir pamuk ya da benzer özellikteki kumaşa damlatacağınız birkaç damla gül yağını boyun ve bilek bölgelerinize uygulayabilir böylece gün boyu doğal bir parfüm etkisi yaratabilirsiniz. Pamuk ya da kumaş olmaksızın da bir iki damla gül yağını masaj yaparak aynı bölgeye uygulayarak hem parfüm etkisi yaratabilir hem de kan dolaşımının düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Kalorifer, klima veya tüm odaya ısı ve hava sağlayan cihazlara dökülen birkaç damla gül yağı ile odanın hoş kokması sağlanabilir. Solunum yollarını rahatlatacağı için odada bulunan kişilerin daha rahat nefes alıp vermesini sağlar. Nefes darlığı ve astım gibi problemlerin azalmasında önemli bir rolü bulunmaktadır. Rahatlatıcı etkisi sayesinde kendinizi daha huzurlu hisseder ve stresten uzak kalmanızı sağlar. Bu rahatlatıcı etki sayesinde gül yağı ağız bakımında da kullanılabilmektedir. Diş ağrılarında bitkisel takviye olarak kullanılabilir. Ağız bakımı için de gül yağından faydalanabilirsiniz. Ağız bakım suyunuza veya duru suya iki damla gül suyu ekleyerek ferahlık ve hoş koku sağlayabilirsiniz. Ağız içindeki apse ve benzeri yaraların iyileşmesinde etkisi olduğu gibi diş, dil yanak içi ve damaklarda bakteri oluşumunu da engellemektedir.

Gül Yağı Yapımı

Gül yağı gül yapraklarından farklı yöntemler kullanarak üretilmektedir. Konsantre gül yağı üretimi için özel olarak üretilen gül yaprakları kullanılmaktadır. 1 litrelik bir gül yağı üretimi için ortalama olarak 3 ile 5 ton arasında yağ gülü yaprağı kullanılmaktadır. Dünya gül yağı ihtiyacının yaklaşık yüzde 50’sini Türkiye tek başına karşılayabilmektedir. Bu üretimin de yaklaşık yüzde 84’ünü Isparta ilinde yetiştirilen güller ile karşılanmaktadır. Güneş ışınlarının güldeki yağ miktarını azaltması sebebiyle güneş doğmadan yeterli büyüklüğe ulaşan gül yaprakları toplandıktan sonra gül yağı fabrikalarına götürülmektedir. Gül yaprakları bir havuzda toplanır ve havalandırma işlemi başlar. Burada sıcak suya atılan güller iki saat kaynatılarak güllerin özlerinin suya geçmesi sağlanır. Yağını bırakan gül yaprakları bu suyun süzülmesi ile ayrıştırılır. Ardından bu yağlı su başka kazanlara aktarılarak kaynatma işlemine devam edilir. Burada içerisinde gül yağı bulunan sular içerisinde sadece gül yağı kalana kadar tekrar kaynatılmaktadır. Bu kaynama işlemi sonrasında da şişelenerek satışa hazır hale getirilmektedir. Gül yapraklarının büyüklüğü, kalitesi ve kokusu gül yağının yoğunluğunun değişmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla gül yağı fiyatı da benzer gramajda olsalar bile çeşitlilik gösterebilmektedir. Eğer bir gül bitkisine ya da gül bahçesine sahipseniz evde kendiniz de gül yağı yapabilirsiniz. Benzer kalite de olmasa da günlük kullanımınızda bu yağdan faydalanabilmeniz mümkündür. Bunun için gül yapraklarının birkaç parmak alt kısmından dalıyla birlikte koparmanız gerekmektedir. Kopardığınız kısmı dalından ayırmamanız yapacağınız gül yağının etkisini arttıracaktır. Toplanan gül ağırlığının 3 veya 4 katı kadar su içerisine atarak yüksek ateşte 2 saate yakın kaynatmanız gerekmektedir. Bu kaynatma sırasında kaynattığınız tencerenin ortasına derin bir kap koyarak ve kapağını ters kullanarak gül suyunun kabın içerisine toplanmasını sağlayabilirsiniz. Suyun üzerinde oluşan gül yağı damlacıkları imbik veya benzeri bir kap yardımıyla ayrıştırılabilir ya da gül yağı üretmek için kullanılan damıtıcılardan faydalanabilirsiniz. Kaynatma işlemi sonrasında kalan suyu da gül suyu olarak kullanabilirsiniz. Elde edeceğiniz gül yağı kullandığınız gül miktarına ve gül yapraklarının kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Zahmetli bir uğraş ve özel bir ekipmana gereksinim duyulsa da hem gül suyu hem de gül yağı elde edebilirsiniz.

Gül Yağı Çeşitleri, Özellikleri ve Fiyatları

Piyasada bulunan gül yağları şişelerinin boyutlarına ve kalitelerine göre farklılık göstermektedir. Isparta, Burdur, Afyon ve Denizli yöresinde bulunan güller genel olarak daha kaliteli olduğu için bu bölgelerde yetişen güllerden yapılan gül yağları daha çok tercih edilmektedir. Türkiye’de yetişen güllerden imal edilen gül yağları dışında İran, Fas, Afganistan ve Hindistan gibi ülkelerde yetişen güllerden yapılan gül yağları da tercih edilebilmektedir. Bu ülkelerden ithal edilerek de satışa sunulan gül yağları da Türkiye pazarında yer almaktadır. İthal olan gül yağlarının fiyatları yerli gül yağlarına kıyasla daha yüksek olabilmektedir. Saf gül yağlarının yanı sıra su veya başka bitkisel yağlarla birleştirilen gül yağları da bulunmaktadır. Gül yağı ile birlikte badem yağı, lavanta yağı, çay ağacı yağı, ylang ylang özü, zencefil yağı, argan yağı gibi farklı ve yararlı bitkilerden oluşan farklı ürünler bulunmaktadır. Bu karışımların fiyatları da içerdiği yağların miktarı ve kalitelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu gül yağlarının dışında etken maddesi gül yağı olan birçok farklı ürün de bulunmaktadır. Bu gül yağlarının içerisinde değişen miktarlarda gül suyu da bulunabilmektedir. Esans olarak kullanılan gül yağı ve gül suyu karışımlarının fiyatları konsantre gül yağına kıyasla daha uygun olabilmektedir. Saf gül yağı çok miktarda gül yaprağından az miktarda çıkmasından dolayı diğer ürünlere göre daha yüksek fiyatlı olabilmektedir. Bu hakiki gül yağı kullanım ömrü diğer ürünlere göre daha uzun süreceği için tercih edilebilir. Örneğin bir damla gül yağı ile makyaj temizleme ve cilt bakımınızı gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bu nedenle de gül yağları da daha az gramajlı şişelerde piyasaya sunulmaktadır. 20 ml’lik gül yağları daha çok tek kişinin özel olarak kullanımına uygundur. Bunun yanı sıra 30 ml’lik gül yağları da hem tek kişinin hem de iki kişinin kullanımına uygundur. 50 ve 100 ml’lik gül yağlar genellikle ailecek kullanılabilmektedir. Bu gül yağları ile cilt bakımınızı yapmanın yanı sıra aynı zamanda da yemeklerinizde de kullanabilmektesiniz. Daha büyük gramaja sahip gül yağları genellikle ticari amaçlarla kullanılmaktadır. Farklı gramaj ve kalitede birçok gül yağı arasından ihtiyacınız olanı Trendyol’da kolayca bulabilirsiniz. Artan ve azalan fiyatlandırma filtresi ile bütçenize uygun bir gül yağı ile hem kendinize hem de sağlığınıza ferah günler sunabilirsiniz.