Fiyat
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
"

Kefir Mayası

" araması için 76 sonuç listeleniyor
Genel Markalar Kefir Mayası
Hızlı Teslimat

Genel MarkalarKefir Mayası

(9)
88 TL
Sepete Git

Kefir Mayası

Kefir Mayası

Kefir Mayası

Mide ve bağırsaklar için sağlıklı ve doğal bir süt ürünü olan kefir, pek çok açıdan faydalı bir süt ürünüdür. İlk olarak Kafkasya bölgesine özgü olarak kullanılan ve günümüzde artık tüm dünyanın doğal probiyotik olması sebebiyle tükettiği bu ekşimsi ürünü içmek de bir o kadar keyiflidir. Kefir mayası kullanarak, bu ürünü evde kendiniz kolaylıkla yapabilir ve herhangi bir katkı maddesi kullanmadan elde edilmiş içeceğinizi rahatlıkla tüketebilirsiniz. Sağlık açısından pek çok yararı bulunan bu fermente süt ürünü, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle, sizi hastalıklara karşı korur ve daha güçlü kılar. Hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunları ortadan kaldırıyor oluşu, bağırsaklar için ne kadar faydalı bir ürün olduğunun da göstergesidir. Doğal kefir mayası kullanarak evde yapabileceğiniz kefir sayesinde daha dinç hissedebileceğiniz gibi, kemikleri güçlendiren ve magnezyum içeren yapısıyla, menopoz döneminde olan kadınlar için de kemik erimesini en aza indirmesi, bu doğal süt ürününün en önemli faydalarından biridir. Bu maya ile kefir yapımı da oldukça basit ve evde kolaylıkla yapabileceğiniz şekildedir. Yapmak istediğiniz kefir miktarına göre kaynatacağınız sütü, oda sıcaklığında bir süre beklettikten sonra, kullanacağınız kavanoz ya da tencerenin içerisine, mayayı atmanız ve kapağını sıkıca kapattıktan sonra en fazla 24 saat bekletmeniz, kefir elde etmeniz için yeterli olacaktır. Genelde 1 litre süt için 1 ceviz tanesi büyüklüğünde kefir tanesi yeterli olacaktır. Yapacağınız miktara göre kendinin belirleyebilirsiniz. Canlı kefir mayası yavaşça büyüyen ve çok kullanımlık olan bir üründür. Bu mayayı kullanarak sağlıklı ve lezzetli kefir ürünleri elde edebilirsiniz. Evde kefir yapmanız için gerekli olan maya ve sütün yanı sıra yapım esnasında hijyene dikkat etmeniz, mayanın doğru çalışmasına olumlu etki edecektir. Sütü iyi bir şekilde kaynatmanız ve kefiri yapacağınız kavanozun ya da tencerenin iyi bir şekilde temizlenmiş olması önemlidir. Tane şeklinde olan mayaların yanı sıra toz kefir mayası kullanarak da kefir yapma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu ürünlerde genel olarak tek kullanım için uygun küçük poşetlerde bulunan toz mayaları, kaynamış ve oda sıcaklığında beklemiş süt üzerine dökmeniz, mayalanma için yeterli olacaktır. Oda sıcaklığında en fazla 24 saat gibi bir süre ile taze ve doğal bir kefir elde edebilirsiniz.

Kefir Mayası Fiyat ve Özellikleri

Kefir Mayası Fiyat ve Özellikleri

Evde doğal olarak kefir yapmanıza olanak tanıyan kefir mayası fiyat konusunda oldukça hesaplı ve her bütçeye uygun şekilde sunulmaktadır. Toz şeklinde alabileceğiniz paketlerin yanı sıra maya tanesi içeren paketleri kullanım şeklinize göre tercih edebilirsiniz. Her durumda evde doğal bir probiyotik olan kefiri rahat bir şekilde yapmanıza olanak tanıyacak olan bu mayalar mide rahatsızlıkları ve bağırsak sorunları gibi problemlere doğal bir tedavi sunmaktadır. Yapımı ve kullanımı oldukça basit olan ve kısa süre içerisinde kefir elde etmenize yarayacak olan bu ürünleri güvenle kullanabilir ve sağlığınız için en doğru adımı atmış olursunuz. Geçmişte verem hastalığı için de tedavi amaçlı olarak kullanılmış olan bu süt ürününü, alerjik rahatsızlıklara da iyi geldiği ve düzenli kullanımlarla tedavi edici etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Organik kefir mayası kullanarak evinizde istediğiniz sütten elde edebileceğiniz bu fermente süt ürünü aynı zamanda iyi bir besin kaynağıdır. İçerisinde günlük fosfor ve magnezyum ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayabilecek oranda fosfor ve magnezyum bulunan bu ürün damar sertliğini önlemesi ve kansızlığı önlemesi ile de ön plana çıkmaktadır. Kemik ve diş sağlığı üzerinde de olumlu etkilere sebep olması, düzenli kullanım için yeterli bir nedendir. Kefir mayası çoğaltma işlemi kolaylıkla yapabileceğiniz bir işlemdir. Maya kullanarak evde hazırlamış olduğunuz kefiri bir süzgeç yardımıyla süzdükten sonra, süzgeç üzerinde kalan kısım maya olarak kullanılmak üzere cam bir kavanozda tekrar saklanabilir. Buzdolabında saklanması, mayanın ölmemesi için önemlidir. Bu mayayı yaklaşık 10 gün boyunca dolapta saklama imkânınız olacaktır. Daha uzun sürelerde saklamak isterseniz dondurucu bölümünde 2 ay gibi bir süreye kadar saklayabilirsiniz. Tekrar kullanmak için kefir mayası aktifleştirme işlemi yapılarak mayalanma süreci tekrar başlatılabilir ve kefir yapmak için tekrar kullanabileceğiniz bu mayaları tekrar kullanabilirsiniz. Maya ile elde edilen bu fermente süt ürününü evde yapmak sizin için hem kolay olacak, hem de kendi elinizle yaptığınız bu doğal gıdaya karşı güven duymanızı sağlayacaktır. Her ne kadar pek çok konuda sağlıklı ve yararlı olsa da günlük tüketim konusunda aşırıya kaçmamalı ve günlük tüketim konusunda genellikle önerilen 2 bardak sınırını aşmamaya özen gösterilmelidir. 2 bardaklık tüketim dahi sindirim ve mide problemleri gibi sorunların üstesinden gelmenize yeterli olacak miktardadır.

Kefir Mayası Faydaları

Kefir Mayası Faydaları

Evde kefir yapmanıza olanak sağlayan kefir mayası faydaları oldukça fazla olan bir üründür. Bağırsak sorunlarının üstesinden gelen ve bununla birlikte sindirim sisteminin düzenlenmesine katkıda bulunan bu doğal probiyotik kaynağı aynı zamanda sinir sistemini güçlendiren etkilere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi sayesinde hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturmanıza yardımcı olmakta ve enfeksiyonlara karşı direncinizi artırmaktadır. Düzenli olarak günlük tüketilmesi sakinlik vermekte ve günlük stresinizi azaltmanıza olanak tanımaktadır. Önerilen kullanım şekli genel olarak öğün aralarında tüketilmesi yönündedir. Saklama koşullarını uzatmak ve dilediğiniz zaman tekrar kullanmak üzere kuru kefir mayası tercih edebilirsiniz. Çok kullanımlık olan bu ürünle birden çok kez evde kefir mayalama işlemini tekrarlayabilirsiniz. Evde düzenli olarak kefir mayalama işlemi gerçekleştiriyorsanız bu mayayı sürekli canlı tutarak uzun süreli olarak tekrar tekrar kullanma imkânınız olabilir. Farklı ebatlardaki ambalajlarda, değişen miktarlarda bulabileceğiniz bu ürünleri ihtiyacınıza uygun olacak şekilde almanız ve saklama koşullarına uygun bir şekilde saklayarak tüketmeniz gayet kolaydır. Uzun süreler boyunca saklayabilmeniz için en önemli koşullardan biri de hijyendir. Mayalar en ufak bakterilerle etkileşime girdiklerinde dahi bozulurlar. Bu sebeple saklama ya da mayalama ekipmanlarını iyi bir şekilde temizlemeniz önemlidir. Hazır kefir mayası ile kefir mayalama işlemini çok az emek harcayarak yapmanız mümkündür. Tencerede istediğiniz ölçüde kefir yapabilecek kadar kaynattığınız sütü, kaynama sonrası oda sıcaklığında bir süre bekletmeniz ve mayalama işlemini gerçekleştireceğiniz kavanoz ya da tencereye dökmeniz sonrası, mayayı ilave etmeniz yeterli olacaktır. Mayayı sütün içerisinde ekledikten sonra tahta kaşıkla kısa bir süre karıştırmanız önerilmektedir. 24 saat gibi bir süre ışık almayacak bir şekilde oda sıcaklığında bekletmeniz sonrası mayalanma işlemi tamamlanmış olur. Evde yapmış olduğunuz bu ürünü güvenle tüketebilirsiniz. Mayalanma sonrası genel olarak kullanım süresi 2-3 gün kadardır, bu sebeple bu süre zarfındaki ihtiyacınızdan fazla yapmamanız yararlı olacaktır. Çoğalan kefir mayası kullanımı, mayayı kullanım sürenizi uzatan faktörlerden biridir. Böylelikle birden çok kez mayalama işlemini yapmanıza sebep olacak üretimi gerçekleştirmiş olursunuz. Genel olarak 1 çay kaşığı maya, 1 tatlı kaşığı kadar büyüyebilmektedir. Pek çok konuda sağlıklı bir süt ürünü olan bu ürün idrar yolu iltihabını önlemekte ve kilo kontrolü konusunda da yardımcı olmaktadır. Düzenli kullanımlarda kronik yorgunluklarından üstesinden gelmektedir.

Kefir Mayası Kullanımı

Kefir Mayası Kullanımı

Kefir mayası kullanımı oldukça basit ve evde kefir yapmanızı sağlayan pratik bir işlemdir. Hijyen kurallarına dikkat etmeniz durumunda bu ürünlerden elde edeceğiniz kefirlerden lezzetli bir tat almanız gayet kolaydır. Kaynamış ve oda sıcaklığında bir süre beklemiş süte ilave ederek karıştırdıktan sonra yapmanız gereken tek şey 24 saat beklemek olacaktır. Kalan işlemi maya kendi tamamlayacak ve size bir gün sonra taze ve doğal bir kefir sunacaktır. Kefiri elde ettikten sonra süzgeçle süzebilir ve süzgeç üzerinde kalan mayayı tekrar kullanmak üzere saklayabilirsiniz. Böylelikle uzun süreli kullanımlar için uygun hale gelmiş olacak bu ürünleri güvenle tüketebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey mayalandıktan sonra ortaya çıkan ürünü kısa sürede tüketmenizdir. Genel olarak 2 ya da 3 gün gibi sürelerde tüketilmesi önerilmektedir. Probiyotik kefir mayası ile yapmış olduğunuz kefirler sindirim sisteminizi düzenleyecek ve bağırsak problemlerini ortadan kaldıracaktır. Günde 1 kez kullanmak bu özelliğinin size yardımcı olması için yeterlidir. Aç karnına da tüketilebilen bu ürün bir besin takviyesi olarak değerli bir gıda ürünü olma özelliği taşımaktadır. Tahmini olarak 5 bin yıl gibi uzun bir süre önce kullanılmaya başlayan ve günümüzde hala pek çok sağlık sorununun giderilmesi için kullanılmaya devam edilen bu gıda, evde yapımının pratikliği ile kolay ulaşabileceğiniz bir ürün olma özelliği taşıyor. Bu ürünlerle kefir yapabileceğiniz gibi kefir mayası ile yoğurt mayalama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Ortaya probiyotik zengin bir yoğurt çıkacağı gibi sağlıklı ve güvenle tüketebileceğiniz yoğurtları da evde, kendinizin yapıyor olması güveniyle tüketebilirsiniz. Mayalanma süresi sıcaklığa göre değişebilmekte olmasına karşın ortalama olarak 24 saattir. Ancak yaz aylarında oda sıcaklığı artacağı için bu süre 15 ila 18 saat arasına inebilmektedir. Üretilen kefir hafif ekşimsi bir tada sahip olabilir ancak acı ya da hoşa gitmeyen bir tat fark edilirse, mayalanma esnasında hijyen konusunda gözden kaçan bir şey olduğu ve bu sebeple mayalanma sürecinin iyi işlemediği anlaşılabilir. Bu durumlarda maya tekrar kullanılmamalı, doğru hijyen koşulları sağlanarak yeni maya kullanılmalıdır. İsteğe göre farklı maya tipleri kullanılarak mayalanma işlemi yapılabilir. İsterseniz toz, isterseniz kuru ya da yaş kefir mayası kullanarak tekrar mayalanma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kefir Mayası Saklama Süresi

Kefir Mayası Saklama Süresi

Kefir mayası nerede saklanır sorusuna verilecek en iyi cevap, buzdolabı şeklinde olacaktır. Özellikle yeni yaptığınız ürünlerden elde ettiğiniz mayaları belli derecelerde saklamanız gerekmektedir. Mayaların ölmemesi ve tekrar kullanımı için bu çok önemlidir. Tekrar kullanacağınız güne göre süreyi ayarlamanız gerekmektedir. Çünkü buzdolabında kefir mayası saklama süresi yaklaşık olarak 10 gündür. Daha uzun bir süre saklamak istiyorsanız, mayayı güzelce yıkayıp bir havluyla sararak, dolabınızın derin dondurucu kısmına yerleştirmeniz gerekmektedir. Bu yöntemle 2 ay gibi uzun bir süreye kadar saklayabilir ve mayalama işlemi yapmak istediğiniz takdirde tekrar bu ürünü kullanabilirsiniz. Daha uzun sürelerle saklamak istiyorsanız mayayı kurutmanız gerekecektir. İçme suyu ile mayayı yıkadıktan sonra, havlunun içine sereceğiniz mayaları, hava alan bir yere bırakarak kurumasını sağlayabilirsiniz. 3 ila 4 gün sonra kurutmaya bıraktığınız mayayı bir kavanoza yerleştirerek, kapağını hava almayacak şekilde kapatmanız durumunda yaklaşık olarak 12 aya kadar saklayabilirsiniz. Bu kavanozu dilerseniz buzdolabınıza da koyabilirsiniz. Kefir mayası nasıl kurutulur diye merak ediyorsanız, bu saklama yönteminde olduğu gibi doğal yöntemlerle bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Maya kullanarak evde kefir yapmak için gereken malzemeler çok basit olmakla birlikte kolay bir şekilde temin edebileceğiniz şekildedir. En önemli malzeme çiğ süt olacaktır. Karıştırmak için kaşık kullanımında tahta kaşığın tercih edilmesi gerekmektedir. Saklama ve mayalanma sürecinin iyi bir şekilde işlemesi için cam kavanoz gerekli olan bir diğer üründür. Mayayı tekrar kullanmak için süzme işlemini gerçekleştirebileceğiniz bir süzgeç de uzun süreli maya kullanımları için olmazsa olmaz bir üründür. Tüm bu malzemelerin mikroptan iyi bir şekilde arındırılmış ve temiz olması mayalanma sürecinin sağlıklı ilerlemesi için gereklidir. Kefir mayası ne işe yarar sorusunun en iyi cevabı, sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşmanız ve vücut direncinizin artmasını sağlayacak olan probiyotik kefir ürünlerinin evde yapılabilmesi için gerekli olan üründür. Canlı mayalardan elde edeceğiniz ürünleri kısa sürede tüketmeniz vücudunuza olumlu etkiler edebilmesi için önemlidir. Fiziksel olarak vereceği yararların yanı sıra sizi stresten arındıracak ve sakinleştirecek bu besin kaynağı, düzenli kullanımlar sayesinde hayatınızda önemli bir takviye gıda haline gelecektir. İhtiyaç olmasından öte bir süre sonra bu işlemler sizin için bir hobiye dönüşecek ve mayalama işlemleri daha eğlenceli bir hal alacaktır.

Kefir Mayası Çeşitleri

Kefir Mayası Çeşitleri

Kefir mayası çeşitleri 2’ye ayrılmaktadır. Yaş ve kuru maya olarak bulunan bu mayalar, saklama koşullarından dolayı değişiklik gösterebilmektedir. Elde edeceğiniz üründe herhangi bir değişikliğe sebebiyet vermeyecek olup, kuru olan mayalar daha uzun süreler saklanabilmekte ve istediğiniz zaman kullanmanıza olanak vermektedir. Yaş mayaları ise daha kısa sürelerde kullanmanız gerekmektedir. Ancak dilerseniz kefirden ede edeceğiniz yaş mayaları kurutarak saklayabilir, böylelikle saklama ömürlerini kendiniz de uzatabilirsiniz. Satın alım esnasında da 2 farklı şekilde tercih edebilirsiniz. Yaş ya da kuru maya şeklinde satışı ayrı ayrı yapılan bu ürünleri buzdolabınızda muhafaza etmeniz gerekmektedir. Kefir mayası ne kadar dayanır sorusunun cevabı da maya çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Yaş maya buzdolabında yaklaşık 10 gün boyunca saklanabilir. Aynı şekilde yaş mayayı derin dondurucuda 2 aya kadar saklama süresine eriştirme imkânınız vardır. Kuru mayalar ise 1 yıla kadar bozulmadan ve kullanıma hazır bir şekilde saklanabilmektedir. Eğer yaptığınız kefirden elde ettiğiniz yaş mayayı daha uzun sürelerle saklamak isterseniz, kurutma yöntemini kullanarak, bu süreyi yine 12 aya kadar uzatabilirsiniz. Ancak evde bu mayalarla yapacağınız ürünleri 2 gün içerisinde tüketmeniz gerekmektedir. Maya olarak saklama süreleri belli şekillerde uzatabilse de evde yapılan kefirler pastörize edilmediğinden, belirlenen bu süreler içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Kefir mayası içeriği itibarıyla oldukça zengindir. İnek, koyun ya da keçi sütünden elde edilebilen ve B1, B12’nin yanı sıra K2 vitaminlerini içeren bu ürün yüksek oranda magnezyum ve kalsiyum da içermektedir. Bu zengin yapı pek çok sağlık sorununa yol açan durumlarda tedavi edici özelliği beraberinde getirmektedir. Besleyici değeri yüksek ve sağlıklı bir ürün elde etmenizi sağlayan bu mayalarla yapılan kefirler günde belli bir miktarın üzerinde tüketilmemelidir. Önerilen miktar, günde en fazla 2 bardak olacak şekildedir. Evde sürekli olarak mayalama işlemi ile kefir yapanlar kefir mayası tavsiye etmektedirler. Geleneksel yöntemlerle yapıldığı takdirde daha kısa süreli dayanıklı olsa da pastörize edilmeden, evde doğal olarak hazırlanmış olan bu ürünler, sağlık açısından daha yararlı olup, lezzet olarak da sizi daha çok tatmin edecektir. Yapımı esnasında hijyen koşulları yerine getirildiği takdirde maya iyi bir şekilde çalışacak ve kefirin oluşmasını sağlayacaktır. Birçok açıdan faydalı ve doğal olan kefiri elde etmek için almanız gereken kefir mayalarını kuru ya da yaş olarak seçebilir, Trendyol sayfası üzerinden kolaylıkla sipariş edebilirsiniz.

Kefir Mayası Nerede Bulunur?

Kefir yapımında kullanılan kefir mayasını, Trendyol üzerinden satın alabilirsiniz. Maya, sütün kefire dönüşmesini sağlar. Son derece yararlı bir içecek olan kefiri bu sayede ev ortamında hazırlayabilirsiniz. Kefir içmeyi seven ya da beslenme rutinine kefiri dahil etmek isteyen kişiler, koruyucu ve katkı maddesi bulunmayan kefiri maya sayesinde kolayca yapabilirler. Kefirin kullanım talimatları ise genelde paketin üzerinde yer alır. Paket üzerinde yazan talimatları uygulayarak kısa sürede kefir elde edebilirsiniz. Bu mayalama işlemini işletmenizde de kullanarak menünüze doğal kefir ekleyebilirsiniz. Ayrıca çocuklar için de oldukça yararlı bir içecek olan kefiri, bu yöntemle kolayca hazırlayabilirsiniz.

Kefir Mayası Ne İşe Yarar?

Kefir mayası, kefir adı verilen fermente süt içeceğinin yapımında kullanılan bir tür mayadır. Kefir mayası, sütün içindeki laktozu laktik asit ve diğer bileşenlere dönüştürerek kefirin karakteristik ekşi tadını oluşturan fermentasyon sürecini başlatır. Ayrıca kefir mayası, kefirin faydalarından olan probiyotik bakterilerin ve mayaların oluşumuna da yardımcıdır. Kefir, içindeki yararlı bakteri ve mayalar sayesinde sindirim sistemini destekleyebilir. Bununla beraber bağışıklık sistemini güçlendirip inflamasyonu azaltabilir. Ayrıca kefir mayası sütün sindirimi kolaylaştırıp laktoz intoleransı bulunan kişilerin süt ürünlerini tüketebilmesine yardımcı olabilir. Kefir mayası ile kendi kefirinizi yapıp gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Kefir Mayası Kaç Defa Kullanılır?

Kefir mayası, uygun koşullar sağlandığı takdirde sürekli olarak kullanılabilen bir üründür. Birçok defa kefir yapımında mayayı kullanabilirsiniz. Kefir mayası, kefir yapımında kullanıldığında mayalar ve bakteriler sütün içinde sürekli olarak çoğalmaya devam eder. Bu sayede yeni kefir yapımında kullanılmak üzere yeniden değerlendirilebilir. Kefir mayasını kullanırken her seferinde taze süt seçmek ve süt ile mayayı karıştırmak için sterilize edilmiş cam bir kavanoz tercih etmek önerilir. Kefir yapımı için kullanılan süt miktarına ve sıcaklık koşullarına bağlı olarak maya birkaç kez veya daha fazla kullanılabilir. Ancak kefir mayası bakteri ve maya türlerinden oluştuğu için zamanla mayaların ve bakterilerin dengesi bozulabilir. Bu noktada da kefirin kalitesi azalabilir. Bu nedenle mayayı belirli aralıklarla tazelemeniz gerekir. Bu şekilde sağlıklı ve kaliteli bir kefir elde edebilirsiniz.