"

Poliüretan Mastik

" araması için 390 sonuç listeleniyor
DAYSON Poliüretan Mastik Siyah
DaysonPoliüretan Mastik Siyah
70,80 TL
Sepete Git
DAYSON Extra Poliüretan Mastik 280 ml Gri
DaysonExtra Poliüretan Mastik 280 ml Gri
(8)
Extra Poliüretan Mastik 280 ml Gri
79 TL
Sepete Git
DAYSON Poliüretan Mastik Gri
DaysonPoliüretan Mastik Gri
70,80 TL
Sepete Git
DAYSON Poliüretan Pu Mastik Silikon Gri 280 Ml
DaysonPoliüretan Pu Mastik Silikon Gri 280 Ml
83 TL
Sepete Git

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Poliüretan Mastik Çeşitleri ile Kaliteli Tadilat

Poliüretan, polimer yapılar içinde yer alan önemli bir ürün grubunu oluşturmaktadır. Bu ürün ilk başlarda gemilerde kullanılmak için geliştirilmiştir. Sızdırmazlık özelliği sayesinde gemilerde oluşabilecek herhangi bir sızdırma probleminin önüne geçebilmek amacıyla kullanıma başlanmıştır. Poliüretan mastik yapıştırma ve derz dolgu malzemesi olarak kullanılan bir yapı malzemesidir. Bu malzemenin amacı yapıştırıcı görevi olması, genleşmesi ve yapıştırılan yerin sızdırma özelliğini ortadan kaldırmasıdır. Oldukça elastik bir yapıdadır. Kimyasal açıdan yapıştırıldıktan sonra sertleşen bir özelliği vardır. Bu sertleşme de sızdırmazlık ve akmasını engeller. Bağlayıcı bir maddedir. İçinde poliüretan içeren tek bileşenli yapıya sahiptir. Poliüretan mastik çoğunlukla silikon mastik ile karıştırılmaktadır. Aralarındaki fark kimyasal seviye farkıdır. Poliüretan organik malzemedir silikon ise inorganiktir. Sızdırmazlık sağlayan maddelerin bu özelliğini anlayabilmek veya sızdırıp sızdırmadığını anlamak için güneş ışığına maruz bırakılmalıdır.

Poliüretan Mastik Nedir ?

Poliüretan Mastik Nedir ?

UV ışığında poliüretan doğal polimerine dönüşür. Poliüretan mastik tabancası itici yay sayesinde içerisinde konulan malzemeyi iterek kullanımını sağlamaktadır. Tetikte ve kontrada bir imalat çeliği vardır. Belli bir uzunlukta da yay sistemi bulunmaktadır. Bu tabancaların büyüklüğü veya küçüklüğü içine yerleştirilecek malzemenin boyutuna göre değişmektedir. Poliüretanların kullanım amaçlarına göre farklı çeşitleri vardır. Yapıştırma amaçlı ve sızdırmazlık amaçlı iki çeşidi vardır. Poliüretan mastik özellikleri içerisinde en temel özelliği sızdırmazlık ve genleşme yapabilmesidir. Oldukça esnek bir yapıdadır. Sert hareketlere karşı dayanıklıdır. Akmaz bir yapıya sahiptir. Tek bileşenli olmasına rağmen son derece kuvvetli bir malzemedir. Poliüretan mastik fiyatları amaçlarına, boyutlarına göre değişmektedir. Farklı renk seçenekleri bulunması fiyat değişiminin bir diğer özelliğidir. Bu malzemenin farklı boyutlardaki çeşitleri farklı alanlar için tasarlanmıştır. Daha geniş ve daha büyük alanlarda boyutu fazla olan ürünler kullanmak yapılan işin yarım kalmamasını sağlamaktadır.

Poliüretan Mastik Kullanım Alanları

Poliüretan Mastik Kullanım Alanları

Poliüretan, organik bileşenlerden oluşan bir maddedir. Birden çok poliüretan çeşidi vardır. Bunların çoğu oldukça yüksek sıcaklıklarda erimeyen bir yapıya sahiptir. Bu özellikleri ile güneş ışığına maruz kalsalar dahi zarar görmeden uzun süre kalabilirler. Bunun yanında elbette sıcakta eriyebilen çeşitleri de vardır. Bunların kullanım alanı ise güneşe direkt veya dolaylı yoldan maruz kalmayan yerlerdir. Gündelik hayatta oldukça sık karşımıza çıkmaktadır. Hemen hemen her alanda kullanımı mevcuttur. Mastikler ise sızdırmazlık sağlayan asıl malzemedir. Hemen hemen her boya türü ile boyanabilmektedir. Bu özelliği sayesinde duvar tamirlerinde, işçiliklerinde kolaylık sağlamıştır. Mastikler, pencere kasası ile duvar arasındaki boşluğun doldurulmasında kullanılmaktadır. Duvarlardaki ufak veya doldurulabilecek boyutlardaki boşlukları doldurmak için idealdir. Poliüretan mastik kullanım alanları arabalarda, karavanlarda, otomotiv sektöründe genel olarak araç imalatı ve tamiratında, tır kasaları, konteyner gibi metal eşyaların sızdırmazlığında kullanılmaktadır. Klima imalatı ve montajında klimadan çıkan havanın veya borulardaki suyun sızdırılmasını önlemek için kullanılır. Poliüretan mastik uygulama yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Uygulama yapılacak alanın, derzlerin kuru ve temiz olması gerekmektedir. Poliüretan sosis mastik çoğunlukla inşaatlarda oluşan her türlü çatlar ve boşlukların doldurulmasında kullanılır. PVC, ahşap, alüminyum ve demir gibi doğramaların montajında kullanılmaktadır. Derz birleşimlerinde en sık kullanılmakta olan malzemedir. Sosis mastik bir tabanca ile kullanılır. Tabancaya takılan malzeme baskı uygulanarak silikon yüzeye aktarılır. Poliüretan esaslı mastik son derece kuvvetli bir malzemedir. Uygulandığı yüzeye sağlam bir dokunuş bırakmaktadır. UV dayanımlı poliüretan mastik güneş ışınlarına karşı dayanıklı bir üründür. Güneş ışınlarına uzun süre teması söz konusu olduğunda bazı poliüretan mastikler erime yapabilmektedir. Bu sebepten dolayı kullanılan malzemenin özellikleri iyi bilinmelidir. Güneşe maruz kalmaması gereken malzemeler bu ışınlara maruz kaldığı takdirde yapısında bozulma oluşabilmektedir.

Poliüretan Mastik Renkleri

Poliüretan Mastik Renkleri

Poliüretan mastikler hem silikonların hem de akrilik mastiklerin özelliklerini tümüyle bünyesinde bulundurmaktadır. Hem iyi birer yapıştırıcı hem de iyi birer yalıtım malzemesidir. Son derece iyi bir boşluk dolduruculardır. Esnek oluşları sayesinde kullanıldığı boşluklar genişleyip, alanı büyüse dahi güçlü bir kuvvet, direnç göstererek yapıştırılan yeri bırakmamaktadır. En dayanıklı yapıştırıcılar arasındadır. Neredeyse 10 yıla kadar dayanabilmektedirler. Bundan dolayı dayanıklılık gerektiren her alanda kullanımı görülmektedir. Özellikle sanayilerde ve yapı araçlarının birleşim noktalarında sık sık kullanılmaktadır. Geçmişten günümüze inşaat, otomotiv gibi sektörlerin vazgeçilmez malzemesi haline gelmiştir. Oldukça uzun zamandır kullanılmakta olan bu malzemeler farklı renk tonlarında çeşitleri de vardır. Poliüretan mastik kahverengi ister derz araların da, ister duvar boşluklarında, ister otomotiv tamiratında akla gelebilecek birçok alanda kullanıma uygun bir malzemedir. Kahverengi olması sebebiyle birden çok kahverengi alt tonlu veya kahverenginin tonlarını içeren alanlarda kullanılabilmektedir. Poliüretan mastik siyah rengi dolayısıyla çok kullanışlıdır. Siyah yüzeylerin çoğunda kullanılır. Sadece siyah yüzeylerde değil dekorasyon amaçları derzlerin siyah olması içinde kullanılabilir. Poliüretan mastik yapıştırıcı son derece kuvvetlidir. Özellikle formülü açısından klasik silikonlara kıyasla yapıştırıcı özelliği daha yüksektir. Önemli bir avantaj olmasının yanı sıra kullanım alanın geniş olmasının sebeplerinden biri de bu özelliği bünyesinde barındırmasıdır. Özellikle inşaat ve otomotiv sanayi gibi sektörlerde yapılan, üretilen içeriklerin veya malzemelerin birbiri ile kuvvetli bağı son derece önemlidir. Birbirine sağlam kenetlenmeyen veya yapıştırılmayan ürünler zaman ilerledikçe farklı problemlere neden olabilmektedir. Poliüretan mastik renkleri geniş bir skalaya sahiptir. Beyaz, gri, siyah kahverengi, şeffaf, antrasit gri, altınmeşe gibi geniş renk seçenekleri bulunmaktadır. Özellikle şeffaf olan malzeme her alanda, her renkli bölgede veya görünmesi istenmeyen birçok alanda kullanıma son derece uygundur. Poliüretan mastik markaları içinde piyasada birden fazla satıcı bulunmaktadır. Dayson, Atlas, Bluemoon, Soudal, Diall, Tytan, ABC, Sibax, Weber, Köster vb. birçok marka ve satıcı vardır.