"

Çoklu Defter

" araması için 235 sonuç listeleniyor

Çoklu Defter

Çoklu Defter

Çoklu defter, diğer adıyla ayraçlı defter ya da bölmeli defter, bir defterin içerisinde belirli aralıklarla ayraç bulunan defter çeşididir. Mesela, öğrenciler her ayracın arasına farklı derslerin notlarını yazabilir ve farklı dersler için farklı defterler alma derdinden kurtulmuş olurlar. Çoklu defterler genel olarak sert kapaklı spiralli defterlerden üretilir. Klasik spiralli defterler ve ciltli defterler gibi çoklu defterlerin de a5 ya da a6 boyutu gibi küçük boylarından a1, a2 ve a3 gibi en büyük sayfa boyutuna sahip çeşitleri bulunur. Ayrıca, hemen her yaprak sayısına sahip çoklu defterler vardır ve gerek çizgili ya da çizgisiz, gerekse kareli çeşitleri bulunur. Çoklu defterlerin her birinde birbirinden farklı sayıda ayraçlı kısmı bulunur. Bu yüzden çoklu defterlerin çok geniş bir yelpazede çeşitliliği bulunur. Sadece bölme sayıları, boyutları ve sayfa tipleri değil, kapak tasarımları da oldukça değişkenlik gösterir. Taraftar renkleri ya da çizgi film karakteri bulunan özel tasarım kapaklardan tek renkli kapaklara kadar birçok kapak çeşidi olan çoklu defterler de bulunur. Bu sayede hem ihtiyacınıza uygun, hem de gözünüze hitap eden bir çoklu deftere sahip olabilirsiniz.

Çok yazı yazan kişiler için de set halinde bulunan çoklu defterler bulunur. Mesela bazı öğrencilerin çok sayıda dersi bulunur ve tek bir çoklu defterin yetmediği zamanlar olur. Böyle bir zamanda da o öğrencinin ihtiyacına koşacak set halinde çoklu defterler vardır. Örnek olarak, bir çoklu defteri özel kurstaki dersler için kullanırken, bir çoklu defteri de okul dersleri için kullanabilirsiniz. Bu sayede uygun fiyatlarla birçok çoklu deftere sahip olabilir ve uzun süre boyunca yazılarınızı yazabilirsiniz. Ayrıca, çoklu defterlerin kapakları genel olarak sert kapaktan üretilir ve bu sayede uzun zaman boyunca ıslanma ya da solma gibi iç ve dış etkenlerden zarar görmeyerek defterinizi kullanma imkanı sunar. Bu sayede tek seferde alacağınız bir çoklu defteri haftalarca, hatta aylarca kullanabilirsiniz.

Çoklu Defterlerin Bölmelerine Göre Çeşitleri

Çoklu defter çeşitleri bölmelerine göre farklılık gösterir. Bu çoklu defter çeşitlerinin bazılarına örnek ise çoklu defter 3+1, çoklu defter 4+1, çoklu defter 4+2, çoklu defter 4+3, çoklu defter 5+1, çoklu defter 5+2, çoklu defter 7+3 ve çoklu defter 10+2 olarak sayılabilir. Misal çoklu defter 3+1 çeşidinde 3 bölme vardır ve 1 de ekstra bölme bulunur. Bir diğer örnek ise çoklu defter 7+3 modelinde ise 7 bölme ve 3 ekstra bölme bulunur. Ekstra bölmeler normal bölmelerin yanında kampanyalı olarak eklenir ve aynı defterin içerisinde, misal 10+2 olan defterde toplamda 12 bölme vardır ya da 7+3 bölmeli defterde toplamda 10 bölme bulunur. Bu sayede 4, 5, 6 ya da daha fazla konuda notlarınızı tek defterde toplayabilirsiniz.

Çoklu defter çeşitlerinin kimisindeki bölmeler tamamen çizgili, çizgisiz ya da kareliyken, bazı çeşitlerinde ise kimisi çizgiliyken kimisi karelidir ya da kimisi çizgiliyken kimisi çizgisizdir. Özellikle ekstra bulunan bölmelerdeki sayfalar önceki bölmelerin sayfalarıyla değişiklik gösterir. Mesela, çoklu defter 3+1 çeşidinde 4 bölmenin tamamı çizgili olabilirken, bazı 3+1 çeşitlerinde ise 3 bölme çizgiliyken son 1 bölme kareli sayfalara sahip olabilir. Bu sayede ihtiyacınız olan bölme sayısına ve sayfa tipine göre çoklu deftere sahip olabilirsiniz. Örneğin, bir öğrenciyseniz ve toplamda 10 dersiniz varsa çoklu defter 7+3 çeşitlerinden birine sahip olabilirsiniz. Fakat 7 bölmesi kareli, 3 bölmesi çizgili olsun istiyorsanız o çeşitte bir çoklu okul defteri kolaylıkla bulabilirsiniz. Ancak 10 bölmenin tamamı da çizgili sayfalara sahip olsun istiyorsanız da çizgili 7+3 defterlerden birine sahip olabilirsiniz. Bu sayede farklı dersler için farklı defterler almak yerine tüm dersleriniz için tek defter kullanabilirsiniz. Bu yüzden herkese uygun bir çoklu defter Trendyol uygulamasında bulunur.

Boyutuna ve Yaprak Sayısına Göre Çoklu Defter Çeşitleri

Çoklu defterler, tıpkı klasik spiralli ve ciltli defterleri gibi her boyutta ve yaprak sayısına sahip olur. A6 ve a5 gibi küçük boy çoklu defter çeşitlerinin yanı sıra, a4 boyutunda normal sayfa boyutunda çoklu defterler ve a5, a6 gibi büyük boy çoklu defterler bulunur. Bu sayede hem a6 gibi küçük boy çoklu not defteri alıp farklı konulardaki notlarınızı tek bir not defterine yazabilir, hem de a4 boyutunda bir çoklu okul defterine farklı derslerdeki notlarınızı yazabilirsiniz.

Boyutunun yanı sıra, farklı yaprak sayısına sahip birçok çoklu defter bulunur. Kimisi 360 yaprakken, kimisi 600 yaprak ya da daha az olan 240 yaprak çoklu defter olarak üretilir. Bu yaprak sayıları bölme sayısına göre değişkenlik gösterirken, bazı defterlerin her bölmesinde başka çoklu defterlere nazaran daha az ya da daha çok sayfa bulunabilir. Bu yüzden ihtiyacınıza uygun boyda, ebatta ve bölme sayısına sahip bir çoklu deftere sahip olabilir ve çoklu defterinizle işiniz bittiğinde ne size az gelir, ne de fazladan çok sayfa artar. Sonuç olarak, herkesin her yazı ihtiyacına uygun bir çoklu defter Trendyol’da bulunur.

Defter Kapağına Göre Çoklu Defterler

Çoklu defterler genel olarak spiralli çoklu defter olarak üretilir ve kapak kaplama derdiniz olmaz. Bu spiralli çoklu defterlerin kimisi üstten spiralli olurken, kimisi de dikey spiralli olurlar. Kapakları ise tıpkı çoklu defterlerin içeriğindeki sayfa ve bölmeler gibi çok geniş bir yelpazede bulunur.

Çoklu defterlerin kapakları genellikle sert kapaklı olurlar ve dış etkenlerden fazla etkilenmezler. Islaklıktan, solmadan ve bunun gibi birçok dış etkene karşı dayanıklı olan çoklu defterler uzun seneler boyunca kullanılabilir ve en az zararla kullanım imkanı sağlar. Bu kapakların renkleri ve tasarımları da birbirinden farklılık gösterir. Mavi, mor, yeşil ya da siyah gibi sıradan tek renkli kapakların yanı sıra, özel tasarım lisanslı kapaklara sahip olan çoklu defterler de vardır.

Özel tasarım lisanslı kapaklara sahip çoklu defterler de çocuklardan yetişkinine her yaşa uygun kişiye göre farklı tasarımlara sahiptir. Bu kapaklardan kimisi ilkokul ve ortaokul öğrencileri için çizgi film karakterli lisanslı kapaklar iken, kimisi de taraftar renkleri bulunan, Atatürk fotoğraflı ya da sevdiğiniz bir filmin posterine sahip kapaklardan tasarlanır. Bu sayede hem ihtiyacınıza uygun bir çoklu deftere sahip olmanın yanı sıra, göz zevkinize uygun bir çoklu deftere de sahip olmuş olursunuz.

Eskiz Çalışmalarınız İçin Çoklu Defterler

Bazı çoklu defterler içerisinde çizgisiz sayfaların bulunduğu bölme ya da bölmeler bulunur. Bu çizgisiz olan bölümlere ise eskiz ya da karakalem çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Bu çizgisiz bölümlerin diğer bir amacı ise öğrencilerin resim dersleri için tasarlanmış olmalarıdır. Bu yüzden istediğiniz gibi çizim çalışmalarınızı bu kısımlara yapabilir, sanatınızı ilerletebilirsiniz.

Bazı çoklu defterlerin ise bütün bölmeleri çizgisiz sayfalara sahiptir. Her bölüm sayısında, her ebatta ve her yaprak sayısında bulunabilen bu çizgisiz defterlerin de her bölümüne farklı tür resim çeşidini yapabilirsiniz. Mesela, çizgisiz 3+1 çoklu defterin bir bölümüne eskiz, bir bölümüne sulu boya, bir bölümüne karikatür ve bir bölümüne akrilik boya çalışmalarınızı yapabilirsiniz. Bu sayede resimle ilgili birçok alt alanda çalışabilirsiniz ve sanatınızı geliştirebilirsiniz.

Sürekli olarak tuvalde çalışmak maliyetli bir hale gelebilir ve özellikle başlangıç seviyesinde resimle ilgilenenler için çizgisiz çoklu defterler oldukça uygundur. Klasik resim defterlerine nazaran çoklu olduğu için de aynı kısma birçok farklı çeşitte resim yapmaktansa, farklı bölümlere farklı resim türleri yapmak daha cazip gelebilir. Bu yüzden çizgisiz bölmeli defterler resim, eskiz ya da karikatür gibi çizimle ilgili sanatlarla uğraşanlar için oldukça uygundur.

Çizim sanatlarının yanı sıra, çizgisiz çoklu defterleri normal yazı yazmak için de kullanabilirsiniz. Hatta geometrik çizimlerle ya da matematiksel hesaplarla uğraşılan mimarlık gibi bir mesleğiniz varsa ya da öğrenciyseniz de bu tip bir defter işinize yarayabilir. Kareli defterlerin yanı sıra, üzerinde geometrik çizimler yapmak için çizgisiz çoklu defterler de oldukça uygundur. Hatta, kareli ve çizgisiz bölümlerin bulunduğu çoklu defterlerden edinebilir, ihtiyacınıza göre herhangi bir bölmeyi kullanabilirsiniz.

Hediye Olarak Çoklu Defter Çeşitleri

Defterler sevdiklerinize hediye etmek için oldukça uygun ürünlerdir. Çoklu defterler ise özellikle öğrenciler ve çalışanlar için her ihtiyacına uygun bölmeli defterler oldukları için, öğrenci ya da çalışan bir sevdiğinize çoklu defter hediye etmek oldukça uygundur. Bunun yanı sıra, küçük boy çoklu defterler de not defteri olarak sıkça kullanıldığı için hediye olarak sevdiklerinize vermeye oldukça uygun üründür. Gerek tek renk kapağa sahip bir çoklu defter, gerekse özel tasarım lisanslı çoklu defter, hediye alacağınız kişinin zevkine uygun olarak tasarlanan bir çoklu defter de alabilirsiniz. Bu sayede hediye ettiğiniz kişinin çok işine yarayacak bir ürün olurken, aynı zamanda kullanırken sizi hatırlatacak bir ürün haline gelir. Mesela resimle ilgilenen bir arkadaşınıza 4+1 bölmeli çizgisiz bir çoklu defter hediye edebilirsiniz. Bu sayede arkadaşınız resim çalışmalarını yapacak daha çok alana sahip olurken, sanatını icra ederken de sizi hatırlar.

Set Halinde Çoklu Defter Çeşitleri

Genel olarak çoklu defterler tekli olarak satılsa da, set halinde satılan çoklu defterler de bulunur. Bu çoklu defterler sayesinde hem kendi ihtiyacınız olan bir ya da daha fazla çoklu deftere sahip olabilir, hem de sevdiklerinize hediye edebileceğiniz çoklu defteri edinebilirsiniz. Set halinde satılan çoklu defterlerin kapak tasarımından yaprak sayısına, bölme sayısından sayfa tipine kadar değişkenlik gösteren çoklu defterler bulunur. Bu yüzden, set halinde çoklu defter almadan evvel ürün açıklamasından set içindeki çoklu defterler hakkında detaylı bilgileri edinmeniz tavsiye edilir. Ayrıca, bazı zamanlarda set halinde satılan çoklu defterler tek satılan çoklu defterlere nazaran daha uygun fiyata denk gelebilir. Bu sayede alacağınız çoklu defterlerden bütçe olarak tasarruf edebilirsiniz. Özellikle defter ihtiyacı çok olan öğrenciler ya da öğretmenler gibi sürekli deftere not alan kişiler için çoklu defter setleri oldukça uygundur.

Bu setlerden bazılarında 2 adet çoklu defter bulunurken, bazılarında ise çok daha fazla çoklu defter bulunur. Bazı çoklu defter setlerinde bölme sayısı ya da sayfa tipi gibi özelliklerin aynısına sahip birkaç tane çoklu defter bulunurken, bazılarında ise farklı özelliklere sahip birkaç tane çoklu defter bulunur. Kapak tasarımı dahi bazı setler içerisindeki çoklu defterlerde farklılık gösterebilir. Fakat, Trendyol uygulamasında her ihtiyaca uygun çoklu defter setleri bulunduğu için, ihtiyacınıza ve bütçenize uygun çoklu defter setine bir tık ile sahip olabilirsiniz.

Çoklu Defter Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoklu defter alırken ilk dikkat etmeniz gereken şey kaç bölmeli bir deftere ihtiyacınız olduğudur. Fazla bölmeli defterler sorun yaratmaz iken, ihtiyacınızdan az bölmeye sahip bir çoklu defteri kullanırken sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden ilk başta kaç farklı konu ya da ders için çoklu defteri kullanacağınızı tespit etmeniz gerekir.

Diğer önemli bir nokta ise diğer defterlerde olduğu gibi hangi tip sayfalarda bir çoklu defter ihtiyacınız olduğunu saptayın. Misal 8 bölmeli bir defterin bütün bölümlerini çizgili mi istiyorsunuz? Yoksa 5 bölümü çizgili, geriye kalan 3 bölümünü kareli mi?

Sayfa ebadı da bir diğer önemli etkendir. A4 boyutunda bir çoklu defterin tüm bölümleri a4 boyutunda olur doğal olarak. Fakat sizin istediğiniz 4 bölümünü a4 boyutunda, 2 bölümünü de a3 boyutunda bir çoklu defter mi? Böyle bir çoklu defter bulmanız imkansıza yakındır. Fakat a4 boyutunda 4 bölmeli bir defter ile a3 boyutunda 2 bölmeli bir defteri ayrı ayrı alabilirsiniz ya da set halinde satılan çoklu defterler arasından ihtiyacınıza uyan bir set edinebilirsiniz.

Bütün bunları saptayıp ihtiyacınız olan çoklu deftere karar verdikten sonrası ise kolay. Çünkü geriye kalan iki şey de defterinizin dekoratif unsurları. Bunlardan birisi, üstten spiralli bir çoklu defter mi yoksa dikey spiralli bir çoklu defter mi zevkinize ve yazı yazmanıza uygun sorusuna cevabınızdır. Diğeri ise kapak rengi ve tasarımıdır. Düz renk bir kapağa sahip bir çoklu defter mi istiyorsunuz, yoksa özel tasarım lisanslı bir kapağa sahip çoklu defter mi? Bu sorunun cevabı da sizin zevkinize göre değişkenlik gösterir.

Sonuç olarak, bir çoklu defterin öncelikle ihtiyaçlarınızı karşılaması, sonrasında da gözünüze hitap eden bir tasarıma sahip olması gerekir. Her halükarda ihtiyacınıza ve zevkinize göre bir çoklu deftere ya da çoklu defter setine Trendyol üzerinden uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Uygun Fiyatlı Bütçenizi Sarsmayan Çoklu Defterler

Çoklu defter fiyatları sahip oldukları bölme sayısına, yaprak sayısına, sayfa ve dolayısıyla defter boyutuna ve kapak tasarımına göre değişkenlik gösterir. Fakat ister 3+1 bölmeli, 240 yapraklı ve a6 boyutunda bir çoklu defter alın, ister 10+2 bölmeli, 600 yapraklı ve a1 boyutunda özel tasarım lisanslı kapağa sahip bir defter alın, hiçbir çoklu defter fiyatı bütçenizi sarsmaz. Her bütçeye uygun çoklu defter çeşitleri bulunur ve ister kendinize alın ister sevdiklerinize, uygun fiyatlı bir çoklu deftere Trendyol uygulaması üzerinden bir tık ile sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, çoklu defter setleri de uygun fiyatlarla bulunur. Kimi zaman ise set halinde satılan çoklu defterler tek satılan çoklu deftere nazaran daha uygun fiyata gelebilir. Bu sayede bütçenize uygun çoklu deftere ya da defterlere tek seferde sahip olabilir ve ayağınıza kadar getirtebilirsiniz.

Aynı zamanda, çoklu defterlerin özellikleri ve set halinde satılıp satılmamasının yanı sıra, çoklu defterlerin markası da fiyatını etkiler. Bu yüzden, tamamen aynı özelliklere sahip iki farklı markanın çoklu defteri arasında fiyat farklılıkları olabilir. Fakat en bilindik defter markalarından daha az bilinen defter markalarına kadar hiçbir defter üreticisinin fiyatları arasında uçurum bulunmaz. Bu yüzden çoklu defterler arasında gerek defter özellikleri gerekse defter markası açısından farklılıklar bulunsa da, fiyatlar açısından hiçbir çoklu defter dudak uçuklatmaz. Bu sayede bütçenize uygun ve ihtiyacınızı karşılayan bir çoklu deftere Trendyol uygulaması üzerinden sahip olabilirsiniz. Çoklu defterinizi kullanırken ihtiyacınız olacak kalemleri ve silgileri de Trendyol’dan edinmeyi unutmayın.