placeholder
"

Harddisk Kutusu

" araması için 788 sonuç listeleniyor

Harddisk Kutusu

Harddisk Kutusu ile Verileri Kazalardan Koruma İmkanı

En basit haliyle, harddisk kutusu, bir disk sürücüsünü içinde saklamak ve hasarlanmaktan korumak için tasarlanmış metal veya plastik bir muhafazadır. Harddisk muhafazaları tek veya birden fazla diski barındırabilir ve ayrıca harddiski bir ana bilgisayara bağlamak için bir bağlantı soketi içerir. Hdd kutusu tipik olarak sürücülere ve bir veya daha fazla arabirim türüne güç sağlayan bağımsız cihazlar olarak düşünülür. Bu nedenle, bir harddisk kutusu, bir dizüstü veya masaüstü bilgisayar için depolama genişletmesi için kullanılan harici bir sürücü ile aynı anlamdadır. Harddisk kutuları, bir bilgisayar iş istasyonunun veya dizüstü bilgisayarın içine ve taşıyıcılara yerleştirmek için tasarlanmış takılıp çıkarılabilir muhafazalar da olabilirler. Harddisk kutusunun yaygın bir örneğini, bir dizüstü veya masaüstü bilgisayar için ilave veri depolaması olarak kullanılan bağımsız bir taşınabilir diskte görebiliriz. Harici bir sürücüye bakarken gördüğünüz şey birkaç öğenin birleşimidir; tipik olarak plastik, saç metal veya alüminyumdan yapılmış harici kasa, görünmeyen dâhili disk veya SSD ve bir ya da iki tane bağlantı soketidir. Muhafaza ayrıca disk ile ana bilgisayar arasında iletişim kurmak için kullanılan elektronik parçaları da barındırır. Bu parçalar bilgisayarla iletişim için gerekli donanımı sağlarlar. Harici harddisk kutusu, dâhili bir sabit diski bir koruyucu kılıf içine alarak harici yapmak için kullanılır. Harddisk kutuları pek çok fayda sağlayabilirler. Öncelikle geleneksel dâhili sabit disklere taşınabilirlik sağlayabilirler. Verileri çoğu bilgisayar ve işletim sisteminde harici bir sabit diske aktarmak kolaydır. Harici bir disk kullanmak, veri kaybı veya veri bozulması olasılığını da azaltacaktır. Ek olarak, veriler harici bir harddiskte yedeklenebilir ve arşivlenebilir, böylece birincil sabit diskinizde fazladan yer kaplamaz. Özellikle laptoplarda cd rom hdd kutusu olarak da kulanılabilir.

Çoklu Fayda Sağlayan Harddisk Kutusu

Hdd harddisk kutusu kullanmanın en önemli avantajları şunlardır: mini bilgisayarlara ve dizüstü bilgisayarlara ek depolama alanı ve ortam türleri sağlamanın yanı sıra, dijital video kaydediciler gibi kapalı gömülü sistemlere de takılabilirler. Herhangi bir sunucuya veya iş istasyonuna kasalarının kapasitesinden daha fazla harddisk eklenebilir. Ağa bağlı olmayan bilgisayarlar arasında veri aktarımı yapılabilir. Bir bilgisayardan harici taşınabilir disk ile alınan verilerin, bu diskin diğer bir bilgisayara takılarak, aktarılması işlemidir. Bağlı bilgisayardan ayrı bir güç kaynağına sahip bir yedekleme kaynağı eklenmiş olur. Ağ bağlantısı yapılabilen bir kasadaki disk verileri paylaşılabilir. Bir harddiskten gelen ısının, çalışan bir bilgisayar kasası içindeki ısıyı artırmasının önlenmesi sağlanır. Çalışırken değiş tokuş yapılması işlemi için basit ve ucuz bir yaklaşımdır. Verileri bozuk veya hasarlı bir bilgisayardan kurtarma işlemi yapılabilir. Harici bir sabit disk, sistem yedeklerini veya ana sabit diskin imajını alarak depolamak için mükemmeldir. Ana sürücüler arızalanırsa, masaüstü harddisk kutusu sayesinde saklanan imaj ana diski birkaç dakika içinde yeniden oluşturabilir. Alternatif olarak, Acronis True Image gibi popüler yazılımlar, harici diskteki ana diskin önyüklenebilir bir kopyasını oluşturacaktır. Bu durumda, harici disk kasadan çıkarılabilir ve anında düzeltme için sisteme takılabilir. Ayrıca, anakartın Temel Giriş / Çıkış Sistemi (BIOS) menüsündeki ayarları kullanarak doğrudan sabit sürücü muhafazasından önyükleme yapmak da mümkündür. Dahili kullanım için tasarlanmış donanımı yeniden kullanarak çıkarılabilir depolama maliyeti düşürülür. Virüsler bilgisayarlara saldırdığında hassas verileri korunur. Birçok kişi virüsler, Truva atları, casus yazılımlar, korsanlık, kötü yazılmış yazılımlar ve kötü amaçlı komut dosyaları dahil olmak üzere çevrimiçi tehditler konusunda endişelidir. Bazı tehditler verileri dış kaynaklara ifşa ederken diğerleri bozabilir. Finansal verileri veya hassas programları harici bir sabit sürücüye yüklemek, bunların güvenliğini sağlamaya yardımcı olmanın bir yoludur. Usb harddisk kutusu, kullanıcı programlara veya verilere erişmediğinde ve çevrimiçi olduğunda kapalı bırakılabilir. Bilgisayarı birkaç aile üyesi paylaşıyorsa, harici sürücü, anahtar bilgileri veya yazılımı gizli tutmanın bir yoludur. Kutuyu çıkarın ve kullanılmadığı zaman bir çekmeceye veya kasaya kilitleyin.

Harddisk Kutusu Kullanma Şekli

Dâhili harddisk kutusu, dâhili bir sabit diski muhafaza altına alarak, harici bir sabit disk olarak çalışmasını sağlar. Çoğu harddisk kutusunun içine disk yerleştirmek için, yapılması gereken bazı kolay işlemler vardır. Şu talimatları uygulamanız yeterlidir: öncelikle, kullanabileceğiniz bağlantı türlerine bağlı olarak ne tür bir harici sabit sürücü muhafazası aradığınızı belirleyin. USB arabirimi artık üretilen çoğu bilgisayar tarafından sunulduğu için USB en güvenli seçeneğiniz olacaktır. Diğer seçenekler arasında bir SATA harici sabit sürücü muhafazası kullanmak yer alır. Hangi arayüzle gideceğinizi belirledikten sonra bir sonraki adıma geçin. Muhafazayı açın ve dâhili sabit diski içine yerleştirin. Harddisk kutusunu diske bağlayacak kabloyu, kutunun varsa güç kablosunu ve son olarak kutuyu bilgisayarınıza veri alışverişine geçirmek için gerekli tüm kabloları bağlayın. Harddisk koruma kutusu, dâhili sabit sürücüleri bir tak ve çalıştır cihazına dönüştürür. Sistem çalışırken istediğiniz zaman takılabilir ve çıkarılabilir bir depolama sürücüsü haline gelecektir. Burada doğrudan disk kutusu tipini ve kullanımını etkilediği için disk tiplerine kısaca değinmek de gereklidir. Günümüze depolama ünitesi olarak kullanılan temel iki disk tipi vardır; Birincisi hard disk drive yani HDD olarak bilinen ve döner bir mekanizmaya ve okuyucu bir kafaya sahip olan disk. Diğeri solid state disk yani SSD olarak bilinen hareketli parçası olmayan, flash bellek tipi disktir. HDD’ler yüksek kapasiteli, nispeten yavaş okuma yazma hızı olan, ekonomik depolama araçlarıdır. Fakat dönen ekipmanları ve hassas bir okuyucu kafası olması dayanıklılık problemi yaratmaktadır. Hatta mekanik hdd lerde genelde hareket algılanıldığında sabitleyen bir yazılım olur. Bu da mekanik HDD’lerin hareket halinde iken performans kaybı yaşamasına neden olur. Mekanik HDD’lerin mümkün mertebe hareket halinde kullanılmamaları gerekir. SSD’ leri ise isterseniz çalışırken havaya atın tutun bir sorun yaşanmaz. Yine döner parçaya bağlı olarak ses ve ısınma sorunları da vardır. SSD’ler ise okuma yazma hızı yüksek, daha düşük kapasiteli ve pahalı depolama birimleridir. Dönen parçası olmadığı için ses ve ısınma problemleri yoktur, arızalanma riskleri düşüktür. Boyut olarak daha küçüktür ve enerji tüketimi azdır. Bu iki farklı iki disk tipinin, kutu seçimi ve kullanımları da birbirinden farklıdır. SSD harici harddisk kutusu genellikle M2 SSD veya mSATA diskler ile uyumludur. 22x30, 22x42, 22x60, 22x80 boytlarındaki diskler için kullanılabilir. Type C harddisk kutusu olarak da bilinir.

Harddisk Kutusu Türleri

Harddisk muhafazaları çeşitli malzemelerden yapılmıştır. Bu malzemeler arasında plastik, metal, alüminyum hatta üçünün bir kombinasyonu bulunur. Bağlantı türü; çoğu harici sabit sürücü bilgisayarınıza USB Evrensel Seri Veri Yolu 3.0 ve USB 2.0 veya FireWire aracılığıyla bağlanır. Seçiminiz muhtemelen mevcut bağlantı noktalarının türüne ve Microsoft Windows veya Apple Macintosh gibi çalıştırdığınız sistem türüne göre önceden belirlenecektir. Bununla birlikte, her iki tür bağlantı noktasına da sahipseniz, hangi bağlantı türünü kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Günümüzde en yaygın bağlantı türü USB 3.0’dır. Hem veri aktarım hızının yüksekliği hem de sadece tek kablo üzerinden enerji ve veri aktarımının gerçekleştirilmesi, onu popüler bağlantı türü haline getirmiştir. Bu sebeple harddisk kutusu 3.0 doğru bir seçim olacaktır. Güncel bilgisayarların ve disklerin hemen hepsi USB 3.0 ve USB 2.0 bağlantı türlerini destekler. Arayüz ise dâhili bir sabit sürücü satın aldığınızda, iki arayüzle gelirler; IDE ve SATA. İki arayüzden SATA sabit diskleri artık IDE tabanlı sabit sürücülerden çok daha yaygındır. Bunun nedeni, SATA tabanlı sabit disklerin genellikle büyük bellek önbelleği, dakika başına dönüş hızları ve genel aktarım hızları sunma açısından daha yüksek performans sunmasıdır. SATA sabit disk ve IDE sabit disk arasında teknoloji farkı vardır. SATA sabit sürücüler, yeni satın alınan bilgisayarlarda kullanılan yeni bir teknoloji türü olarak öne çıkıyor. Öte yandan, IDE sabit diskler, geçmişte alınmış bilgisayarlarda kullanılan eski tip disklerdir. SATA tabanlı dâhili sabit diskler, SATA sabit disk kutularını kullanabilir. Boyut, sabit diskin kapasitesinden ziyade fiziksel boyutu anlamına gelir, bu nedenle ne tür bir dâhili sabit disk kullandığınıza bağlıdır. Kullanılabilir iki boyut vardır: masaüstü bilgisayarlarda kullanılan 3.5 inç sabit diskler ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan 2.5 inç sabit diskler. İlki daha büyük, daha hızlı ve daha ucuzdur; ancak ikincisi, dizüstü bilgisayarlara sığabilmesi için gereklidir. Günümüzde giderek daha küçük boyutlara daha fazla veri sığdırabildiği için, harddisk kutusu 2.5 inç boyut olarak tercih edilmektedir. Fakat büyük bir depolama alanına ihtiyaç duyuluyorsa, harddisk kutusu 3.5 inç olarak seçilmelidir ki bu boyutlarda tek bir diske 10 TB’lık bir veri bile depolanabilmektedir. Bölme sayısı ise tek ve çift yuvalı muhafazalar mevcuttur. Çift katmanlı kutu, bir yerine iki dâhili sabit disk alabilir. Bu tipteki kutuya çoklu harddisk kutusu denilir, Bu, büyük miktarda taşınabilir sabit disk alanı gerektiren sunucu tipi bilgisayar kullanıcıları için çok kullanışlı bir özelliktir. Ancak, gelecekte fazla alana ihtiyaç duyulursa başka bir harici sabit disk kutusunu kolayca satın alabileceğiniz için çok kullanıcı için bu gerekli değildir.

Harddisk Kutusu İle Veri Kurtarma

Veri kurtarma, kişinin başarılı bir veri arşivleme veya genel olarak kayıp verileri kurtarmak için giriştiği bir işlemdir. Veri kurtarma işlemine başlamak için, ölü bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı masanızın üzerine sağlıklı bir bilgisayarın veya dizüstü bilgisayarın yanına yerleştirin. Eski bilgisayarınızı başlatamasanız bile, yalnızca eski sabit sürücüyü buradan çıkararak verileri kurtarabilirsiniz. Bir IDE sabit sürücünüz varsa, harddisk kutusu kızak tarafındaki konnektörü çıkarmanız yani çekmeniz yeterlidir. Eski sabit sürücüyü başarıyla çıkardıktan sonra, harici sabit sürücü muhafazanızın içine güvenli bir şekilde yerleştirin. Unutmayın, bu muhafazanın sürücünüz için doğru boyutta ve arabirimde olması gerekir. USB kablonuzu alın ve bir ucunu harddisk usb kutusu tarafına, diğer ucunu dizüstü bilgisayarınızın usb girişine bağlayın. Harici sabit diski sağlam bilgisayara bağladıktan sonra ki bunun bir Windows bilgisayarı olduğunu varsayalım, "Başlat" ve "Bilgisayar" üzerine tıklayın ve ikincil sabit sürücüyü seçin. Orijinal olarak eski bilgisayarınızda bulunan tüm belgelere ve verilere erişmek için "Belgeler", "Ayarlar" ve ardından "Kullanıcı" üzerine tıklayın. Saklamak ve yeni bilgisayarınıza aktarmak istediğiniz dosyaları bulmak için eski bilgisayardaki verilerinizde gezinin. Genel olarak, harici bir sabit disk muhafazası ile veri kurtarma işlemi bu kadar basittir. Herhangi bir önemli sorunla karşılaşırsanız, size yardım etmesi için güvendiğiniz bir bilgisayar uzmanıyla iletişime geçmenizi önemle tavsiye ederiz.

Harddisk Kutusu Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Harddisk kutularının fiyatları pek çok şeye bağlı olarak değişmektedir. Örneğin harddisk kutusu 2.5 inç ise genel olarak daha az kapasiteli ve daha küçük boyutludur ve buna bağlı olarak fiyatı da daha uygundur. Disk kutularının boyutu ve kapasitesi arttıkça fiyatları da doğal olarak yükselir. En yüksek kapasiteli harddisk kutuları en yüksek fiyata sahip olanlardır. Harddisk kutusu 3.5 inç boyutunda olanlar çoğunlukla bu kategoriye girer. Baze ilave enerji kablosu girişi de olabilen bu tipteki harddisk kutularını, masa üstündeki dikey duruşlarından fark edebilirsiniz. Çok fazla depolama alanına ihtiyaç duyulduğu ve tek bir diskin kapasitesinin yetmediği, özellikle şirketlerin bilgi işlem birimleri tarafından kullanılan, çoklu hdd kutusu modellerine de rastlanır. Harici sürücülere yerleştirmek istediğiniz birden fazla sabit disk varsa, hepsi için tek bir büyük harddisk kutusu almak daha mantıklıdır. 3.5 inç sürücülerde, toplam 64 GB depolama alanı varan, sürücü başına 16 TB'a kadar çıkabilen çoklu muhafaza üniteleri vardır. USB-C 3.1 desteği sayesinde 10 Gbps'ye kadar veri aktarımlarını gerçekleştirebilir, bu nedenle verilerinizin sürücülere takılıp kopyalanması sonsuza kadar sürmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Günümüzde insanlar, belge, müzik, film, fotoğraf kolleksiyonlarını ve hatta e-kitaplarını dijital ortamlarda saklamaya başladılar. Bu dosyaların harici bir sabit sürücü muhafazası kullanılarak depolanması, onları çevrimiçi tehditlerden korurken, kopyalamak, yazmak ve indirmek için yerleşik sistem kaynaklarında boş kapasite bulunmasını sağlar. Bu dosyaların harici bir sürücüye taşınması, dosya birleştirme, casus yazılım temizleme ve virüs denetimi gibi sistem görevleri için bakım süresini de büyük ölçüde azaltır. Örneğin bir laptop hdd kutusu, insanların değiştirilen daha küçük sabit disklerini atmadan, yedekleme diski olarak kullanmasını sağlar. Fiyatlar düştüğü için birçok kişi 100 gigabaytlık sürücüleri 1 TB veya daha iyi sürücülerle değiştirdi. Harici bir sabit sürücü muhafazasına takılan eski sürücüler, arşivleme için oldukça kullanışlı hale geldi. Gerçek bilgisayar meraklıları, bir Windows işletim sistemi veya Linux gibi önyüklenebilir, alternatif bir işletim sistemi yüklemek için harici bir sabit disk kullanmak isteyebilir. Tamamen işlevsel bir ikincil işletim sistemine sahip olmak, ana sistemi, kurulumunu veya yapılandırmasını gereksiz yere riske atmadan deney yapmaya izin verir. Uyumluluk sorunları için kritik programları da deneyebilirsiniz. İşletim sistemini harici bir cd harddisk kutusu üzerinden kurmak, iki işletim sistemini dâhili disklere yüklerken gerekli olan ikili önyükleme sistemi oluşturma zahmetini ortadan kaldırır. Anakart BIOS ayarları, birinin harici depolama aygıtından veya dâhili sabit diskten kolayca önyükleme yapmasına izin verir. Harddisk kutusu fiyatları, genel olarak ev kullanıcıları için düşük kapasiteler yeterli olduğundan çok makul seviyelerde olmaktadır. Fakat işler daha profesyonelleşip karmaşıklaştıkça, çok daha büyük kapasitelere ihtiyaç duyulmakta ve dolayısı ile fiyatlar da çok yükselebilmektedir. Dahası büyük harddisk kutularındaki disklerde ısınma problemini önleme amacıyla, fan gibi ilave aksesuarlar da yerleştirilebilmektedir ki bu da ilave maliyet demektir. Özellikle ev kullanıcıları, saklamak istedikleri dosyaları istedikleri gibi bölerek depolayabilecekleri için, küçük boyutlu ve düşük kapasiteli birden çok disk kutusu kullanarak daha ekonomik bir model yaratabilirler. İnternet üzerinde yüzlerce site içinde araştırma yapıp kaybolmak yerine pek çok harddisk kutusu modelinin olduğu Trendyol online mağazasını ziyaret edebilirsiniz. Küresel düzeyde alışveriş imkânı sunan sitedeki fiyatları karşılaştırabilir ve ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü anında bulabilirsiniz.