"

Porya

" araması için 7452 sonuç listeleniyor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Porya Çeşitleri ile Aracına Uygun Ürünü Bul

Günümüzde gelişen ve değişen yaşam şartları beraberinde pek çok yeniliği de getirmektedir. Günümüz dünyasında pek çok kişinin kendine ait bir otomobili bulunmaktadır. İnsanlar bu otomobilleri yardımıyla hem iş hayatında hem de özel hayatında pek çok işini halledebilmekte ve istediği yerlere kendi özel araçları ile gidebilmektedir. Bir yerden bir yere gitmek, şehirlerarası seyahat etmek otomobil ile daha kolay olmakta ve daha hızlı bir ulaşım imkanı sağlamaktadır. Bu araçlarda kullanılan ek malzemelerin de satışları günümüzde oldukça fazlalaşmıştır. Pek çok otomobil üreticisi marka bulunmaktadır. Bu markaların yanı sıra otomobillere uygun pek çok da aksesuar üreticisi marka bulunmaktadır. Bu ürünler ile araçlarınızın çeşitli özelliklerini iyileştirebilirsiniz. Günümüzde pek çok aracı trafik esnasında görmek ve pek çok araca rastlamak olasıdır. İnsanların araçlarına verdikleri önem de her geçen gün artmaktadır. Kişiler araçları ve araçlarının önemli parçaları hakkında her geçen gün daha fazla bilgi edinmektedir. Hangi parçanın hangi işe yaradığını bilmek olası bir arıza durumunda son derece işe yaramaktadır. Pek çok araç tamir eden servisler ve tamirciler mevcuttur. Ancak araçların parçaları hakkında bilgi edinmek pek çok durumda araçları çabucak tamir etmeye yaramaktadır. Bu araçlar içerisinde araba lastiği, ayna gibi bilinen ürünlerin yanı sıra çok fazla bilinmeyen parçalar da mevcuttur. Bu parçalar içerisinde porya çok fazla bilinmeyen parçalar arasında yer almaktadır. Araçlar için son derece önemli olan bu parça hakkında insanlar çok fazla bilgi sahibi değildir. Bu sebeple herhangi bir arızalanma durumunda da kişiler ne yapacakları konusunda bilgisizdir. Poryalar, araç donanımları içerisindeki konumları sebebiyle arızalanması durumunda hem trafik seyrini hem de sürüş güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Bu sebeple hem aracınız hakkında hem de aracınızın genel donanımı hakkında bilgi sahibi olmanız olası olumsuzluk durumlarında ne yapmanız gerektiği konusunda size bir fikir verir.

Poryalar aracın tekerleklerinde yer alan aksın üzerine bağlanan taşıyıcı bir parça olarak araç üzerinde yer almaktadır. Araç donanımları birbirine bağlı şekilde çalışmaktadır. Poryalar da aracın güvenliği noktasında görevli olan parçalardır. Sürüş esnasında size güvenlik sağlamaktadır. Poryalar bilyası ile beraber bir bütün halinde çalışmaktadır. Diğer pek çok parça ile beraber poryalar da aracınız için oldukça önemlidir.Araçlar insanlar için son derece önemli olan ürünlerdir. Özellikle gün geçtikçe önemleri hızla artan araçlar, pek çok üretici firma tarafından üretilerek piyasaya sürülmektedir. Araçların parçaları da aracın bütününü meydana getirdikleri için son derece önemli olan ürünlerdir. Bu sebeple araçların parçalarını da üreten pek çok firma bulunmaktadır. Bu parçalar içerisinde bazı parçaların ne olduğu, ne işe yaradığı hemen herkes tarafından bilinmektedir. Ancak bazı parçaların ne olduğu, ne işe yaradığı aracın hangi bölümünde yer aldığı pek bilinmemektedir. Bu pek bilinmeyen parçalar araç için son derece önemli olan ve önemli işlevleri bulunan parçalar olabilmektedir. Bir parçanın ne işe yaradığını bilmek son derece önemli bir husustur. Çünkü olası bazı durumlarda araçların parçaları bozulduğunda tehlikeli olaylarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu tehlikelerin olası sonuçlarını önceden bilmek daha yararlı olabilmektedir. Parçanın ne işe yaradığını bilmek tehlike esnasında da nasıl davranmak gerektiğini belirleme noktasında mühimdir. Bu önemli parçalar içerisinde poryalar yer almaktadır. Porya pek bilinmeyen bir parçadır. Ancak araçlar için son derece önemli olan bir parçadır. Araç donanımları birbirine bağlı bir biçimde çalışan parçalardır. Bu çalışma prensibi araçların doğru bir şekilde hizmet verebilmesi açısından ve sürüş esnasında sürücülere güvenlik sağlaması için gerekli olan durumlardan birisidir. Poryalar da bu durumu sağlayan parçalar içerisinde yer almaktadır. Bu parça, aracın tekerleklerinde yer alan aksın üzerinde bağlanan taşıyıcı bir parça olarak araç üzerinde yer alan bir parçadır. Poryalar sayesinde tekerleğin dönme işlemini kolay bir biçimde anlayabiliriz. Poryaların işlevlerini daha iyi anlayabilmek için porya bilyasının da işlevini iyi bilmek gerekmektedir. Poryalar bilyaları ile bir bütün halinde çalışmaktadır. Porya bilyası tekerleğin orta noktasında bulunmaktadır. Bu bilya sürtünmeyi azaltmak noktasında görev almaktadır. Tekerlekler bu bilya üzerinde ilerlemektedir. Porya rulmanı adıyla da bilinen bir üründür. Bazı kişiler tarafından rulman ismiyle de bilinmekte ve satışa sunulabilmektedir. Bu bilyalar belirli bir ömre sahip olabilmektedir. Aşınmadan kaynaklı olarak zamanla boşluk ve ses gelme gibi durumlar yaşanabilmektedir. Özellikle ön tekerlerden bir ses geliyorsa bu durum porya arızası anlamına gelebilmektedir. Tekerlerin dönmesi noktasında önemli bir işlevleri olan poryalar ile aracınızı kullanmak daha kolay ve rahat hale gelmektedir.

Güvenilir Porya Çeşitleri

Güvenilir Porya Çeşitleri

Araçların hareket edebilmesi için pek çok parçanın beraber çalışması ve birlikte dönmesi gerekmektedir. Temel olarak motorda başlayan ivmelenme hareketi aksamlar arasında geçiş yaparak ilerlemektedir. Son olarak tekerleğe ulaşan bu güç dönme işlevinin amacını gerçekleştirerek aracınızın ilerlemesi noktasında yardımcı olmaktadır. Büyük ve küçük pek çok parçayı içerisinde bulunduran araçlarda yer alan en küçük bir parça bile bu hareketin gerçekleşmesi sırasında görev almaktadır. İki aksam arasındaki uzaklık ve vidaların yeterince sıkılıp sıkılmaması gibi durumlar da aracınızın daha iyi performans göstermesi konusunda yardımcı olan unsurlardır. Bu aksamların gerektiği zamanlarda değiştirilmesi ve bakım yapılması sürüş esnasında daha güvenli bir sürüş deneyimi sağlamaktadır. Motorunuzun ne durumda olduğunu anlamanın yollarından biri de çıkardığı seslere bakmaktır. Motorunuz alışılmışın dışında birtakım sesler çıkardığında bazı olumsuzlukların habercisi olabilir. Bunun sonucunda da aracınızda yer alan bazı parçaların değiştirilmeleri gerekebilir. Marşa bastığınız sırada aracınıza gelen canlılık gazın verilmesi ile beraber tekerlerin bağlı olduğu aksamları harekete geçirmektedir. Aks milinin içinden geçerek momentum sağladığı poryalar, tekerin dönmesinde temel unsuru oluşturmaktadır. Bu sayede ileri ya da geri olmak üzere aracınızın ilerlediğini görebilirsiniz. Vites değişiklikleri esnasında oluşan hareketleri algılayarak yine poryalar aracılığı ile tekere iletilmektedir. Aracın tekerlerine bakıldığında jantı görülmektedir. Bu jant kapağından başlayarak disk ve disk frenine kadar uzanan bir sistem yer almaktadır. Bu sistemin merkezinde ise porya yer almaktadır. Pek çok vida ve bilyenin birleşiminden meydana gelen bu sistem tekerin hareket etmesini sağlarken buna ek olarak durmasına karar vermektedir. Tekerin merkezinde bulunan aksamaların bir arada durmasına da yardımcı olan poryalar kendi içlerinde özel bir sisteme sahiptir. Bir koruma aksamı içerisinde bağlantı vidaları ve porya rulmanı yer almaktadır. Aks milini kavrayan rulman birbiri ile bağlantılı sistemlerden meydana gelmektedir.

Hem kendi ekseni hem de aks mili etrafında dönen bilyeler aks milini harekete geçirmektedir. Frene basıldığında kavrama mekanizması tekerin bağlı olduğu diski yavaş yavaş sıkmaktadır. İvmenin karşısında duran bu harekete direnen aks milinin gerginliği poryalar tarafından azaltılmaktadır. Bunun sonucunda da tekerin güvenli bir biçimde durması sağlanmaktadır. Duran aksamlar yeniden gaz verildiğinde de hareket etmeye hazır durumda beklemektedir. Aracınızı daha güvenli bir biçimde hareket ettirmek ve durdurmak için poryalar son derece önemli parçalardır. Siz de bu parçaların bakımına dikkat ederek olası risk durumlarının önüne geçebilirsiniz.Araçlarda yer alan parçalar kimi zaman arızalanabilmekte ve istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Özellikle hayati önem taşıyan parçalar arızalandığında bu durumlar karşısında gerekli önlemleri almak çok önemlidir. Porya arızaları da görülebilen arıza durumları olabilmektedir. Porya arızaları genel olarak bilyalar üzerinde görülebilmektedir. Ağır yük taşıyan araçlar da daha sık olarak bu arızalanmalar ile karşılaşabilmektedir. Araçların ağırlıklarına ek olarak bir baskı olması durumunda poryaların bilyası zaman içinde aşınarak görevini yerine getirmemektedir. Bu tarz durumlarda ön porya noktasında genel olarak bir ses oluşumu ile karşılaşılmaktadır. Porya arızası bu şekilde anlaşılabilmektedir. Bu ses oluşumu uğultu şeklinde araç kullanımı esnasında duyulmaktadır. Porya değişimi yapılmadığı zamanlarda aracınızın için daha büyük arızalanmalar olabilmektedir. Bu arıza ağır yük taşıyan araçların yanı sıra bakımı yapılmayan araçlarda da gözlemlenebilmektedir. Her aracın bakımları zamanında yapılmalıdır. Bu bakım zamanları aksatılmadan araç muayeneden geçirildiğinde sizlerin güvenliği için son derece önemli olmaktadır. Bu bakımlar aksatıldığında zaman içerisinde porya aşınmaları oluşabilmektedir. Arka porya ve ön porya kontrolleri yapılan araçlar daha sağlıklı olabilmektedir. Bu arıza noktasında ses arızanın varlığına işaret eden en büyük belirtiler arasında yer almaktadır. Araç tekerlerinden de normalden farklı sesler meydana gelebilir. Bunun dışında tekerlerden sürtünme seslerinin gelmesi, aracın seri sürüş deneyimini kaybetmesi ve aracı tutan bir madde olduğu hissi oluşacaktır. Arıza durumu tekerleklerin çalışması eskisi gibi olamamakta ve sürüş güvenliğini önemli ölçüde etkilemektedir. Sürüş esnasında arıza ile karşılaşmanız durumunda aracı kullanmanız zorlaşacaktır. Bu durum da kaza gibi tehlikeli durumlarla sonuçlanabilir. Bu arıza tamir edilmediği sürece arızanın artışı gün geçtikçe artabilir. Porya içerisinde yer alan rulman, iki metal plaka arasında yer alan küçük metallerden oluşmaktadır. Bu rulman bozulmaya başladığında da ses oluşumu meydana gelmektedir. Bu ses ise dönme tepkisine karşı bir direnç işlemini ifade etmektedir. Tamamen bozulması halinde ise dönme tamamen durmakta ve teker de bunun sonucunda durmaktadır. Bu arızalanma işleminde tamir edilme yerine değişim gerçekleştirilmektedir. Değişim sırasında sayede porya bilyası değil porya kapağı da değiştirilmektedir. Bu kapak sistemi bilyayı koruyan ve çevreleyen bir sistemdir. Bazı durumlarda sadece bu kapak arızalanabilmektedir.

Porya Çeşitleri

Porya Çeşitleri

Araçlar her geçen gün önemleri artan bir kategoride yer almaktadır. Bir araç satın alabilmek için ciddi paralar harcamak gerekmektedir. İnsanlar birikimlerinin büyük bir bölümünü araba satın almak için harcamaktadır. Bu sebeple araçlar, insanlar için son derece kıymetlidir. Bozulmaları, arızalanmaları da bu noktada can sıkıcı olabilmektedir. Bu arızalarla karşı karşıya gelindiğinde arızanın neyden kaynaklandığı hakkında az çok fikir sahibi olmak sorunun daha kısa sürede çözülmesini kolaylaştırmaktadır. Örneğin poryalar arızalandığında araçtan özellikle ön poryalardan bir ses gelmektedir. Bu ses sayesinde herhangi bir arıza durumuyla karşılaşıp karşılaşılmadığı anlaşılmaktadır. Sonrasında ise porya değişimi yapmak gerekmektedir. Bu işlem için tekerleklerin bijonları sökülmelidir. Bunun haricinde taşıyıcı, fren kaliperi, tor başları, aks başı (ilk) gibi parçalar da sökülmelidir. Bu parçalardan sonra yerinden çıkarılan porya yerine yeni porya takılmaktadır. Bu işlem sırasında profesyonel bir servisten destek almanız işlemleri daha doğru yapmanızı sağlayacaktır. Poryalar farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple aracınızla uyumlu olan ürünü almanız gerekmektedir. Römork porya römorklara da takılabilen bir porya çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bunun yanı sıra bu ürün otomobillerde de kullanılabilmektedir. Bu noktada aracınıza uyumlu olup olmadığını bilmeniz oldukça önemlidir. Aracınız ile uyumluysa bu ürünü alabilirsiniz. Bu ürünler genellikle bilyalıdır. Frenli porya ise frenli olan bir modeldir. Bu model de yine römork, otomobil gibi araçlarda kullanıma uygundur. Ancak ürünün aracınızın modeli ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Montajlı porya genel olarak 4 bijonu ile beraber gönderilmektedir. Aracınızın modeline göre kullanılabilir oluşu değişkenlik göstermektedir. Bilyalı olan bu modeller kullanıma hazır bir biçimde gönderilmektedir. Görünümü diğer poryalara göre biraz daha farklıdır. 4x100 porya ise genelde römorklar için uygun nitelikteki poryadır. Sürate ve yüke dayanıklı olan malzemelerden üretilmiştir. 4 bijondan oluşan bu modellerin bijon aralıkları ise 100 mm' dir. Genelde 4 bijondan oluşan poryalar içerisinde 5 bijon porya seçenekleri de mevcuttur. Farklı poryalar içerisinden aracınıza en uygun nitelikteki ürünü seçebilirsiniz.

Porya Fiyatları

Porya Fiyatları

Poryalar aracın tekerleklerinin durmasını ve yeniden hareket etmesini sağlayan son derece önemli parçalardır. Ne işe yaradıkları pek bilinmese de öğrenilmesi gerekmektedir. Çünkü arıza durumlarında ciddi güvenlik sorunları ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Arıza durumunda aracın sürüş dengesini bozulabilir bu da çeşitli kazalara ve istenmeyen durumlara yol açabilir. Bu nedenle arızanın hemen fark edilmesi ve giderilmesi gerekmektedir. Tamir edilemeyen bu parçalar yerine yenileri alınmak zorundadır. Bu satın alma işlemi yapılırken aracınızın model ve markasına uyumlu nitelikteki ürünleri almak son derece önemlidir. Tofaş, Linea ve Polo arka porya seçenekleri mevcuttur. Bu ürünlere ek olarak farklı araç marka ve modelleri için de ürünler mevcuttur. Aracınız ile uyumlu nitelikteki ürünleri kolay bir biçimde bulabilirsiniz. Sektörde birçok farklı parça için farklı nitelikteki fiyatlandırmalar mevcuttur. Bu durum poryalar için de geçerli olmaktadır. Porya fiyatları aracınızın marka ve modeline göre oluşabilmektedir. Her marka ve modele uygun nitelikte olan poryalar üretilebilmektedir. Bunun yanı sıra ürünlerin büyüklüğü ile orantılı olarak değişen aksamların fiyatları da bu oranda farklılaşabilmektedir. Ayrıca kalıbın şekli de fiyat üzerinde etkili olan faktörler arasında yer almaktadır. Ürünün içeriğinde yer alan ürün çeşitliliği de fiyat değişkenliği üzerinde etkili olabilmektedir. Poryaya dahil olan parça, vida ve bilyeları ayrı ayrı satın alabileceğiniz gibi bir arada da satın almanız mümkündür. Aksam içerisinde yer alan rulman bilyeleri daha fazla aşınabilmekte ve daha fazla değişim gerektirmektedir. Bazı arıza durumlarında sadece rulmanı değiştirmek sorunu çözebilmektedir. Bunun yanı sıra tüm parçaların sağlam olduğu bir tekerde çarpma ve darbelerin yol açtığı hasarı önlemek amacıyla aşınan poryanın taşıyıcı kısmını değiştirmek mümkündür. Ön teker ve arka teker araçlarda farklılık göstermektedir. Bu sebeple arka ve öp poryalar da farklı şekillere sahip olmaktadır. Ağırlıkları da farklılık göstermektedir. Bu sebeple ürünleri satın alırken ön mü arka mı olduğuna dikkat etmek gerekmektedir. Ürünleri Trendyol aracılığı ile farklı fiyatlar ile satın alabilirsiniz.