İlgili Kategoriler
Fiyat
Renk
Satıcı Tipi
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_APPROVE_SELLER_TITLE
Onaylanmış Satıcı
Türkiye’de veya uluslararası olarak yüksek bilinirliğe sahip markaların resmi satıcılarına “Onaylanmış Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_SUCCESSFUL_SELLER_TITLE
Başarılı Satıcı
Trendyol’daki son 6 ay performansıyla yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan, kaliteli ve güvenilir hizmet veren satıcılara “Başarılı Satıcı” rozeti verilir.
MERCHANT_BADGES_INFO_TOOLTIP_AUTHORIZE_SELLER_TITLE
Yetkili Satıcı
Onaylanmış markaların resmi satıcılarının satışa sunduğu, ilgili markanın ürünlerine “Yetkili Satıcı” rozeti verilir.
Satıcı Tipi Nedir?
Fiyat Geçmişi
Ürün Puanı
"

Çakı Bıçak Aksesuar

" araması için 21342 sonuç listeleniyor

Çakı Bıçak Aksesuar

Çakı Bıçak Aksesuar Türleri ve Zaman İçinde Gelişimi

Çakı Bıçak Aksesuar Türleri ve Zaman İçinde Gelişimi

Bulunan en eski çakı demir çağına ait iken milattan önce 500 lü yıllarda kemik saplı çakılar kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Çakıların zamanla gelişen çağlar arasında birçok farklı türüne rastlanmaktadır. Bıçak kadar kullanışlı olan çakılar katlanabilir özelliği ile her yere emniyetli bir şekilde taşınması kullanıl kolaylığı sağlanmıştır. İlerleyen dönemlerde ülkeler tarafından kullanım özelliği olarak sadece kesme aracı olarak kullanılan çakılara yeni ve farklı özellikler eklenmiştir. Çakı bıçağı kullanımından dolayı zamanla körelse bile bileme yöntemi ile keskin ucu tekrar yenilenebilmektedir. Tasarlanan çakılar katlama özelliği ile kullanım dışı etrafa veya kişilere zarar vermemesi adına farklı mekanizmalar yardımıyla kapalı bulundurulmaktadır. Çakıyı kapalı tutarken veya açarken devreye giren yaylı ve sürtünmeli eklem kilitleri kolay bir hareketle açılırken aynı zamanda kapanmasını da sağlamaktadır. Farklı kilit seçenekleri çakı taşımak isteyen kişiler tarafından seçilen bir durum olmaktadır. Açık bulunan çakı kullanım aşamasında veya istek dışı kapanmasını engellemek amacıyla sabitleyici özellik bulundurmaktadır. Düğme özellikli çakılar ise yanlışlıkla müdahale edildiğinde artı bir emniyet kilidi bulundurmaktadır. Kesme eyleminde bulunan çakıya ayrıca sonradan eklenen özelliklerde ise, makas, tirbuşon ve açacak gibi birçok araç bulundurulmaktadır. Aynı yönde veya farklı yönlerde açılıp kapanan çakı bıçağı çeşitlerinde üretilmektedir. Özellikle doğa ortamında ya da ihtiyaç duyulan her yerde kullanım kolaylığı sunan çakı kesme haricinde birçok özelliği ile kolay taşınabilir olmaktadır. Victorinox çakı birçok özelliği barındırırken aynı zamanda tırnak ile açma özelliği bulunmaktadır. Farklı ürün gruplarının her birini açma eylemi sırasında manuel olarak kullanılmaktadır. Paslanmaz çelikten üretilen çakılar kendi aralarında birçok çeşitlilik barındırmaktadır. Bunlar bıçak kalınlığı ve uzunluğu olarak değişmektedir. Pek çok farklı materyal ile üretilen çakı sapları da bulunmaktadır. Zamanla kullanımı aksayan çakıların bakıma ihtiyaçları bulunmaktadır. Alanında uzman kişiler tarafından edilen tavsiyeye göre bir bileme taşı ve işlemi kolaylaştırmak adına kanola yağı ile bileme kılavuzuna ihtiyaç duyulmaktadır. Alan kişi tarafından çakı nasıl bilenir bilinmiyor ise, satıcı tarafından verilen kullanım talimatlarına uyulması gerekmektedir. Çakı, kanola yağı sayesinde bileme işleminde gözeneklerin kalıntılar ile dolmasını engellemektedir. Kamp ve doğa sporları sevenler tarafından çakılar en çok ihtiyaç duyulanlar listesinin başında bulunmaktadır. Tutkunları tarafından ise temin edilen çakı koleksiyonu el yapımı olması, kullanım alanları veya özelliklerine göre içlerinde değişiklik göstermektedir.

Her İhtiyaca Uygun Çakı Bıçak Aksesuar Çeşitleri

Her İhtiyaca Uygun Çakı Bıçak Aksesuar Çeşitleri

İcat edilmesinden bu yana birbirinden farklı malzemeden tasarlanan çakılar kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Her alanda boyutu veya işlevi sayesinde ayrıca taşınabilir olma özelliği bulunan çakılar birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Doğa gezilerinde veya günlük hayatta farklı alanlarda kullanıma ihtiyaç duyulan çakı çeşitleri üretilmektedir. Bazı çakı çeşitleri sadece kesme işlevi görürken, farklı amaçlarda kullanım için üretilen çakı seti ürünleri de bulunmaktadır. Setlerin içerisinde birçok boy ve ebatlarda çakı bulunurken bir çakı içerisinde farklı ürün içerikleri de sunulabilmektedir. Değişik hava ve doğa koşullarında görev yapan askerler tarafından özellikle ihtiyaç duyulan asker çakısı ilk olarak İsviçre’nin Bach köyünde 1884 yılında İsviçre çakısı adı ile icat edilmiştir. Taşınan asker çakısı arazi koşullarının zor olduğu alanlarda özellikle çatal, bıçak ve konserve açacağı olarak kullanılmıştır. Zaman içerisinde önemli bir aksesuar haline gelen asker çakısı tornavida, törpü ve makas gibi eklentiler ile gelişmesiyle daha çok ilgi odağı haline gelmiştir. Kullanacak kişinin kendi ihtiyacına göre değişen çakı türleri bulunmaktadır. Nerede ve niçin kullanılacağı çakı seçimi yaparken önemli bir husus olmaktadır. Kişi eğer sadece soyma ve kesme işlemi gibi eylemlerde bulunacak ise küçük bir çakı ile bunu gerçekleştirebilmektedir. Daha sert ve büyük parçaları kesmek veya oymak için orta ya da büyük boy bir çakı tercih edilmesi gerekmektedir. Geniş ürün yelpazesine sahip olan çakı türleri kullanım alanına göre kendi içlerinde değişiklik göstermektedir. Türler arasında av çakısı, bıçkılı çakılar, boynuz saplı çakılar ve bunlar gibi birçok farklı ürün çeşidi bulunmaktadır. Kamp ve balıkçılık gibi doğa ortamı ilgi alanı olan birçok kişi tarafından kullanılan çakı türleri katlanabilir, güvenli ve taşınabilir özelliği ile hayatı kolaylaştırmaktadır. Özellikle küçük boyutuna rağmen cep çakısı olarak bilinen bu alet oldukça fazla fonksiyona sahip olmaktadır. Genellikle kampçılık yapanlar tarafından sıklıkla kullanılan cep çakısı içerdiği tornavida, pense ve konserve açacağı aparatları sayesinde oldukça tercih edilmektedir. Aralarında kullanım alanlarına göre değişen çakılar aynı zamanda farklı sap tasarımları ile de dikkat çekmektedir. El tutuşu ve kavrama özellikleriyle birçok değişken malzemeler ile çakı sapı üretimi yapılmaktadır. İlk üretildiği zamanlarda kemik saplı olarak tasarlanan çakı kalıntılarına rastlanmıştır. Kullanımı artan çakıların sap kısımları özellikle bazı hayvanların boynuzundan ve çeşitli ağaçlardan faydalanılarak üretilmektedir. Farklı bazı çakılar ise sert plastik veya paslanmaz çelik olarak tasarlanmaktadır.

El Yapımı Çakı, Bıçak ve Aksesuar Modelleri

El Yapımı Çakı, Bıçak ve Aksesuar Modelleri

1884 yılından beri İsviçre de üretimi yapılan ve askerler tarafından kullanılan İsviçre çakısı aynı zamanda İsviçre ordu çakısı olarak da bilinmektedir. Askerlerin zorlu koşullarda sürdürdükleri görev esnasında yemek yeme ve kesme, delme gibi işlevleri bulunduğundan oldukça kolaylık sağlamıştır. İçeriğinde bulunan ve kullanan kişiye hayatı kolaylaştıran çakı birçok farklı olanak sunmaktadır. Özellikle doğal ortamlarda avcılık ile uğraşan veya kamp yapanlar tarafından kullanılan çakı çeşitleri balık avı içinde ideal kullanım kolaylığı sunmaktadır. Çakı modelleri kullanım alanına göre değişmekte ve kendi içerisinde birçok farklı ürünü barındırmaktadır. Günlük olarak da kullanılabilen çakı modelleri genel olarak küçük cep boyları ile tercih edilmektedir. Taşıma açısından kolaylık sağlayan çakıların anahtarlık modelleri de mevcut bulunmaktadır. Çakılar kendi aralarında ürün çeşitliliği bulunduğu gibi ülkeler veya şehirlere özgü model ve tasarımları ile de bilinmektedir. Japonya tarafından tasarlanan ve higonokami ismini alan çakı türü oldukça popüler bir ürün olmaktaydı. Japon çakısı olarak da bilinen ürün 1961 yılında çıkarılan bir yasa ile kullanımı kısıtlanmıştır. Özellikle ahşap kabzasıyla bilinen Fransız çakısı özel bir keskinliğe sahip olmaktadır. Özellikle çakı seven kişiler tarafından mutlaka koleksiyonlarına dâhil edilmesi gereken bir ürün olmaktadır. Diğer çakılara göre sadece tek bir bıçağı ile kesme ve doğrama konusunda kullanılmaktadır. Bundeswehr tarafından çıkarılan Alman çakısı özellikle yeşil renkte olup yan plakalara saklı kürdan ve cımbız bulundurmaktaydı. Bir yarışmaya katılımıyla İsviçre ordusu tarafından satın alınmış ve tasarım üzerine ilave edilen tırtıklı ağaç testeresi, tornavida, konserve açacağı gibi ilaveler ile üretilmeye devam edilmiştir. Bulunduğu bölgeye ait özelliği ile bilinen Sivas çakısı, geleneksel yöntemler aracılığıyla üretilmektedir. El yapımı olarak üretilen ve ustalar tarafından özenle şekil alan Sivas çakısı keskin özelliği dünyaca bilinmektedir. Özellikle küçük atölyelerde ve işinde uzman ustalar tarafından özenle yapılmaktadır. Dünyaca ünlü olan Sivas çakısı sapı özellikle keçi ve öküz boynuzundan üretilmektedir. Kara kemik olarak tabir edilen sapı ile Sivas çakısı, kullanılan malzemesine göre fiyat değişiklikleri göstermektedir. Çakı üzerine istenilen desenler el yapımı olan ürünler üzerine çizilebilmektedir. İtalyan çakısı aynı zamanda stiletto adı verilen çakı tipi en bilindik olanı uzun ve burun kısmına doğru sivrilen modeli olmaktadır. Özellikle savunma amaçlı kullanıldıkları bilinmektedir. Tek bir düğme yardımı ile açılan çakı bıçağı paslanmaz çelik olarak üretilmektedir.

Farklı Kullanım Alanları ile Çakı Bıçak Aksesuar Özellikleri

Farklı Kullanım Alanları ile Çakı Bıçak Aksesuar Özellikleri

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde üretimi yapılan Tosya çakısı diğer çakılardan farklı olarak üzerinde ayrıca bıçkı bulundurmaktadır. Özellikle ağaç ve bağ budama işleri için kullanılmaktadır. Tosya çakısının sapı yapımında kullanılan manda boynuzu el işçiliği ile şekillenmektedir. Çakının bıçak ve bıçkı boyları aynı boyda yapılmaktadır. Tosya da bağcılığın yaygın olması durumu Tosya çakısının kullanımını arttırmaktadır. Birçok alanda kişilerin iş yükünü kolaylaştıran mini cep çakısı tasarım olarak en çok tercih edilen ürünler arasında bulunmaktadır. Gündelik hayatta ev içi veya dışında sıklıkla lazım olan cep çakısı, araç ve gereçlerin minyatür hali ile oldukça kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Herkes tarafından rahatlıkla taşınabilen ve en büyük tercih sebebi boyutu olan küçük cep çakısı birçok erkeğin vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. Üzerinde bulundurduğu birçok aparat ile her koşulda neredeyse tüm ihtiyaçları giderebilmektedir. Birçok çakıya göre görünümü daha farklı olan komando çakısı tırtıklı ve uca doğru sivrilen yapısı ile bilinmektedir. Diğer çeşitlerine göre daha ağır ve büyük olan komando çakısı aynı zamanda rambo bıçağı olarak da bilinmektedir. Paslanmaz çelik ile üretilen çakı çeşidi ısıl işlem görmesiyle birlikte dayanıklılığını arttırmaktadır. Zor koşullarda kullanılmak amacıyla üretilmiştir. Tutma kapasitesi diğer çakılara göre daha farklı olan komando çakısı farklı sap özellikleri ile satılmaktadır. Ağır koşullar için üretilen sert yapısıyla aynı zamanda geniş olarak üretilen sap yerleriyle kolay kavrama özelliği sağlamaktadır. Kullanım açısından birçok farklı tutuş özelliği ve modeli ile özellikle acılar tarafından rahatlıkla kullanılmaktadır. Mühendislikte kullanılan sentil çakısı aralık genişliğini ölçme işleminde kullanılmaktadır. Özellikle iki parça arasındaki boşluğu veya araçlarda delik genişliğini ölçmek için üretilmiştir. Metal şeritler halinde bulunan çakı düzeneği 10 adetten oluşmaktadır. Yaşam alanları, çalışma koşulları ve ihtiyaca göre kişiler tarafından çakılar sürekli yanlarında bulunmaktadır. Taşıma kolaylığı açısından farklı tasarımlarla üretilen çakı kılıfı kemere takılır aparatı ile satılmaktadır. Farklı kumaş ve deri malzemesinden üretimi yapılan çakı kılıfları arkasında bulunan toka sayesinde istenilen alana tutturulma özelliğine sahiptir. Çakı kılıfları aynı zamanda bufalo ve birçok farklı hayvan derisinden üretimi yapılmaktadır. Özellikle deri materyalli kılıflar suya dayanıklı özelliği ile her koşulda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Çakı kullanan kişilere özel birçok farklı model ve renklerde çakı kılıfı tasarımları mevcuttur. Dış tasarımları ve iç yapısı ile şık bir görünüm sunun çakı kılıfları kullanıcılar açısından oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olmaktadır.

Taşınması Kolay Çakı, Bıçak ve Aksesuarlar

Taşınması Kolay Çakı, Bıçak ve Aksesuarlar

Birçok alanda çoğu kişi tarafından kullanılan çakı türleri sağladığı kolaylık açısından balıkçılar tarafından da sıkça kullanılmaktadır. Balık avı sonrasında temizleme işlemi için üzerinde birçok aparat bulunduran balıkçı çakısı balık pulu temizliğinde oldukça tercih edilen bir ürün olmaktadır. Balıkçılık yapanlar tarafından ayrıca kesme doğrama işlevi de gören çakılar çok ince yapıda özel olarak üretilmektedir. Özellikle balıkçıların tercih ettiği çakı modelleri kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir. Üretimi yapılan çakı modelleri ve fiyatları kişilerin ihtiyaçlarına, kullanım amacı ve yapı malzemesine göre değişiklik göstermektedir. Kullanılan malzeme ve işçilik kalitesine göre değişen fiyatlar aynı zamanda fabrikasyon ve el işçiliği ile yapılan ürünlerde de farklılık göstermektedir. Aynı zamanda Kızılderili olarak da bilinen yaprak çakısı görüntüsü ile tıpkı bir yaprağı anımsatmaktadır. Av bıçağı olarak tasarlanan bu çakı türü paslanmaz çelik metalden üretilmiştir. Birçok boyutu bulunan yaprak çakısı kişi tarafından rahatlıkla taşınabilmektedir. Ayrıca daha küçük olan cüzdan boyutu da çoğu kişi tarafından tercih edilebilmektedir. Kendi yapısında bulunan kullanım özelliğine göre fiyatlandırılan çakılar aynı zamanda üretim aşamasında kullanılan malzemesi ile de değişim göstermektedir. Kişinin ihtiyacına yönelik edineceği çakı modeli el işçiliği olarak tercih edilir ise özel tasarım ürün olduğu için farklı fiyatlarda satılmaktadır. Genellikle kemik üzerine el işçiliği yapılan çakı sapı çeşitleri de çakı fiyatları konusunu arttırmaktadır. Doğa ortamında sıklıkla kullanılan çakılar özellikle avcılar tarafından tercih edilmektedir. Taşıması ve kullanım açısından kolaylık sağlayan avcı çakısı aynı zamanda kişileri bulunulan ortamda tehlikeli anlardan korumak için tasarlanmıştır. Farklı ebatlarda ve özelliklerde üretilen avcı çakıları kişilerin kullanım ihtiyacına yönelik seçilmektedir. Kullanım aşamasında kapanmayı engelleyen kilit sistemi, paslanmaz kaplama çelik bıçağı ile darbe ve suya dayanıklı oluşu avcılar açısından oldukça önem taşımaktadır. Özellikle zorlu koşulların bulunduğu doğa ortamında avcılık, tırmanma ve kamp gibi yapılan aktivitelerde kullanması zorunlu belli başlı olan çakı türlerine izin verilmektedir. Bunun dışında kişiler tarafından çakı taşımak veya benzeri kesici aletleri üzerinde bulundurmak kanunlar gereği yasaktır ve bulunduran kişilere ceza uygulanmaktadır. Ancak özellikle havaalanlarına çakı ile girilmesi yasaklanmıştır. Kişiler tarafından çakı satın al konusu için dikkat edilmesi gereken hususlardan biri kullanım alanı ve amacına yönelik olup olmamasıdır. Bir diğer özellik ise üretim aşamasında kullanılan malzeme kalitesi ve bıçağın paslanmaz çelikten yapılmış olması gerekmektedir.

Çakı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Çakı Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Ağaç aşılama esnasında gerekli olan pürüzsüz zemin aşı çakısı tarafından verilmektedir. Diğer çakılardan farklı olarak bu çakı türünün uç kısmı oval olduğundan orak görüntüsü vermektedir. Aşı çakısı kendi içinde farklı çeşitler bulundurmaktadır. Orak görünümlü, küt burunlu ve yuvarlak uçlu olarak değişmektedir. Aşı çakıları bahçe işleriyle uğraşanların sıklıkla kullandıkları ürünler arasında yer almaktadır. Ayrıca budama işleri içinde aşı çakısı kullanılmaktadır. Ziraatçilerin talebi üzerine üretilen paslanmaz çelik bıçağı ile ceviz aşı çakısı özel olarak tasarlanmıştır. Çoğunlukla balıkçıların da kullandığı çakılar kullanım alanına göre değişiklik gösterebilmektedir. Balık avı sırasında veya sonrasında kullanılan yem ve balık ağı çakısı olarak da bulunmaktadır. Özel olarak tasarlanan ürünler sayesinde yapılan balık avı kullanılan malzemenin hassas olmasından dolayı birbirine karışabilmekte ve bu durum sorun teşkil etmektedir. Bazı durumlarda elle yapılan müdahalenin yetersiz olduğu anlarda balık ağı çakısı devreye girmektedir. Doğa sporları arasında bulunan izcilik çocuk yaşlarda başlayan bir eğitim iken ilerleyen zamanlarda bir tutku haline gelmektedir. Doğal koşullarda fazla bir eşyaya ihtiyaç duymadan yapılan aktiviteler sırasında kullanılan izci çakısı oldukça önem taşımaktadır. Yemek yeme, konserve veya şişe açma gibi eylemlerin yapılabileceği izci çakısı aynı zamanda piknik esnasında da kullanılabilmektedir. Günlük hayatta iş yapımında da kullanılan çakı çeşitleri arasında bulunan elektrikçi çakısı özellikle kablo işlemlerinde tercih edilmektedir. Genellikle kablo sıyırma çakısı olarak da adlandırılmaktadır. Çobanlar tarafından kullanılan ve dövme çelik ile elle yapılan bu çakı üzerinde ufak bir delik bulundurur. Çan telini bükmekte kullanılan çakı üzerindeki bu delik çobanlar tarafından kullanıldığı için çoban çakısı adını almıştır. Bu çakıya aynı zamanda Arnavut çakısı denmektedir. Birçok kişi tarafından her alanda kullanımı bulunan çakılar sağladıkları kolaylıklar sayesinde sıkça tercih edilmektedir. Tutkunları tarafından koleksiyon haline getirilen çakıların aynı zamanda sanatsal yönde tasarımları da bulunmaktadır. Özellikle sap kısmı işlemeli veya farklı renklerde tasarlanan yapısıyla kişilerin ilgisini çekmektedir. Tutma sapı ile de birçok değişik tasarımlara sahip çakı modelleri de bulunmaktadır. Tosya çakısı ve kılıç çakısı kullanıcıların merak duyduğu ve sıkça kullanım yaptıkları modeller arasında yer alır. Tasarım olarak yeni sayılan kart çakısı cüzdan boyutu ile dikkat çekmektedir. Kredi kartı boyutuyla aynı ebatlarda olan kart çakısı aynı zamanda ince yapısı ile çok rahat taşınabilmektedir. Çakı fiyatları ve geniş ürün yelpazesi için Trendyol online mağazasını ziyaret edebilir, kolaylıkla alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Çakı Nerede Satılır?

Çeşitli amaçlara hizmet etmek için imal edilen çakıları Trendyol üzerinden sipariş etmek mümkündür. Yüzyıllara dayanan bir tarihe sahip olan ve son derece kolay bir şekilde tedarik edilen çakıların büyük bir kısmı sağlam malzemeler kullanılarak üretilir. Hayatı daha kolay hale getiren bu tür araçlara sahip olmak isteyen kişiler çoğu zaman internetten faydalanır. Kaliteli malzemeler kullanılarak imal edilen çakılar arasından kendinize uygun olan seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Özenli işçilik ve dayanıklı malzemeler sayesinde ürünler uzun ömürlü bir kullanım deneyimi sunar. Keskinliğini uzun süre koruyan çakılarla beraber yakacak odun hazırlayabilirsiniz. Sebze ya da meyve kesip ahşap malzemeleri işleyerek çeşitli figürler elde edebilirsiniz.

Çakı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğru çakıyı seçerken hesaba katılması gereken ilk unsur; kullanım amacıdır. Çakının hangi iş için tercih edileceğine karar verdikten sonra diğer kriterleri dikkate alabilirsiniz. Çok amaçlı çakı modelleri, her zaman cebinde çeşitli aletleri taşımak isteyen kişilere hitap eder. Açılır kapanır yapısı sayesinde törpü, keski, bıçak, şişe açacağı ve tirbuşon gibi aletlerin kullanılmasına olanak tanır. Otomatik çakı olarak adlandırılan modeller kendilerine özel bir mekanizma içerir. Tek bir hamleyle açılıp kapanır. Mini çakı modelleri her daim yanında bir çakı bulundurmak isteyen kişilere hitap eder.

Hangi Renkli Çakı Daha Kaliteli?

Çakıların kalitesini renkleri değil, mal edilirken kullanılan malzemeler ve gösterilen özen belirler. Çok renkli çakı hemen her renkte imal edilebilir. Çeşitli kişilerin beğenisini kazanmak adına boyanan bu çakılar farklı modellerde olabilir. Sağlam ve uzun ömürlü olmasıyla tanınan gümüş çakı modelleri, hem kalite hem estetik açıdan oldukça özel bir yere sahiptir. Bu çakılar, hemen her iş için rahatlıkla kullanılabilir. Paslanmaya ve darbelere karşı dirençlidir. Asaletin renginden gelen ilhamla tasarlanan siyah çakı modelleri bu rengi seven kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Hem uzun ömürlü hem kullanışlı olan bu seçenekleri kendiniz ya da sevdikleriniz için satın alabilirsiniz.