placeholder
"

Ses Kartı

" araması için 2013 sonuç listeleniyor
Steinberg UR22C Ses Kartı
KARGO BEDAVA
SteinbergUR22C Ses Kartı
(1)
UR22C Ses Kartı
2.840 TL
Sepete Git

Ses Kartı

Ses Kartı

Bilgisayarda yerleşik olarak bulunan ya da haricen takılarak bilgisayarın ürettiği ses sinyallerini, kulaklık ve hoparlör gibi birimlere ileten, ayrıca üzerinde bulunan bağlantı noktaları sayesinde dışarıdan gelen ses sinyallerini bilgisayara aktaran birim, ses kartı olarak isimlendiriliyor. Kullanıcıların dillendirdikleri “Ses kartı nedir?” ve “Ses kartı ne işe yarar?” gibi sorular, temel bir tanımla yanıt buluyor. Yeni nesil; kaliteli, 8.1, USB, mobil, optik girişli, 16 bit, 24 bit, 32 bit ses kartları yüksek çözünürlüklü ve çok kanallı ses elde etmek isteyen kullanıcıların beklentilerini rahatlıkla karşılıyor.

Bilgisayarın kendisi ve bilgisayarla birlikte kullanılan diğer tüm bileşenler gibi bu cihazlar da zaman içerisinde büyük değişim geçirdi, geçirmeye devam ediyor. Önceleri, bilgisayarların anakartlarındaki genişleme yuvalarına takılarak kullanılabilen ses kartları, yine harici formlarda üretilebilirken giriş seviyesindeki anakartlarda bile yerleşik olarak bulunabiliyor. Ancak harici ses kartı modelleri ile anakartlara entegre modeller arasında teknik açıdan farklılıklar gözlemlenebiliyor. Bilgisayar kullanıcılarının multimedya süreçlerinde değerlendirebildikleri modellerin yanında, bir de profesyonel olarak ses üretimi ve kaydıyla ilgilenen müzisyenlere seslenen ürünler geliştiriliyor.

Teknoloji otoritelerinin ve kullanıcılarının ses kartı önerileri doğrultusunda yeni nesil özelliklerle donatılmış bir ses kartı satın almak için ürünlerin, sahip olduğu teknik yeterliliklerin ve yazılım desteğinin öğrenilmesinde fayda bulunuyor. Aksi durumda hedeflenen kalite ve düzeyde ses girişi-çıkışı yakalanamayabiliyor veya yanlış tercih neticesinde bu cihazlar tam performansıyla değerlendirilemeyebiliyor. Bu aşamada “Ses kartı markaları, özellikleri, çeşitleri nelerdir?” gibi soruları olan teknoloji meraklıları, ürünlere dair kapsamlı araştırmalar yapabiliyor. Bunun sonucunda sahip oldukları ses ekipmanları ve enstrümanlarla uyumlu şekilde kullanabilecekleri ürünleri edinebiliyor. Ses kartı fiyatları ise ürünün teknik özelliklerine göre değişiklik gösteriyor.

Ses Kartlarının Zaman İçerisindeki Gelişimi

Kaydedilen ya da sonradan hazırlanan dijital sinyal verilerini, analog form kazandıran ses kartları, DAC (Digital to Analog Converter) şeklinde isimlendirilen birimlere ev sahipliği yapıyor. Kullanıcıların gereksinim duydukları çıkışlar üzerinden sinyali ileten kartların geçmişi ise epey eskiye dayanıyor. 1980’li yılların sonuna dek pek yaygın olarak bulunmayan ses kartları, teknik açıdan da bugünün çöz��mleriyle kıyaslanamayacak derecede zayıf teknik özellikler içeriyor. 1990’lara yaklaşıldığında, bugünkü ürünlerin temelini teşkil edecek ses kartlarının ilk adımları niteliğindeki gelişmeler, bilgisayar oyunu geliştiricilerinin öncülüğünde atılmaya başlanıyor. Ses ekipmanı ve enstrüman alanında yetkin isimlerin de dâhil olmasıyla ortaya dönemin ses kütüphaneleriyle uyumlu çalışabilecek ilk ses yongaları çıkıyor.

1990’ların başlarında ilk ses kartlarıyla, o dönemin en popüler oyun firmalarının imzasını taşıyan yapımlarda yer alan müzikler, çevre sesleri ve benzeri işitsel unsurlar, yankı gibi alışılmadık ses geliştirmeleriyle birlikte duyulabilir hâle geliyor. 1990’lardaki ses kartları, ISA veri yolunu kullanıyor ancak dönemin teknik koşulları çerçevesinde ilgili çözümler, ses kaydetme ve çalma işlemini aynı anda gerçekleştiremiyor. Bugün de varlığını sürdüren ve birbirinden başarılı ürünlere hayat veren markalar, o yıllarda da sahneye çıkarak tak-çalıştır yapısında modellere imza atıyor. Masaüstü bilgisayar ses kart çok geçmeden PCI slotuna takılan ürünlerle zenginleşiyor.

Çalıştığı esnada belirli seviyede işlemci kullanan modeller, zamanla kendi ses işleme birimlerine kavuştuğu için ses verilerinin oluşturulması sırasında bilgisayarların merkezi işlemcilerindeki yük giderek azalıyor. İlgili modellerdeki ses örnekleme değerleri de giderek artıyor ve 32-bit/192 kHz seviyesinde ses örneklerini hazırlamak, yeni nesil ses kartları için sıradan bir işe dönüşüyor. Ayrıca 1980’lerin sonlarında en fazla dört kanal ses çıkışı sağlayabilen kartlar, bugün; 5,1 ve 7,1 kanal ses çıkışı sunarak modern bilgisayar oyunlarının ve Blu-ray filmlerinin taşıdığı işitsel içeriğin en iyi şekilde duyulabilmesine yardım ediyor.

Kişisel bilgisayarlar için üretilen modellerdeki gelişim, profesyonel olarak müzik üretmeyi hedefleyenlerin tercih ettikleri çözümleri de etkiliyor. Standart ses kartlarında, kayıt esnasında karşılaşılan gecikmelerin bulunmadığı profesyonel ses kartı kulaklık ve monitör hoparlör ile kullanıldığında müzisyenlere pek çok avantaj kazandırıyor. Böylesi birçok ses kartı mikrofon ve karta doğrudan bağlanan enstrümanlardan gelen sesleri, ilgili ses birimlerine gerçek zamanlı olarak aktarabiliyor ve bununla birlikte herhangi bir gecikme olmadan bu seslerin kaydedilebilmesini mümkün kılıyor. ASIO (Audio Stream Input Output) protokolünü takip eden sürücülere sahip profesyonel çözümler, standart ses kartlarından farklı olarak çok daha yüksek çözünürlüklü sesler sunabiliyor ve yüksek örnekleme oranlarıyla müzisyenlerin gereksinimlerine yanıt veriyor.

Harici Ses Kartlarıyla Çevresel Sesler Elde Edin

Multimedya içeriklerinin ve dijital oyunların, görsel yönden olduğu gibi işitsel açıdan da gelişme göstermesi sayesinde ses kartları daha önemli hâle geliyor. Zira ilgili içeriklerdeki çevresel sesleri işitebilmenin yolu, bilgisayar ses kartı modellerinden geçiyor. Bilgisayarıyla birlikte stereo (2,0), 2,1, 5,1 ve daha farklı yapılandırmalara sahip hoparlörler kullanan teknoloji tutkunları, şayet bilgisayarlarının anakartlarındaki ses yongalarından memnun değillerse PCIe slotuna takılabilen ürünlere yönelebiliyor. Bu formdaki birçok ses kartı 7.1 kanal ses çıkışı sağlayabildiği gibi 5.1 ses kartı modelleri de üretiliyor. Ayrıca ilgili çözümlerde mikrofon girişleri ve line in-out bağlantı noktaları da yer alıyor. Böylece ses kayıt süreçlerinde, sesli iletişim esnasında ve oyun seanslarında bu bağlantı noktalarından yararlanılabiliyor.

PC ses kartı modellerinin PC montajı sonrasında, kullanım kılavuzlarında gösterildiği şekilde hoparlör ve kulaklık bağlantısı yapılmasının ardından ses kartı driver olarak isimlendirilen yazılımların yüklenmesi öneriliyor. Ses kartlarının fonksiyonlarının eksiksiz şekilde değerlendirilebilmesine ortam hazırlayan yazılımlar, bilgisayarın yeni takılan donanım bileşenini tanımlamasını sağlıyor. Aynı zamanda ses efekti, ekolayzer, mikrofon ayarı gibi değişkenlerin ayarlanabileceği, kendine özgü kullanıcı arayüzü olan uygulamalar da driver/sürücü yazılımlarıyla aynı pakette bulunabiliyor. Kurulum esnasında bilgisayarın bir ya da birden fazla defa baştan başlatılmasıyla, alınan ses kartı PC ile birlikte kullanılmaya başlanabiliyor.

Ses kartı seti, SSL 2, mikrofon set, anakart bağlantısı esnasında, ses kartlarının üzerlerinde bulunan yuvaların incelenmesi ve hem bilgisayar kasası ön paneline giden ses ve mikrofon kablolarının hem de güç kablolarının doğru şekilde yapılandırılmış olması gerekiyor. Kimi ürünler, haricen güçle çalıştığı için güç kablosu takılmadığı durumlarda ses kartından hedeflenen düzeyde ses çıkışı alınamayabiliyor. Benzer şekilde bilgisayar kasasının ön panelindeki kulaklık ve mikrofon girişlerinden uzanan kabloların yanlış ya da eksik takılması durumunda her iki giriş de çalışmayabiliyor. Ses kartı inceleme ve değerlendirmeleri yapan profesyonellerin de dikkat çektikleri bu konuya, kulaklık-mikrofon seti kullanarak oyun oynayan ya da çeşitli iletişim uygulamalarından yararlanan kullanıcıların özen göstermesi bekleniyor.

Bilgisayarda kullanılan işletim sisteminin ayarlar bölümünden, ses kartıyla birlikte kullanılacak olan ses birimlerinin formuna uygun bir yapılandırma uygulanması, doğru ses çıkışının alınabilmesini mümkün kılıyor. Örneğin ses kartına 2,1 kanal ses sistemi bağlandıysa, ayarlar bölümünden uygun seçeneğin tercih edilmesi ve ayarların kaydedilmesi gerekiyor. Özellikle 5+1 ses kartı işletim sistemi ayarlarının hatalı yapılması neticesinde merkez, sağ arka ya da sol arka kanallardan ses gelmeyebiliyor. Ayarlamaların sonrasında işletim sistemlerinde bulunan veya ses kartlarının yazılım arayüzlerinde yer alabilen test araçlarının etkinleştirilmesi ve her kanaldan ses gelip gelmediğinin kontrol edilmesiyle kurulum süreci tamamlanmış oluyor. Gerek görüldüğü takdirde ses efektleri ve ekolayzer özelleştirmeleri gerçekleştirilebiliyor.

Notebook Harici Ses Kartı ve Profesyonel Kartlarla Bambaşka Bir İşitsel Deneyim

Teknik özellikleri bakımından masaüstü bilgisayarlar kadar performans gösterebilse de taşınabilir bilgisayarların bazılarından, istenen düzeyde ses alınamayabiliyor. Eski nesil laptop modellerinde sıklıkla görülen bu durum, anakartların üstündeki ses yongalarının yeterince performans göstermemesine bağlı oluyor. Kendini ses tutkunu olarak nitelendiren ve taşınabilir bilgisayarıyla; en güncel filmlerdeki, oyunlardaki sesleri eksiksiz şekilde duyup favori müzik parçalarını gerek kulaklıkla gerekse harici hoparlörlerle takip etmeyi amaçlayanlar, USB ses kartı modellerin alışveriş listelerine ekliyor. USB arabirimi üzerinden bilgisayarlarla iletişim kuran ve üzerinde farklı yapıda birçok ses girişi bulunduran laptop ses kartı çeşitleri, tasarımlarıyla da hayranlık uyandırıyor. Genellikle az yer kaplayan ve bilgisayar çantalarına konumlandırılabilen ürünler, kısa bir yapılandırma işleminin ardından kolayca kullanılabiliyor.

Seste gecikme, bozulma, desibel düşüklüğü ve benzeri sorunlar yaşatmayan ses kartı USB arabirimleriyle yalnızca taşınabilir bilgisayarlarla değil masaüstü bilgisayarlarla da değerlendirilebiliyor. Stereo ya da 2,1 kanal ses sistemi kullananların yönelebilecekleri ürünler, üzerlerindeki optik ses bağlantı noktası sayesinde 5,1 ve 7,1 ses sistemleriyle birlikte kullanılabiliyor. Dahili ses kartlarında olduğu gibi kendilerine özgü sürücüleri ve yazılımları olan USB destekli ses kartları, Dolby Digital ve DTS gibi özelliklerle gelebiliyor. Kimi modellerde yer alan sanal çevresel ses desteği, gerek stereo hoparlörlerle gerekse kulaklıklarla kullanılabilirken daha kapsamlı işitsel zenginlikler elde etmek isteyenler, modellerin kullanım kılavuzlarını takip ederek ürünlerin, beraberinde getirdikleri yazılımların inceliklerini öğrenebiliyor.

Multimedya takibi ve oyun seanslarında görev alabilen ses kartı laptop çözümleri, kayıt ve ses üretimi noktasında tercih edilmiyor. Zira bu iş için özel üretilen USB destekli stüdyo ses kartı modelleri bulunuyor. Klavye, elektronik davul, gitar ve benzeri enstrümanların takılabildiği profesyonel amaçlarla edinilen birçok ses kartı mixer donanımlarıyla da uyumluluk gösteriyor. Ancak ses kartı stüdyo çeşitlerinin alınmadan önce hangi tip bağlantı noktalarına sahip olduğunun, gecikme değerlerinin ve ses yükseltme özelliklerinin dikkatle incelenmesi öneriliyor. Profesyonellere yönelik ses kartı tavsiye ve değerlendirmelerinde bulunan müzisyenler, kayıtlarda ve müzik üretiminde kullanılan DAW (Digital Audio Workstation) yazılımlarıyla uyumlu ürünlerin tercih edilmesi yönünde görüş bildiriyor. Müzisyenlerin bu tavsiyeleri, oldukça yerinde görülüyor zira bazı kart üreticileri, doğrudan doğruya DAW yazılımlarını da geliştiriyor ve ürettikleri ses kartlarına, donanımsal geliştirmeler de yerleştirebiliyor.

Amatör müzisyenlerin kayıt süreçlerini kolaylaştıran donanımsal özellikler, bilgisayarlardaki klavye ve fareyi kullanmadan, yalnızca ses kartlarıyla yazılımın bazı fonksiyonlarının yönetilebilmesini mümkün hâle getiriyor. Örneğin kayıt tuşu, durdurma tuşu, zaman çizelgesinin ileri ya da geri alınabilmesini sağlayan özel tekerlekler, ses seviye butonları ve daha fazlası, müzisyenlere yönelik geliştirilen bazı ses kartlarında yer alabiliyor. Ancak tüm bu fonksiyonların etkinleşebilmesi için cihaza dair sürücü ve yazılımların eksiksiz kurulması gerekiyor. Bunların haricinde, amatör müzisyenler etkinliklerde ya da provalarda kullandıkları herhangi bir amfi ses kartı yerine geçmiyor. Kayıt ve müzik üretim sürecinde bu işe özel üretilen ses kartlarının alınması önem arz ediyor.

Hi-Fi Ses Ekipmanlarıyla Kullanılabilecek Hi-Fi Destekli Ürünler

Ses konusunda hassas olan ve kendilerini odyofil olarak nitelendiren kullanıcılar; bas, tiz, mid tonlarını ayrı ayrı sürücülerle oluşturan, yüksek performanslı ve Hi-Fi sınıfı ses ekipmanlarına yatırım yapabiliyor. Genellikle AVR cihazlarıyla ya da özel amfilerle kullanılabilen ses sistemlerini bilgisayarlarıyla birlikte kullanmayı ve bunu yaparken kompakt çözümlerden destek almayı isteyenler, Hi-Fi sistemleri besleyebilecek ses kartlarını alışveriş listelerine ekliyor. İçerdikleri özel donanımlar sayesinde gelişmiş filtrelemeler yaparak mümkün olan en temiz sesi hoparlörlere aktarabilen USB destekli ve PCIe ses kartları, FLAC ve benzeri, yüksek tanımlı ses dosyalarının ayrı bir keyifle takip edilebilmesini sağlıyor. Böylesi ürünler, multimedya içeriklerinin oynatılması esnasındaki performanslarını, dijital oyunlarda da rahatlıkla sergileyebiliyor. Çok sayıda ekolayzer profili içeren ve elle de kontrol edilebilen ekolayzer kaydırıcıları bulunduran yazılımlarıyla işlevsellikleri zirveye çıkan ses kartları, çıkış güçleri ve berraklığıyla kullanıcıların gözdesi oluyor. Harici fiziksel kontrolcüleriyle ses seviyesi başta olmak üzere birçok özelliğin bilgisayardan bağımsız yönetilebilmesine izin veren ürünler, bu yönüyle de beğeniliyor.

Çok kanallı ses desteğine sahip oyunların seslerini, berrak şekilde duymayı hedefleyen oyun tutkunları hem kulaklıklarıyla hem de ses sistemleriyle kullanmak üzere bu tarz ürünlere yönelebiliyor. Ses pozisyonlama ve çevresel seslerin oluşturulması noktasında oldukça başarılı iş çıkaran gelişmiş modeller, oyuncuların, rakiplerini ayak seslerinden tespit edebilmelerine ortam hazırlıyor. Özellikle FPS türü oyunlarla ya da rekabetçi diğer oyun türleriyle zaman geçirenlerin ekstra yatırım kalemlerinden biri hâline gelen Hi-Fi destekli ses kartları, özel yazılımlarıyla dikkat çekiyor. Yüksek hassasiyeti sayesinde ses kartının tespit ettiği ses dalgalarını, gerçek zamanlı olarak ekrana yansıtabilen yazılımlar, oyuncuların, ekranlarında göremedikleri ancak seslerini “görebildikleri” rakiplerine karşı ellerini güçlendirebilmelerine olanak tanıyor. Gizlenme konusunda iyi olan ancak ses çıkarmama konusunda o kadar da hünerli olmayan oyuncuları aleni kılan ses kartları, karşılaşmaların daha çetin geçmesini sağlıyor. Çevrim içi çok oyunculu oyunlarda rakiplerine karşı her zaman üstün gelmeyi hedefleyen oyun tutkunları, standart ses kartları yerine bu tarz ürünlere yatırım yapmayı uygun buluyor.

Arızalanan Ses Girişleri ve Düşük Performanslı Ses Kartlarına Başarılı Alternatifler

Hem masaüstü bilgisayarların hem de dizüstü bilgisayarların üzerinde bulunan ses girişleri, zaman içerisinde arızalanabiliyor. Anakartlara entegre ses kartlarından çıkan bağlantıların değiştirilmesi ve yenilenmesi, maliyet ve zahmet açısından kullanıcıları zorlayabiliyor. Böylesi durumlarda teknoloji meraklılarını, USB portuna bağlanarak çalışan ve son derece kompakt boyutlara sahip dönüştürücü ses kartları karşılıyor. Bilgisayarların USB portlarına takılıp gerekli yazılımlarının kurulmasından sonra ses çıkışı sağlayabilen ve mikrofon girişi de değerlendirilebilen mini ses kartları, cepte taşınabilecek kadar küçük boyutlarda olabiliyor. Küçük boyutlarına karşın kusursuz bir DAC olan ürünler, ekstra bir güç bağlantısına gerek duymadan çalışabiliyor ve enerjisini, USB portundan alıyor.

Bilgisayarlarının ses kartlarından, kulaklığa gelen ses çıkışının seviyesini yeterli bulmayan teknoloji ve multimedya tutkunları için de uygun birer çözüme dönüşen dönüştürücü ses kartlarından bazıları, yüksek performanslı donanım bileşenleri içerdiği için bilgisayarlardan gelen seslerin kayıpsız ve yüksek seviyede duyulabilmesine imkân tanıyor. OTG destekli akıllı cep telefonu ve tabletlerle birlikte de kullanılabilen ürünler, kulaklık ve stereo hoparlörlerle rahatlıkla kullanılabiliyor. Cloud 2 ses kartı modelleriyle uyumlu çalışırken dileyen kullanıcılar ses kartı kablosu ile stereo ya da 2,1 kanal ses sistemlerini böylesi ürünlere bağlayabiliyor. Elde edilen ses kalitesi, desibel artışı ve ekstra özellikler, tercih edilen ses kartlarının markası ve modellerine göre değişiklik gösterebiliyor. Temel özelliklere sahip ve erişilebilir fiyatlarda seyreden ürünler, gereksinimlere karşılık verirken kapsamlı teknik yeterlilikler içeren ve daha yüksek fiyatlara sunulan modellerin ekstra avantajları bulunabiliyor.

Siz de bilgisayarınızdaki sesleri, mümkün olan en iyi şekilde işitebilmeyi arzu ediyor, amatör ya da profesyonel olarak ses kayıtları gerçekleştirerek ses üretimi tarafındaki yeteneklerinizi göstermeyi hedefliyorsanız, gereksinimlerinize uygun çözümleri Trendyol’un avantajlı fiyatları ile hemen satın alabilirsiniz.