"

Stor Perde

" araması için 36481 sonuç listeleniyor

Evinize Şıklık Katacak Stor Perde Modelleri

Perdeler, ev dekorasyonunun önemli unsurları arasındadır. İyi bir perde seçimi yaparak evinize hoş bir hava katabilirsiniz. Stor perde, kullanışlı ve sağlam bir ürün olduğu için tercih edilebilir. Stor perde modelleri arasında hem evde hem de ofiste rahatlıkla kullanılabilecek birçok çeşit bulunur. Stor perdeler, ışığı tamamen kapatabilen bir yapıdadır. Fakat zincirle hafifçe yükselterek ışık geçişini sağlamak da mümkündür. Kolay monte edilmeleri, pratik bir kullanım sağlar. Ayrıca bu ürünün bir diğer özelliği de kolay temizlenmesidir. Evinizde ve ofisinizde şık bir görünüm yaratacak, kolay temizlenebilen ve kullanışlı bir perde arıyorsanız stor perde fiyatları hakkında araştırma yaparak bütçenize uygun bir perde alabilirsiniz.

Stor Perde Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

Stor Perde Modelleri ve Özellikleri Nelerdir?

Stor perde, makara benzeri bir mekanizmayla sarılarak açılan ve kapanan perdelere verilen isimdir. Bu tür ürünler, zincir yardımıyla açılır, kapatılır ve ışık geçişleri ayarlanır. Perdenin ayırt edici özelliği bu mekanizmadır. Fakat stor perde modelleri arasında birçok farklı çeşit vardır. Bu çeşitler sahip oldukları renge, otomatik/manuel durumuna, kullanım alanına ve bunun gibi etkenlere göre değişebilir. Bazı stor perdeler uzaktan kumandayla ya da düğmeyle hareket ettirilebilir. Bunlar motorlu stor perde olarak adlandırılır. Motorlu storlarda, makaraya sarılarak açılma ve kapanma işlemi motor yardımıyla gerçekleşir. Bu türün mekanizması, uzaktan kumanda ya da düğme komutuyla çalışır. Bazı motorlu stor modellerinde ekstradan manuel zincir de bulunabilir.

Stor perdeler, genel olarak polyester kumaştan üretilir. Dizayn tarzına göre de farklı stor perde modelleri bulunur. Lazer kesim stor perde olarak bilinen türde ürünün desenleri lazer teknolojisiyle kesilerek oluşturur. Bu modellerin üzerindeki desenlerin düzgün ölçülerde olduğu fark edilebilir. Modeller bilgisayarda tasarlandıktan sonra polyester kumaş üzerinde lazer yardımıyla kesim işlemi uygulanır. Eğer desensiz, sade ve minimal bir model istiyorsanız düz stor perde sizin için uygun olacaktır. Düz perdelerde lazerlerin aksine desen tasarımı yerine tek veya çift renk bulunur. Ev ya da ofis dekorasyonuna minimal bir hava katmak isterseniz göz yormayan tasarımlara sahip düz modelleri tercih edebilirsiniz.

Bazı stor perde çeşitlerinde güneşlik ve tül aynı anda bulunur. Çiftli stor perde olarak adlandırılan bu modellerde sistem üzerinde iki farklı mekanizma yer alır. Bu mekanizma sayesinde makaraya sarılı perdelerden birini kapatıp diğerini açmak mümkündür. Çift mekanizmalı perdelerde manuel ve otomatik seçenekler mevcuttur. Dışarıdan görülmeyi engellerken güneş ışığını kesmeyi tercih etmiyorsanız bu ürünler sizin için ideal olabilir. Fakat bunun yerine zebra stor perde olarak adlandırılan modelleri de tercih edebilirsiniz. Zebra modellerde aynı yüzey üzerinde şeffaf ve opak şeritler bulunur. Bu sayede içeriye ışık girmesini istemediğiniz zaman kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

Bazı stor perde çeşitleri güneş ışığının içeri girmesini tamamen önleyen bir yapıdadır. Karartma stor perde olarak bilinen modeller buna örnek gösterilebilir. Karartma modellerinde koyu renkler hâkimdir ve bunlar dışarıdan gelen ışığı tamamen engelleyerek karanlık bir ortam oluşturmanızı sağlar. Güneşlik stor perde de karartma modellerine benzer bir yapıdadır. Standart güneşlik perdeler gibi bu modeller de tek renktir ve ışığı tamamen engelleyecek biçimde tasarlanmıştır. Güneşlik çeşitleri arasında resimli stor perde modelleri de bulunur.

Stor perdeler genel olarak polyester kumaştan imal edilir. Fakat ahşap ve hasır stor perde gibi farklı çeşitleri de bulunur. Bu modellerde perde yüzeyi kumaştan değil ahşap, hasır ya da gibi malzemelerden imal edilir. Ahşaptan yapılan stor perdeler, jaluziye benzeyen bir yapıdadır. Zincir üzerinde ahşaptan yapılmış uzun parçalar bulunur. Yatay olarak yerleştirilmiş bu parçaları farklı açılarla döndürerek perdeleri açabilir ve kapayabilirsiniz. Hasır stor perdelerde ise birbirine bağlı ince çubuk biçiminde parçalar bulunur. Evinizde doğal bir görünüm yaratmak isterseniz bu perdeleri kullanabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Stor Perde Çeşitleri Hangileridir?

En Çok Tercih Edilen Stor Perde Çeşitleri Hangileridir?

Kornişe takılan stor perde modelleri oldukça beğenilen ürünler arasındadır. Bu çeşitlerde perdeyi kornişe takmak için plastik bir aparat bulunur. Evinizde pencere önlerinde korniş bulunuyorsa uygun stor perde modellerini tercih edebilir, uygun aparatlar yardımıyla takabilirsiniz. Yapışkanlı stor perde çeşitleri de sıklıkla tercih edilen ürünler arasında yer alır. Bu modeller korniş kullanılmadan duvara monte edilebilir.

Dekoratif öğeler, perde çeşitleri arasında seçim yaparken dikkate alınan unsurlardır. Son zamanlarda fon perde görünümüne sahip, desensiz stor perdeler sıklıkla tercih edilir. Blackout stor perde de ışığı kapatan özelliği sebebiyle seçilen bir modeldir. Fakat desenli çeşitlerin tercih edildiğini de görebiliriz. Çiçek desenli stor perde gibi modeller güzel bir görünüm sağladığı için tercih edilebilir.

Stor perde sadece evlerde değil iş yerlerinde de kullanılabilen bir üründür. Ofislerde genellikle minimal desenlere sahip ya da desensiz modeller tercih edilir. Ofis stor perde olarak kullanılan modeller arasında zebra çeşitler de yer alır. Bununla birlikte antrasit stor perde gibi modeller de ofis kullanımı için uygundur. Simli, kelebekli, çiçekli, yıldızlı, baskılı ve rustik stor perde çeşitleri genellikle evlerde tercih edilir. Kelebekli ve çiçekli modeller çocuk odaları için faydalanılanlar arasındadır. Evin dekoratif unsurlarına göre renkli stor perde çeşitleri seçilebilir.

Stor perde, temizlik açısından sağladığı avantajlarla da tercih edilir. Yıkanabilir stor perde çeşitleri basitçe temizlendikleri için kolay bir kullanıma sahiptir. Ayrıca kendini temizleyebilen stor perde modelleri de mevcuttur. Özellikle mutfak stor perde modelleri arasından bir seçim yaparken temizlenebilen, kolay silinebilen ve hijyenik ürünleri tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Stor Perde Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Stor Perde Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Stor perdenin avantajlarından biri kolay monte edilebilir olmasıdır. Birçok ürünün üst kısmında korniş aparatına uygun plastik bölüm bulunur. Bu modelleri bir aparat yardımıyla kornişe takmak oldukça kolaydır. Diğer yandan yapışkanlı modeller de mevcuttur. Stor perdeyi dakikalar içinde takarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Stor perdenin bir diğer avantajı otomatik sisteme entegre edilebilmesidir. Perdenin makara mekanizmasını otomatik stor perde hâline getirmek mümkündür. Otomatik modeller uzaktan kumandayla ya da düğme yardımıyla çalıştırılabilir. Bu çeşitleri tercih ettiğinizde perdeyi tek tuşla istediğiniz ayara getirerek kullanabilirsiniz. Kumandalı ve elektrikli salon stor perde çeşitleri kolay kullanım özelliği sayesinde sıklıkla tercih edilir.

Tül ve fonlu stor perde modelleri, ışık geçişini istediğiniz gibi ayarlamanızı sağlar. Zebra modellerin yanı sıra çift makaralı çeşitlerde tül ve güneşlik aynı perdenin üzerinde yer alır. Bu modelleri kullandığınızda fazladan fon perdesi ya da tül kullanmanıza gerek kalmaz. İsterseniz ışığı tamamen bloke ederek içeride karanlık ve loş bir ortam oluşturabileceğiniz gibi içerinin görünmesini engelleyip doğal ışığın girmesini sağlayabilirsiniz.

Kolay temizlenebilme stor perdelerin avantajları arasındadır. Stor perdeler çoğunlukla kolaylıkla silinebilen kumaştan üretilir. Ürünün yüzeyini sabunlu bir suyla silmeniz temizlemek için yeterli olacaktır. Ayrıca bazı stor perde modelleri makinede yıkanabilen kumaştan imal edilir. Stor perde hızlı ve pratik temizlenme özelliği sayesinde özellikle mutfak için uygun bir üründür. Doğru mutfak stor perdesi seçmek bu alanda hijyenik bir ortam yaratmanızı sağlar.

Stor perde, sağladığı avantajların yanında şık görünümlü bir üründür. Hem evde hem de iş yerinde güzel bir ortam yaratmanıza yardımcı olur. Ayrıca aydınlatma, duvar rengi gibi unsurlarla uyum sağlayabilir. Boncuklu veya dantelli stor perde gibi zevkinize uygun bir seçim yaparak dekorasyon tarzınızı pencerelerinize yansıtabilirsiniz. Farklı renk, model ve desen seçeneklerine sahip ürünlerden birini tercih ederek, kendi tarzınıza uygun bir seçim yapabilirsiniz.

Mekana Göre Uygun Stor Perde Nasıl Seçilmelidir?

Mekana Göre Uygun Stor Perde Nasıl Seçilmelidir?

Stor perde seçerken dikkat edilecek temel unsurlardan birisi pencere boyutudur. Perdenin pencereyi tamamen örtmesi, dışarıdan gelen ışığı engelleyebilmesi önemlidir. Bunun için camınızın boyutuna göre dikey stor perde gibi özel bir model seçebilirsiniz. Ayrıca katlamalı, katlanır stor perde modelleri birçok farklı boydaki ve biçimdeki pencereler için uygundur.

Stor perdenin hangi odada yer alacağı kullanım açısından önemli bir konudur. Çocuk odası için seçilebilecek birçok farklı perde modeli mevcuttur. Örnek olarak arabalı stor perde 6-12 yaş aralığındaki çocukların dekorasyon anlayışına hitap eden bir model olabilir. Çocuk odası stor perde seçimi yaparken renkli ve desenli modelleri tercih edebilirsiniz. Yatak odası için stor perde alırken de koyu tonlarda bir ürünü seçmeniz mantıklı olacaktır. Oturma odası için ise kalın stor perde seçebilirsiniz. Pliseli stor perde modellerinde salon ve oturma odalarında kullanılmak için uygundur. Genç odası stor perde seçimi yaparken de düz renk ve minimal modelleri tercih edebilirsiniz. Kapalı balkonlarınız için balkon, cam balkon stor perde modelleri seçmeniz bu alanda da ortam ışığını kontrol edebilmenizi sağlar.

İş yeri için seçim yaparken minimal tasarımlara sahip, mümkünse tek renk ve dikkat dağıtmayan bir model tercih etmeniz faydalı olacaktır. Koyu renk stor perde modelleri ofis için uygun olabilir. Ayrıca zebra modeller de iş yerlerinde tercih edilir. Bu alanlarda kullanılan perdeleri seçerken renklerine de dikkat etmeniz yararlı olur. Krem stor perde hem ortamın aydınlığına katkı sağlayacağı hem de dikkat dağıtmayacağı için ofis kullanımı bakımından uygun olacaktır.

Stor perde, stüdyolarda da kullanılabilen bir üründür. Fotoğraf çekimi veya projeksiyon gösterimi yapılan alanlarda dışarıdan gelen ışığı tamamen kesmek için siyah stor perde kullanılabilir. Böyle yerlerde karartma (blackout) modellerini tercih edebilirsiniz. Açık renk perdeler ışık geçişini arttıracağı için stüdyo amacıyla kullanılacak yerler için uygun değildir.

Stor Perde Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Stor Perde Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Dayanıklılık, ev tekstili ürünlerini satın alırken dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Satın aldığınız stor perde modelinin hem kumaş hem de mekanizma açısından sağlam olduğundan emin olmanız gerekir. İyi bir seçim yaptığınızda yıllar boyunca sorunsuz bir biçimde kullanacağınız bir ürüne sahip olabilirsiniz. Bu bakımdan perde satın alırken iyi bir markayı seçmeli, dayanıklı, uzun süre kullanılabilecek bir ürün almalısınız. Kalite de kumaş stor perde alırken göz önünde bulundurulması gereken bir kriterdir. Perdenin kumaşının, makarasının, zincir mekanizmasının ve eğer elektrikli modelse uzaktan kumanda veya düğme sisteminin sağlam ve kaliteli olması gerekir.

Satın aldığınız perdenin dekorasyon tarzınızla uyumlu olması da önemli bir unsurdur. Seçim yaparken evinizin veya ofisinizin genel dekorasyon tarzına dikkat etmek faydalı olacaktır. Farklı renk ve desen seçeneklerinde birçok stor perde bulunmaktadır. Eğer evinizde nostalji esintili bir tarz uygulamak istiyorsanız sarı veya kahverengi stor perde tercih edebilirsiniz. Doğal ışığın eviniz ile temasını kesmek istemiyorsanız ise beyaz, gri, keten stor perde modellerinden biri sizin için uygun olabilir.

Stor Perde Fiyatları Nasıldır? Stor Perde Çeşitlerine Göre Fiyatlar Değişir mi?

Stor Perde Fiyatları Nasıldır? Stor Perde Çeşitlerine Göre Fiyatlar Değişir mi?

Stor perde kategorisinde birçok farklı özelliğe ve tasarıma sahip çeşitler yer alır. Dolayısıyla fiyatlar hakkında belli bir aralıktan bahsetmek oldukça güçtür. Bu ürünlerin malzemesi, kumaşı, temel özellikleri, elektrikli ya da manuel özellikleri fiyatları belirleyen unsurlardır. Zebra stor perde fiyatları gibi bir konuda araştırma yaparken, perde mekanizmalarının ve özelliklerin fiyatlara farklı biçimde yansıyacağını bilmek faydalı olur. Ayrıca marka da fiyatları belirleyen bir diğer unsurdur. Fiyat, perdenin sağlamlığı ve kalitesiyle orantılı olarak yükselebilir. Ancak bir seçim yaparken sadece fiyata değil bunun karşılığında sağlanan performansa da bakılmalıdır. Doğru seçimi yapmak sizi sürekli perde yenileme masrafından kurtaracaktır. Bu bakımdan, fiyat araştırması yaparken ihtiyaçlarınızı gözden geçirmeniz ve bunlara uygun bir model bulmanız uzun vadede yararlı olur.

Yaylı stor perde modelleri en çok tercih edilen modeller arasındadır. Bu çeşitlerin fiyatları diğerlerine göre daha uygun olabilir. Elektrikli çeşitler ise yay mekanizmalı stor perdelere göre daha yüksek fiyatlarla satışa sunulabilir. Özellikle uzaktan kumandalı, düğmeli ve otomatik modellerin fiyat aralığı, manuel modellere göre farklıdır. Ancak bu çeşitler sağladıkları kullanım kolaylığı ile öne çıkar. Elektrikli stor perde modellerde tek bir tuşa basarak ışık geçişini farklı modlarda ayarlayabilirsiniz. Bazı motorlu stor perde modellerinde fiyata kurulum da dâhil edilebilir. Dolayısıyla bu çeşitleri alırken oluşturacağınız bütçeyi diğer stor perdelere göre farklı bir aralıkta düşünebilirsiniz.

Malzeme de fiyatı belirleyen önemli bir unsurdur. Stor perdelerin çoğu polyester kumaştan imal edilmiş olsa da bambu, ahşap ve plastik stor perde çeşitleri de mevcuttur. Ahşap modeller ile kumaş perdeler arasında yüksek bir fiyat farkı olmayabilir. Fakat jaluzi stor perde gibi farklı modlarda açılabilen çeşitlerin diğerlerine göre farklı bir fiyat skalası olması mümkündür. Ancak ahşap ve dilimli stor perde modelleri hakkında bir fiyat araştırması yaparken, seçilen ürünün özelliklerine ve sağlamlığına da dikkat etmek gerekir. Bu modeller kumaş çeşitlerine göre bir nebze daha yüksek fiyatlara sahip olabilir. Uzun süre kullanılması beklenen modeller oldukları için ürünün markasına ve bu markanın sağladığı kaliteye göre seçim yapmak faydalı olacaktır.

Renk, stor perde fiyatlarında genellikle belirleyici bir unsur değildir. Pembe, yeşil veya mor stor perde modelleri arasında aynı malzemeden imal edildikleri takdirde belirgin bir fiyat farkı bulunmaz. Fakat baskılı ve desenli stor perde çeşitlerinin fiyatları diğerlerine göre farklı seviyelerde olabilir. Özellikle görsel baskılı modellerin fiyatlarının diğer modellere göre daha yüksek olması mümkündür. Bu açıdan stor perde fiyatları arasında araştırma yaparken görsel ve dekorasyon zevkinize uygun bir ürün seçmeniz faydalı olacaktır. İyi bir ürün seçerek uzun yıllar boyunca sorunsuz bir biçimde kullanabilirsiniz.

Bambu stor perde gibi farklı malzeme ve tasarımlar üretilmiş modeller diğerlerine göre yüksek fiyatlarda olabilir. Bu tür modellerin fiyatlarını araştırırken sağlam malzemeden üretildiklerine emin olmak gerekir. İhtiyacınıza ve zevkinize uygun bir stor perde seçimi yapabilirsiniz. Fakat fiyat araştırması yapmadan önce ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve mekânın dekorasyonuna göz atarak hangi modelin burada daha iyi duracağına karar vermeniz gerekir.

Stor Perde Nasıl Takılır?

Bu perde türünde diğer bilinen perdelere nazaran bir ray sistemi bulunur ve bu rayda iki farklı stor perdeyi birleştirecek bir sarmal bulunur. Eğer tek perde kullanmak istemiyorsanız, çift mekanizmalı stor perdeler tam olarak size göredir. Stor perde takmak için ihtiyacınız olan tek şey perde kornişi ve stor perdeler için gerekli olan aparat sistemidir. Stor perde, güneş ışığını kırıcı özelliğe sahip olan ve evinizin hoş bir görüntüye ulaşmasını sağlayan yeni nesil bir perde türüdür. Stor perdeler, güneşten alınan ısıyı kırmaz ama gün ışığını çok sevmeyen insanlar tarafından tercih edilir. Üstelik yapısı itibari ile de normal perdelere göre dışarıdan evin içinin görünmesini de engeller. çift mekanizmali stor perde ise, iki farklı perdeyi sizlere bir arada sunma özelliği bulunan bir sistemdir.

Stor Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Stor perde kullanmak isteyen pek çok kişi bu perde türünün ölçüsünün nasıl alındığını merak edebilir. Stor perde ölçüsü almak için pencere kenarları bitiminden 10 cm fazlası alınmalıdır. Stor perdenin boy ölçüsü ise hangi uzunlukta perde kullanmak istediğinize göre değişebilir. Bu 10 cm fazla alınan ölçü sistemi ise stor perde borusunun kötü görüntüsünü engellemek içindir. Çift mekanizmalı stor perde ölçü alımı da aynı şekillerde olur. Ama eğer kendiniz ölçü almakta tereddüt yaşıyorsanız, perde dikimi yapan kişilerden bu konu hakkında yardım alabilir ve en doğru perde ölçüsüne kavuşabilirsiniz. Standart stor perde ölçülerinin kumaş ölçüsü genel olarak 200 – 210 cm arasında değişir. Bu belirlenen ölçüler, stor perdenin çeşidine, pencerenin genişliğine ve stor perde yapımında kullanılacak olan kumaşa göre değişiklik gösterebilir.

Stor Perde Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikle satın alınacak olan stor perdenin nerelerde kullanılacağının tam olarak belirlenmesi gerekmektedir. Eğer bulunduğunuz ortamda stor perdeleri kapattığınız an, bulunduğunuz yerin tam anlamı ile karanlık olmasını istiyorsanız, karartma özelliği olan stor perdeleri tercih etmelisiniz. Stor perde alırken dikkat etmeniz gereken en önemli kural ise stor perdenin hangi kumaştan üretildiğidir. Çift mekanizmalı stor perde alacaksınız, bu perdede kullanılan tüm malzemelerin çok kaliteli olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde alınacak stor perde kornişten düşebilir ve aldığınız stor perdenin şekli bozulabilir. Ayrıyeten alınacak olan perdenin kolay silinebilir kumaşlardan üretilmiş olması da gerekmektedir. Leke tutmaz kumaşlar sayesinde stor perde silme ve yıkama derdinden de kurtulmuş olacaksınız. Her türlü stor perde modelleri arasından dilediğiniz tercih ederek sizler de evlerinizde ve iş yerlerinizde şıklığı yakalayabilirsiniz. Kullanıcı değerlendirmeleri ve yorumlarını sayfa üzerinden inceleyerek ürünü Trendyol'dan satın alabilirsiniz.