placeholder
"

Batarya

" araması için 47841 sonuç listeleniyor

Batarya

Batarya

Akıllı cep telefonları gelişen teknoloji ile gündelik hayatın bir vazgeçilmezi haline geldi. Mesajlaşmadan, oyun oynamaya ve hatta sunum hazırlamaya kadar pek çok alanda ihtiyacınıza yönelik kullanabilirsiniz. Artısı saymakla bitmez ancak telefonların işlevselliği batarya ömrünün kısalmasına neden olabiliyor. Bu noktada ise bataryalar hakkında bilgi sahibi olmak, kullanım süresini arttırmak adına önemli bir faktör olarak kabul edilebilir. Bataryalar hakkında doğru bilinen yanlışları görüp, her gün yapılan hataları yapmaktan kaçınılırsa uzun ve verimli bir pil ömrü sağlanabilir.

Batarya Nedir?

Batarya aslında şarj edilebilen pil demektir. Bu pillerin içerisinde ortaya çıkan kimyasal reaksiyon ortaya çıkardığı enerji sayesinde elektrikli bir aleti fişe takmadan kullanmamızı sağlar. Bunun bir örneği telefonların içerisinde bulunan bataryalar iken, doldurulabilir piller de aynı kategoride bulunmaktadır. İcadı çok eskilere dayanan piller, günümüz teknolojisiyle batarya olarak buluşarak elektronik aletlerin kullanımının yaygınlaşmasına ve kolaylaşmasına büyük katkı sağlamıştır. İlerleyen teknoloji akıllı elektronik aletlerin kullanım alanlarını genişlettiği gibi kullanım sürelerini de arttırdığı için bataryalar büyük önem kazanmıştır.

Lityum İyon Batarya Güncel Teknolojinin Vazgeçilmezi

Günümüzde genel olarak elektronik aletlerin bataryaları için lityum iyon piller kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan bu piller, boyutu ile performansı karşılaştırmasında ilk sırada yer almaktadır. Hem küçük hem de daha fazla enerji vermektedirler. Bu bataryaların içeriğine bakıldığı zaman ağırlıklı lityum içermelerinin yanı sıra üç katmandan oluşmaktadırlar. Kısaca özetlemek gerekirse, alüminyum kaplı bu üç katmanın içerisinde katot (+) pozitif kutup, anot (-) negatif kutup ve bu iki kutbu birbirinden ayıran bir ayırıcı katman bulunmaktadır. Elektrikli aletler kullanılırken bataryanın içeriğinde bulunan lityum iyonları, negatif kutuptan pozitife doğru bir kimyasal reaksiyon oluşuyor ve bu reaksiyon da ihtiyaç duyulan elektrik enerjisini üretiyor. Batarya şarja takıldığında ise pozitif tarafa bulunan lityum ayırıcı katmanı aşarak negatif tarafa geçiyor ve şarj tekrar doluyor. Arkasında var olan bu mantık ile çalışan bataryalar elektronik aletleri taşınabilir şekilde kullanmaya olanak tanıyor.

Lityum bataryaları tam doldurmak da, tam boşaltmak da tehlikeli. Aşırı bir doluluğa ulaşması sonucunda patlamalar ve yanmalar oluşabilir ancak üretici firmalar bunun önlemini almış bulunmakta. Telefonun bataryasının yüzde 40 ile yüzde 80 arasının kullanılmasına izin veren teknoloji ile kullanıcı şarjı yüzde 0 sandığında aslında batarya yüzde 40 dolu iken tam dolu sandığında ise yüzde 80 oranında dolmuş oluyor. Bu sayede batarya kaynaklı tehlikeli durumların da önüne geçiliyor. Batarya dolduğunda ise şarja tutulmaya devam etmesi durumuna uygun tasarlanmış şarj aletleri, telefona giden akımı kesiyor ve bunun da önlemi alınmış oluyor.

Batarya Modelleri ve Çeşitleri

Bataryalar aslında pillerin farklı biçimlerde sarılmış halleridir. Telefonların modellerine ve işlevlerine bağlı olarak boyutları ve şekilleri değişmekte olup onlara uygun bataryalar üretilmektedir. Cep telefonlarının içerisinde bulunan bataryaların genellikle ince, uzun ve dikdörtgen olmasının sebebi de daha fazla katmanı daha ufak bir yere sığdırabilmektir. Bu noktada farklı işlevler için kullanılan, şarj edilebilen kalem pilleri örnek vermek doğru olacaktır. Kalem piller, boyut ve şekil bakımından oyuncaklar veya daha büyük elektronik aletler için pratiktir. Telefon bataryasının içeriği ile kalem pilin içeriği aynıdır. İkisi de incelendiğinde. ince bir kağıda benzer alüminyum kaplamanın farklı şekillerde sarılması sonucu oluştukları görülebilir. Uzunluğu içerisinde ne kadar lityum barındırdığı gösterir, daha fazla lityum daha fazla kimyasal reaksiyon demektir. Bu da bataryada daha fazla elektrik bulunması ve şarjın daha uzun süre dayanması anlamına gelir.

Telefona entegre olan bataryalar ile olmayanlar arasında ise kullanım açısından bir fark yoktur. Entegre olan bataryalar yapılışı gereği daha ince olabilir ancak diğer bataryaları da yanınızda taşımanız veya değiştirmeniz mümkündür.

Günümüzde Nikel piller artık kullanılmamaktadır ancak önceden telefon bataryaları için kullanılan piller bunlardır. Lityum pillerden farklı olarak Nikel pillerin hafızası vardır ve tam kapasitesi kullanılmazsa giderek verimi azalır. Başka bir şekilde söylemek gerekirse Nikel pillerde bataryayı yüzde 0'a kadar şarjının bitmesini bekleyip, şarja taktıktan sonra ise tamamen dolmasını beklemek gerekiyordu. Örneğin batarya her seferinde yüzde 20 kaldığında şarja takılıyor ise batarya yüzde 20'yi yüzde 0 olarak görmeye başlayabiliyor ve batarya ömrü kısalabiliyordu.

İki tür bataryayı karşılaştırdığımızda Lityum bataryalar çok daha kısa sürelerde şarj olmakta ve hafızası bulunmamaktadır. Nikel bataryalar ise Lityum bataryalara oranla en az iki kat fazla şarj edilmelidir buna karşın daha uzun ömürlü olmaktadır. Hızın, işlevselliğin en önemli maddesi haline geldiği dünyada saatlerce bataryayı şarj etmek yerine kısa ömürlü hızlı şarj olabilen Lityum bataryalar tercih edilmektedir.

Orijinal Bataryayı Ayırt Etmek

Orijinal bataryaların üzerindeki yazılar ve rakamların tamamı okunabilir olur. Metal bir levhayı andırırlar ve kesinlikle yumuşak olmazlar. Aynı zamanda bataryanın şekli, biçimi ve boyası gibi detayları kusursuz olur. Siz de bu üç ana unsura dikkat ederek orijinal bir bataryayı diğerlerinden ayırt edebilirsiniz. Burada orijinal bataryanın önemi, güvenilir ve kaliteli olmasından gelir. Kullanım süresini maksimum seviyede tutmanın yanı sıra istenmeyen sonuçları da engellemek için önemlidir. Doğru şekilde üretilmemiş bataryalar özellikle sıcak ortamlarda şişmeye hatta patlamaya neden olabilir. Güvenliğiniz açısından gereken kalitede üretilmiş bataryalardan kullanmak ciddi bir önem taşımaktadır.

Bataryalarda mAH Ne Anlama Gelir?

Mah yani bir diğer adıyla miliampere-hour(miliamper-saat) bir pilin depolayabildiği maksimum kapasiteyi gösterir. Ortalama olarak bir rakam vermek gerekirse cep telefonları 3000 mAh'tan başlar ve en gelişmiş seçeneklerde bu rakam 10.000 mAH batarya kapasitesine kadar ulaşabilir. Telefonun ve bataryanın modeline göre değişkenlik gösteren rakamlar kullandığınız telefonun pil ömrünü anlamanız açısından önemlidir. Bu noktada 4000 mAh kapasiteye sahip bir telefonun iki hatta üç gün kullanım süresi olduğunu belirtmek gerekiyor. Ancak cep telefonunuzu nasıl kullandığınıza bağlı olarak bu süre değişkenlik göstermektedir.

Cep telefonlarının kullanım alanlarının artması ile batarya kapasitesi daha büyük bir önem kazanmıştır. Bu noktada yapılacak en temel şey bataryanın ömrünü doğru hamlelerle olabildiğince uzatmak ve gerekiyorsa yedek batarya taşımaktır. Kullanılan veya kullanılmayan her bataryanın ömrünün azaldığı bu noktada göz önüne alınmalıdır. Telefon bataryalarının farklı bir şekli ise taşınabilir bataryalardır. Ağırlık bakımından telefon bataryalarından daha fazla ve şekil bakımından daha büyüktür ancak bu etkenler içerisinde çok daha fazla depolama kapasitesi barındırır. Bir telefon bataryasını 6-7 defa şarj etmenizi sağlayacak taşınabilir bataryaları bulmanız mümkündür. Taşınabilir veya telefon bataryası olması kullanım şeklini değiştirmez. Taşınabilir bataryalarda aynı şekilde tamamen bitmeden şarja takılmalı ve tamamen dolmadan şarjdan çıkarılmadır ki kullanım ömrü ve verimi daha uzun süreli olsun.

Telefon Batarya Fiyatları

Telefon modeline ve markasına göre değişkenlik gösteren batarya modelleri için net bir fiyat söylemek doğru olmayacaktır. İhtiyacınıza yönelik batarya için yapılacak kısa bir araştırma sonucu ancak bir fiyat aralığı belirlenebilir. Ayrıca almaya karar vereceğiniz marka da fiyat konusunda büyük bir rol oynar. Burada öncelik bataryayı kullanacağınız telefonun modeline uygun olanı seçmektir. Modelin içeriğine göre kullanılması gereken bataryanın yapısı, ne kadar enerji depolayacağı gibi pek çok etken belirlidir. Piyasa araştırmasının yanında kullanıcı yorumlarına dikkat etmek ve fiyat performans karşılaştırması yaparak cep telefonunuz için batarya seçmek en kolay yol olacaktır. Günlük olarak kullandığınız, pek çok işinizi ve sorununuzu halletmek için kullandığınız telefonunuzu doğru batarya seçimi ile uzun süre verimli olarak kullanabilirsiniz.

Bu noktada Trendyol'a bakarak bütün seçenekleri değerlendirebilir ve yorumlardan da faydalanabilirsiniz.

Batarya Ömrü Ne Kadardır, Nasıl ve Neden Bozulur?

Bataryaların ömürleri ile ilgili ortalama olarak söylenebilecek kullanım süresi 2 yıldır. Ancak bataryanıza ne kadar iyi baktığınız ve telefonu kullanım sürenizin yanında sıcaklık gibi dış etkenler de bu sürenin azalıp artmasında önemli bir etken taşır. Bir pil ortalama bir senede yüzde yirmi oranında verimlilik kaybeder. Bataryaya iyi bakmanın ilk kuralı şarjdayken telefonu kullanmamaktır. Bu süreçte ısınan batarya telefon kullanımı ile daha da ısınarak bataryanın ömrünün kısalmasına sebep olur. Mümkünse gece yatarken telefonu kapatmak da yararlı bir çözüm olabilir. Bataryadan maksimum sürede en iyi verimi alabilmek için şarjı yüzde 40 ile 80 arasında tutmak gereklidir. Bataryayı fazla doldur boşalt yapmak yani tamamen bitmesini bekleyip sonra şarja takıp tamamen dolana kadar şarjdan almamak da ömrünü kısaltan etkenlerin başında gelir. Belirlenen bu aralıkta pil yüzdesini mümkün olabildiğince tutmak, yüzde 20'nin altına inmeden şarja takmak ve sürekli yüzde 100'de tutmamak önemli. Bataryanın tam olarak kullanılıp bitirildikten sonra şarja takılması döngüsü 500 defa yapılabilirken bu sayı bataryanın 40 ile 80 aralığında tutulduğu döngüde 2500 kere dolum kapasitesine sahip oluyor. Burada döngü olarak bahsedilen bataryanın bir defa tam olarak yüzde 100 doldurulması demektir. Bataryanızı iki defa yüzde 50 doldurmak da bir döngü iken bir defada yüzde 0'dan yüzde 100'e kadar doldurmak da bir döngü olarak kabul edilmektedir.

Yaygın inanışın aksine telefonun Bluetooth ya da Wi-Fi gibi özelliklerinin açık tutulması pili çabuk bitirmez ancak telefonun çekmediği bir ortamda telefonla konuşmaya çalışmak, telefonun şebeke bulması için ekstra çaba sarf etmesine ve şarjın çabuk bitmesine neden olabilir. Kimyasal bir reaksiyon neticesinde ortaya çıkan elektrik enerjisini sağlayan bataryaların sıcak ve soğuk ortamlarda da kullanım süreleri azalabilir. Özellikle yaygın olarak cep telefonlarında kullanılan Lityum iyon piller sıcağı hiç sevmez ve oda sıcaklığındaki haline oranla çok daha hızlı biter.

Bataryanızı nasıl doldurduğunuz da uzun vadede batarya ömrünü kısaltır ve bozulmalara neden olabilir. Ülkemizde prizden aldığımız akım 220 Volt iken telefonun bataryasını şarj etmek için gerekli akım 3 ile 5 Volt arasında olmalıdır. Şarj aletleri bu akımı düzenler ve ek olarak telefonların içerisinde de gelen akımı düzenleyen sistemler bulunmakta. Buradaki önemli husus voltajın akımını doğru ayarlayaman aparatlar, örneğin araba içi şarj aletlerinin orijinal olmayanları akımı sabit bit şekilde iletemediğinden bataryaya ciddi zararlar verebilir. USB kablosu ile bataryayı şarj etmek ise akımın kontrol edilemediği noktada zararlı olabilir ancak, akımın yavaş ve sabit ise batarya hızlı dolmaz ve bu aslında batarya için yararlıdır. Telefonu güç tasarrufunda tutmak da pil ömrünü uzatır.

Önemli ipuçlarından bir başkası ise telefonun arka planını koyu renklerde, hatta siyah kullanmanızdır. Telefonu güç tasarrufuna aldığınızda da otomatik olarak arka planın siyaha döndüğünü görebilirsiniz. Bunun nedeni ise telefonun ekranında bulunan piksellerin siyah olduklarında enerji harcamıyor oluşudur. Ne kadar renkli bir arka plan kullanırsanız telefonunuzun şarjı da aynı oranda hızlı azalacaktır. Buradan yola çıkarak telefonun aydınlatmasını açmanın ve cep telefonu fenerlerini uzun süreli kullanmanın da aynı sonuca yol açabileceği sonucu çıkarılabilir.

Batarya üretildiği andan itibaren ömrü başlamış sayılmaktadır. Bir bataryayı kullanmıyor olmanız verimliliğinin düşmeyeceği anlamına gelmez. Mümkün ise üretim tarihine bakmak ve yakın zamanda üretilmiş bataryalardan almak daha sağlıklı olacaktır. Buna ek olarak kullandığınız bataryayı doldururken kullanmadığınız batarya tamamıyla biteceği için kullanılan bataryadan daha fazla zarar görürler. Kullanmadığınız bataryayı oda sıcaklığında saklamanız en doğrusu olacaktır. Aynı kullanılan batarya gibi kullanılmayan batarya da yüzde 20 ile yüzde 80 arasında pil dolumuna sahip olarak saklanmalı ve durduğu yerde pilin azalacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Yukarıda yazılı olan basit ama etkili adımlar ile cep telefonunuzun batarya ömrünü ve verimliliğini arttırabilir, çok daha uzun süreler aynı bataryayı kullanabilirsiniz. Bataryanın ısınmasının en zararlı etken olduğunu unutmayıp sadece cep telefonunuzu ısıdan korusanız bile uzun vadede aradaki farkı siz de görebilirsiniz.

Batarya Şoklama Nedir, Ne İşe Yarar?

Bir durumda eğer bataryanın içerisinde bulunan Lityum iyon piller tamamıyla bitmiş ise telefon açılmayabilir. Kullanılmayan bir telefon veya batarya uzun süre beklemiş ise bitebilir ve bunun neticesinde şarja takmanıza rağmen açılmayabilir. Bu noktada ise bataryayı şoklayarak tekrar Lityum iyon pil yüklemesi yapılır ve kullanılmaya devam edilebilir. Şoklama işlemi bataryanın artı ve eksi ucuna bağlanan bir güç kaynağı ile 5 ila 9 voltluk bir akım verilmesi ile yapılır. Bataryadaki boşalan lityum iyonları akım ile tekrar aktif hale gelir ve kullanılmaya devam edilebilir. Basit ekipmanlar ile birkaç dakika içerisinde yapılacak bu işlem, bataryanın ısınmaya başlamasıyla sonlandırılır. Ardından da batarya normal şekilde şarj edilebilir ve eskisi gibi kullanılabilir. Eğer şoklama işlemine rağmen batarya çalışmıyorsa artık ömrünü tamamlamıştır ve uygun şekilde yok edilmelidir.

Batarya Şişerse Ne Olur?

Bu noktada öncelikle bataryanın neden şiştiğini anlamak önemli ancak öncelikle şişen bataryalar kesinlikle kullanılmamalıdır. Tam şarj olmuş bir telefon bataryasını şarj etmeye devam etmek, yani fişten çıkarmamak bataryanın şişmesine neden olabilir. Üretici firmaların bu konuda geliştirdiği düzeneklere sahip olmayan modellerde böyle bir tehlike bulunmaktadır. Bataryanın yüksek ısıya veya uzun süreli güneş ışığına maruz kalması hem şişmesine neden olabilir hem de patlayabilir. Bu noktada arabada bırakılan telefonlar da göz ardı edilmemelidir. Çünkü kapalı alanlarda uzun süreli yüksek ısılara maruz kalan bataryalar istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bazı telefon kılıfları da ısıyı içinde hapsederek bataryanın fazla ısınmasına yol açabilir. Her telefon kılıfı için geçerli olmayan bu durum bazen tem tersi şekilde işe yarayarak bataryadaki ısıyı dağıtmayı sağlayarak bataryayı korumayı da sağlayabilir. Buradaki önemli husus bataryayı ideal sıcaklık olan oda sıcaklığında, yani 24 derece civarında tutmaya özen göstermek olacaktır. Sıcaklık konusunda dikkatli olmanızda yarar bulunur. Şişen bataryayı ise dış görünüşünden ayırt edebilirsiniz. Bataryanın üzerine bastırıldığında içeri doğru göçme oluyorsa bataryada şişme var demektir. Bataryadaki şişme akıllı telefonlarda ekran veya arka kapağın kırılmasına neden olabilir. Eğer bataryada şişme olup olmadığından emin olamıyorsanız bataryayı düz bir zemine koyup çevirdiğinizde dönüyorsa şiştiği sonucuna varabilirsiniz.

Bataryalar, doğaları gereği kullanıldıkça verimi düşer. Burada bahsedilen önemli hususlara dikkat edilmesi bu sürenin daha uzamasını sağlasa da artık bataryanızdan eski verimini alamamaya başladığınızda Trendyol'a girerek her çeşit telefon bataryasına ulaşabilirsiniz.