"

Ocak

" araması için 1888 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Set Üstü Ocaklar

Ocak

Bir evin olmazsa olmaz eşyalarından biri olan mutfak ocakları, tasarımı ve fonksiyonelliğiyle farklı çalışma prensiplerine sahip modeller ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Markaların çalışma prensibinin birbirinden farklılık gösterdiği ocaklar; elektrikli, gazlı ve indüksiyonlu olarak üç kategoriye ayrılıyorken; kullanılan malzemesi açısından da emaye, çelik, cam ve cam seramik olmak üzere dört farklı şekilde üretiliyor. Tüm bunların yanında ocak çeşitleri, set üstü ve ankastre ocak olarak da birbirinden ayrılıyor. Standart modellerin yanında, domino olarak adlandırılan tekli ve ikili ocak ürünleri, küçük alana sahip olan mutfakların tasarım anlayışına uygun çözümler sunuyor. Yapılan yemekleri hem sağlıklı hem güvenli hem de arzu edilen şekilde pişirme derecesine göre ayarlayan ürünler yemek yapmayı adeta bir zevk haline dönüştürüyor. Tasarlanan ürünler sahip olduğu teknolojik özellikler sayesinde kullanım kolaylığı sağlıyor ve mutfaktaki iş yükünü daha da hafifletiyor. Ocaklarda yüksek güvenliğin sağlanması için gaz emniyeti kullanıyor. Böylece ürün çalışırken üzerinde pişen yemeklerde herhangi bir taşma durumu söz konusu olduğunda gaz veya elektrik anında kesiliyor. İstenmeyen durumların meydana geldiği bir diğer olay ise ocağın altının açık unutulması ile yaşanıyor. Bu sorunu önlemek adına ise son üretilen modellere zamanlayıcı parçalar ekleniyor. Zamanlayıcı ayarı olan ocaklar belirlenen süre sınırın sonunda ocağın altının kapatılmasına gerek kalmadan kendiliğinden kapanıyor. Farklı markalar tarafından üretilen ve birbirinden farklı tasarımların bulunduğu avantajlı ocak fiyatları her mutfağın dekorasyonuna katkıda bulunuyor.

Her İhtiyacı Karşılayan Ocak Modelleri

Ocaklar her kullanıcının ihtiyacına, zevkine ve kullanım alanına göre birbirinden farklılıklar gösteriyor. Mutfaklarda en çok tercih edilen ocakların başında ankastre olarak bilinen fırın üstü ocak geliyor. Fırının üstünde tezgaha sabitlenen bu ürünler, hızlı ısıtma ve her ürün için ayrı zaman ayarlayıcısı gibi fonksiyonel özellikler taşıyor. Modeller tasarımları itibari ile mutfakla bir bütünlük oluşturuyor. Markaların ürün grubunda yer alan modeller tek gözlü, 2’li, 4’lü, 5’li ve 7’li gözlü olmak üzere ihtiyaca göre şekilleniyor. Ürünler elektrikli ve doğalgazlı ocak olarak da birbirinden ayrılıyor. Doğalgaz uyumlu ocaklar elektrik kesildiğinde bile kullanılabiliyor. Doğalgazlı set üstü ocak, kapatılabilir gaz emniyeti ile güvenliği üst seviyelere çıkarıyor. Elektrikli ocak ise gaz tesisatının bulunmadığı ya da arızalandığı durumlarda çok büyük kolaylık sağlıyor. Prize takıldığı anda anında ısınabilen elektrikli modeller, sıcaklığın tüketiciler tarafından ayarlanmasına da fırsat tanıyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni çıkan çoğu ürün modelinde doğalgaz ve elektrik seçenekleri bir arada kullanılıyor. Böylece tüketici istediği zamanda istediği enerjiyi seçme şansına erişiyor. İndüksiyonlu tasarımlar ise mutfakların baş köşesinde yerini almaya aday oluyor. Bu ocaklar el yakma riskini ortadan kaldırıyor ve sadece tencereleri ısı kaynağına dönüştürüyor. Avantaj sağlayan cihazlar arasında üst sıraya yerleşen model, ısıyı eşit bir şekilde dağıtıyor. Öne çıkan bir diğer ürün olan fırınlı ocak da sıklıkla tercih ediliyor. Fırın ve ocağın bir araya getirilmesiyle tasarlanan bu ürünler ekonomik olarak da fayda sağlıyor. Markalar LPG, hava gazı ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarıyla uyumlu tüplü ocak ürünlerine de koleksiyonlarında yer veriyor. Alevlerin kontrol altınına alınabilmesi tüplü ürünlerin tercih edilme sebeplerinden en önemlisini oluşturuyor. Ayrıca ocağın altı kapatıldığı anda anında soğumaya başlıyor. Üretilen küçük tüplü ocak seçenekleri de ergonomik tasarımıyla göz dolduruyor.

Mutfağı Güzelleştiren Ocak Tasarımları

Mutfaklarda kullanılan her cihazın görsellik olarak uyum sağlaması, mutfakta geçirilen zamandan keyif alan kullanıcılar için büyük önem taşıyor. Bu nedenle kullanılacak ocağın sadece fonksiyonel özellikleri ürün seçiminde yeterli olmuyor. Göz estetiğinin sağlanması için çeşitli markalar tarafından üretilen ocaklar geniş bir yelpaze sunuyor. Özellikle siyah set üstü ocak mutfaklarda şık ve iddialı bir görünüme ulaşılmasını sağlıyor. Günümüz modasına uygun olan ve tamamen cam yüzeye sahip olan siyah cam set üstü ocak da mutfağı tamamlayan gösterişli modeller arasında yerini alıyor. Beyaz set üstü cam ocak ise siyah renge alternatif olarak üretiliyor. Cam yüzeyden oluşan ürünlerin dışında kullanım ömrünü uzatmak ve temizlik konusunda sıkıntı yaşamamak için paslanmaz çelik olan modelleri tercih sebebi oluyor. Paslanmaz çeliğe alternatif olarak ürünler arasında metal seçeneklerde bulunuyor. Gri set üstü ocak hemen hemen her renk mutfak mobilyası ile uyum sağlıyor ve yıllar geçse bile mutfaklardaki modern görüntüsünü hiçbir zaman kaybetmiyor. Klasik rengiyle mutfaklardaki ferahlığı kaybetmemek için beyaz ankastre ocak tasarımları şıklığıyla göz dolduruyor. Yeni tasarlanan düğmeli tasarımlarda kullanım kolaylığının sağlanması ve görsel olarak daha güzel görünmesi için düğmeler ön bölümde değil yan tarafta olacak şekilde tasarlanıyor. Yemek pişirme esnasında dökülme, damlama ve taşma gibi nedenleri ortadan kaldıran bu tasarımsal özellik düğmelerin bozulmasını da engelliyor. Düğmelerin tamamen ortadan kalktığı dokunmatik modeller eşsiz tasarımları sayesinde geniş pişirme alanı sunuyor. Fırının üst kısmına yerleştirilen gömme ocak tasarımlarda ise ekstra bir kalınlık oluşturmadığı için daha estetik görünüyor.

Maksimum Performans Sunan Ocaklar

Elektrikli ankastre ocak estetik tasarımı ile mutfakların vazgeçilmez bir parçası oluyor. Hayatı kolaylaştıran ve yemek pişirme süresin kısaltan bu ürünler, çerçevesiz tasarımlarıyla çok yer kaplamayarak şık ve modern bir görünüm yaratıyor. Şıklığının yanında pratikliğiyle de tüm dikkatleri üzerine çeken modeller, kullanıcıların ihtiyacına göre farklı göz sayısına sahip olarak tasarlanıyor. Emaye ve cam çeşitlerinin bulunduğu ürün grubu, elektrikli ateşleme sistemi ile tek hareketle ocağı faaliyete geçiriyor. Pürüzsüz yüzeyiyle dikkat çeken ankastre cam ocak tasarımları, sadece nemli bir bez ve yumuşak deterjanlarla bile kolaylıkla temizleniyor. Bazı emaye modellerinde bulunan çıkarılabilir başlık ve ızgaralar, bulaşık makinesinde yıkanarak tekrar kullanılmasına olanak tanıyor. 3 gözü gazlı tek gözünün ise elektrikli olduğu ürünler, elektriğin ya da gazın kesik olduğu durumlarda kullanılmak üzere iki farklı kullanım imkanı sağlıyor. 4’lü ocak tasarımlarının dışında daha çok küçük iş yerleri için kullanılan elektrikli ocak tekli modelleri oldukça fazla tercih ediliyor. Bu ürünler paslanmaz çelik yüzeyi ile de minimal düzeyde bir kullanım deneyimi sunuyor. Ürün çeşitliliği arasında bulunan iki gözlü elektronik ocak, fazla yer kaplamayan ergonomik tasarımıyla pratik bir şekilde yemek pişirme işinin üstesinden geliyor.

Yemeklere Lezzet Katan Ocak Setleri

Evde geçirilen zamanlarda günün büyük bir bölümü mutlaka mutfakta geçiyor. Yemek hazırlığı için geçen bu süre zarfında birçok cihazdan yararlanılıyor. Küçük ev aletleri dışında mutfakların ana kahramanı olan ocak seti ise yemek yapma sürecinin önemli bir bölümünü gerçekleştiriyor. En lezzetli yemeklerin hazırlanmasına yardım eden setler, pişirme aşamasının üç ana ürünü olan set üstü ocak, davlumbaz ve fırından oluşuyor. Markaların ürettiği farklı birçok set üstün teknoloji özellikleri ile kullanıcılarla buluşuyor. Beyaz ve inoks renklerinin yanı sıra mutfaklarla uyum sağlayan farklı renk seçenekleri de kullanılıyor. Birçok işi aynı setin üzerinden gerçekleştirme fırsatını sunan parçalar yemek yaparken oluşan sorunlara da çözüm sunuyor. Ankastrenin içinde yer alan davlumbazlar bulundurduğu sistem ve filtreleme özelliğiyle yemek pişirirken buhar yoluyla dağılan kokuyu kendi içerisine topluyor ve dışarı çıkmasını engelliyor. Yemek kokusunun ve yağın hapsedilmesi kullanıcılara temizlik esnasında kolaylık sağlıyor. Lezzetli ve mis gibi kokan yemekler yapılmasını sağlayan ankastre fırınlar harcadıkları düşük enerji miktarı ile cep dostu konumunda yer alıyor. Fırınların üzerinde yer alan dijital kontrol paneli tarife uygun sıcaklık ayarı yapılmasına ve gerekli olan pişirme süresinin ayarlanmasına olanak tanıyor. Aynı zamanda fırınların çift katlı olması tek seferde iki yemek yapılmasına da imkan veriyor. Fırın dışı yemeklerde ocaklar devreye giriyor. Yeni nesil üretilen modellerde çakmak kullanmadan güvenli bir şekilde ocağın aktif olması sağlanıyor. Setler arasında aynı anda birden fazla yemek yapan ya da işletme sahiplerinin kullanabileceği 5 gözlü ürünlere de yer veriliyor.

Teknoloji ile Buluşturan İndüksiyonlu Ocak Özellikleri

Son yıllarda hızla ilerlemeye devam eden teknolojik gelişmelerden ocak modelleri de nasibini alıyor. Geliştirilen yeniliklerle birlikte güvenlik alanında ciddi adımlar atılıyor. Modellerden biri olan indüksiyonlu ocak, klasik ürünlerden farklı olarak ocağın üstüne konulan tava ve tencere gibi kapları ısı kaynağına dönüştürerek pişirme işlemini gerçekleştiriyor. Mutfak kazalarını ve yaralanmaları minimum seviyelere indiren indüksiyonlu modeller, sıcaklık seviyesini elektronik devreler aracılığıyla sağlıyor. Geleneksel pişirme ünitelerinden farklı çalışma sistemine sahip bu ürünlerde, ocağa uyumlu olan pişirme kabı taban kısmına tam oturduğu için herhangi bir ısı kaçışı olmuyor. Bu durum yiyecekleri çok daha çabuk pişirdiği gibi homojen bir şekilde pişirmesini de destekliyor. Pişirme sırasında %84 oranında ısı verimliliği sağlayarak enerjiden tasarruf ettiriyor. Şık ve estetik görünümleri ile mutfaklara modern bir hava kazandıran tasarımlar, cam, kristal cam ya da cam seramik yüzeylerde üretiliyor. Kolayca silinebilen ve leke tutmayan bu yüzeyler, taşan yemek sonrasında zahmetli ocak temizliği derdinden kurtarıyor. Modeline bağlı olarak ocaklar; ön pişirme, internete bağlanma, koku giderici, otomatik fan kademesi ayarı, çocuk kilidi, paslanmaz çelik kasa, bulaşık makinesinde yıkanabilen yağ filtresi, çalışırken kilitleyebilme gibi pek çok zengin özelliklerle donatılıyor. Stop&Go zamanlayıcılığı ile işlevsel özellikler sunan ocaklar, mutfakta geçirilen süreyi kısaltıyor. İnternete bağladıktan sonra telefona yüklenen uygulama evden kilometrelerce uzaktan bile cihaza istenilen komutun verilmesini sağlıyor. Sunulan özellik, özellikle çocuklarını evde yalnız bırakan ebeveynler ya da evden aceleyle çıktığında ocağın altını kapattığından şüphe duyanlar için kurtarıcı görevi görüyor.

Ocak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ocak alırken ilk olarak göz sayısına dikkat edilmesi büyük önem taşıyor. Göz seçeneklerini incelerken de ev nüfusu ve ihtiyaçların göz önüne alınması gerekiyor. Bu doğrultuda kalabalık nüfuslu ailelerin ve yoğun misafir ağırlayan kullanıcıların tercihini dört gözlü modellerden yana yapması tavsiye ediliyor. Ocağın üzerinde aynı anda birden fazla çeşit yemek pişirme durumu da düşünülerek, göz mesafesinin tencerelerin boyutuna göre de seçilmesi gerekiyor. Yaşanılan yer kullanıcıya aitse ya da ürün uzun süre kullanılacaksa ocağın ankastre olması öneriliyor. Ankastre modeller, sadece modern görüntüsüyle değil aynı zamanda işlevselliği nedeniyle de tercih ediliyor. Ancak kullanılacak alan kira ise ankastre yerine son teknolojinin ürünü olan elektrikli modeller uygunluk gösteriyor. Bir diğer dikkate alınması gereken konu ise ürünün rengi oluyor. Mutfaktaki dolaplar ve diğer beyaz eşyalar ile uyumlu renklerin tercih edilmesi, şık bir bütünlük taşıması açısından oldukça önem arz ediyor. Tasarlanan ürünlerde düğme gibi bütün malzemelerin dayanıklı olması da seçim sırasında aranılan özellikler konusunda ön plana çıkıyor. Çünkü sağlam ve kaliteli malzeme uzun yıllar kullanım avantajı sunuyor. Güvenlik konusunun da göz adı edilmemesi gerekiyor. Bunun için de bilinen ve kalitesinden şüphe edilmeyen markalar arasından seçim yapılması uzun ömürlü bir kullanım sağlanmasına ve güvenli bir alışveriş deneyimi yaşanmasına yardımcı oluyor.

Kullanım Ömrünü Uzatan Ocak Temizliği

Gömme, set üstü ve ankastre fark etmeksizin sürekli kullanıma maruz kalan ocakların, belirli zaman aralıklarıyla temizlenmesi büyük önem arz ediyor. Dökülen yemek kırıntıları ve oluşan yemek buharı, ocağın üzerinde sağlıksız bir kullanıma ve kötü görüntüye neden oluyor. Ancak kullanılan ocağı temizlerken yüzeye uygun olan ve aşındırıcı içeriğe sahip olmayan deterjanlarla temizlenmesi gerekiyor. Leke kalmaması için de farklı bez kullanılması tavsiye ediliyor. İndüksiyonları modellerde de dokunmatik tuşlar bulunduğu için temizliği ekstra özen istiyor. Cam ocak ise çizilmeleri önlemek adına daha kibar dokunuşlara ihtiyaç duyuyor. Her model için değişiklik gösteren ocakların montajında, ocağın ve davlumbazın arasındaki mesafenin ideal ölçüde ayarlanması da önem taşıyor. Mesafenin doğru ayarlanamaması ve ocakla davlumbazın birbirine yakın olması hem yemek buharının dışarı atılması zorlaşıyor hem de güvenli kullanımı engelleniyor. Yakınlığın az olması ocağın daha fazla kir ve yemek buharına maruz kalmasına da neden oluyor. Karşılaşılan sorun ayrıca ocağın kullanım süresini kısaltıyor ve yemeğin pişirme kalitesini düşünüyor. Tatil, seyahat gibi uzun süreli kullanılmayan durumlarda ya da yazlık evlerde ocağın üstünü tamamen kapatan kapaklı modellerin tercih edilmesi ocağın tozlardan uzak tutulmasını sağlayarak yıpranmasını önlüyor.

Avantajlı Ocak Fiyatları

Tasarım ve fonksiyonelliği bir araya getiren ocaklar her mutfağın en çok ihtiyaç duyduğu ürünler arasında yer alıyor. Her birinin farklı çalışma ve ısıtma prensiplerinin bulunduğu ürün seçenekleri bu nedenle farklı fiyat aralığına sahip oluyor. Modellerin fiyatları teknolojik özelliklerinden markasına, markasından göz sayısına kadar birçok nedenden dolayı değişiklik gösteriyor. Set üstü ocak fiyatları arasında değişiklik modellerde ve uygun fiyatlarda birçok ürün grubu bulunuyor. Böylece sunulan ürünlerin her kullanıcıya hitap etmesi hedefleniyor. Ocakların üretiminde kullanılan malzemeler fiyatları etkilen nedenlerin en başında geliyor. Emaye, cam ve seramik ocaklar bu nedenle farklı fiyatlarda satışa sunuluyor. Seçenekler arasında cam modeller emaye ve seramik ürünlere göre biraz daha yüksek fiyat özelliği taşıyor. Ocağın elektrikli ya da gazlı oluşu da fiyatların belirlenmesinde etkin rol oynuyor. Gazlı ocak fiyatları toplumda yaygın olarak kullanılan ürünler olduğu için elektrikli ocak fiyat ile kıyaslandığında biraz daha uygun oluyor. Gaz emniyetli set üstü ocak fiyatları ise diğer modellere göre biraz daha fazla değişkenlik gösteriyor. Tüplü ya da doğalgaz ile çalışan ve geniş alev çıkışına sahip 5 gözlü ürün çeşitlerinin de fiyatları diğer modellere göre biraz daha yükseliyor. Ocaklar arasında tek göze sahip olanlar genellikle tek başına yaşayanların ya da öğrenci evlerinin tercihi oluyor. Elektrikli modeller daha yüksek fiyata sahip olmasına rağmen tekli elektrikli ocak modeli küçük olması nedeniyle daha uygun fiyatlarda tüketiciye sunuluyor. Tek gözlü oluşuyla avantajlı olan bu ocaklar, tek başına kullanılabilmesinin yanında balkon ve teras gibi alanlarda yedek ürün imkanı da sağlıyor. Ergonomik tasarımıyla ön plana çıkan ürün, aynı zamanda enerjiyi daha az çekerek faturaların daha düşük gelmesine katkıda bulunuyor.

Eğer siz de mutfağınıza şık bir hava kazandıran ve fonksiyonel özellikleriyle baş döndüren bir ocak satın almak istiyorsanız, Trendyol’un avantajlı fiyatlarından faydalanarak hemen sipariş verebilirsiniz. Kararsız kaldığınızda diğer kullanıcıların ürünler hakkında yaptıkları yorumları da incelebilirsiniz.