placeholder
"

Vga Kablo

" araması için 4920 sonuç listeleniyor

VGA Kablo

VGA Kablo

VGA, Türkçe anlamı ile video grafik dizini olarak bilinmektedir. İlk defa 1987 yılında IBM tarafından geliştirilmiştir. Görüntü teknolojisinde kullanılan VGA sahip olduğu kablo aracılığı ile bilgisayardaki bir görüntüyü herhangi bir görüntü ekranına yansıtmanızı mümkün kılmaktadır. VGA kablo, sıklıkla bilgisayardaki görüntüyü televizyona aktarmak için kullanılmaktadır. Özellikle dizi ve filmleri büyük ekrandan izlemek ya da oyun oynamayı daha keyifli hale getirmek isteyenlerin kullandığı bir araçtır. VGA kablosu görüntüyü aktarırken sesi aktarmamaktadır. Bu yüzden VGA kabloyu HDMI kullanımına dönüştüren dönüştürücü kablolar bulunmaktadır. Görüntü ve ses aktarımı için birçok farklı sinyal aktarım standardı bulunduğu için bu HDMI VGA kablo dönüştürücüler kullanılmaktadır. VGA kablosu, 15 adet pin içermektedir. İki taraflı bir bağlantı kablosu olan VGA kablosundaki her pinin kendine ait bir fonksiyonu bulunmaktadır. Düzgün bir görüntü alabilmek için tüm pinlerin sorunsuz bir şekilde çalışması gerekmektedir. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarların her ikisinde de bulunan bu girişin rengi genellikle mavi olmaktadır. Bu rengi gördüğünüz zaman bilgisayarın VGA girişi olduğunu anlayabilirsiniz. Son teknoloji bir ürün olan VGA kablo, görüntü aktarımında sıklıkla kullanılan bir araç olmaktadır. Dönüştürücü kabloların yardımı ile VGA’yı HDMI’a, HDMI’ı VGA’ya dönüştürebilmek mümkün hale gelmiştir. Hem ses, hem de görüntü teknolojisi sunan bu araçlar, bilgisayardan aktarım yapılmasını sağlamaktadır. İki uca sahip olan VGA kablosunun bir ucunu bilgisayara bir ucunu da görüntü monitörüne taktığınızda başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz. VGA kablosunda yer alan pinlerin sorunsuz çalışması için herhangi bir zarar görmemesi gerekmektedir. Pinler sayesinde VGA kablo fonksiyonlarını yerine getirmekte ve sağlıklı bir görüntü elde etmenizi sağlamaktadır. VGA kablolar, farklı uzunluklara sahiptir. Böylelikle uzak mesafeden görüntü aktarımı yapmak istiyorsanız uzun kablolar tercih edebilirsiniz. 15 metre VGA kablo gibi uzunluklara sahip olanlar kullanımı oldukça kolaylaştırmaktadır. Çeşitli uzunluklarda temin edebileceğiniz VGA kablolarının HDTV için uygun modelleri de bulunmaktadır. Belli bir görüntü kalitesine kadar ulaşabilen VGA kablolar, gelişmiş bir teknoloji ile üretilen araçlardır. Görüntü aktarımını mümkün kılan bu araçlar, hayatı kolaylaştırmaktadır. Dönüştürücü kabloların piyasada olması da VGA ve HDMI arasındaki geçişi mümkün kılmakta ve kullanan kişilere kolaylık sağlamaktadır. Televizyon ve projeksiyon gibi görüntü veren cihazlarda VGA destekleyen girişler bulunmaktadır. Bu sayede bilgisayardaki görüntüleri daha büyük ekranlara yansıtabilmek mümkün hale gelmektedir.

VGA Kablo Özellikleri, Modelleri ve Fiyatları

Bilgisayarlarda birçok giriş yer almaktadır. Bilgisayarınızda yamuk şeklinde mavi bir giriş bulunuyorsa o VGA girişidir. VGA bilgisayarın grafik kartında bulunan bir görüntüyü herhangi bir görüntü ekranına yansıtabilmenize imkân veren bir giriştir. Bu girişi VGA kablosu sayesinde kullanabilirsiniz. VGA kablosu üzerinde 15 pin bulunduran iki tarafa sahip bir bağlantı kablosudur. Sahip olduğu 15 adet pinin her biri farklı bir fonksiyona sahiptir. Bu pinler, sorunsuz çalıştığı sürece net görüntüler elde edebilirsiniz. VGA kabloları, görüntü aktarımı yapabilir fakat ses aktarımı yapamamaktadır. Bu durumda devreye HDMI girmektedir. VGA sinyalini HDMI sinyaline dönüştüren kablolar sayesinde hem görüntü, hem de sesi kolaylıkla bilgisayar ekranından görüntü ekranına aktarabilirsiniz. VGA kablo dönüştürücü birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bilgisayardan herhangi bir görüntü ekranına görüntü yansıtabilmek için kullanılan bir teknolojidir. Dönüştürme yapan cihazlarda ihtiyaç duyulan ses aktarımının gerçekleşmesi için iki yol bulunmaktadır. Bunlardan biri ses aktarımı için verilen bir kablo olmaktadır. Bir diğeri ise dönüştürücünün üzerinde ses için bulunan sokettir. Bu cihazlar, çalışmak için elektrik enerjisine ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyacı ise kendilerine ait güç adaptörlerinden ya da USB kablo aracılığı ile bilgisayardan temin edebilmektedir. Uzun VGA kablo modelleri ile uzak mesafeden dilediğiniz gibi görüntü yansıtabilirsiniz. 5, 10, 15 metrelik VGA kabloları bulunmaktadır. Kullanan kişilerin işini oldukça kolaylaştıran uzun kabloların yanı sıra kısa kablolar da yer almaktadır. Kablo uzunlukları, fiyata etki eden bir faktör olmaktadır. İhtiyacınıza göre uzun ya da kısa kablolu modellerden birini tercih edebilirsiniz. Dizüstü ya da masaüstü fark etmeksizin bilgisayarınızda televizyona, projeksiyon cihazına ya da başka bir görüntü cihazına görüntüleri aktarmanıza yardım eden VGA kablo, kullanması pratik bir ürün olmaktadır. VGA 16 renkte 640x480 çözünürlüğe kadar görüntü destekleyebilmektedir. VGA kablo görüntü kalitesi, memnuniyet sağlamak açısından sürekli geliştirilmekte ve son teknolojiden yardım almaktadır. Bilgisayarınızda yer alan resim, fotoğraf gibi pek çok görüntüyü VGA kablo aracılığı ile televizyon ekranına yansıtarak daha büyük bir görüntü elde edebilirsiniz. Büyük ekrandan daha çok keyif alanlar için VGA kablolar, kurtarıcı görevi görmektedir. Pek çok görüntü aktarma işini bu kablolar ile kolaylıkla halledebilirsiniz. Kablolar ihtiyaca göre farklı uzunluklara sahip modeller içermektedir. İhtiyacınıza göre VGA sinyalini HDMI sinyaline dönüştüren modellerden de tercih edebilirsiniz.

VGA Kablo Nedir?

VGA, 1987 yılında ortaya çıkmış bir görüntü teknolojisidir. O zamandan beri değerini koruyan ve hala kullanılmakta olan VGA teknolojisi, bilgisayardan başka bir görüntü cihazına görüntü aktarımı yapmak için kullanılmaktadır. Bu aktarımı sağlamak için VGA girişine kablo bağlanması gerekmektedir. Kabloda bulunan iki bağlantı ucu sayesinde bir ucu bilgisayara diğer ucu ise bilgisayar gibi görüntü sağlayan bir monitöre takarak görüntüleri yansıtabilirsiniz. VGA kısa kablo ve uzun kablo olmak üzere iki seçeneğe sahiptir. Bu seçenekler metre olarak kablolarda değişiklikler göstermektedir. Böylelikle kısa ve uzun mesafelerde kullanım için ayrı kablo tercihleri yapabilirsiniz. Bu uzunluk, genellikle 5 metre ile 25 metre arasında değişmektedir. Kabloların fiyatları uzunluğa bağlı olarak artabilmekte ya da azalabilmektedir. Kısa VGA kablo fiyatları uzunlara göre daha az olmaktadır. Masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarınızdaki VGA girişine kabloyu takarak görüntü aktarımı yapabilmek oldukça kolay bir işlemdir. Yalnızca VGA girişinin içerisinde yer alan 15 adet pinin düzgün ve sorunsuz bir şekilde çalışması gerekmektedir. Pinlerin sorunsuz ve düzgün çalışması sonucunda kaliteli ve net görüntüler elde edebilirsiniz. Her pinin kendine ait fonksiyonları bulunduğu için hepsinin sağlam olması önemli bir faktördür. Pinlerin arızalanmasını ya da kablonun oynamasını veya zarar görmesini önlemek için VGA kablolarını sabitlemeye yardım eden vidalardan kullanabilirsiniz. Bu şekilde herhangi bir arıza sorunun önüne geçmeniz mümkün olmaktadır. VGA kablo çeşitleri arasında dönüştürücüler de yer almaktadır. Bu dönüştürücüler, VGA sinyallerini DVI ve HDMI sinyallerine dönüştürebilmektedir. VGA görüntü verirken HDMI görüntü ile birlikte ses de verebilmektedir. DVI ise sıkıştırılmamış video verisinin taşınmasını hedeflemektedir. Cihazlardaki görüntü kalitesini arttırmak için tasarlanmış bir teknolojidir. Dönüştürücü kablolar sayesinde VGA sinyallerini HDMI ve VGI’a dönüştürerek verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Hem görüntünün yanında sesi aktarabilir, hem de bu görüntülerin kalitelerini arttırabilirsiniz. VGA kablolar ve dönüştürücüler günümüz teknolojisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Sahip olduğu teknolojik özellikler sayesinde kullanan kişilerin işini kolaylaştırmaktadırlar. VGA kablosunu kullanırken dikkatli olduğunuz sürece kaliteli ve sağlam görüntüler yansıtmaya devam edebilirsiniz. Kabloların kalitesi markalara göre değişiklik gösterebilmektedir. VGA kablo fiyat ve modelleri ile birlikte sayfamızda yer almaktadır. İhtiyacınız olan bir VGA kabloyu ya da VGA’yı HDMI ve DVI’ye dönüştürebilen dönüştürücü kablolardan hemen sipariş verebilirsiniz.

VGA Kablosu ile Kolay Görüntü Aktarımı

Video Graphics Array (VGA), Türkçe Video Grafik Dizini anlamına gelmektedir. 1987 yılında IBM’in geliştirmiş olduğu bir görüntü teknolojisi olmaktadır. Bilgisayarın görüntü kartında yer alan herhangi bir görüntüyü bilgisayarda bulunan VGA girişi ve VGA kablosu aracılığı ile yansıtabilmeniz mümkündür. Bu teknoloji keşfedildiğinden bu yana pek çok kişi tarafından memnuniyet ile kullanılmaktadır. Bilgisayardan televizyon gibi görüntü cihazlarına aktarım yapabilmek büyük ekran seven kişiler için ideal bir seçenektir. VGA kablosu aracılığı sayesinde dilediğiniz görüntüyü büyük ekrana sahip başka bir görüntü cihazına aktarabilmeniz ve yansıtabilmeniz mümkün kılınmaktadır. Satın alacağınız kaliteli VGA kablo sayesinde uzun süreli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Kablo kaliteli olduğu sürece kolaylıkla net ve sorunsuz görüntü aktarımları yapabilirsiniz. Kablo ve port arasındaki bağlantılı kaliteli bir şekilde gerçekleştiğinde görüntüler de sorunsuz biçimde yansıtılmaktadır. VGA, 640x480 ekran çözünürlüğüne sahiptir ve 16 bit renk ile birlikte görüntüyü yansıtabilmektedir. VGA kablolar aracılığı ile bilgisayarınızda bulunan videoları da aktarabilirsiniz. Fakat VGA özelliğinde ses aktarımı bulunmamaktadır. Bunun için kullanılan teknoloji ise HDMI’dır. VGA sinyallerini HDMI sinyallerine dönüştürebilen kablolar bulunmaktadır. Bu HDMI VGA kablo dönüştürücüler videoların seslerini de kolaylıkla bilgisayardan başka bir görüntü cihazına aktarabilme fırsatı sunmaktadır. Hepsi aynı mantık ile üretilen bu teknolojiler, birbirlerini tamamlama özellikleri sayesinde kullanan kişilere birçok avantaj sağlayabilmektedir. VGA kablosu üzerinde 15 pin bulundurmaktadır. İki adet ucu bulunan bir bağlantı kablosu olan VGA kablosunun üzerindeki bu pinlerin her biri kendine ait fonksiyonlara sahiptir. Kablo aracılığı ile sağlıklı ve net görüntüler almak istiyorsanız bu 15 pinin tamamının sorunsuz olması gerekmektedir. Bu yüzden VGA kablo kullanırken pinlere ve kabloya zarar gelmemesine dikkat etmelisiniz. Bu şekilde uzun süreli ve verimli bir kullanım da sağlayabilirsiniz. VGA kablolar, farklı uzunluk çeşitlerine sahiptir. Bu çeşitlilik sayesinde dilerseniz 5 metre VGA kablo ya da 25 metre gibi daha uzun ölçülere sahip VGA kablo tercih edebilirsiniz. VGA kablo, evinizde kolaylıkla kullanabileceğiniz bir teknolojik üründür. Bunun yanı sıra okul, dershane gibi eğitim kurumlarında ya da farklı işyeri ve ofislerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Sağladığı yüksek teknolojiden dolayı görüntü yansıtma işini halledebilmenizi pratik bir şekilde halledebilmektedir. VGA kablo önerisi ve değerlendirmeleri için sayfamızda yer alan yorumları inceleyebilirsiniz.

VGA Kablolar ve Kablo Dönüştürücüler

Günümüzde teknolojinin sunduğu nimetlerden herkes faydalanmaktadır. Bu teknolojilerden biri ise VGA olmaktadır. Video grafik dizini anlamına gelen VGA bilgisayarlarda bir giriş bulundurmaktadır. VGA girişine takılan kablonun diğer ucu herhangi bir görüntü cihazına takıldığında ve bağlantı kurulduğunda bilgisayarda yer alan görüntüler diğer görüntü cihazına aktarılmaktadır. Özellikle bilgisayardan daha büyük ekrana sahip olan görüntü cihazları ile bağlantı sağlanmaktadır. Çünkü VGA kablo sayesinde bilgisayardaki görüntü daha büyük bir ekrana yansımakta ve böylelikle daha detaylı bir görüntü elde edilmektedir. Çift taraflı VGA kablo ile sağlayacağınız bağlantı sayesinde 640x480 ekran çözünürlüğü ve 16 bit renk yansıtabilmeniz mümkün olmaktadır. İlk kez 1987 yılında ortaya çıkmış olan bu teknoloji, pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Dizüstü ve masaüstü bilgisayar fark etmeksizin VGA teknolojisinden yararlanabilirsiniz. Yalnızca bilgisayarınızda mavi renkli bir giriş bulunması gerekmektedir. Mavi renkli giriş görüyorsanız VGA teknolojisine sahipsiniz demektir. VGA kablosu ile de ekrana yansıtma işlemini halledebilirsiniz. VGA kablosu üzerinde 15 adet pin yer almaktadır. İki ucu bulunan bu kablo cihazlar arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Kablo üzerinde yer alan bu 15 pinin her birinin kendine ait fonksiyonları bulunmaktadır. Bu fonksiyonların her birinin sorunsuz bir şekilde çalışması sonucunda VGA kablo sorunsuz ve net bir şekilde görüntü aktarımı yapabilmektedir. Bu yüzden orijinal VGA kablo tercihi yapmanız gerekmektedir. Sayfamızda farklı markaların ürettiği VGA kablolar ve kablo dönüştürücüler yer almaktadır. VGA kablo dönüştürücüler de sıklıkla kullanılan teknolojik ürün çeşitlerinden biri olmaktadır. VGA sinyallerini DVI ve HDMI sinyallerine dönüştürebilen kablolar bulunmaktadır. VGA kablo ile ses aktarımı mümkün olmadığı için bu dönüştürücülerden de kullanarak hem görüntü, hem de sesi kolaylıkla bilgisayarınızdan görüntü cihazınıza aktarabilirsiniz. VGA kablo modelleri, farklı uzunluklara sahip seçenekler içermektedir. Bu sayede uzun mesafede kablo kullanımını dert etmenize gerek kalmamaktadır. 25 metreye kadar VGA kablo çeşitleri bulunmaktadır. Uzun kablolardan hoşlanmıyorsanız 5 metre gibi kısa uzunluğa sahip VGA kablo çeşitlerinden birini de tercih edebilirsiniz. VGA kablo kullanan kişilere görüntü aktarımları için kolaylık sağlamaktadır. Bilgisayarda bulunan bir görüntüyü farklı amaçlar için çeşitli görüntü cihazlarına rahat bir şekilde aktarabilirsiniz. Günümüzde sık sık karşımıza çıkan VGA teknolojisi televizyonlarda kullanılabilmesi ile ön plana çıkmaktadır. Yalnızca televizyon değil farklı görüntü cihazları da VGA kablodan yararlanabilmektedir.

Sıklıkla Kullanılan VGA Kablolar

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda bulunan VGA girişleri, mavi bir renge sahiptir. Bu mavi renkli girişe sahip olan her bilgisayar VGA destekli olmaktadır. VGA girişi sayesinde bilgisayardaki görüntüleri diğer monitörlere yansıtmanız sağlanmaktadır. Yansıtmayı sağlayabilmeniz için kullanmanız gereken araçlardan biri ise VGA kabloları olmaktadır. İki adet ucu olan bu bağlantı kablosu yamuk şeklindedir ve üzerinde 15 adet pin bulunmaktadır. 15 pinin ayrı ayrı fonksiyonları bulunmaktadır. Bu fonksiyonların hepsinin sorunsuz çalışması sonucunda kaliteli, net ve sağlıklı bir görüntü aktarımı meydana gelmektedir. VGA kablo görüntü kalitesi kablonun dayanıklılığına ve pinlerin sağlamlığına bağlıdır. Pinlere herhangi bir zarar gelmesini önlemek istiyorsanız VGA kablolarının yanında gelen sabitlemek için kullanılabilen vidalar bulunmaktadır. Bu vidaların yardımı ile kablonun hareket etmesini önleyebilir ve aynı zamanda pinlerin herhangi bir arıza yaşamasının önüne geçebilirsiniz. VGA kablolar, özellikle bilgisayardan televizyona görüntü aktarımı yapmak için sık sık kullanılmaktadır. Büyük ekran sevenlerdenseniz bilgisayardan dizi ya da film izlemek yerine VGA kablo aracılığı ile bu aktiviteleri televizyonunuzdan rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. VGA kablo görüntü kalitesi 640x480 ekran çözünürlüğüne sahiptir. VGA kablosu üzerinde yer alan pinler, sorunsuz çalıştığı sürece görüntü kalitesi de eskimeyecektir. VGA teknolojisi, görüntü aktarımı yapabilmekte fakat ses aktarımı yapamamaktadır. Bu yüzden VGA sinyallerini HDMI sinyallerine dönüştüren kablo dönüştürücüler yer almaktadır. Bu kablo dönüştürücülerden de tercih ederek dilediğiniz ses içeriklerini bilgisayardan görüntü cihazına aktarabilmeniz mümkündür. VGA kablolar farklı uzunluklara sahip modeller içermektedir. Uzunluk, bazı kişiler için aktarım arasındaki mesafe açısından önem içermektedir. Eğer uzak mesafeden de kolaylıkla görüntü aktarımı yapabilmek istiyorsanız 25 metre gibi oldukça uzun olan VGA kablolardan tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra uzun kablo kullanımında hoşlanmayanlar için 5 metre gibi uzunluklara sahip kısa olan VGA kablo modelleri de yer almaktadır. VGA kablo ile PC TV bağlantısı kolaylıkla oluşturulabilmektedir. Hiçbir şekilde ek bir çaba sarf etmeden yalnızca kabloyu PC ve TV’ye bağlayarak görüntü aktarımını kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu avantajından dolayı pek çok kişinin severek ve memnun kalarak kullandığı bir teknolojidir. VGA kablo ve kablo dönüştürücü modelleri pek çok seçeneği ile sayfamızda yer almaktadır. Siz de bu teknolojiden yararlanmak ve kaliteli görüntü aktarımları yapmak istiyorsanız hemen Trendyol’dan sipariş verebilirsiniz.