placeholder
"

Bisiklet Elcik

" araması için 1012 sonuç listeleniyor
ROBESBON Silikon Bisiklet Elcik
ROBESBONSilikon Bisiklet Elcik
(40)
Silikon Bisiklet Elcik
29,99 TL
Sepete Git
ROBESBON Sünger Ergonomik Bisiklet Elcik
ROBESBONSünger Ergonomik Bisiklet Elcik
(9)
Sünger Ergonomik Bisiklet Elcik
39,99 TL
Sepete Git
KNT PRC Çocuk Elcik
KNT PRCÇocuk Elcik
(9)
Çocuk Elcik
24,99 TL
Sepete Git
Sedona Pvc Elcik Hl-g233
KARGO BEDAVA
SedonaPvc Elcik Hl-g233
(7)
Pvc Elcik Hl-g233
185 TL
Sepete Git
rbk Kırmızı Bisiklet Sünger Elcik
rbkKırmızı Bisiklet Sünger Elcik
(4)
Kırmızı Bisiklet Sünger Elcik
15 TL
Sepete Git

Bisiklet Elcik

Bisiklet Elcik Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Bisiklet elcik çok küçük ve basit bir parça gibi görünse de bisiklet sürücüleri için çok önemli bir parçadır. Çünkü bisiklet gidonu bu noktadan tutulur ve kontrol sağlanır. Ellerin bisikletle temas ettiği, bisikleti tuttuğu yer olan elcikler; bu sebepten dolayı kritik bir önem arz eder. Bisiklet gidon elcik ve direksiyon elciği olarak da bilinen bu bölümler, pek çok farklı malzemeden farklı şekillerde üretilir. Bunun sebebi ise bu bölümlerin son derece kişisel tercihe bağlı olmasıdır. Bazı kullanıcılar sünger bisiklet elcik ile rahat bir sürüş ve tutuş elde ederken, bazı kullanıcılar ise boynuzlu ergonomik bisiklet elcik ile aradıkları konforu bulabilmektedir. Birçok farklı malzemelerden üretilen bu malzemeler en çok kırmızı, kahverengi, turuncu, yeşil bisiklet elcik renklerinde tercih edilmektedir. Bisiklet elcik tavsiye etmek pek uygun olmayabilir çünkü bu malzemeler tam anlamıyla kişiseldir. Bir kişinin çok sevdiği ve rahat ettiği elcikle bir başkası rahatsızlık yaşayabilir. Trendyol’da her malzeme ve çeşitten, her zevke ve ihtiyaca uygun bisiklet için ergonomik elcik modelleri mevcuttur. Düz yuvarlak modellerin yanı sıra bazı bisikletlerde tercih edilmesi gereken veya bazı kullanıcıların tamamen tercihe bağlı olarak kullandıkları bisiklet boynuzlu elcik modelleri sayfamızda yer almaktadır. Bu parçalar bazen kullanıcıların elini acıtabilir, kaşındırabilir veya rahatsız etmenin yanı sıra süngersiz kullanıldıkları zaman kesiklere ve çiziklere bile yol açabilirler. Bu yüzden bu ürünlerle birlikte bisiklet elcik süngeri kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Trendyol’da silikon, sünger, kelebek gidona uygun, scorpion, deri dikişli, süet deri, hakiki deri, avuç içi destekli, ergonomik barendli, çift alyanlı, boynuzlu, kalın jelli, ergonomik gibi farklı özelliklere sahip farklı modellerde bisiklet elcik ürünü mevcuttur. Ürün yelpazesi oldukça geniş olan sayfamızda, kullanıcıların hem kendilerine hem de bisikletlerine uygun ürün modellerini bulmaları çok basit olacaktır. Bütçe dostu, kaliteli, kullanışlı, güvenilir, işlevsel ürünlerin yanı sıra daha üst seviye ürünler ve profesyonel modeller de seçenekler arasındadır. Kolay kullanım amacıyla tasarlanmış bisiklet direksiyon elciği modelleri Trendyol’da!

Bisiklet Elcik Tercihi Neye Göre Yapılır

Bisiklet elcik ürünleri tercih edilirken aranması gereken en önemli özellik “uyum”dur. Alınan ürünün birçok şeye uyum göstermesi gereklidir. Bunların arasında da en önemlisi kullanıcının elleriyle uyumlu olmasıdır. Unutulmamalıdır ki bu ürünlerin ana amacı kullanıcıya iyi bir tutuş vermektir. Bu yüzden en önce kullanıcıyla uyumlu olan bir model seçilmelidir. Daha sonra bakılması gereken şey ise elciğin bisiklete uyumudur. Her ne kadar çoğunlukla standart olarak üretilip hemen her bisiklette kullanılabiliyor olsalar da bu durumun istisnaları mevcuttur ve bu ürünler alınırken bisiklete uyumlu olup olmadığına dikkat edilmelidir. Bu ürünleri tercih ederken elinizin yapısını dikkatle incelemeniz ve analiz etmeniz gereklidir. Hassas, narin, zayıf ellere sahip olan kullanıcılar elcik alırken ergonomik, süngerli veya jelli bisiklet elcik modelleri gözden geçilebilir. Sürüş esnasında bu kısmın uzun süre kapalı ellerle tutulacağı, avuç içinin baskıya maruz kalacağı ve sıkı tutmak gereken zamanlarda yara ve tahriş ile karşılaşma ihtimali unutulmamalıdır. Bu sebeple elleri hassas olan kullanıcılar bu ürünleri tercih ederken maksimum konfor amacıyla üretilmiş ürünleri düşünmelilerdir. Hassas eli olanlar için üretilen pek çok farklı model arasından en çok tercih edilenler ise kalın süngerli olanlar ve jelli olanlardır. Kalın sünger uzun yıllardır üretilen ve sıkça tercih edilen bir üründür ancak bisiklet ürünlerinde jel kullanımı ile konfor sağlamak son yıllarda ortaya çıkmış ve yeni yaygınlaşan bir yöntemdir. İlk önce oturmayı konforlu kılmak için selelerde kullanılan jelin oldukça etkili olduğu görülmüş, elcik kısmında da jel kullanılmaya başlanmıştır. Jel kullanılan bu modeller ise kullanıcılar tarafından çok sevilmiş ve sıkça tercih edilmeye başlanmıştır. Ancak elcik tercihi tamamen kişisel konfora, tercihlere ve amaçlara bağlı olduğu için, en iyi elcik malzemesi olarak ortak bir görüş bulunmamaktadır. Bu modelleri sadece eli hassas olanlar tercih etmemektedir. Konfor ve ergonomi isteyen, ellerini yumuşak bir alanda tutmayı seven her kullanıcı elleri hassas olmasa dahil bu modelleri tercih etmektedirler. Konforun biraz daha arka planda kaldığı bazı modeller ise süet deri, hakiki deri veya deri dikişli elciklerdir ancak bu modelleri günümüzde tercih eden çok az kişi vardır. Bu ürünler harika ve gerçekçi bir tutuş sağlamanın yanı sıra mükemmel bir hissiyata sahiptir ancak sünger veya jel kadar yumuşak değillerdir.

Bisiklet Elcik ve Bağlı Olduğu Mekanizma: Gidon

Bisiklet elcikleri tutacak görevi görse de aslında bisikletin yön mekanizmasını belirleyen gidonun bir parçasıdır. Bu yüzden zaman zaman gidon ile birlikte değerlendirilmelidir. Gidonların ise kullanım amaçlarına ve bisikletlere göre farklı tipleri mevcuttur. En yaygın üç çeşit gidonu düz gidon (flat bar), kelebek gidon ve aero bar gidondur. Yarış bisikletleri ve profesyonel dağcılık etkinlikleri için bisiklet kullanan sürücülerin gidonları kendine hastır ve farklı çeşitleri vardır. Bu gidonlar güvenlik, performans, işlevsellik ve profesyonellik amaçlanarak hazırlanmıştır. Bisikleti hobi ve eğlence olarak kullanan kişilerin ise kullandıkları bisikletler genellikle giriş modeli dağ bisikleti, şehir bisikleti ve yol bisikletidir. Bu bisikletlerde ise kullanılacak olan gidon çeşitlerinin çoğu birbiriyle aynıdır. Bu tür araçlarda en sık kullanılan gidon türü düz gidondur. Açılı ya da açılı olmak üzere iki alt modelden oluşan düz gidonlar, bir gidondan beklenen her şeyi ortalama bir şekilde verebilmektedir. Bu sebeple profesyonel kullanımlar için tercih edilmekle birlikte hobi sürüşleri ve bisikletleri için en çok tercih edilen modeldir çünkü hobi sürüşleri belirli bir profesyonel amaca hizmet etmez. Bisikleti profesyonel amaçlarla kullananlar genellikle sadece araçlarını kullanmaları uygun olan lokasyonlarda kullanırlar ancak hobi için bisiklet kullanan kişiler araçlarıyla farklı koşullara sahip lokasyonları tercih edebilirler. Bu sebeple düz gidon her koşul için gerekli performansı ortalama bir şekilde verebildiği için giriş seviyesi dağ bisikleti, şehir ve yol bisikletlerinde sıkça tercih edilir. Sık tercih edilen diğer bir model ise kelebek gidondur. Özellikle tur ve uzun yol bisikletlerinde sıkça kullanıldığına rastlamak mümkündür. Bunun sebebi ise bisiklet üzerinde geçiren süre uzadıkça ellerde oluşan yükün ve yıpranmanın artmasıdır. Kelebek gidon kullanıcılara sağladığı farklı tutuş şekilleri opsiyonu ile sürücülerin yorgunluğunu ve yıpranmalarını en aza indirirler. Kullanımındaki en önemli sebep konfordur. Özellikle profesyonel sürücüler için konforu ve rahatlığı maksimum seviyede sunan bu gidon çeşidi, kendisine uyumlu elcikler ile performansını arttırabilmektedir. Aero bar tipi gidonlar ise kelebek gidonlar gibi konforu amaçlar ancak bu hususta kelebek gidonlar kadar tercih edilen bir çeşit olamamıştır. Sürücülerin kollarını dayayabilecekleri özel kısımları ile yorgunluğu ve avuç içi tahrişini minimuma indirebilen bir yapıya sahiptir.

Elcik Yapımında En Çok Kullanılan Malzeme: Sünger

Gerçek süngerler, denizde yaşam formu bulan birtakım hayvancıkların bir araya gelmesiyle oluşturduğu yığındır. Ancak günümüzde malzeme olarak kullanılan süngerler kimyasallar aracılığıyla özel imalathanelerde üretilmektedirler. Basitçe, farklı kimyasalların bir araya getirilmesi ve özel olarak tasarlanmış güçlü, devasa bir mikserde karıştırılması şeklinde üretilen sünger, son formunu kazanması için bu aşamadan sonra 48 saat boyunca özel kalıplarda beklemeye bırakılır. Farklı farklı sektörlerde çok çeşitli sebeplerle kullanılabilen bu maddeyi üretmenin başka yolları da mevcuttur ancak en çok tercih edilen, en az maliyetli ve en az iş gücü gerektiren yöntem budur. Konfor ve rahatlık, dekorasyon, yalıtım, temizlik, emici, suyu tutuculuğu gibi birçok özellikleri için kullanılabilen süngerlere günümüzde ulaşmak kolaydır. Basit sünger formları birçok yerden temin edilebildiği gibi özel formdaki süngerleri ise özel sünger üretici firmalara ürettirmek mümkündür. Esnek poliüretan süngerler döşemeli mobilyalarda sıklıkla kullanılırken, aynı malzeme araba, tren, uçak gibi taşıtların da koltuklarının üretiminde yaygın olarak kullanılır. Aynı zamanda çok iyi yalıtkan olan süngerler, çok ince bir formda hazırlanarak inşaatlarda veya yalıtım işlemlerinde de kullanılır. Kutu ve ambalaj sektörlerince de sıkça tercih edilen sünger, malların taşıma esnasında kutularında zarar görmemesi için kutunun içine kaplanır. Aynı mobilya sektöründe olduğu gibi yatak üretimi için de sünger kullanımı çok yaygındır. Elektronik malzemelerin konulacağı, taşınacağı ve muhafaza edileceği alanlarda da sünger sıkça kullanılır. Hem koruyucu hem kılıf hem yalıtkan hem konfor ve rahatlık sağlayan hem de işlevsel olan süngerin bisiklet elciklerinde en çok kullanılan malzeme olması da gayet normal bir durumdur. Çünkü bir bisiklet elciğinden beklenen en önemli şey konfordur ve sünger bu ihtiyacı en iyi karşılayabilecek maddelerden birisidir. Aynı zamanda bisiklet elciklerinden ellerin sağlığını muhafaza etmesi ve elleri tahrişten, yıpranmadan, su toplamasından, yaralardan koruması da beklenir. Sünger gerek yumuşaklığı gerekse esnekliği ile bütün bu beklentileri karşılayabilecek az sayıda maddeden birisidir. Bu sebeple bisiklet elciklerinde sünger kullanımı oldukça yaygındır ve bisiklet kullanıcılarının elcik üzerinde sünger kullanmaktan kolay kolay vazgeçmezler. Bisiklet kullanıcılarının ortak görüşüne göre süngerli elciklere rakip olabilecek tek malzeme jelli elciklerdir ancak süngerli bisiklet elciği her zaman klasikler arasında olacaktır.

Bisiklet Elciklerinin Sağladığı Konfor ve Önemi

Bisiklet elciklerinin en önemli görevi ve amacı kullanıcılara iyi bir tutuş ve konfor sağlamaktır. Bisiklet gibi iki tekerlekli araçlarda bir araba koltuğundaki gibi rahatlık ve konfor etmek elbette mümkün değildir ancak kişisel özelleştirmelerle bisiklet üzerinde de maksimum konfor alınabilir. Bisiklette konforun önemini ise en temel şekilde güvenlik ile açıklayabiliriz. Bilindiği üzere bisiklet iki tekerlekli ve tamamen dengeye bağlı bir araçtır. Bu sebeple kullanıcının dengesi, odağı, dikkati ve konsantrasyonu çok önemlidir. Bisiklet kullanıcıları bunları dağıtacak, bozacak veya engelleyecek her türlü etmeni ortadan kaldırmalıdır. Her ne kadar çevresel etkenlere müdahale etmek pek mümkün ve kolay olmasa da bisiklet kullanıcıları en azından kişisel etkenlere müdahale ederek bu etkenleri ortadan kaldırabilir. Bunlardan birisi de bisiklet üzerindeki rahatsızlık verecek her şeyden kurtulmak ve o parçaları rahat hissetmelerini sağlayacak parçalarla değiştirmektir. Hiç şüphesiz bunlardan birisi de elciktir. Kötü veya ellerine uyumsuz bir elcik ile bisiklet kullanmaya çalışan bir kişi sürüş esnasında çok fazla sorun yaşayacaktır. Ellerin acıması, kızarması, kaşınması, yara olması, su toplaması gibi sorunlar bisiklet sürücüleri için oldukça tehlikelidir çünkü böyle fiziksel acılara maruz kalırlarken, ellerini sağlam kullanmaları çok zor olur. Bunun sonucunda da denge, dikkat, odak ve konsantrasyonları olumsuz yönde etkilenir çünkü acı çekerken mental olarak güçlü kalmak kolay bir şey değildir. Kötü bisiklet elciği kullanmanın doğurabileceği potansiyel olumsuz sonuçlar, kullanıcıları mental olarak olumsuz yönde etkileyeceği için güvenlik tehlikesi oluşturur. İki tekerlek üzerinde gitmeye çalışmak zaten tam güvenli bir durum değilken bir de fiziksel acı yaşamak ve buna bağlı mental sorunlar tecrübe etmek hiçbir bisiklet sürücüsünün isteyeceği bir şey değildir. Elciklerin konforlu olmasının diğer bir avantajı ise, kişilerin yaptığı işten keyif almalarını sağlamaktır. Hiç kimse diken gibi batıp, ellerini acılar ve hatta yaralar içinde bırakan elciklere sahip bir bisikleti sürmekten keyif almaz ancak yumuşak, konforlu, ergonomik ve koruyucu elciklere sahip bir bisikleti sürmek keyifli bir eylem olabilir. Özellikle hobi olarak bisiklet süren kişiler kesinlikle konforlu elcikleri tercih etmelidir çünkü hobi olarak yapılan şeylerde fiziksel acıya yer verilmemelidir. Fiziksel acının dahil olduğu bir hobi değerini yitirebilir.

Bisiklet Elciğinde Kullanıcının Rolü

Eller gidona iyi oturmadığı takdirde, parmaklarda ve avuç içinde karıncalanma hissedilmesi çok olasıdır. Herkesin el büyüklüğü, uzunluğu, inceliği, kalınlığı vb. farklı olduğu için elin gidona iyi oturması hususu kişisel bir detaydır. Bunu anlamak için ise internetten veya bisiklet sürüş kitaplarından yaygın ve ortak elcik tutuş yöntemlerine bakılabilir ve bunları test edilebilir. Tutuşun ve ellerin gidona uygun olup olmadığını anlamak için en etkili yol ise deneme yanılma yöntemidir. Bisiklet elcik süngeri gibi malzemeler ile bu sorun hafifletilebilecek olsa da her şeyden önce kullanıcılar teknikleri tamamen doğru vaziyete getirip kendilerinden de maksimum verimi almalılardır. Eğer karıncalanma hissi geçmiyorsa bu kesinlikle tekniğin yanlış olduğunun kanıtıdır çünkü bu duruma sebebiyet veren şey, ele giden median sinirinin el bileğindeki karpal tünelden geçtiği esnada çevre kılıfları tarafından sıkıştırılması sonucunda meydana gelir. Eğer karıncalanma var ise, böyle bir sorundan mustarip olunduğu anlamı çıkarılmalı ve teknik değiştirilmelidir. Tekniğin değiştirilmesinin yanı sıra rahat elcikler de sorunu çözmeye yardımcı olacak ve kullanıcıları rahatlatacaktır. Özellikle karıncalanma ve kaşınma sorunu yaşayanların sorunlarını çözen bisiklet ergonomik yumuşak elcikler ile, gidon hem daha düz tutulabilir hem de temas yüzeyi arttırılarak baskı ve basınç azaltılabilir. Teknik ve konforlu bir elcik tercihinden sonra kullanıcılara rahatlıklarını maksimuma çıkartmak için birkaç basit ayar daha yapmaları tavsiye edilir. Bu tavsiyeler aynı zamanda tekniğini geliştirmek isteyen sürücüler için de yardımcı olabilir çünkü tekniğin yanlış uygulanması ayar bozukluğundan kaynaklanma ihtimali yüksektir. Gidonun yüksekliğini ayarlamak, gidon ve sele arasındaki mesafeyi ayarlamak, gidonun geometrisini ve genişliğini analiz edip ona göre pozisyon belirlemek bu tavsiyelerdendir. Bisiklet elcik kullanımı konusunda kullanıcıların teknikleri çok önemlidir ancak bu teknikleri ilerletmek, geliştirmek ve üst seviyede muhafaza etmek için kullanıcıların rahat edebilecekleri elciklere ihtiyaçları vardır. Çünkü kimse ellerini acıtan, kaşındıran, yıpratan, tahriş eden ve hatta kesebilen elcikler üzerinde kusursuz teknik uygulayamaz. Bu sebeple hem malzeme kalitesi ve konforu hem de kişisel tekniğin geliştirilmesi bisiklet keyfinin rahatça yaşanabilmesi için yerine getirilmesi gereken iki temel koşuldur. Bu koşullardan birini sağlamak kişilerin kendi elindedir, diğeri ise elciğin kalitesine bağlıdır. Kendi tekniğinizi zayıfsa, eksikse veya kötüyse düzeltebilirsiniz ancak elciğiniz kötüyse bunu siz düzeltemezsiniz. Bu sebeple elciğinizi değiştirmeniz şarttır. En kaliteli, en kullanışlı, en konforlu ve ergonomik, bütçe dostu veya üst sınıf ürünleri Trendyol’dan temin edebilirsiniz.