İlgili Kategoriler
DAHA FAZLA GÖSTER
Marka
"

flex tape

" araması için 1744 sonuç listeleniyor
Sonraki Sayfa

Flex Tape

Flex Tape Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Flex tape bir bant çeşididir. Bu sebeple halk arasında flex tape bant olarak da bilinir. Bu çeşidin sıradan bantlara göre birçok farklı özelliği vardır ve kullanım amaçları çok farklıdır. Bu ürünler o kadar çok çeşitli işlevlerde kullanılma potansiyeline sahiptir. Bu özellikleriyle bu ürünü ilk kez öğrenen kişilerin şaşırması çok doğaldır. Trendyol’daki Flex tape bant kullanıcı yorumları da bu söylemi destekler niteliktedir. Bu özellikleri sebebiyle sihirli bant olarak da anılır. Bu bantlar mükemmel onarım araçlarıdır. Yama yapmakta, bağlamakta, mühürlemede, onarmada, tamir etmede bu ürünler kullanılabilir. Ekstra güçlü olmalarıyla bilinirler ve son derece dayanıklıdırlar. Kauçuklaştırılmış bir yapıdadırlar. Bu ürünlerin en önemli özelliklerinden biri ise su geçirmemeleridir. Flex tape su sızdırmaz bant olarak da literatüre geçmiştir. Bu ürünler herhangi bir yere, şekle, boşluğa, malzemeye, maddeye kusursuz bir şekilde uyum sağlayabilir ve her düzeyde maksimum performans ortaya koyabilirler. Suya, havaya veya neme karşı etkili olup bunları mühürleme becerisine sahiptirler. Bu mühür sayesinde ekstra güçlü, esnek ancak su geçirmez bir duvar görevi görürler. Sıcak ortamdan soğuk ortamlara, kuru ortamlardan ıslak ortamlara her koşulda ve her yüzeyde kullanılması mümkün olan bantlar sihirli bant lakabını da buradan alır. Flex bantın çok önemli bir diğer özelliği ise yalnızca su geçirmemesi değil suyun altında da kullanılabilmesidir. Diğer bant çeşitleri ıslandıkları zaman yapışkanlıklarını kaybederken, flex tape onların aksine ıslanırsa daha da güçlenir. Trendyol’da satılan bu ürünlerin tamamı 10 metre boyundadır ve uzun boyutları sebebiyle uzun süre kullanılabilirler. Aynı zamanda, bu bantların görünen yüzeylerde kullanılması ihtimaline karşılık bandın yüzeye renk uyumu sağlayabilmesi adına sayfamızda pek çok farklı renkte flex tape ürünü mevcuttur. Küçük yüzeylerde kullanılması için ise genellikle suya dayanıklı beyaz mini tamir bandı flex tape tercih edilen bir üründür ve bu ürün de farklı renk seçenekleriyle birlikte Trendyol’da mevcuttur. Normal bantlar ile kullanıldığı durumlarda ise estetik ve görsel olarak uyumlu olmaları adına sarı bant rengi de tercih edilebilecek seçenekler arasında yer almaktadır.

Flex Tapelerin Genel Özellikleri

Flex tape oldukça kuvvetli, yapışkan, tutucu ve bir o kadar da esnek bir bant türüdür. Yüksek tutuculuğu sebebiyle su tutucu bant görevi görür. Bu bant tipleri evdeki küçük bir cam çatladığından profesyonel bir inşaat yalıtımına kadar pek çok farklı alanda kullanılabilir. Diğer bir avantajı ise temin etmenin kolay olması ve maliyetinin oldukça düşük olmasıdır. Bu sayede onarımı mümkün olmayan cam gibi parçaların çatlakları onarılarak eşyalar atılmaktan kurtarılabilir ve tekrar kullanılabilirler. Bu bantlar su sızdırmadığı gibi su sebebiyle yumuşayıp yapışkanlıklarını kaybetmezler. Hatta sıradan bantların aksine su ile temaslarında tutuculukları ve yapışkanlıkları daha da artar. Yalnızca suya karşı değil, pek çok maddenin zayıf kalacağı asit, ozon, tuzlu su, deniz suyu hatta mazot gibi maddelere karşı bile dayanıklılıklarını koruyup, performanslarından ödün vermezler. Dünya üzerinde bu kadar farklı ve tahribatı kuvvetli maddeye karşı bu denli dayanıklı olan malzeme sayısı çok çok azdır ve bant sınıfında da normal bantlar bu işlevlere sahip değildir. Alkali ürünlerdir, klorlu su ve su bazlı kimyasallara karşı da dayanıklıdırlar. Birçoğu yüksek kalitede olup endüstri ve profesyonel kullanım amaçlarına bile başarıyla hizmet etmektedir. Oldukça güçlü bir basınç olan hidrostatik bile bu bantlara zarar veremez ve performansı etkilemez. Aniden ısınmalara veya soğumalara ayak uydurabilir, değişken ortam koşullarından etkilenmezler. Eğer flex tape’in dış yüzeyde kalması istenmiyorsa kaynak yapılarak bile uygulanabilir. Etrafındaki veya üzerine uygulandığı metallerde elektrolitik etkisi oluşturmaz. Uygun model seçildiği sürece uygulandıkları yüzeyin boyasına veya rengine zarar vermezler. Kullanılacak yüzeye uygun bir model seçildiği sürece flex tape boya kaldırmaz veya üzerine uygulandığı zeminin rengini değiştirmez. Üretim esnasında kolayca taşınabilecek, düzenli, esnek, bükülebilecek ve rahatça ayrılabilecek şekilde imal edilirler ve bu sayede kullanımları oldukça kolaydır. Her ne kadar profesyonel ve endüstriyel ihtiyaçlar için kullanılan su tutucu bantlara göre biraz daha küçük ve basit işler için kullanılıyor gibi gözükse de, flex tape bantlar çok kaliteli bir su tutucu bandın karşıladığı bütün görevleri rahatlıkla karşılayabilir. Ancak flex tape ürünü kendisine uygun yüzeylerde kullanılmalıdır. Her ne kadar profesyonel su tutucu bantlar ile işlevleri benzer olsa da, flex tape daha mütevazi alanlarda kullanılmak üzere üretilmiştir.

Flex Tape Ne İçin Kullanılır?

Flex tape suya dayanıklı tamir bandı bu ürünlerin en büyük kullanım formudur. Genellikle bölgesel onarım için kullanılır. Örneğin küçük bir çatlaktan su kaçıran bir çatı için flex tape kullanmak en ideal tercih olacaktır çünkü küçük bir çatlak yüzünden bütün çatıyı değiştirmek hem zor hem de maliyetli bir iş olacaktır. Flex tape fiyat konusunda da diğer onarım ve tamir alternatiflerine göre makul olduğu için bu çeşit ihtiyaçlarda en çok tercih edilen onarım malzemesidir. Bu bantlar yüksek tutuculuk gücüne sahiptir ve kauçuklaştırılmış esnek yapıları sayesinde uzayabilirler ve gerilebilirler. Flex tape profesyonel su tutucu bantlarla benzer özelliklere sahiptir ve performans olarak profesyonellere yakındır ancak daha çok profesyonel olmayan amaçlarla kullanılır. Yine de bir suyu tuttuğu ve dirençli olduğu için flex tape de su tutucu bantlar sınıfına dahil edilebilir. Su tutucu özelliği olan yapışkanların en sık kullanıldığı yerler ise barajlar, tüneller, çok amaçlı depolar, su depoları, düzenleyiciler, yüzme havuzları, süs havuzları, atık arıtma alanları, kanallar, köprüler, metro istasyonları, kanalizasyon altyapıları, sulama kanalları, limanlar, taşıma tünelleri, hidroelektrik santralleri, hava kanalları, koruma duvarları, zeminler ve endüstriyel binalardır. Profesyonel amaçlı su tutucu bantlar örneklerdeki gibi büyük alanlarda, inşaatlarda ve endüstriyel amaçlar doğrultusunda kullanılırlar. Flex tape de bu bantlardan esinlenerek üretilmiştir ancak kullanımı biraz daha günlük bir kullanıma sahiptir. Flex tape günlük yaşantıda çatılarda, kavanozlarda, saksılarda, musluklarda, vazolarda, akvaryumlarda, fanuslarda, teknelerde, kayaklarda, çeşitli su taşıtlarında, karavanlarda, kamplarda, çadırlarda, pencerelerde, havuzlarda, küvetlerde, duvarlarda ve kapılarda kullanılabilirler. Bunlarla sınırlı olmayıp birçok alanda daha kullanılabilen flex tape, kullanıldığı alanlarda mükemmel sonuçlar vermektedir. Flex tapelerin profesyonel bantlardan temel kullanım farkı ise, profesyonel olanlar henüz bir şeyin inşası esnasında kullanılırken flex tape halihazırda inşa edilmiş bir platformun hasarlarının onarımında kullanılır. Bu sebeple flex tape genellikle üretim esnasında kullanılmayıp, herhangi bir üründe, araçta, zeminde veya alanda meydana gelen sorunların tamiri ve onarımı için kullanılır. Her ne kadar sızıntı, çatlak, kırık gibi sorunları bir yapışkanlı şeritle kapatmak geçici bir çözüm gibi görünse de, bu şeritler son derece dayanıklı, kullanışlı ve uzun ömürlüdürler. Onarım ve tamir işleri için biçilmiş kaftan oldukları için son derece güvenilir malzemelerdir.

Su Tutucu Bant Çeşitleri

Flex tape’in de dahil olduğu su tutucu yapışkanlı şeritler kategorisinin temel çeşitleri PVC su tutucu yapışkanlı şerit, bentonit esaslı su tutucu şerit ve akrilik polimer esaslı su tutucu yapışkanlı şerittir. PVC şeritler yüksek dereceli polivinil klorür, özel reçine, plastikleştirici ve dengeleyiciler gibi çeşitli kimyasallar ile üretilen bir yapışkandır. Elastomerik bir plastikten elde edilir. Genelde beton derzlere gömülü olarak kullanılır ve en iyi özelliği hidrostatik basınca maruz kalan yapı derzlerinde herhangi bir sıvı sızıntısını önlemek için sürekli su geçirmez bir diyafram görevi görmesidir. Hareketli yapısı sayesinde genleşen ve büzülen derzlerde kullanılır çünkü değişken boyutlara karşı duyarlı bir çeşittir ve büyüyüp küçülmelere rahatça uyum sağlayabilir. Doğru şekilde uygulanan su tutucu yapışkanlar oluşabilecek her türlü sorunu rahatlıkla engelleyebilir ancak hizalama ve yerleştirme dikkatli yapılmaz ise büyük sorunlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden ürün uygulanırken son derece hassas ve titiz olunmalıdır. Bentonit esaslı su tutucu yapışkan şeritler ise hidrofilik sistemler kategorisine dahildir. Su ile temas ettiğinde tam 16 kata kadar genişleyebilir. Kıl bileşiğidir. Betondaki çatlak ve boşluklar için kullanılır. Çatlaklardan ve boşluklardan sızma ihtimali olan suları çeker ve genişleyebilmesi sayesinde delikleri ve çatlakları tam olarak kapatarak suya asla geçit vermez. Ancak bu ürün uygulanırken dikkat edilmesi gereken şeyler vardır ve bunların en önemlisi bentonitin kuru kalması ve uygulamadan hemen sonra üstüne beton dökülmesi gerektiğidir. Bentonit erken neme maruz kalırsa eklemlere zarar verebilir ve betonda tahribat oluşturabilir. Akrilik polimer esaslı su tutucu yapışkanlı şeritler ise inşaatların vazgeçilmez ürünleridir. İnşaat ve endüstriyel alanlarda en çok bu tür bantlar tercih edilir. Bu bant türünün en önemli özelliği toksik olmamasıdır. Kolay uygulanabilir, basit ve güvenli bir şekilde yerleştirilebilir bir üründür. Muazzam bir yapışkanlığa sahiptir ve toksik olmayışı ile hem insan sağlığına hem de doğaya faydalı bir üründür. İnce işçilikte bile kusursuz şekillendirilebilmesi sayesinde müthiş sonuçlar almak mümkündür. Fiyat performans oranı en yüksek su tutucu bant çeşididir. Kaplama performansı ve transfer kaplaması için oldukça uygundur. Piyasadaki ismi Swellband A olarak geçer. Hem uygunluğuyla, hem kalitesiyle, hem de işlevselliği ile en çok tercih edilen su tutucu bant ürünüdür.

Bantlar Nasıl Yapışır?

Yapışkan bantların yapışma işlevlerini yerine getirebilmeleri için yapıştırıcı kimyasallarla desteklenmeleri gerekir. Bandın sarmalını oluşturacak bir şerit ve yapıştırıcının birleşimi bandı oluşturur. Bu ürünlerde basınca duyarlı yapışkanlar kullanılır yani bu malzemeyi tam anlamıyla yapıştırabilmek için basınç uygulamak gereklidir. Bu basınç kuvveti bastırma ve ittirme şeklinde uygulanabilir. Bir bandın yapıştırıcı ile birleşiminden sonra yapışkanlık için ekstra güç veya kuvvet kazanacak herhangi bir eylemi olmaz. Bu yapışkan şeritlerin performanslarını tam manasıyla sergileyebilmesi için ise iki şey gereklidir: Yapışma ve birleşme. Yapışma, bant ve yapıştırıldığı yüzeyin istenildiği sürede ve güçte birlikte kalabilmesidir. Bu aşama özellikle şerit üzerine basınç uygulanması şeklinde gerçekleştirilir. Birleşme ise, yapıştırıcı kısmın kendi iç dayanımı ve tutuculuğunun hedeflenen amaç için yeterince güçlü, kalıcı ve stabil olmasıdır. Bu iki gereksinim yapışkan bantlar her kullanıldığında değişkenlik gösterir ki sıradan yapışkanlı şeritlerin en büyük problemi budur. Flex tape, profesyonel su tutucu gibi çeşitler değişken koşullara karşı dayanıklı olup bu uyum sağlarken, sıradan yapışkanlılar bu özelliklere sahip değillerdir. Sıradan yapışkanlılar ıslandığı zaman yapışkanlığını kaybedebilir veya çok sıcak koşullarda çok iyi yapışan bir yapışkan soğuk bir ortamda gevşeyebilir. Bu gibi ihtimaller neredeyse sonsuzdur ve bu sebeple hemen her koşulda kullanılmayı sağlayabilmek, orta yolu bulabilmek adına binlerce farklı reçine ve elastomer arasından en uygun ve uyumlu olanları seçilmeye çalışılır. Aralarından gerekli olan kısımlar seçilip yapıştırıcı yapımında kullanılmak için ayrılır. Aynı zamanda bu kombinasyona kauçuk ve akrilatların da karıştırılması gereklidir. Kauçuk esnek ve daha geniş bir çalışma aralığı sunmak amacıyla karışıma dahil edilirken, akrilat da yapışkanlık kuvvetini arttırdığı için bu kombinasyonda yer sahibidir. Bunlara ek olarak yapıştırıcıyı daha da kuvvetlendirmek için tercihe bağlı olarak karışıma kağıt, film, plastik ve sentetik gibi maddeler eklenebilir. Diğer bir yöntem olarak ise yapıştırıcı uygun bir astarla kombine edilebilir. Bütün bu işlemlerin ardından şerit ve yapıştırıcı kısım birleştirilir. Yapışkan aynı yüzeye yapıştığı gibi şeride de yapışır ve yapışkan bant maddesini oluşturur. Yapıştırıcı, astar, ek malzemeler, akrilatlar, kauçuk vs taşıyıcılar gibi tüm bileşenler doğru ve nizamlı bir şekilde eklenip karıştırılırsa ve bu yapıştırıcı bir şeride titizlikte eklenirse, yapışkan bant elde edilmiş olur. Bu yüzeyi yapışkan olan şerit, istenilen yüzeye hafif bir baskı uygulamak suretiyle işlevini yerine getirir.

Bant Nasıl Bulundu?

Tarihi verilere göre ilk bandın icadı 1676 yılına kadar dayanır. Müzik aleti çalgıcıları (özellikle ud çalgıcıları) aletlerini üretirken birbirine yapıştırmakta çok zorlanıyorlardı. Müzik aletlerinin en ufak bir stabilizasyon sorununda bütün özelliklerini kaybedecek kadar hassas olmaları, ud çalgıcılarının sağlam ve dayanıklı yapıştırıcılara olan ihtiyacını arttırmıştır. Müzik aletleri için yapıştırıcıları kendi formlarında kullanmaya çalışan ud çalgıcıları, bu maddenin zaman içinde kuruduğunu, yapışkanlığını kaybettiğini, değişken koşullarda sorun oluşturduğunu ve istedikleri şeyin yapıştırıcının doğal formu olmadığını görmüşlerdir. Daha sonra yapıştırıcının enstrümana direkt bocalanması durumunda aletin ağacına zarar verdiğini ve hem yapısını hem de sesini bozduğunu tecrübe etmişlerdir. Bunun sonucunda yapıştırıcıyı farklı maddeler üzerinde kullanıp enstrümana vereceği tahribatı azaltmayı amaçlamışlardır. Bunun için ise birçok yöntem denemişler ancak en etkilisinin kağıt ile bir arada kullanılan yapıştırıcı olduğunu deneyimlemişlerdir ve bu yapışkanlı kağıtlar ilk bant örneklerini oluşturur. Daha sonra bu tip yapışkanlı kağıtlar uzunca bir süre günümüzdeki bant yerine kullanılmış, çokça rağbet görmüştür. Fakat teknoloji ve olanaklar ilerledikçe eski tip bantlar yeni nesil buluşlar için yetersiz ve zayıf kalmış, bu sebeple bant da geliştirilmiştir. 1900’lü yılların başında tıbbi gelişmeler ve tedavi yöntemlerindeki ilerlemeler bandın da geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Nitekim istenen gelişme sağlanmıştır. Alçı, bandaj gibi gelişen tıbbi tedavi yöntemlerinde çok önemli bir ihtiyaç olan yapışkanlar, mecburi olarak geliştirilmiştir. Bantların günümüzdeki formunu alması ise 1930 yılında gerçekleşmiştir. Richard Drew (1899-1980) adındaki bir mühendis ve ekibi uzun yıllar süren çalışmalar sonucunda 4 katmandan oluşan selülöz bant sistemini geliştirdi. Bu katmanlar sırasıyla; önce yapışkan kısım, sonra yapışkan kısmın selüloz ile bağlantısını kurmak için astar, sonra selüloz ve en sonda da esnek ve yapışkan olmayan, tutulan şerit kısmıdır. Bu şekilde modern şeklini alan yapışkanlı şeritler bugün halen insanların hayatlarında çok sık kullanılan bir gereçtir. Sayılması mümkün olmayacak kadar çok fazla alanda, birçok çeşitli sebeple ve amaçla kullanılan bu yapışkanlar insan hayatının vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Çok geniş kullanım yelpazesi, işlevselliği, kolaylığı, bütçe dostu olması ve uygulamasında iş gücü gerekmemesi bu ürünün çok fazla kullanılmasının temel sebepleridir. Aklınıza gelebilecek her alanda kullanabileceğiniz, işlevsel, büyük hasarlara basit çözüm olabilecek, kaliteli, sağlam ve dayanıklı flex tape modellerini Trendyol’dan temin edebilirsiniz.