İlgili Kategoriler
DAHA FAZLA GÖSTER
Marka
"

Japon Yapıştırıcı

" araması için 2085 sonuç listeleniyor
Bally Yapıştırcı 50 gr
BallyYapıştırcı 50 gr
(431)
19,90 TL
9,50 TL
Sepete Git
Uhu 80glue Pads Patafix 50140
Uhu80glue Pads Patafix 50140
(369)
30,00 TL
17,50 TL
Sepete Git
Brons Tutkal Plastik 500 Gr.br-410
BronsTutkal Plastik 500 Gr.br-410
(191)
23 TL
Sepete Git

Japon Yapıştırıcı

Japon Yapıştırıcı

Japon yapıştırıcı olarak bilinen siyanoakrilat içeren yapıştırıcılar, çok küçük boşluklara temas edebilmesi ve dirençli yapısıyla herkesin hayatında yeri olan malzemelerdendir. Türkiye’de adı her ne kadar “japon” olarak biliniyor da olsa dünya pazarında bu yapıştırıcı, güçlü yapıştırıcı, süper yapıştırıcı, çılgın yapıştırıcı gibi isimler ile anılıyor ve aslında bu etkili yapıştırıcı Amerika menşeli bir ürün olarak biliniyor. 80’li yıllarda Türkiye sınırları içinde japon bir markanın ürünü ile satışı başlayan bu yapıştırıcıları, hızlı çözümleri, geniş kullanım alanları ve çeşitleri ile günlük yaşantınıza dahil edebilirsiniz.

Japon Yapıştırıcı, Siyanoakrilat Nedir?

Süper yapıştırıcı olarak da anılan japon yapıştırıcılarının ham maddesi olan siyanoakrilat, su bazlı akrilik reçinelerden elde ediliyor. Geleneksel yapıştırıcılara kıyasla japon yapıştırıcıları hava ile temas ettiğinde hızlıca kuruyabilirler. Bu özelliğini, temas yüzeylerine bağlı olarak kendi kendine ısınabilmesinden alıyorlar. Uygulama aşaması tamamlandıktan sonra iki ile otuz saniye arasında kuruyabilen bu güçlü yapıştırıcı grubu, içeriğindeki maddelerin havada ki nem ile birleşmesi ile bir takım kimyasal reaksiyonlar gerçekleştiriyor ve bulunduğu alana tutunarak kendisini sabitleyebilme yeteneğini sergileyebiliyor.

Japon Yapıştırıcı Çeşitleri

Etkileyici yapışma performansı ile vazgeçilmez ürünleriniz arasında yer alabilen japon yapıştırıcıları, yapıştırıcı pazarına sürüldükten sonra yapıştırıcı markaları tarafından farklı formlarda da üretilmeye başlanarak hem kullanıldığı alanları genişletmiş hem de sektördeki yerini sağlamlaştırmıştır. İhtiyacınıza bağlı olarak kullandığınız japon yapıştırıcı tipini değiştirebilir ve böylece bu güçlü yapıştırıcılardan daha etkili yapışma performansı elde edebilirsiniz. Günümüzde sıvı, jel ve sprey yapıştırıcı gibi farklı formlarını piyasada bulabileceğiniz japon yapıştırıcı çeşitleri şunlardır:

 • Sıvı japon yapıştırıcı: Piyasada en sık karşılaşılan yapıştırıcı tipidir. Uygun yüzeylere tek taraflı olarak az miktarlar kullanıldığında dahi işinize yarayabilir. Belki de pazardaki bulunabilirliği ve bilinen bir yapıştırıcı formu olmasından dolayı oldukça uygun fiyatlı japon yapıştırıcı tiplerindendir.
 • Jel japon yapıştırıcı: Yoğun kıvamı ve yüksek boşluk doldurabilme özelliği ile tercih edilen güçlü yapıştırıcı tipidir. Kullanımı esnasında kolay kolay damlama yapmadığı için temiz kullanım ile öne çıkarken kuruma süresi açısından sıvı yapıştırıcılardan biraz daha düşük performansa sahiptir.
 • Sprey japon yapıştırıcı: Aktivatörlü japon yapıştırıcı olarak da bilenen tiptir. Genellikle çift bileşenli olarak üretilen sprey yapıştırıcıların, aktivatör kısmı sıvı yapıştırıcının yüzey tarafından kolay emilimini engellerken yapışma için gerekli ısıyı sağlayabilir. Piyasada tek bileşenli sprey yapıştırıcılar ile karşılaşmanız mümkündür. Bu yapıştırıcılar genellikle geçici yapıştırma işlemleri için güvenilir sonuçlar verebilir. Sprey japon yapıştırıcıları, diğer yapıştırıcı çeşitlerine kıyasla daha hızlı kuruyabilir ve daha az yapıştırıcı tüketimi ile beklenen performansı sergileyebilirler.

Japon Yapıştırıcıları Nerelerde Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Çok hızlı katılaşabilen, ekonomik fiyatları sayesinde herkes tarafından ulaşılabilen japon yapıştırıcıları, akrilik yapılı ve hangi formda olursa olsun düşük akma direncine sahip ürünlerdir. Genellikle bu özelliklerinden dolayı kullanmayı tercih ettiğiniz yapıştırıcılarınızın, kullanıma uygun alanlarda tercih ederek yüksek performans göstermelerini sağlayabilirsiniz. Yapıştırılmak istenen yüzeyler arasına uygulandığında yaklaşık 5 saniyede ürettikleri bağlar sayesinde kurumaya başlayabilirler ve kalıcı yapışkanlıklarını 3 ila 12 saat arasında görebilirsiniz. Yapısı sayesinde kullanıldıkları yüzeye bağlı olarak en ince çizgisel boşluklara kadar nüfuz edebilirler. Japon yapıştırıcınızı, genel olarak porselen, deri, seramik, sunta, ahşap, lastik, mantar, cam, karton ve PVC gibi malzemelerin kalıcı ya da geçici olarak birleştirilmesinde kullanabilirsiniz. Uygulama yapılacak malzeme tipine ve işlevine bağlı olarak doğru yapıştırıcı türünün belirlenmesi ve tavsiye edilen uygulama yöntemlerinin izlenmesi işinizi kolaylaştırabilir.

Sunta, ahşap ev eşyası ve benzeri ağaç ürünlerinin yapıştırılmasında sıvı yapıştırıcılar daha çok tercih edilebilirken sprey yapıştırıcılar da kullanılabilmektedir. Genellikle geçici çözümler için tercih edilen hızlı japon yapıştırıcı spreyleri, yapıştırılacak alanın genişliğine ve derinliğine bağlı olarak kalıcı çözümleriniz için de size yardımcı olabilirler.

Porselen, cam ya da seramik eşyalarınızın tamirinde kullanım kolaylığı bakımından genelde tercih edilen japon yapıştırıcıları, çoğu zaman sıvı yapıştırıcılar olsa da daha etkili görsel ve dayanıklılık sonuçlarına jel yapıştırıcılar ile daha kolay ulaşabilirsiniz. Diğer taraftan jel ürünler ile yapıştırabileceğiniz farklı materyaller de mevcuttur. Daha çok esnek ve yumuşak yüzeye sahip olan mücevher, deri ve bazı plastikler, bu materyallere örnek olarak verilebilirler. Genellikle spor ayakkabıların ve çantaların tamirinde ya tadilatında jel japon yapıştırıcılarını görebilirsiniz.

Tek veya çift komponentli sprey yapıştırıcılar metal, alüminyum ve ahşap malzemelerin geçici montajında öncelikli olarak kullanılabilirken bazı plastikler için de tercih edilebilir. Bu tip yapıştırıcılar, genellikle çok seri müdahale gerektiren hassas alanlar için kullanım açısından sizlere avantaj sağlayabilir.

Yapıştırıcı endüstrisinin gelişimi ve tıp teknolojilerindeki pratik yaklaşımlar sayesinde özel üretim japon yapıştırıcıları, hızlı ve etkin sonuç verme kabiliyetleri ile bazı cerrahi veya estetik müdahaleler için de tercih ediliyor ve bu alanlardaki kullanımı da giderek yaygınlaşıyor. Tıptaki uygulamalarına örnek olarak acil durumlarda kesik yaraların üzerine sürülerek dikişsiz tedavi için kullanılabilen medikal yapıştırıcılar ve varis kanamalarında gerçekleştirilen siyanoakrilat bazlı enjeksiyon malzemeleri verilebilir.

Japon yapıştırıcının tercih edildiği bir diğer farklı çalışma alanı ise adli incelemelerdir. Siyanoakrilat içeren yapıştırıcıların, hızlı donması ve kalın uygulandığı taktirde ortamdaki nem ile reaksiyona girerek beyaz toz gibi kalıntılar bırakması, olay yeri inceleme ekipleri tarafından parmak izi ortaya çıkarma işlemlerinde kullanılabiliyor.

Plastik malzemeler için japon yapıştırıcı kullanımını bazı türlerinde öneriliyor olsa da yüksek kesme direnci gösteren yapılar oluşturacağı için ani yüklemelere karşı dayanıklılık gösteremeyebilirler. PVC, ABS, polistirol gibi malzemeler için uygunken PC, PP, PE, PPSU, PEL ve PSU gibi termoplastik malzemelerin yapıştırılması için doğru tercih olmayabilirler. Diğer taraftar tıpkı plastik malzemeler gibi japon yapıştırıcının kullanılması önerilmeyen diğer malzemeler ise, teflon, kumaş ve silikonlar olarak belirtiliyor.

Japon Yapıştırıcı Nasıl Kullanılır?

Kullanılacak alana göre değişiklik gösterebilen uygulama yöntemleri olduğu gibi tercih ettiğiniz yapıştırıcı türüne bağlı olarak uygulama yönteminizi değiştirmeniz gerekebilir. Örneğin, aile yadigarı bir bibloyu yapıştırırken daha ince yapılı ve görünmez bir yapıştırıcıyı tercih etmeniz sizin için daha iyi sonuçlar ortaya çıkarırken aynı yapıştırıcıyı ev aletinizde kullanırken aynı şekilde kullanmanız işinize yaramayabilir. Bu sebeple yapıştırıcı çeşitleri öncelikli olmak üzere ihtiyacınıza bağlı olarak uygulamalarınız ve yapıştırıcı miktarınız değişiklik gösterebilir. Japon yapıştırıcılarının genel uygulama basamakları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • İşlem görecek yüzey, kir ve tozdan arındırılır.
 • Yüzeyin cinsine uygun bir yapıştırıcı, ince bir tabaka halinde tek yüzey üzerine uygulanır.
 • Eğer mümkünse yapıştırıcı ile birbirine temas eden yüzeylere, iyi tutunma için en fazla 30 saniye olacak şekilde basınç uygulanır.
 • İlk kuruma için 2 ila 5 saniye arasında, yapıştırıcının olduğu alana temas etmeden beklenilir.
 • Son olarak tam ve güvenilir kuruma için en fazla 24 saat kadar beklenebilir.

Uygulamaya başlamadan önce elinizdeki ürünün, uygulama yapılacak malzemeye uygun olduğundan emin olarak işleme başlamak sizin için daha faydalı olacaktır. Ardından eğer uygulama için sıvı japon yapıştırıcı seçtiyseniz uygulama yüzeyine ince bir katman halinde sürüp yapıştırma işlemini sonuçlandırabilirsiniz. Ancak eğer elinizdeki malzeme ahşap gibi gözenekli bir yapıya sahip ise yüzey yapıştırıcıyı emme eğiliminde olacağı için biraz daha fazla yapıştırıcı kullanmanız gerekebilir. Birleştirilecek iki yüzey birbirine temas ettikten maksimum 5 saniye sonra aradaki yapıştırıcı katmanı sertleşecek ve iki parçayı birbirine tutturabilecektir. Sıvı yapıştırıcılar, basınç uygulanması esnasında taşma yapma riskine sahip oldukları için yapıştırılacak bölgenin ortasına doğru yapıştırıcıyı sürmek işinizi kolaylaştırabilir.

Sıvı yapıştırıcıları tercih ettiğiniz uygulama alanları bazen çok küçük ve hatta noktasal alanlar olabilir. Bu sebepten dolayı yaratıcı kullanıcılar tarafından geliştirilen bazı yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemler arasında en kullanışlı olanı ve dikkat çekeni şırınga iğnesi ya da doğrudan şırınga ile uygulamaktır. Japon yapıştırıcı şırınga ile uygulanırken iğne içerisinde ya da şırınga gövdesinde donabilir. Kullanıcıların bu soruna çözümü, donmuş yapıştırıcının etrafına ısı uygulamak olmuştur. Siz de uygulama tercihinizi şırınga ile uygulama yapmaktan yana kullanacaksanız herhangi bir donma gerçekleştiğinde bir çakmak yardım ile yapıştırıcınızı tekrar aktif hale getirebilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda japon yapıştırıcınızın kullanım ömrünü uzatmak için de tercih edebileceğiniz bir yol olabilir.

Eğer tercih ettiğiniz ürün jel formda bir yapıştırıcı ise her şeyden önce diğer japon yapıştırıcı türlerine kıyasla daha fazla ürün kullanabileceğinizi kabul edip uygulamaya başlayabilirsiniz. Jel yapıştırıcı formu sayesinde derin boşlukları dolduracağından dolayı fazla tüketilebiliyor olması normaldir. Sıvı yapıştırıcıların aksine yapışma işlemi esnasında sertleşmeyen esnek bir yapıya sahiptir. Bu özelliğini uygulama sonrasında aklınızdan çıkarmamanız sizi hem fazla yapıştırıcı kullanımından korur hem de yapıştırıcının performansını maksimum seviyede tutmanızı sağlayabilir. Bazı jel yapıştırıcıların kuruma süresi uzun sürebilir, uygulama sonrasında birkaç saat boyunca işlem gören parçanın yerinden oynatılmaması yapışma açısından daha kalıcı bir sonuç verebilir. Diğer taraftan akmaya karşı sahip olduğu direnç yüksek olduğundan size temiz kullanım olanağı sağlayabilir.

Sprey japon yapıştırıcıları, genellikle çift komponentli olarak piyasada yer aldığı için uygulama aşaması da iki aşamalı olarak şekillenmiştir. Yapışmayı hızlandırıcı özelliğe sahip aktivatör kısmını içindeki maddeyi uygulama öncesinde belirlediğiniz alana 15 ila 20 cm uzaklıktan püskürttükten sonra yapıştırıcının sıvı olan tarafını ince bir katman halinde diğer yapıştırma alanına doğrudan uygulayabilirsiniz. İşlem sonrasında 10-15 saniye kadar basınç uygulamanız yapışmayı sağlamlaştırabilir. Bazı kullanıcılar, önce sıvı bileşeni her iki yüzeye de uygulayıp, hızlandırıcı bileşeni ardından püskürtmeyi gerçekleştiriyorlar. Uygulamalardan hangisi sizin için daha kullanışlı ise onu tercih edebilirsiniz. Tek komponentli olan sprey yapıştırıcıların uygulanması ile genel uygulama yöntemi ile aynı şekilde doğrudan temiz yüzeye uygulanarak gerçekleştirilebilir. Plastik malzemeler için spreyli japon yapıştırıcı beyazlama, grileşme, büzüşme gibi bozulmalara neden olabilir.

Yapıştırıcı türü kadar yüzeyin yapısı da uygulama yönteminizi büyük ölçüde etkileyebilir. Bazı yüzeyler, ne kadar temiz olursa olsun zımpara ve benzeri aktivasyon yöntemleri kullanılması gerekebilir. Diğer taraftan uygulama yüzeyinde daha önce de katılaşabilen bir yapıştırıcı ile uygulama yapıldıysa mekanik ya da kimyasal yolla ortamdan yapıştırıcı kalıntılarının uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Japon Yapıştırıcının İlginç Uygulama Alanları

Hem fiyatı hem de erişilebilirliği açısından çok tercih edilebilir olan japon yapıştırıcıları bazı ilaveler yaparak çeşitli alanlarda kullanımını sağlayabilir ya da dayanımını artırabilirsiniz. Kullanıcıları tarafından tercih edilen yöntemlerin başında yumurta kabuğu ile ve pamuk ile kullanımı geliyor. Yumurtakabuğu, kül ve japon yapıştırıcının belli oranlarda karıştırılması ile hem tek başına kullanımına uygun olmayan yüzeyler için yapıştırıcı hazırlayabilir hem de oluşan karışım kuruduğunda bir beton kadar sert olacağı için kimyasal dübel olarak kullanabilirsiniz. Bir diğer favori kullanım ise pamuk ve pamuk ipliği ile kullanımı olarak belirtiyor. Bu uygulamada öncelikle pamuğun üzerine damlatacağınız japon yapıştırıcı ile kemik kadar sertleşecek bir dolgu malzemesi elde edebilirsiniz. Diğer taraftan hem hızlı hem kullanışlı bir çözüm arıyorsanız, küçük bağlantı elemanlarınızı pamuk ipliği ve japon yapıştırıcı ile birbirine monte etmeyi deneyebilirsiniz. Pamuk ile japon yapıştırıcı kullanımı esnasında çıkan dumanı solumamalı ve gözle doğrudan temasından kaçınmalısınız.

Japon Yapıştırıcı Nasıl Çıkarılır?

Japon yapıştırıcılarının genellikle sprey formunda olan çeşitleri kokusuz ve renksiz olurken piyasadaki ürünlerinin çoğu kuruduğu zaman leke bırakabiliyor. Hızlı katılaşabilme özelliği ile bu lekelenmeleri uygulama esnasında etrafta, uygulama yapılan alanın çevresinde, ellerinizde ve bulaşabileceği diğer her yerde görmeniz mümkün olabilir. Akrilik yapılı bu yapıştırıcıların bıraktığı lekelerden ya da etkiden kurtulmanın kendi etkisi kadarhızlı olmasada çabuk yöntemleri mevcut olabiliyor. Japon yapıştırıcı lekelerini gidermede daha çok aseton, asetik asit, kostik gibi çözücüler tercih edilebilirken uzun süreli uygulamalar için sıcak su da kullanılabiliyor. Yapıştırıcı eğer elinize ya da vücudunuzun herhangi bir bölgesine bulaştıysa aseton, sirke (asetik asit) ve sıcak su kullanarak yapıştırıcıyı temizleyebilirsiniz. Sert ve sağlam yüzey için kostik kullanımını da değerlendirebilirsiniz. Çözücü için kostiği aktarlar tedarik edebileceğiniz gibi standart bir lavabo açıcıyı da az miktar kullanmanız probleminizi gidermek için fayda olabilir.

Bazen donmuş bir yapıştırıcı kapağını açmaya çalışırken bazen de çok küçük parçaları yapıştırmaya odaklandığınız anlarda birdenbire parmaklarınızın birbirine yapıştığını fark edebilirsiniz. Bu durumdan kendinizi kurtarmak için belirtilen bazı yollar şöyledir:

 • Hızlı çözüm için aseton kullanmayı tercih edebilirsiniz; ancak yapıştırıcı ile reaksiyona girebilme ihtimali olduğu için yavaş ve damla damla uygulama yapılması öneriliyor.
 • Sirke kullanılabilir. Yapışan bölgeye çok fazla zaman geçirmeden pamuk yardımı ile bolca sirke sürmek yapıştırıcıyı yumuşatabilir.
 • Zeytinyağı ve tuz karışımı, kimyasal çözücüleri kullanmak istemeyenler için uzun süreli ama sonuç veren bir alternatif olarak belirtiliyor.
 • Çok fazla kemikleşmiş bir yapıştırıcıyı, çok tavsiye edilmese de kesici aletleri kullanarak derinizden kaldırmanız mümküm olabilir. Örneğin, küçük bir bıçak veya törpü kullanabilirsiniz.

Kullanımı esnasında parmakları yapıştırabildiği gibi çeşit kullanımlar sırasında dudaklarını da birine yapıştırabilen kullanıcılar ile karşılaşılaşılabiliyor. Eğer dudak gibi ince cilt tabakalı bölgelere japon yapıştırıcı bulaşırsa; tercihinizi kimyasallardan yana değil doğal ürünlerden yana kullanmalısınız. Bölgeyi bol sıcak su ile yıkadıktan sonra tükürük ile yumuşayan yapıştırıcının bağlarını kırmayı deneyebilirsiniz. Yapıştırıcının göze temas etmesi durumunda hiçbir müdahale yapmadan acil olarak uzman bir doktordan destek almalısınız.

Japon yapıştırıcılarını hassas el işlerinizde kullanmayı tercih edenlerdenseniz kullanım alanı üzerine özelleştirilmiş yapıştırıcıları tercih etmeniz hem kullanım açısından hem de performans açısından işinizi kolaylaştırabilir. Genellikle kendi ambalajında en az 12 ay boyunca saklanabilen kuvvetli japon yapıştırıcılarınızın açıldıktan sonra hava ile temasına dikkat ederseniz daha uzun süreler boyunca güçlü ve pratik ürününüzü kullanabilirsiniz. En güvenilir ve doğru sonuçlar almak için satın alınan japon yapıştırıcındaki talimatlara uymak sizin için daha iyi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Evinizde, iş yerinizde, okulda ya da kursta vazgeçmediğiniz ürünlerden olan japon yapıştırıcılarına, etkisi kadar hızlı bir şekilde Trendyol’da bulabilirsiniz. Siz ister hobiniz ister tadilatınız isterseniz de işiniz için ihtiyacınız olan japon yapıştırıcıyı, zengin ürün seçenekleri ve en uygun fiyatları ile satın almak için Trendyol’u ziyaret edin ve hemen süper yapıştırıcılardan satın alın!

Yukarı Çık