"

Difenbahya

" araması için 251 sonuç listeleniyor

Difenbahya

Difenbahya

Difenbahya dekoratif şıklık sağlarken görsel anlamda rahatlama hissi veren iç mekan çiçekleri arasında yer alır. Zaman zaman yaprakları üzerinden damla damla su çıkması nedeni ile ağlayan çiçek de denilen bitkinin anavatanı Güney Amerika’dır. Özellikle Kolombiya ve Brezilya’da birçok çeşit difenbahya çiçeği yetişir. Difenbahya bitkisi 2 - 3 m kadar boy alabilir. Yeşil üzerinde bol beyaz desenlerin olduğu çok gösterişli yaprakları bulunur. Yaprakların şekilleri oval ve yapıları sert, deri gibidir. Yaprak yetişmesi gövdeden dışarı doğrudur. Yaprak büyüdükçe aşağı doğru iner ve bitki aşağı doğru yayılır. Üst taraftaki yaprakları arasında, parlak ve dikkat çekmeyen çiçekleri vardır. Çiçek, yapı olarak küçük bir mısır koçanını andırır. Bitki, toprağının hafif nemli olmasını sever. Genellikle beklemiş su ile sulanır. Direkt güneş ışığı yerine yazın gölgede ya da yarı gölgede tutulması, kışın da ışık görebilecek şekilde konumlandırılması gerekir. Yaprakları, difenbahya bitkisi hakkında net bilgiler verir. Üzerinde nokta nokta lekelerin ya da kuruma izlerinin olması bitkinin bulunduğu yerden hoşlanmadığı ya da yapraklarının başka bir çiçeğe ya da bir cisme dokunuyor olduğu anlamına gelir.

Difenbahyalar, evin içinde her noktada rahatlıkla yaşayabilecek bitkilerdir. Salon ya da oturma odanızda olabileceği gibi, banyoda bile dekoratif görünür. Evin içinde canlı bir yeşillik istiyorsanız bunun için en uygun bitkilerden birisidir. Difenbahyalar, sürekli toprak değişimi istemez, üstelik her toprağa uyum sağlayabilirler. Bu nedenle yetiştirilebilecek en zahmetsiz bitkilerdendir. Narin ve ince yapraklı çiçekleri olmadığı için sulamayı da üstten püskürtme ile yapabilirsiniz. Birçok otel lobisinde ya da bekleme odasında difenbahyaların olmasının nedeni zahmetsiz oluşudur. Difenbahya toprağı, fidesi sağlıklı olması için kimi zaman çeşitli gübrelerle desteklenir. Bu durumda bitkinin boyu hızla uzar ve yaprakları yanlara doğru açılmaya başlar. Bitkinizin sağlıklı olup olmadığını büyüme hızı yerine yapraklarına bakarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Genel yapısı itibarıyla yapraklarının yana doğru açılıyor olması ve alt yapraklarının en az üsttekiler kadar canlı görünmesi sağlığının yerinde olduğunu gösteren önemli bir ibaredir. Evinizde doğal bir güzellik için Trendyol’da bulunan çeşitlere göz atabilirsiniz.

Uyumlu Bitki Difenbahya Özellikleri

Mekanlara uyum sağlayan ve yerini beğenirse coştukça coşan difenbahya ağacı özellikleri şöyledir:

<ul>

<li> Difenbahyalarda, üst yapraklar arasındaki küçük mısır koçanı benzeri yapı hariç çiçek bulunmaz. Bitkinin dalları uzun değildir. Kökten ya da bitkinin dibinden sürgün dal çıkması durumuyla çok sık karşılaşılmaz.

<li> Difenbahyalar tropikal bitkilerdir. Bu, direkt güneş ışığında daha iyi yetişeceği anlamına gelmez. Tropikal iklimlerde ağır yağmurlar da bulunduğu için, bitki doğru nem dengesi ve sıcaklık dengesine ihtiyaç duyar.

<li>Bitki, çok fazla yer değiştirmesine gerek duyulmadan yetişir ve gelişir. Ortam şartları asgari düzeyde uygunsa yerine uyum sağlar.

<li> Yaprakları büyük ve sağlam görünse de çok uzun yıllar dayanmaz, bitki büyüdükçe yapraklar güçsüzleşerek kurur. Yerine çıkan yeni yapraklar ile büyümeye devam eder.

<li>Doğru ortamda yetişen bir difenbahyanın boyu 2 metreye kadar uzayabilir.

<li>Nemli ortamlarda coşkulu şekilde büyüyebilir.

<li>İhtiyaç duyduğu sıcaklık ortamları gelişme dönemindeki bitki için 20 - 25°C’dir.

</ul>

Bitkinin mısır koçanına benzeyen çiçeği her zaman çıkmayabilir, bu bitkinizin sağlıksız olduğunu göstermez. Difenbahya tohumu ile bitkiyi üretme konusunda her zaman istenilen sonuçlara ulaşmak mümkün olmaz, bu nedenle fide olarak almak ya da köklendirerek çoğaltmak daha sık tercih edilir. Özellikle sap kısmından kırılmış olan bitkiler köklendirilerek tekrar ekilir. Havalandırılmış toprakta, beklemiş suyla sulandığında hızla kendine gelerek tekrar yapraklanmaya başlar. Çok büyümüş bitkilerin de budanıp bölünerek köklendirilme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu çoğaltma işlemi için genellikle nisan ya da mayıs ayları tercih edilir. Bu aylarda havanın bağıl nemi ve ısısı, bitkinin büyümesi için gerekli koşulları daha çok sağlar. Suyun kolayca süzüldüğü ancak hızla kurumayan drenajdaki topraklar difenbahyalar için çok uygundur. Bitkiyi köklendirdikten sonra “yüksek drenajlı” olarak tabir edilen topraklara ekmek en doğru sonuçları verir.

Tropikal iklimde daha kolay yetişen bitkilerde görülen özellikleri evinizde yetiştirdiğiniz difenbahyalarda da görebilmeniz mümkündür. Uzamaya eğilimlidirler. Tropikal iklimler genellikle çok yüksek sıcaklıklar olarak tabir edilir, bu tip iklimlerde yılın 12 ayı boyunca sıcaklık 18°C’nin altına düşmez. Bu nedenle sizin bitkinizin de bu sıcaklık değerinin daha altındaki değerlerde hastalanma ihtimali yüksek olur. Bitkinin sağlıklı şekilde yetişmesi için kışın 15 - 16°C sıcaklık yeterli olacaktır. 13°C altına düşen sıcaklıklarda hassaslaşır ve 7°C den daha düşük sıcaklıklarda ise yapraklarında sararma görülür ve yapraklar dökülür. Direkt güneş ışığı gelen yaz günlerinde ise eğer pencere önündeyse tül perdeyi çekerek gelen ışığı süzebilirsiniz. Böylelikle ışığı yumuşatır ve yaprağın direkt olarak üzerine düşmesini engellemiş olursunuz. Ancak yine de çok sert bir ışığa maruz kalıyorsa yerini değiştirmek en doğru hareket olacaktır.

Evinize Uygun Difenbahya Çeşitleri

Difenbahyaların alt türlerinin sayısı 200’den fazladır. Evde ya da ofiste yetiştirilecek iç mekan çiçeklerinde sıkça tercih edilen türleri iri ya da küçük türler olarak ikiye ayrılır. Türkiye’de süs bitkisi olarak bakılanları birkaç tanedir. Dieffenbachia seguine (D. maculata) olarak adlandırılan tür, iri çeşitler arasındadır. “Difenbahya Camilla” olarak bilinen tür de bu melezlere dahildir. Camilla türünü de içine alan bu alt çeşitte, gövdeler 1.5 metre boyuna kadar ulaşır. Gövdeleri genellikle kalın ve düğümlerinde kökler bulunur. Gövdenin uzaması için uzun bir süreye ihtiyacı vardır. Yaprak ve gövdeler beyaz bir öz içerir. Uzun, oluklu yaprak saplarına sahiptir. Sapların uzunluğu 10 ile 35 cm arasında değişir. Yaprak saplarının kaplı olduğu kılıf, sapın tepesinde sıkı bir sarmal halinde bir salkım bırakır. Yaprakların şekilleri ovaldir ve mızrak ucu şeklindedirler. Genellikle 17 - 38 cm uzunluğunda ve 10 - 20 cm genişliğinde olurlar. Yaprakların yapısı serttir, özellikle orta damarlar boyunca genellikle soluk yeşil ya da beyaz alacalı renkleri vardır.

Dieffenbachia amoena, büyük türler arasında yer alır. Tropic Snow olarak bilinen alt türü mevcuttur. Bütün dünyada en çok yetiştirilen dev çeşitlerdendir. Yapraklar, sap kısmı hariç, 40 cm uzunluğunda ve 20 cm genişliğindedir. Sap ise çıktığı yerden yaprağın dibine kadar 30 cm olarak ölçülür. Toplamda sapıyla beraber tek bir yaprak, gövdeden 70 cm uzunluğundadır. Eğer bu türden satın almak istiyorsanız mekanın genişliğini buna göre düşünmeniz önem taşır. Bu kadar büyük olmasıyla birlikte, dayanıklılığı oldukça dikkat çeker. Her bir yaprak doğru bakım ile en az bir yıl hiç bozulmadan ve en küçük bir yıpranma belirtisi olmadan dayanır. Doğru bakım ve ortam şartları ile yapraklar iki yıla yakın süre boyunca bozulmaz. Dieffenbachia bowmannii türü de çok yetiştirilen çeşitlerdendir. Tropic Snow’a çok benzer. Ancak yaprak deseninde açık renkli kısım geniş olmaz, düzgün seyrek çizgili gibidir. Bu özelliği ile kolayca ayırt edilebilir.

Difenbahya Faydaları Nelerdir?

Difenbahyalar genellikle oldukça dekoratiftir. Açıklı koyulu renkleri ile bulundukları mekana doğal bir enerji katarlar. Renkleri üzerine düşen ışık, daha canlı gösterdiği için dekorasyona da canlılık katar. Yaprağı üzerindeki renk dönüşümleri bitkiye ve bulunduğu mekana otantik bir hava verir. Ev dekorasyonunun önemli tamamlayıcılarından olan bitki, dekorasyon teması ve ana rengi ile mekana uyum sağlar. Difenbahya faydaları arasında en çok dikkat çeken, büyük yaprakları ile bulunduğu mekanda hızlı şekilde hava temizliğini sağlamasıdır. Yerine uyum sağlayan bitkilerden olduğu için bakmak oldukça kolaydır. Difenbahyalar genellikle hediyelik olarak düşünülür, yeni ev alanlara ya da yeni bir işe girmiş olanlara iyi dilekler sunmak için gönderilir. Bu gönderilerde işlerin gelişmesi, sağlığın düzelmesi gibi iyi dilekler, bitkinin büyümesine paralel olarak niyet edilir. Difenbahya türleri dayanıklı oldukları için oldukça kullanışlıdır.

Difenbahyalar, kısa boy olanlardan büyük boylara kadar oldukça gösterişli bitkilerdir. Özellikle ofislerde, büyük ve gösterişli bir imaj vermek için çok sık tercih edilirler. Yapı olarak dar ve yüksek bir mekanda, dekorasyon enerjisinin daha yukarı çıkmasını isterseniz uzayan, yani büyük tip olanlarından almanız gerekir. Geniş bir mekanda kullanacağınız türleri genellikle çok uzamayan, dipten çoğalan ve boş alanlarınızı canlı ve doğal bir enerji ile dolduran türleri olmalıdır. Hatta iki, üç tanesi bir arada tutularak mekanın boş yerlerinin birbirine uyumlu renklerden oluşan bitki ile doldurulması mekana minimalist ama güçlü bir hava da katar. Boyları uzadıkça daha da gösterişli olan türleri, toprağının üzerine koyacağınız çakıllar ile çok daha güzel bir dekoratif detay verecektir. Küçük türlerinin, mutfak tezgahında süs olarak kullanılması bile mutfağın daha neşeli ve canlı bir yer olmasını sağlayacaktır.

En Verimli Difenbahya Coşturan Ürünler ve Bakımı

Bu bitkinin bakımı oldukça kolaydır. Gün içinde ortalama iki saat güneş ışığı çiçek için yeterlidir. Fazla esintili yerlerden kaçınılması gerekir. Ancak, bitkinin periyodik şekilde gelişimi için hafif bir esinti olması gerekir. İç mekan bitkileri, zaman zaman hava giriş çıkışlarına ihtiyaç duyar. Gün içinde yapraklarına değecek karbondioksit miktarının fazla oluşu fotosentezi için önem taşır. Difenbahyaların yapraklarına sürekli üstten püskürtme yolu ile su vermek yerine toprağı sürekli nemli tutmak da faydalı olacaktır. Sıcak günlerde, akşam saatlerinde bitki gövdesi ve toprağa püskürtme şeklinde sulama yapabilirsiniz. Toprak yapısındaki gevşeklik bitki köklerinin de hava almasını sağlayacaktır. Bu nedenle gözenekleri bol topraklar tercih edilmelidir. Toprağı difenbahya coşturan ile gübrelenen bitkilerde çok daha verimli sonuçlar alınır. Zamanla sararan yapraklar hemen budanmalıdır. Böylelikle büyümesine yardımcı olursunuz. Bitkinin bulunduğu ortamda başka bir bitkiye ya da objeye temas etmemesi de gelişmesi için önem taşır.

Difenbahya, soğuk günlerde sulanırken direkt musluk suyu kullanılmamalıdır. Bitkilerin kendilerine has üşüme tepkileri vardır. Bu nedenle sulama suyunun, oda sıcaklığına kadar getirilmiş olması önem taşır. Güneş almayan ortamlarda muhakkak ışık almasını sağlamanız gerekir. Coşturanın yanı sıra toprağını gübrelemek için Trendyol’da satılan torf malzemelerden kullanarak çiçeğinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Küçük boylu türlerde bol çakıllı kumlarla karıştırılması önem taşır. Bunun için torf topraklardan 3 ölçü, dere kumu ya da silisyum kumundan 1 ölçü ve iri taneli çakıl ya da ponza taşı türü kumlardan 1 ölçü işe yarayacaktır. Bu noktada, kumu muhakkak elemeniz ve toz gibi küçük tanelerden arındırmanız önem taşır. Tüm karışımı iyice harmanladıktan sonra bitkiniz için hem gübreli hem de faydalı bir toprak elde etmiş olursunuz.

Kırılan Difenbahya Bitkisini Köklendirme

Difenbahyaları köklendirmek çok kolaydır. Bitki eğer uzunsa ve çok yerden kırılmışsa tüm gövdesini 1’er karış mesafelerle kesmeniz gerekir. Kesim işleminde temizlenmiş ve keskinleştirilmiş bir bıçak kullanmanız önem taşır. Bu arada bitkinin en üst kısmındaki yapraklarını da keserek köklemesini daha da kolaylaştırabilirsiniz. En üstte kalan yaprağın yarısını keserek bitkinin canlı olup olmadığını anlamanız daha da kolaylaşacaktır. Bitkinin sapında eşit uzunlukta kesim yaptıktan sonra her bir sapın bir tarafından verev kesimler yaparak köklendirme alanını çoğaltmanız gerekir. Bu bitki parçalarına “çelik” ismi verilir. Her bir çeliği kestikten sonra bir kaba koyarak dibine su doldurmanız lazımdır. Suya koyduktan sonra sürekli gözlemleyerek beklemeniz gerekir. Çelikler zaman içinde yavaş yavaş köklenmeye başlayacaktır. Su içinde olmayan kısımlarda da güçlü kökler görmeniz mümkündür. Köklenen çelikleri tek başına su dolu kaplara almanız gerekir. Genellikle bu durumdan sonra toprağa dikim yapılır, ancak bitkiyi sudan çıkarmadan dibine azar azar toprak ekleyerek de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bitkinin suyu buharlaştıkça toprak ekleyerek devam ederek su kalan kısımlarda yeni köklendirmeleri gözleyebilirsiniz. Bunun için iki üç gün bekletmek yeterli olacaktır.

Bitkilerin hızlı ya da yavaş kök ve sürüm gelişmeleri olabilir, suyu eksildikçe toprak eklemeye devam ederek bitkinin köklendirilmesini sağlamak mümkün olabilir. Bitkiyi ilk suya koyduktan sonra bir adet kesme şeker atarak da daha hızlı köklenmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle hızlı köklendirdiğiniz bitkilerinizi daha çabuk topraklara ekerek sürdürülebilirliğini oluşturabilirsiniz. Köklendirme işlemi için toprağı çok sıkıştırmamanız önem taşır. Difenbahyaların köklerinin de hava almaya ihtiyacı vardır. Diktiğiniz toprağa ilk etapta gübre ekmenize gerek yoktur, kökün toprağa uyum sağlaması için zaman tanımanız önemlidir.

Trendyol İç Mekan Dekorasyonunda Yanınızda

Trendyol kategorisinde görülen difenbahyalar özel bakımları yapılmış şekilde sunulur. Çeşitler arasında seçim yaparken belirlediğiniz iç mekana uygun modellere bakmanız önem taşır. Difenbahya çeşitlerinin tamamı çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutulması gereken bitkilerdir. Bu nedenle bitkilerin nereye konulacağı, evde emekleyen ve meraklı bir bebek olup olmadığı da dikkat edilmesi gereken konular arasındadır. Difenbahya fiyatları türlerine göre farklılık oluşturabilir. Bitkilerin nasıl geliştiğine dikkat etmek, alacağınız türün, iç mekana göre olup olmayacağına karar vermenizde büyük önem taşır. Difenbahya çiçeğifiyatları türlerine göre farklılık gösterebilir. Trendyol ödeme avantajları ile istediğiniz çiçeğe ulaşmanız her zaman çok kolaydır. Yeni bir ofis kuruyorsanız dekorasyonunda çiçeklerin olması önem taşır. Sizin için en uygun ve çok hassas bakım gerektirmeyen modeller her zaman daha pratik olacaktır. Bu nedenle, dekorasyon için uygun bitki çeşitlerine karar verirken modellere göz atmanız ve kendi ofisinize uygun boyda efektif difenbahya satın almanız çok önemlidir. Çiçeğin kendi göz kamaştırıcılığı bile satın almak için yeterli bir unsur olarak öne çıkar. Ofisinizin boyutlarına göre bir ya da birden fazla satın almak için, iç dekorasyonunuza göz atmanıza gerek kalmadan istediğiniz modelleri beğenmeniz mümkündür.

Difenbahya çiçeği fiyatları genellikle bitkinin boyuna ya da hacmine göre değişebilir. Tek aldığınız türlerden yeni bitkiler elde ederek evinizi ya da ofisinizi çevreci bir imajla bütünleştirebilirsiniz. Büyük difenbahya fiyatları daha fazla olsa da zaman içinde hem budayarak hem de gövdeden çekip alarak yeni ürünler yetiştirmeniz mümkün olur. Ancak, ofis ya da ev dekorasyonunda zengin bir görünüm tercih ediyorsanız birden fazla tür büyük difenbahya alarak bunu sağlamanız mümkün. Yeter ki bitkinin tüm türlerinden çocukları ya da evcil hayvanlarınızı uzak tutun. Bu bitkinin çeşitleri genellikle kesildiği ya da koparıldığı zaman zehirli bir sıvı salgılar. Bu nedenle kesim, budama işlemlerinde sizin de eldiven takmanız önerilir. Trendyol, difenbahya çeşitlerini avantajlı ödeme fırsatları ile size getirir, size de kendi dekorasyonunuza uygun türlerden zevkinize göre bir tarz yaratmak kalır.

Difenbahya Suda Kaç Günde Köklenir?

Bakımı oldukça kolay bir iç mekân çiçeği olan difenbahya, hoş bir görünüme sahiptir. Dekoratif olarak ev ve iş yerlerinde sıkça tercih edilir. Bakımı da oldukça kolay olan bu bitkiyi suda köklendirebilirsiniz. Bir ay içinde kök veren bitkiyi su dolu bir kapta bekletmeniz gerekir. İçerisindeki su miktarı azaldıkça üzerine su eklemeniz önemlidir. Bu şekilde çiçeğin yeni kökler vermesi mümkün olur. Verdiği kökler ilk başta cılızken sonrasında güçlenir. Bu aşamaya geldikten sonra difenbahyayı saksıya geçirebilirsiniz. Fazla su vermenin köklenmeyi arttırıcı etkisi yoktur. Ayrıca bitkinin nemi hapseden toprağı sayesinde bu çiçek, çok fazla sulamaya da ihtiyaç duymaz. Saksıya alındıktan sonra ise evcil hayvanların ya da çocukların zarar vermemesi gerekir. Buna da dikkat ettiğiniz takdirde sağlıklı kök veren difenbahyanın kolay şekilde büyüyüp geliştiğini görebilirsiniz.

Difenbahya Saksısı Nasıl Olmalıdır?

Difenbahya bitkisi suda köklendikten sonra uygun bir saksıya almanız daha iyi olacaktır. Büyük yapraklı olan bu bitkinin gelişebilmesi için doğru saksı seçmeniz gerekir. Bitkinin iyi şekilde yerleştirilmesi ve yerini sevmesi, gelişimi için önemlidir. Hızlı şekilde büyüyen bir bitki olduğundan taşıyabilecek nitelikte büyük saksı gerekir. Odanın dekorasyonuyla uyum sağlayan bir estetik bir görünüm elde etmek için ahşap saksı tercih edebilirsiniz. Ayrıca bitkinin daha yüksekte durmasını sağlayan bir model arıyorsanız da ayaklı saksı çeşitlerine göz atabilirsiniz. Difenbahyanın yerle teması kesen bu tip saksılar da oldukça güzel bir görünüm sunar. Dilerseniz toprak saksı tercih ederek daha doğal bir görünüm oluşturabilirsiniz. Tercih ettiğiniz saksı ne olursa olsun drenaj delikleri olduğundan emin olmanız gerekir. Aksi takdirde fazla suyu sevmeyen difenbahya, hastalanabilir. Drenaj delikleri ise bu sorunun önüne geçerek fazla gelen suyun tahliye edilmesini sağlar.

Difenbahya Bakımı Nasıl Yapılır?

Difenbahya bitkisi, hafif nemli toprağı sever. Yapraklarının üstünden püskürtme yaparak sulama yapmanız gerekir. Yaz aylarında direkt güneş ışığı yerine gölgede durmasında fayda vardır. Kışın ise ışık görebilecek bir yerde konumlanması yeterli olur. 2-3 metreye kadar çıkabilen bu bitki, birçok toprağa kolaylıkla uyum sağlar. Ayrıca bakımı da zahmetsizdir, uğraştırmaz. Sürekli olarak toprak değişimi yapmanıza gerek yoktur. Çeşitli gübrelerle bitkinin gelişimini destekleyebilirsiniz. Bu da difenbahyanın hızlı ve sağlıklı şekilde büyümesini sağlar. Yaprakları yana doğru açılan bir bitkidir. Herhangi bir sorun olup olmadığını da yaprakları sayesinde öğrenebilirsiniz. Üzerinde lekeler oluşması ya da kuruma izlerinin olması, bitkinin yerini sevmediğini gösterir. Yapraklarının başka bir çiçeğe ya da cisme dokunmaması da iyi şekilde büyüyebilmesi için gereklidir. Ayrıca alt yapraklarının da üsttekiler kadar sağlıklı ve canlı görünmesi önemlidir. Bu da bitkinin gelişiminin olumlu olduğunu gösterir. Belirtilen adımları takip ederek difenbahya çiçeği bakımı kolay şekilde yapılabilir.