Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda ülkemizde yaygın bir kullanıma sahip olan beyaz çay, ana vatanı Çin ve Tayvan olan hafif oksitlenmiş bir çay çeşididir. Bilimsel adı Camellia Sinensis olan beyaz çayın tarihinin Çin İmparatorluğu zamanına kadar gittiği düşünülmektedir. Adı, henüz daha açılmamış tomurcuklarının üzerindeki gümüş- beyaz tüylerden gelmektedir. Tansiyon ve kolesterolün düşürülmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi çok sayıda faydaları bulunan beyaz çay, siyah ve yeşil çaya alternatif arayanlar için iyi seçenek olmuştur.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Beyaz çay, adının geçtiği çay bitkisinin üzerindeki tohum ve yapraklardan üretilmektedir. Çiçek açmayan bu bitki, siyah ve yeşil çay gibi herhangi bir fermantasyon işlemine tabi tutulmaz. Toplanma işleminden hemen sonra doğal güneş ışığında soldurma ve kurutma işlemi yapılır. Hafif yemeklerden sonra daha çok tercih edilen beyaz çay içeriği kavunu andıran bir tada sahiptir.

Peki beyaz çay kaç dakika demlenir? Bu soruyu merak edenler için beyaz çay, tıpkı siyah ve yeşil çay gibi bir demleme işlemi sonucu istediğiniz aromaya hazır hale gelmektedir Ancak beyaz çay yapılışı bazı küçük püf noktaları ile diğer çaylardan ayrılmaktadır. Beyaz çayın kesinlikle su ile birlikte kaynatılmaması gerekmektedir. Kaynatılacak suyun derecesi siyah çayın kaynama suyundan daha düşük sıcaklıkta olmalıdır. Bu da yaklaşık suyun 70-80 derecesinde olması gerektiğini gösterir. Bu sıcaklığa ulaşmak için kaynamış suyu 1-2 dakika dinlendirmeniz yeterli olacaktır. Diğer çay türlerine oranla daha hafif olduğu için demleyeceğiniz alana göre beyaz çay yaprağı eklemelisiniz.

Beyaz Çay Çeşitleri

Beyaz Çay Çeşitleri

Beyaz çayın orijinal rengi, soluk sarı renge sahiptir. Beyaz çay nasıl kurutulur sorusu, üretim aşamasında önemli bir detaydır. Beyaz çay eğer çok soğuk bir ortamda kurutulmaya bırakılırsa siyaha yakın bir renk, çok sıcak bir ortamda kurutulursa da kırmızı tonlarında bir renge dönüşebilir. Beyaz çay, ilk sürgün zamanının ilk günlerinde toplanabilirse çok değerli olur.

Beyaz çayın özellikleri, yetiştiği bölgeye ve işlenme durumuna göre farklılık göstermektedir. Beyaz çayın, Shou Mei, Gong Mei, Snowbud, Song Yang, White Peony (Bai Mu Tan), Silver Needle(Yin Zhen) ve Imperial White gibi çeşitleri vardır. Henüz beyaz çay denememiş olanlar için Snowbud, iyi bir başlangıçtır. Beyaz çay çeşitleri arasında en değerli olanı Silver Needle çayıdır. Yılda sadece baharın başlangıcında tomurcukların toplanması ile elde edilen bu çay Çin’de yetişmektedir.

Beyaz Çayın Bilinen Faydaları

Beyaz Çayın Bilinen Faydaları

Beyaz çay faydaları arasında birçok özellik bulunmaktadır. Siyah ve yeşil çaya göre antioksidan özelliği fazla olduğu için cilt yıpranmalarını önler, cildin daha canlı ve parlak görünüm kazanmasına neden olur. İçinde bulunduğu Kateşin adlı madde sayesinde yağ hücrelerini yok ettiği ve yeni yağ hücrelerini engellediği bilinmektedir. Aynı zamanda kateşin, kanserli hücrelerin oluşmasını da engellemektedir. Ayrıca hafızayı geliştirir ve gün içerisinde daha enerjik yapar. Ancak az miktarda da olsa kafein içerdiği için günlük içme miktarını aşmamak gerekmektedir. Beyaz çay ne kadar tüketilmeli sorusuna ise uzmanlar, günde maksimum iki bardak tüketilmesinin daha iyi olabileceğini söylemektedir.

Yaklaşık 6 dakikalık bir demlenme süreci içeren beyaz çay, art arda üç kere demlenebilir. Ancak bir sonraki demlenmelerde ilk dakikalık süreye ilaveten 2-3 dakika daha beklemeniz gerekir. Beyaz çay, kuru ve serin bir ortamda havayla temas etmeyecek şekilde saklanırsa daha uzun süreli bir tüketim gerçekleşebilir. Ayrıca beyaz poşet çaylar, kullanıcısına daha uzun süreli bir tazelik sunmaktadır. Beyaz çay nasıldır diye merak ediyorsanız Trendyol'dan uygun fiyatlarla ulaşabilir, siz de yeni bir çayın tadına bakabilirsiniz.