Evde Kalmak ve Fit Kalmak Arasındaki Ters Orantıyı Değiştirin

Evde Kalmak ve Fit Kalmak Arasındaki Ters Orantıyı Değiştirin

Evde kaldığınız vakitler daha çok TV başında zamanın akıp geçtiği ve bolca yemeğin yenmesiyle günün sonuna gelen birçok insan var. Sosyal medyanın sosyal hayattaki hareketliliği eve taşıyamaması insanları kanepe üzerinde geçirilen günlere itmektedir. Evde kaldıkça daha insan daha fazla hareketsiz kalırken bu sürede mutfakta geçirilen saatler de uzar. Hem hareketsizlik hem de yenilen onca yemek bir süre sonra istenemeyen kilolar ile karşılaşmaya yol açar. Bu nedenle evde tek başına yapılabilecek spor çeşitleri ile harekete devam etmek yapacağınız en doğru hareketlerden biri olur. Günümüzde vaktini evde geçiren veya home office çalışan birçok kişi ev veya ofis işlerinin yanında kendilerini harekete geçirecek farklı spor çeşitlerini evlerinde yapmaktadır. Tüm gün masa başında oturmak çalışanlar için yoğun hareketsizlik anlamına gelirken home office kavramı daha rahat ortamlarda oturma sürelerini arttırmaktadır. Bu nedenle sabah kalkıp kahvenizi içmeden önce güne sağlıklı ve enerji dolu başlamanızı sağlayan spor çeşitlerinden size uygun olanı yapabilirsiniz. Gün içerisinde maksimum 1 saatinizi alacak bu sporlar vücudunuzun evde olduğunuz süreler boyunca şeklinin bozularak kilo alımının önüne geçer. Sağlıklı ve istediğiniz şekle girmiş bir vücuda kavuşmanızı sağlar. Size önereceğimiz 4 farklı spor şekli ile evden çıkmadan evinizde bulundurabileceğiniz birkaç küçük aletle veya sadece tayt ve spor ayakkabısı ile yapabileceğiniz egzersizlere bir göz atalım.

Dans Sevenler İçin Zumba

Dans Sevenler İçin Zumba

Birçoğunuz spor salonlarında spor yapmaya başlamış bu sporlara başladığınız zamanlarda zumbayı bir kere denemişsinizdir. Dansı seven bir toplumumuz olduğu için latin dansları ve bu danslar ile kilo veriliyor olması zumba gibi danslara ilgiyi arttırmaktadır. Eğer evdeyseniz ve diğer sporlar ilginizi çekmiyorsa zumba deneyimleyip bizce seveceğiniz bir spor çeşidi olarak karşınıza çıkmaktadır. Evde alete gerek kalmadan bir zumba videosu açarak zamanın nasıl geçtiğini anlamadan sporunuzu yapmış aynı zamanda düğünde döktürmüş kadar eğlenebilirsiniz. Vücudunuzun aynı anda birden fazla yerini çalıştıran zumba bu yönüyle farklı spor çeşitleri arasından kendini ayırıyor. Ayrıca diğer dans çeşitlerini değil de zumbayı önermemizin sebeplerinden biri de kolayca öğrenip ritmin akışına göre şekillenen bir yapısı olması. Aynı anda kollar, bacaklar, kalça hareketleri yapıp bunu bir de her gün yapmak isteyeceğiniz bu spor türü aynı zamanda evde bir alet bulundurmanıza gerek kalmadan spor taytı giyip güne aşlayabileceğiniz bir spor çeşididir. Evde oturup ve yaptığınız o güzel yemekleri bir bir yiyerek daha fazla kilo almadan sağlığınızı kontrolünü elinize almalısınız. Bütün gün oturmak size herhangi bir şey kazandırmayacaktır ancak kalkıp harekete başlamanız, dans etmeniz hayatınızda büyük değişikliklere önder olacaktır. Kalkın sanki spor salonunuzdaymışsınız gibi spor ayakkabınızı, taytınızı ve atletinizi giyinin ve size en iyi gelecek hareketleri yapmaya başlayın.

Pilates Topunuz Hazır Mı?

Pilates Topunuz Hazır Mı?

Bir süre öncesinde televizyonlarda sıkça pilates yapan eğitmenlerin eşliğinde tüm ülke pilates sever olmuştu. O zamanlar bırakmasak şimdi gerçekten bir pilates sporunun en çok yapıldığı ülke olabilirdik. Ancak o zaman alınan pilates seti saklandığı yerden çıksın ve evde hareketsiz kaldığınız dönemin kurtarıcısı olsun diyoruz. Herkesin kendi vücuduna göre yapması gereken spor çeşitleri farklıdır bazı spor çeşitleri de hocalar eşliğinde yapılmalıdır. Pilatesin bazı çeşitleri bu şekilde olsa dahi evde kendi başınıza bildiğiniz hareketleri yaparak veya bir video açarak başlangıç seviyesinden başlayabileceğiniz hareketleri yapabilirsiniz. Evde geçirdiğiniz bu vakti pilates matı üzerine çıkmaya başlayarak değerlendirebilirsiniz. Sabahları pilates yapıp kalan işlerinize dönmek sizleri daha enerjik hayatın akışı içerisinde daha özgüvenli hale getirecektir. Aynı zamanda kan akışınızı düzenleyecek, yemek yerden de daha çok dikkat etmenizi sağlayacaktır. Pilates çok malzemesi olan bir spor gibi görünse de küçük bir miktar ödemenizle tüm sete sahip olabilirsiniz. Ayrıca az yer kaplıyor olmaları da sizi için avantaj olacaktır. Her aleti ile farklı hareketler yapmanızı sağlayan pilates farklı birçok bölgenizi çalıştırarak düzgün hatlara kavuşmanıza veya vücudunuzu korumanıza yardımcı olmaktadır. Pilates topu, pilates bandı, minderi, pilates çemberi gibi farklı küçük ve yer kaplamayan aletleri ile evde yapabileceğiniz doğru sporlardan biri olarak karşınıza çıkmaktadır.

Sakinlik ve Spor İçin Yoga

Sakinlik ve Spor İçin Yoga

Spor çeşitlerinden birkaçı gibi yoga da evde yapılabilecek bir spordur. Sadece yoga minderi alıp üzerinde konumlanmanız ve bir yoga videosuna başlamanız bu sporu yapmaya başlamanız için yeterlidir. Evde kaldığınız vakitleri biraz da sakinleşmek ve huzur bulmak adına yapmayı düşünüyorsanız yoga tam olarak size göre bir spor olacaktır. Huzur bulmak yanlış anlaşılmasın diye açıklayalım yoga felsefesi ve hareketleri itibari ile sakin bir spor türüdür. Hareketler başta sizi yormaz ancak gittikçe zorlaşarak güç ve konsantrasyon ister. Başlangıcında ve sonunda vücudunuzu dinlendirdiğiniz kendinize teşekkür ettiğiniz bir felsefe ile harmanlanmış bu spor türü aslında hayatın akışında nefes aldıracak ve işlerinizi bir nebze de olsa yoluna koymanıza yardımcı olacaktır. Zihninizi boşaltarak kendinizle ve vücudunuzun hareketleri yapmasıyla ilgilendiğiniz bir vakit içerisinde kaldığınız bu spor fiziki ve mental açıdan gelişmenize katkıda bulunacaktır. Farklı birçok yerde yapılabileceği gibi evde de kolaylıkla yapılabilen bir spordur. Birkaç çeşit yoga olmakla beraber bunların da farklı aletleri olabilir. Yoga köpüğü ve mat ile yerde yapılan Hatha yoga çeşidinde kullanılan bir alettir. Bunun yanında yoga hamağı Svava yoga olarak bilinen ve havada yapılan bir yoga çeşididir. Hatha yoga hareketleri itibariyle evden video ile izleyerek yapabileceğiniz bir yoga çeşidi olurken Svava yoga da öncesinde bir eğitmenden eğitim alınarak evde devam etmek mümkün olabilir.

En Bilinen Spor Fitness ve Vücut Geliştirme

Evdeyken en çok tercih edilen sporların başında fitness ve vücut geliştirme hareketleri gelmektedir. Evde kolayca yapılabilen bu sporlar birkaç küçük yardımcı aletle vücudunuzun kaslanmasına ve şekillenmesine katkıda bulunmaktadır. Kendinizle kaldığınız zamanlarda yapabileceğiniz bu spor çeşidi vücudunuza nasıl bir şekil vermek istiyorsanız yapacağınız günlük hareketlerle bunu gerçekleştirmenize imkan tanımaktadır. Eve alacağınız bir dambıl ile kol kaslarınızı güçlendirirken atlama ipi ile aynı anda birçok yeri çalıştırabilirsiniz. Karın kası aleti, rahat şınav çekebileceğiniz küçük aletler ile vücudunuzun her noktasını ayrı ayrı çalıştırabilir ve gelişmesini istediğiniz bölgelerinizi evinizde kolayca hareket ettirebilirsiniz. Evdeki vaktinizi kendinizi geliştirmek için harcadığınızda bu gelişmeler sizi fikren de mutlu edecek ve özgüveninizin daha da artmasına yola açacaktır. Pilates gibi farklı aletlere ile vücudunuzun farklı noktalarını çalıştırmanıza ve kas elde etmenize imkan veren spor aletleri ile televizyonda bir eğitmen eşliğinde kilo kontörlünüzü sağlayabilirsiniz. Kendinizi daha dinç hissetmek ve sağlıklı olmanız için evde spor yapmanız gereklidir. Tüm gün hareketsiz kalmak, bir kanepede veya bir sandalyede tüm günü geçirmek sizi daha fazla hareketsiz kalmaya iter. Evden iş yapsanız da dışarıda çalışsanız da evinizde yapacağınız sporlar hayatınızın içerisinde edineceğiniz en iyi alışkanlıklardan biri olacaktır. Siz hareket etmeye başlayın gerisi kendiliğinden gelecek ve hayatınızın akışına yerleşecektir.