Beton Saksı Nasıl Yapılır?

Beton Saksı Nasıl Yapılır?

Çiçek ve bitki yetiştiriciliği denildiğinde akla ilk gelenlerden olan saksı, balkon dekorasyonunda sıklıkla kullanılıyor. Farklı materyallerle yapılan saksılar arasında uzun ömürlü olması ve estetik görünümüyle beton seçenekler rağbet görüyor. Yazımızın devamında evde beton saksı yapımından bunun için gereken malzemelere kadar birçok detay yer alıyor.

Beton Saksı Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Beton Saksı Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Dekorasyonunuzu beton şıklığı ile birleştirebileceğiniz beton saksıları evde yapmak istemeniz halinde satın almanız gereken malzemeler bulunuyor. Beton saksının harcını hazırlarken kullanılan malzemeler; çimento, mermer tozu, ince kum, su, zımpara ve 2 adet plastik kap olarak sıralanıyor. Doğru ölçülerle ve düzgün uygulamayla dekorasyonunuzun parçası olacak beton saksıları yapabilmeniz mümkün. Bunun için 1 ölçü çimento kullanmanız halinde harcın tutabilmesi için 2 ölçü su eklemeniz gerekiyor. Çimento ve su karışımının içerisine ince kum ve mermer tozu da eklenerek beton saksı harcı hazırlanıyor. Beton saksıya istediğiniz formu kazandırabilmeniz için ise, harcın kıvamını tutturmanız büyük önem taşıyor. Beton saksı harcının hem yumuşak hem de akışkan yapıda olması gerekiyor. Büyük plastik kabın içerisine hazırlanan harcın ilave edilmesinin ardından küçük kabı hazırlayabilirsiniz. Birbiri içerisine yerleştireceğiniz plastik kapların sabit kalabilmesi için de ağırlığa ihtiyacınız oluyor. Kuruması için 3 gün beklenen saksının, hemen ardından zımparalanması ile işlem tamamlanıyor. Renkli beton saksı yapımı için de akrilik boyaların kullanılması yeterli oluyor. Bu boyalar yapı market ürünleri arasında yer alıyor.

Evde Beton Saksı Yapılabilir mi?

Evde Beton Saksı Yapılabilir mi?

Çiçeklerinizi yetiştirebileceğiniz beton saksı modelleri evde rahatlıkla yapılabiliyor. Evinizde beton saksı yapabilmek için; ince çimento, plastik kap, sıvı yağ, eldiven, kova, mala ve plastik poşet edinmeniz gerekiyor. Beton saksı yapımında kullanacağınız malzemeleri hazırlamanızın ardından izlemeniz gereken adımlar bulunuyor. Beton saksı kalıbına başlamadan önce yapmanız gereken hazırlıklar arasında sıvı yağ ile plastik kapların yağlanması yer alıyor. Saksı harcını hazırlarken kullanacağınız malzemelerin kimyasal olmasından dolayı ellerinizi korumanız da büyük önem taşıyor. Kova içerisinde hazırlayacağınız harç için öncelikle çimentoyu koymanız ve üzerine su ilave etmeniz gerekiyor. İstenilen kıvama ulaşıncaya kadar su eklenmeye devam edebilirsiniz. Mala kullanarak pürüzsüz form kazandırılan beton harcı, plastik kaplara dolduruluyor. Betondan saksı yapımı sırasında tabanı duvarlara kıyasla kalın yapmanız saksının dayanıklılığını artırabilir. Plastik kaplara yerleştirilen harcın kuruması için 36 saate ihtiyacınız var. 3 günün ardından kuruduğuna emin olduğunuz beton saksı harcı, plastik kap içerisinden çıkarabilirsiniz. Evde hafif beton saksı yapımının son aşamasında ise ürüne hava delikleri açmak bulunuyor.

Ayaklı Beton Saksı Nasıl Kullanılır?

Ayaklı Beton Saksı Nasıl Kullanılır?

Beton saksıların görünümünü tamamlamak ve duruşunu desteklemek için ayak detaylarına sıklıkla yer veriliyor. İç ve dış mekanlarınıza uyum sağlayacak ayaklı beton saksı yapımı ile hem dekoratif hem de bitki yetiştirmek amaçlı modeller tasarlayabilirsiniz. Dekoratif amaçlı kullanılmak üzere ayaklı beton saksı yapmak istiyorsanız, ürünü yaşam alanınıza uygun tonlarda renklendirebilirsiniz. Beton saksınızı bitki yetiştirmek için kullanmak istiyorsanız da, dayanıklılık önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Kullanım alanına uygun boyut tercihi yapmanız da ayaklı beton saksılara ilişkin önemli detaylar arasında yerini alıyor. Büyük beton saksı yapımı sonucunda bahçe ve balkon gibi büyük alanlara uygun modeller ortaya çıkarabilirsiniz. Az yer kaplayan seçenekler ise dar alanlara son derece uygun oluyor. Bahçenizi rengarenk çiçeklerle donatmanızı sağlayacak olan ayaklı beton saksılar, balkonlarda da sıklıkla kullanılıyor. Şık ve dekoratif fikirleriniz için beton saksı yapımı malzemelerine online alışverişin tercih edilen adresi Trendyol’dan satın alabilirsiniz.